انتخاب برگه

آمار تولید و تجارت جهانی سنگ ساختمانی

آبان ۲۴, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

آمار تولید و تجارت جهانی سنگ ساختمانی

ذخایر سنگ های ساختمانی و خام در اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی شناسایی شده است. در حال حاضر عمده ذخایر سنگ های ساختمانی و تزئینی در قاره ی اروپا، به ویژه در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، یونان، لهستان، پرتغال، در آسیا کشورهای ایران، چین، تایلند، تایوان، ترکیه، سوریه، عربستان، کره جنوبی، هند، در آفریقا به ویژه در کشورهای آفریقای جنوبی و مصر، در آمریکای جنوبی کشورهای برزیل و آرژانتین، در آمریکای شمالی آمریکا و کانادا و در اقیانوسیه در استرالیا به وفور یافت می شوند. تولید جهانی سنگ ساختمانی به رغم رکودی که در پروژه‌های ساختمان سازی، به ویژه در کشور های اروپایی و آسیای شرقی وجود دارد، همچنان به رشد خود ادامه می دهد. چین و هند به ترتیب بیشترین سهم را از کل سنگ خام جهان به خود اختصاص می‌دهند. شمار کشورهایی که در کل  هر یک بیش از یک میلیون تن سنگ استخراج کرده اند به ۹ کشور رسیده است که معرف ورود هرچه بیشتر کشورهای جدید، به ویژه کشورهای در حال توسعه، به بازار جهانی این صنعت است. اما این وضعیت از نظر میزان صادرات و ارزش، به کلی فرق می کند. میزان صادرات سنگ تزئینی در دهه اول قرن ۲۱ به ۱۱ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۱۱۴ تن رسید که نسبت به رقم مشابه در دهه ۹۰ میلادی حدود ۱۴/۴۰ درصد افزایش نشان داده است. همچنین کشورهایی که بیش از یک میلیون تن صادرات را به خود اختصاص داده اند به عدد ۴ رسیده است. کشورهای هند، اسپانیا و برزیل بیشترین مقدار صادرات سنگ های تزئینی را به خود اختصاص داده‌اند. میزان صادرات سنگ چین  در تا چند سال اخیر تنزل یافته بود، البته باید به خاطر داشت که این کاهش، نتیجه‌ی افزایش مصارف داخلی خود کشور چین می باشد زیرا چین در حال حاضر تنها کشوری در جهان است که رقم رشد اقتصادی حیرت انگیز دو رقمی را على رغم وجود بحران‌های مالی جهانی، همچنان ادامه می دهد. سهم ایران از کل استخراج جهانی سنگ‌های تزئینی معادل ۱۳ درصد است اما سهم آن از صادرات جهانی کمتر از ۶ درصد است . البته این ارقام مربوط به صادرات سنگ خام است که بیش از ۹۷ درصد صادرات سنگ خام کشور ما را به خود اختصاص داده است. به بیان دیگر، ایران در سبد جهانی سنگ های فرآوری شده، با ارزش افزوده‌ی بالا، اساسا هیچ سهمی ندارد. بررسی صادرات به تولید نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از کل سنگ‌های استخراجی ایران از لحاظ بازدهی بلوک استاندارد، تا حد بسیار زیادی فاقد کیفیت و ارزش مورد نظر هستند. زیرا نسبت صادرات به تولید یکی از مهم ترین شاخص‌های تعیین کننده‌ی ارزش تولید به شمار می‌روند. مقدار استخراج سنگ ایران در چند سال اخیر برابر ۱۱ میلیون و یکصد هزار تن بوده است اما میزان صادرات کشور در همین سال‌ها ۵۸۷ هزار و ۶۸۰ تن یعنی نسبت صادرات به تولید میلیون تن و ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن، بیشترین سهم را از کل سنگ خام جهان به خود اختصاص می دهند. البته ارقام فوق ناخالص است یعنی با احتساب سنگ های باطله و ضایعات معادن است. به عبارت روشن تر، ایران اگرچه از نظر مقدار استخراج، جزو کشورهای اول دنیا است اما از نظر ارزش صادرات، هیچ جایگاهی در جدول جهانی ندارد.

میزان واردات سنگ های تزئینی و ساختمانی و مقایسه ی آن با کشورهای رقیب 

ایران با توجه به میزان تولید معادن و واحد های فرآوری و همچنین مصرف سنگ، جایگاه مناسبی در صنعت سنگ جهان دارد ولی در زمینه ی واردات و صادرات سنگ های کار شده و کار نشده، جایگاه مناسبی در جهان ندارد. متاسفانه بخش عظیمی از واردات سنگ ایران، مربوط به سنگ‌های کار شده می‌باشد، طبق آماری که از واردات جهانی در زمینه ی سنگ بین بازه ی زمانی ۲۰ سال گذشته موجود می باشد، با آن که کشور چین بیشترین حجم تولید و مصرف را در بین کشور های منتخب دارد، در واردات سنگ های تزئینی کار شده رتبه‌ی ۷ و تنها بیش از ۱ درصد واردات سنگ های تزئینی کار شده را در اختیار دارد. سهم ایران از واردات سنگ‌های تزئینی و ساختمانی کار شده و نشده در این بازه ی زمانی تنها ۰/۰۲ درصد می باشد، آمریکا با سهمی برابر ۸/۹۸ درصد، بیشترین واردات سنگ‌های ساختمانی و تزئینی را در طول دوره به خود اختصاص داده است. کشورهای چین، آلمان، ایتالیا و انگلستان هریک بعد از آمریکا از بزرگترین وارد کنندگان سنگ‌های ساختمانی و تزئینی کار شده و کار نشده می باشند.

میزان صادرات سنگ های تزئینی و ساختمانی و مقایسه ی آن با کشورهای رقیب

مقایسه ی میزان صادرات کشورهای منتخب در ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد که ایران با سهمی برابر با ۰/۹۷ درصد از کل صادرات سنگ های ساختمانی و تزئینی، در میان ۱۶ کشور منتخب، رتبه‌ی دهم را داشته است. بزرگترین کشورهای صادر کننده‌ی سنگ های یاد شده در جهان کشورهای چین، ایتالیا، هند و اسپانیا می باشند. لازم به توضیح است که عمده سنگ های صادر شده از ایران، سنگ های کار نشده می باشند.

سنگ‌های ساختمانی و نما در ایران

ایران به لحاظ تنوع رنگ و جنس سنگ و ذخایر قابل توجه آن موقعیت ویژه ای نسبت به دیگر کشورها دارد. در حال حاضر عمده مواد اولیه سنگ خام مورد نیاز واحدهای فرآوری سنگ کشور از طریق معادن داخلی تامین می شود. اگر چه بعضی از واحدها بصورت جزئی از سنگ وارداتی استفاده می کنند. کشور ایران با توجه به شرایط اقلیمی خاص و همچنین دوران های متفاوت زمین شناسی خاستگاهی خوب برای تشکیل مواد معدنی در طول اعصار قبل بوده است. ایران به لحاظ گستردگی و تنوع سنگ ساختمانی و نما در جایگاه خوبی در جهان قرار داشته و استان های کردستان، لرستان، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، یزد، قم و بخش هایی از شمال کشور ذخایر غنی و بزرگی از سنگ های ساختمانی و تزئینی را در اختیار دارند. همین امر موجب شده است که ایران پس از چین، هند و ایتالیا به عنوان چهارمین تولید کننده ی سنگ جهان محسوب می شود. میزان ذخایر قطعی سنگ‌های ساختمانی و تزئینی حدود ۲۳۷۹۸۲۲ هزار تن است که از این میزان ۲۷ درصد آن مرمریت ۵۹ درصد گرانیت، ۵ درصد تراورتن  ۹ درصد سنگ چینی و حدود ۱۶ درصد آن مرمر است. ایران را می توان از جمله کشورهایی دانست که در زمینه‌ی سنگ نما و تزئینی از قابلیت های معدنی بسیار بالایی برخوردار است. در ایران سنگ های ساختمانی و نمای بسیار گوناگونی با خاستگاه رسوبی، آذرین و دگرگونی یافت می شود.

از میان سنگ‌های مرمریت معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به پرشین سیلک و مرمریت دهبید اشاره کرد که از لحاظ سلامت و فراوری در بالاترین سطح کیفیت قرار دارند.شرکت آتی سنگ آرا نیز در میان مجموعه فراوری و فروش سنگ در ایران از به نام ترین و مشهورترین مجموعه‌ها است که گام‌های بلندی در عرصه فروش داخلی و صادرات برداشته است. با رفع موانع و وجود چنین مجموعه‌های با کیفیتی امید بر این است که سنگ‌های ساختمانی ایران در بخش صادرات به جایگاه رفیعی دست یابد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه