انتخاب برگه

آشنایی با انواع برش ورق فولادی

تیر ۱۶, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

انواع برش ورق فولادی، برای انواع ورق و به انواع روش‌ها ممکن و مقدور است. این ورق‌ها در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند و برای همین به شکل‌های مختلفی درمی‌آیند و با روش‌های متنوع برشکاری می‌شوند. برشکاری به‌طور کلی به‌معنای بریدن ورق‌های فولادی و تبدیل آنها به قطعه‌های کوچک‌تر است. در این مسیر از روش‌های مختلف مکانیکی و دستی استفاده می‌شود. در ادامه درباره انواع برش ورق بیشتر خواهید خواند. 

روش‌های مختلف برشکاری ورق فولادی

برای تولید محصولات فولادی مختلف، از ورق سیاه یا آهن استفاده می‌کنند. جهت استفاده از ورق‌هایی که تولید می‌شود هم نیاز به برشکاری‌هایی وجود دارد. در این صورت است که امکان تولید محصولاتی با کاربردهای گوناگون به‌وجود می‌آید. روش‌های مختلفی برای برشکاری ورق‌های فولادی وجود دارد. می‌توانیم روش‌ها را به دو دسته کلی تقسیم کنیم:

 • روش‌های دستی؛
 • روش‌های مکانیکی.

برای مدیریت پروژه‌هایی که مصالح و مقاطع فولادی در آنها به‌کار می‌روند، نیاز به شناخت انواع روش‌های برشکاری دارید. در این صورت است که متوجه می‌شوید، ضخامت ورق چقدر است یا برای مثال، قیمت ورق استیل در بازار چقدر است و موارد دیگری مانند دقت ساخت و کیفیت محصول قابل‌ارزیابی می‌شود. 


از جمله روش‌های انواع برش ورق فولادی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تراشکاری؛
 • پانچ؛
 • سنگ فرز یا سنگ‌زنی؛
 • سمباده‌زنی؛
 • روزه‌زنی؛
 • قیچی؛
 • برش تبخیری؛
 • شکست کنترلی؛
 • روش CNG؛
 • واترجت؛
 • گیوتین؛
 • لیزر؛
 • هواگاز.

تراشکاری

روش تراشکاری که در صنعت خودروسازی محبوبیت و کاربرد زیادی دارد، روشی مکانیکی است. در این روش، دستگاه‌هایی وجود دارند که فولاد را با دقت زیادی برش می‌دهند.

پانچ

این روش با فشار بسیاری قوی بر فولاد باعث برش‌دادن آن می‌شود. فشار مذکور در حدود هزار تُن است و بیشتر برای بریدن فلزات بسیار قوی به‌کار می‌رود.
سنگ فرز یا سنگ‌زنی، از انواع برش ورق فولادی
اگر کیفیت سطح روی ورق اهمیت زیادی داشته باشد، نیاز به کمک‌گرفتن از روش سنگ‌زنی یا سنگ فرز به‌وجود می‌آید. تیغ دستگاه سنگ فرز حرکت چرخشی دارد و سطح فلز را صاف می‌کند. 

سمباده‌زنی

این روش بی‌شباهت به روش سنگ‌زنی نیست. تفاوت در آن است که بنا به قطعه‌ فولادی که قرار است، برشکاری شود، نوع سمباده متفاوت خواهد بود. 

روزه‌زنی

روزه‌زنی در سال‌های اخیر چندان مورد استفاده نیست و بیشتر روشی سنتی محسوب می‌شود. با این حال، این هم یکی از انواع برش ورق فولادی سنتی است. دستگاه‌هایی مانند فرز تراش، رولینگ و فرمینگ در مسیر برش ورق فولادی در این روش استفاده می‌شوند. 

برش ورق فولادی با قیچی

اگر ورق‌های فولادی ضخامت اندکی داشته باشند، از انواع قیچی برای برشکاری‌شان استفاده می‌شود. بنا به پروژه صنعتی‌تان باید درباره روش‌های مختلف برشکاری تصمیم بگیرید. بررسی نیازها و رصد قیمت‌ها است که می‌تواند به پیش‌برد هر پروژه در زمان مناسب و با سرعتی مطلوب کمک کند. برای مثال، آگاهی از لیست قیمت لوله مانیسمان در یک پروژه و شناخت مسیرهای مناسب برای اجرای فرایندهای مختلف از جمله برشکاری به شما کمک می‌کند که سریع‌تر کار را به هدف نهایی نزدیک کنید.

برش تبخیری

روش‌های نوین‌ترین هم برای برشکاری ورق‌های فولادی وجود دارند. برای مثال، در برش تبخیری پرتویی وجود دارد که متمرکز می‌شود و سطح قطعه ورق فولادی را به نقطه جوش می‌رساند. با این حرکت، یک حفره به‌عنوان راهنما برای ادامه مسیر برشکاری به‌وجود می‌آید. به‌سبب بازتاب‌های متعدد پرتو، قابلیت جذب ورق بالا می‌رود و قطعه گرم می‌شود و برشکاری صورت می‌گیرد.

شکست کنترلی

با برش به‌روش شکست کنترلی، تنشی فیزیکی و مکانیکی در تماس با قطعه به‌وجود می‌آید. سرعت عملیات بسیار بالا است و لبه‌های ورق‌های بریده‌شده تیز و صاف از کار درمی‌آیند. 

روش CNG

از روش‌های مدرنی که برای برش فولاد به‌کار می‌رود، حتما باید به CNG اشاره کنیم. در این روش، رایانه‌ای کوچک برای ارسال پیام و فرمان‌دادن به امر برش استفاده می‌شود. در واقع، برنامه‌های ضروری و لازم برای برش فولاد از سوی رایانه صادر می‌شوند. 

واترجِت

 برای برش ورق‌های فولادی از نیروی آب هم استفاده می‌شود. در واقع، با فشار بالای آب امکان بریدن ورق‌های فولادی به‌وجود می‌آید. ترکیبی از آب و سنگ‌های ساینده فشاری بسیار زیاد بر فولاد ایجاد می‌کنند. در نتیجه چنین فرایندی سایش و برش رخ می‌دهد. کیفیت این روش زیاد اما هزینه آن هم بسیار بالا است. 

گیوتین

تیغه‌هایی کروم‌دار در این روش موجود هستند که می‌توانند فولاد را تا ضخامت ۳۰ میلی‌متر برش بدهند. چنین روش خودکار و ساده‌ای برای برش مقاطع فلزی دیگری مانند فلزات کربنی و آلیاژی هم استفاده می‌شود. روش گیوتین اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است.

لیزر

از لیزر هم برای برش فولاد استفاده می‌شود. البته پای محدودیت‌های ضخامتی برای ورق به‌میان است و حساسیت‌ها و محدودیت‌ها هم در طول فرایند پرشمار هستند. 

هواگاز

از قدیمی‌ترین روش‌ها در میان انواع برش ورق فولادی می‌توان به روش هواگاز اشاره کرد. با این روش‌، علاوه بر ورق‌های فولادی امکان برشکاری فلزات آهنی دیگر هم وجود دارد. 

بهترین روش برش ورق فولادی 

نمی‌توان درباره بهترین روش برش اظهارنظر کرد. همه‌چیز در گروی عملیات و خواسته شما از اجرای فرایند برشکاری است. در واقع، باید ببینید که کدام روش دقت و کیفیت لازم برای پروژه‌تان را تأمین می‌کند. ضمن اینکه به مقوله هزینه‌ها هم توجه داشته باشید. این روزها، به‌مدد روش‌هایی که از ماشین‌آلات پیشرفته و فناوری‌هایی مانند لیزر کمک می‌گیرند، کار برشکاری هم ساده‌تر و سریع‌تر از گذشته شده است. انتخاب با شما خواهد بود. برای مدیریت هر پروژه صنعتی، لازم است که با انواع روش‌ها آشنایی داشته باشید. 

در آخر

اگر در حوزه صنایعی مشغول به فعالیت هستید که در آنها مقاطع فولادی مختلف در قالب‌های گوناگون استفاده می‌شوند، باید حتما با بازار فروش آنها و روش‌های تولیدشان آشنایی داشته باشید. تصمیم‌گیری برای انتخاب و خرید مناسب‌ترین مصالح و محصولات در گروی دانشی است که نسبت به فرایندهای تولید و نرخ بازار در اختیار دارید. برای مثال، با رصد لیست قیمت ورق سیاه یا هر مقطع فولادی دیگر بهتر می‌توانید درباره مدیریت امور مالی و پیش‌برد پروژه دست به تصمیم‌گیری بزنید. در این میان، آشنایی با مراجع معتبری که قیمت‌ها را استعلام‌گیری می‌کنند، خالی از لطف نخواهد بود. یکی از این منابع خوش‌سابقه، شرکت آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) است. برای تماس با این شرکت و آگاهی از قیمت‌های اعلامی‌اش می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:
• با شماره تلفن ۰۲۱-۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.
• به وبسایت iromart.com مراجعه کنید.
آیرومارت علاوه بر اعلام قیمت‌های به‌روز و صحیح و البته ارائه تحلیل درباره نوسانات نرخ بازار در زمینه تأمین و بازرگانی مقاطع فولادی هم به شما کمک می‌کند. به‌نظر می‌رسد که حتما باید نام این شرکت را به‌خاطر بسپارید. 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید