انتخاب برگه

آشنایی با بهترین سنگ‌های مرمریت موجود در بازار

خرداد ۲۹, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

سنگ‌های ساختمانی به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. یکی از این دسته بندی‌ها را سنگ مرمریت تشکیل می‌دهد. در صنعت سنگ به تمامی سنگ‌هایی که دارای آهک و دولومیت هستند و قابلیت صیقل داشته باشند مرمریت می‌گویند. از این سنگ به دلیل ویژگی و مزایای فراوانی که دارد، می‌توانید در بخش‌های مختلف از ساختمان استفاده کنید. سنگ مرمریت دارای انواع مختلفی می‌باشد که هرکدام طرح رنگ و قیمت خاص خود را دارند. در ادامه با این سنگ و بهترین نوع آن آشنا خواهید شد.

معرفی سنگ مرمریت

سنگ مرمریت از جمله سنگ‌های ساختمانی طبیعی می‌باشد که محبوبیت بالایی در بین سازندگان دارد. قیمت سنگ مرمریت نسبت به سایر سنگ‌ها مناسب‌تر است. به همین دلیل می‌توان در بخش‌های متعددی از ساختمان از آن استفاده کرد. سنگ‌های آهکی مانند مرمریت زمانی که تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند، به یک سنگ سخت با رگه‌های زیبا تر تبدیل می‌شوند. مرمریت یک سنگ خوش ساب و بسیار براق و صیقلی است. از رایج‌ترین نوع سنگ‌های مرمریت می‌توان به سنگ آباده امواج اشاره کرد که در بازار سنگ بسیار رایج است. علاوه بر این موارد ذکر شده سنگ‌های مرمریت دارای مزایا و معایب متعددی نیز هستند.

مزایای سنگ‌های مرمریت

اولین و مهم‌ترین ویژگی و یا مزایای سنگ مرمریت تنوع رنگی بالای آن می‌باشد. بیشترین میزان استخراج سنگ‌های ساختمانی در ایران به سنگ مرمریت تعلق دارد. به همین دلیل سنگ‌های مرمریت از تنوع بالایی برخوردار هستند و جهت انتخاب و خرید این سنگ گزینه‌های متنوعی را در پیش رو خواهید داشت. از لحاظ رنگ نیز این سنگ را به دسته‌های مرمریت سفید، مرمریت کرم و مرمریت مشکی تقسیم می‌کنند.

مزیت بعدی سنگ‌های مرمریت ساب پذیری عالی و بالای آن می‌باشد. تراکم این سنگ بسیار بالا است، بنابراین پرداخت‌های صیقلی روی آن به خوبی قابل اجرا می‌باشد. میزان چسبندگی سنگ‌های مرمریت به ملات تا حد قابل توجهی مناسب است. میزان چسبندگی سنگ‌های مرمریت از تراورتن کمتر ولی از گرانیت‌ها بیشتر است. از این رو می‌تواند به خوبی به کف ساختمان بچسبد و  یک سنگ کف مناسب باشند. در این زمینه سنگ‌هایی مانند مرمریت دیپلمات و مرمریت دهبید گزینه‌های بسیار مناسبی خواهند بود.

معایب سنگ مرمریت

سنگ مرمریت علاوه بر مزایایی که برای آن گفته شد، دارای معایبی نیز می‌باشد. نرمی سنگ مرمریت یکی از معایب آن شناخته می‌شود. نرمی که این سنگ دارد باعث شده تا به راحتی روی سنگ خراشیده شود و سطح سنگ از بین برود. سنگ‌های مرمریت در برابر مواد اسیدی از خود مقاومت کمی نشان می‌دهند و این مواد می‌توانند  آن را از بین ببرند. عیب دیگر سنگ مرمریت جذب آب بالای آن است. ساختار سنگ‌های مرمریت چیزی بین ساختار سنگ گرانیت و سنگ تراورتن می باشد. از این رو میزان تخلخل مرمریت گرانیت کمتر است و این موضوع باعث جذب آب می‌گردد.

سنگ مرمریت آباده

حال که با تمامی مزایا و معایب این سنگ ساختمانی آشنا شدید، وقت آن رسیده که با بهترین انواع سنگ مرمریت نیز آشنا شوید.  یکی از بهترین سنگ‌های مرمریت، سنگ آباده است. این سنگ به رنگ کرم روشن و گاها رگه‌های کالباسی، زیبایی خاصی دارد و می‌تواند در بخش‌های متعددی از ساختمان به کار گرفته شود. این بخش‌ها شامل کف ساختمان، راه پله و یا عنوان مرمریت پله می‌باشند. این سنگ را برخی مواقع با نام مرمریت امواج آباده نیز شنیده‌اید. در این نوع مرمریت موج‌هایی به چشم می‌خورد و دلیل این نام گذاری هم وجود این موج‌ها می‌باشد. سنگ‌های مرمریت آباده را به عنوان سنگ ارزان قیمت نیز شناسایی می‌کنند، به همین دلیل طرفداران زیادی دارند.

سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت دهبید از انواع دیگر سنگ مرمریت می‌باشد. این سنگ با تم رنگی کرم استخوانی جوابگو تمامی سلایق می‌باشد. در این سنگ رگه‌های روشن شاخ گوزنی دیده می‌شود که جذابیت آن را دو چندان کرده است. شفافیت و ساب سنگ دهبید بسیار بالا است و یک سنگ براق و جذاب می‌باشد. مقاومت سایشی این سنگ زیاد است و می‌تواند در بخش‌های مختلف از ساختمان از جمله مکان‌های پر رفت و آمد به کار گرفته شود. سطح سنگ دهبید بسیار صاف و یکدست است و یکنواختی بالایی دارد. تراکم سنگ مرمریت دهبید زیاد است و بنابراین بسیار مستحکم و مقاوم می‌باشد. به دلیل تولید و استخراج زیاد این سنگ می توانید آن را در متراژهای بالا تهیه و خریداری نمایید.

سنگ مرمریت خوی

سنگ‌های مرمریت خوی از معادن موجود در شهرستان خوی استخراج می‌شوند. این سنگ بسیار متراکم و فشرده است و تم رنگی کرم موجود می‌باشد. ساب پذیری عالی که سنگ مرمریت خوی دارد آن را به سنگ صاف و بی نقص تبدیل کرده است. کاربرد اصلی سنگ مرمریت خوی در کف، پارکینگ پله، راه پله، کف ساختمان می‌باشد. از ابعاد فرشی این سنگ مانند ۴۰ در ۴۰ یا ۶۰ در ۶۰ یا ۷۰ در ۷۰ یا ۸۰ در ۸۰ جهت کف ساختمان استفاده کنید. اما با توجه به ویژگی‌هایی که دارد استفاده از آن در بخش‌های نما توصیه نمی‌شود.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید