انتخاب برگه

آشنایی با تیرچه پیش تنیده و نحوه تولید آن

شهریور ۱۵, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

اگر یک بازه زمانی در صد سالی که گذشت را در نظر بگیریم بی تردید با پیشرفت سریع علم و صنعت تمام شاخه‌ها و زیرشاخه های آنها نیز تحت تأثیر آن قرار گرفته و هم از لحاظ تکنولوژی و هم از نظر کیفیت متریال مصرفی تولیدات شاهد پیشرفت و ارتقای کیفیت های زیادی بوده‌ایم. شاخه عمران و معماری نیز از این امر مستثنا نبوده و از چندین جهت پیشرفت های زیادی کرده است. حاصل یکی از همین پیشرفت و ارتقای کیفیت ها، تولید تیرچه پیش تنیده است.

استفاده از تیرچه پیش تنیده در ایران هنوز روند چشمگیری ندارد ولی کارخانه‌هایی به تولید آن مشغول بوده و مفتخریم که صنایع بتن پیش تنیده ایران، تیرچه‌های پیش تنیده را برابر با استانداردهای جهانی و طبق آخرین فناوری های روز تولید کرده و در دسترس مشتریان خود قرار میدهد. از این روی تصمیم گرفتیم در این مطلب شما رو کمی بیشتر با این تیرچه، عمل پیش تنیدگی و خرید تیرچه پیش تنیده بیشتر آشنا کنیم.

تیرچه پیش تنیده
تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده چیست

در مقایسه با تیرچه‌های بتنی دیگر تیرچه پیش تنیده نیز با همان میل‌گردهای فولادی و بتن عمل آمده تولید میشود ولی به شکل و روشی کاملا متفاوت. در تیرچه‌های دیگر بتن را قالب ریخته و میلگردها را به صورت خرپایی در آن جای می دهند ولی در تیرچه پیش تنیده تفاوت اساسی در روش تولید دیده می شود که اصلی ترین تفاوت در محل تولید تیرچه است چرا که تیرچه‌های دیگر کارگاهی ولی تیرچه پیش تنیده در کارخانه‌های صنعتی با دستگاه‌های مکانیزه تولید می شوند و پس تولید استانداردهایی برابر با استانداردهای بین‌المللی دارند. میل‌گردهای فولادی در تیرچه پیش تنیده، در مراحل تولید دو بار تحت کشش و تنش قرار داده می شود که این کار به منظور بالا رفتن مقاومت فولاد، بتن و در نتیجه بالا رفتن مقاومت تیرچه انجام می شود.

مرغوب ترین تیرچه پیش تنیده با دستگاهی به نام اکسترودر تولید شده که پس از اتمام کار حتما باید استانداردهای کیفی را کسب کند و در غیر این صورت اجازه ورود به بازار را ندارد. سنجش کیفیت تیرچه‌های تولیدی، در آزمایشگاه‌های اختصاصی و از بر روی چندین تیرچه که به صورت رندوم انتخاب شده‌اند انجام می شود. کیفیت تیرچه پیش تنیده چیزی در حدود دو برابر تیرچه‌های دیگر است که باعث بالا رفتن کیفیت ساخت و بالا رفتن طول عمر ساختمان می شود.

پیش تنیدگی

 پیش تنیدگی را به روش های مختلف میتوان تعریف کرد. در یک تعریف وقتی به جسمی از درون و به اجزای درونی آن تنشی القا کنند که بر اثر آن تنش مقاومت بیشتری، در مقابل تنش‌هایی که قرار است از بیرون  وارد شود، پیدا کند اصطلاحاً گفته می شود آن جسم پیش تنیده شده. در تعریف دیگر پیش تنیدگی راهی است برای چسباندن اجزای دو مصالح به یکدیگر با کمک القای تنش به آنها که در نتیجه آن به نیروهایی که در جهت مخالف به آنها وارد می شود مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

 عمل پیش تنیدگی بیشتر بر روی تیرچه‌های ساختمانی و به منظور بالا بردن مقاومت آن صورت می گیرد که حاصل آن همان تیرچه پیش تنیده بتنی است. بر اساس تعریف هایی که برای پیش تنیدگی ارائه شد اگر بخواهیم آن را به تیرچه پیش تنیده بسط دهیم میتوان گفت:

 تیرچه پیش تنیده از دو عضو اصلی بتن و کابل‌ یا میلگردهای فولادی است که در آن میلگردها حتما باید از نوع آج‌دار باشد‌. در ابتدای تولید میلگردها را بعد از جای‌گذاری در اکسترودر به وسیله گیره‌هایی محکم می کنند، در اینجا میلگردها تحت کشش قرار گرفته و میزان مقاومت آنها مرتب بررسی می شود و به محض رسیدن به حد مورد نظر بر روی آنها بتن عمل آمده ریخته می شود؛ سپس بعد از آنکه تخلخل بتن گرفته شد و بتنی متراکم بر روی میل‌گردها داشتیم، وقتی بتن کمی گیرش پیدا کرد مجددا میلگردها تحت تنش قرار داده می شود که با این تنش دندانه‌های میلگرد در بتن جای گرفته و محکم می شود؛ در این مرحله نیز مقاومت میلگرد و بتن را تحت کنترل می گیرند تا به حد مورد نظر برسد و پس آن کشش و تنش را ادامه نداده و آماده سازی تیرچه وارد مراحل بعدی می شود.

خرید تیرچه پیش تنیده

در مورد خرید تیرچه پیش تنیده باید چند نکته در نظر گرفته شود و اطلاعاتی راجع‌به آن کسب کرد. تیرچه پیش تنیده در سایزهای متفاوتی تولید می شود و همچنین تعداد میل‌گردهای فولادی به کار رفته در آن بسته به کاربرد آن متفاوت است که هر دوی این موارد بر روی قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. قیمت تیرچه پیش تنیده بر اساس متراژ تعیین می شود. متراژ تیرچه پیش تنیده معمولاً بین ۸ تا ۱۲ متر است و به طور مثال اگر شما صد عدد تیرچه ۱۲ متری لازم داشته باشید برای شما هزینه ۱۲۰۰ متر تیرچه برآورد می‌شود.

خرید تیرچه پیش تنیده
خرید تیرچه پیش تنیده

نکته دیگر آن که تیرچه پیش تنیده به روش های مختلفی تولید می شود که تنها نوع مورد تایید روش کارخانه‌ای است و روش کارگاهی کاملا رد شده و محصول با کیفیتی ارائه نمی کند هر چند که تیرچه‌های کارگاهی که با قالب زنی تولید می شوند ظاهر تمیزتری دارند ولی این دلیلی بر با کیفیتی تیرچه نبوده و اتفاقا هرچه تیرچه ظاهر ناصاف‌تری داشته باشد دلیل کیفیت بالای آن می‌باشد. پس در هنگام خرید به اینکه تیرچه حتما در کارخانه و با دستگاه اکسترودر اروپایی تولید شده باشد دقت کنید چرا که دستگاه اکسترودر چینی نیز وجود دارد ولی محصول تولیدی آن نیز کیفیت و استاندارد بین المللی را کسب نکرده و به طور کلی استفاده از آن ممنوع شده است.

بهترین کار قبل از خرید تیرچه پیش تنیده تحقیق در مورد شرکت‌ها کارخانه‌های برتر از لحاظ کیفیت محصول است چرا که در صورت تهیه یک محصول بی کیفیت ساختمان یا سازه ای ضعیف خواهید داشت؛ البته در اینجا لازم به ذکر است که تیرچه کردستان اولین و بهترین تولیدکننده تیرچه پیش تنیده در ایران است که خط تولیدی با به روزترین دستگاههای ساخت اروپا را داشته که با کمک آن بزرگترین تولید کننده تیرچه پیش تنیده بوده و کیفیت محصول تولیدی تیرچه کردستان برابر با استانداردهای جهانی است. شما هنگام خرید تیرچه، با اطمینان خاطر از کیفیت محصول می توانید تیرچه‌های مورد نیاز خود را از تیرچه پیش تنیده کردستان تهیه کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید