انتخاب برگه

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی – ضروری برای هر فردی

خرداد ۲۱, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

جعبه آتش نشانی بخش مهمی از هر محل کار ایمن هستند، اما همه نمی دانند چگونه از آنها استفاده کنند. دانش و آموزش صحیح نحوه کار با کپسول آتش نشانی می تواند دقایق حیاتی را در مواقع اضطراری صرفه جویی کند و باعث ایجاد تفاوت در رساندن کارکنان به ایمنی شود. با پیروی از چند دستورالعمل ساده، مطمئن شوید که همه افراد در محل کار شما در مورد نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی به درستی آموزش دیده اند.

دو جزء کلیدی برای آموزش کارکنان در مورد نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی وجود دارد – اطمینان از اینکه آموزش به درستی و به طور مداوم انجام می شود. آموزش صحیح به معنای داشتن یک مربی ماهر است که تجهیزات فنی و مقررات آیین نامه آتش نشانی را درک می کند و می تواند به سوالاتی که کارکنان شما ممکن است داشته باشند پاسخ دهد. آموزش مداوم شامل برگزاری جلسات منظم و به روز رسانی برای تجدید دانش کارگران از تجهیزات است.

آموزش مداوم و منظم

زمانی که نوبت به آموزش کارکنان جدید و قدیمی می‌رسد، ثبات اهمیت دارد. آموزش باید به طور منظم در محل کار، حداقل یک بار در سال برنامه ریزی شود. بازآموزی را می توان هر چند وقت یکبار که لازم است برنامه ریزی کرد. به هر جلسه آموزشی به عنوان فرصتی برای ایجاد اعتماد در مهارت های اضطراری کارکنان خود نگاه کنید. آموزش ایمنی آتش نشانی نیز باید در آموزش و جهت گیری همه کارکنان جدید گنجانده شود.

به یاد داشته باشید که افراد مختلف به روش های مختلف یاد می گیرند، بنابراین برای ارائه بیش از یک روش آموزشی آماده باشید. آموزش عملی همیشه موثر است و به کارکنان این امکان را می دهد که خودشان با کپسول های داخل جعبه  آتش نشانی کار کرده و کار کنند. با این حال، ارائه دستورالعمل‌های مکتوب، لینک‌هایی به ویدیوها، و فرصتی برای صحبت تک تک با یک متخصص ایمنی آتش‌سوزی نیز مفید است، تا کارکنان بتوانند دانش را به روشی که برای آنها کار می‌کند جذب کنند.

استفاده از کپسول در آتش سوزی های کوچک
استفاده از کپسول در آتش سوزی های کوچک

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

دانستن نحوه کار با کپسول آتش نشانی می تواند جان شما را در مواقع اضطراری نجات دهد. کلید خاموش کردن آتش با خاموش کننده، استفاده از آن است

استراتژی PASS:

  • پین را بکشید
  • شلنگ را نشانه بگیرید
  • اهرم را فشار دهید
  • شلنگ را به سمت منشاء آتش بگیرید

با این حال، قبل از اینکه از کپسول آتش نشانی و دیگر تجهیزات اطفاء حریق برای خاموش کردن آتش استفاده کنید، بسیار مهم است که تعیین کنید که آیا مناسب است یا نه و آیا می توانید آن را خاموش کنید یا خیر. اگر فکر نمی کنید می توانید آتش را مهار کنید یا اگر شک دارید، فورا ساختمان را تخلیه کنید و با آتش نشانی تماس بگیرید.

حجم آتش‌ها هر ۶۰ ثانیه دو برابر می‌شود، بنابراین نمی‌خواهید در مواقع اضطراری آزمون و خطا کنید، چون شعله‌ای کوچک روی اجاق به جهنم تبدیل می‌شود، کتابچه راهنمای دستورالعمل را بخوانید.

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی با مربی ماهر
آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی با مربی ماهر

آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی | روش خاموش کردن آتش

فقط برای آتش سوزی های کوچک و محدود از کپسول آتش نشانی استفاده کنید.کپسول های آتش نشانی برای مقابله با آتش سوزی های بزرگ یا در حال رشد نیستند. فقط در صورتی که شعله های آتش کوتاه تر از شما هستند و شعله ها در فضای کوچکی قرار دارند، سعی کنید با آتش مبارزه کنید. اگر شعله های آتش از شما بلندتر است یا اگر آتش در حال گسترش و رشد است فوراً محل را تخلیه کنید. برای خرید انواع تجهیزات اعلام حریق کلیک کنید.

۱ – به شخصی دستور دهید که با آتش نشانی تماس بگیرد یا خودتان با او تماس بگیرید. همه را از ساختمان تخلیه کنید. به کسی بگویید که وقتی آن شخص سالم بیرون است، با آتش نشانی یا خدمات اورژانس تماس بگیرد. حتی اگر خودتان بتوانید آتش را خاموش کنید، بهتر است در صورت وقوع اتفاقی آتش نشانی در راه باشد.

۲ – با پشت به یک خروجی بایستید. قبل از اینکه از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش استفاده کنید، مهم است که چند احتیاط ایمنی را رعایت کنید. نزدیکترین خروجی را پیدا کنید و طوری قرار بگیرید که پشتتان به سمت خروجی باشد. اگر در مواقع اضطراری مجبور به ترک سریع شوید، فرار را برای شما آسان می کند.

۳ – به فاصله مناسب حرکت کنید. برد بسیاری از کپسول های آتش نشانی بین ۲.۴ تا ۳.۷ متر است. قبل از تخلیه خاموش کننده، به سمت آتش یا دور از آن حرکت کنید تا در فاصله ۱.۸ تا ۲.۴ متری بایستید.

ادامه آموزش استفاده از جعبه آتش نشانی

۴ – پین را بکشید. پین را در بالای خاموش کننده بکشید و مهر و موم را بشکنید. هنگامی که پین در جای خود قرار دارد، دسته را از فشار دادن و به کار انداختن تصادفی خاموش کننده جلوگیری می کند. فورا خاموش کننده را تست کنید.

۵ – هدف گذاری کنید در فاصله ایمن ایستاده به آتش نزدیک شوید. نازل یا خروجی را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید.

۶ – فشار دهید. دسته ها را به هم فشار دهید تا ماده خاموش کننده داخل آن تخلیه شود. برای توقف ترشح، دستگیره ها را رها کنید.

۷ – جارو زدن با نزدیک شدن به آتش، نازل را از یک طرف به سمت دیگر جارو کنید و عامل خاموش کننده را به سمت پایه شعله ها هدایت کنید. پس از خاموش شدن آتش‌سوزی کلاس A، نقاط داغی را که می‌توانند سوخت را دوباره مشتعل کنند، بررسی کنید.

۸ – اگر قادر به خاموش کردن آتش نیستید فوراً محل را ترک کنید. خاموش کننده معمولی به اندازه کافی عامل درون خود دارد تا حدود ۱۰ ثانیه کار کند. در صورتی که آتش خاموش نشد و پس از تخلیه کامل خاموش کننده فوراً آن را ترک کنید.

آتش هر 60 ثانیه دو برابر می شود
آتش هر ۶۰ ثانیه دو برابر می شود

آموزش استفاده از کپسول

توصیه می کنیم یک متخصص ایمنی آتش نشانی را برای آموزش کپسول آتش نشانی بیاورید. استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی باید شامل دانش P.A.S.S باشد.  مطمئن شوید که شما و کارکنانتان با این چهار مرحله راحت هستید:

  • پین را روی کپسول آتش نشانی بکشید.
  • نازل را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید.
  • ماشه را به صورت کنترل شده فشار دهید.
  • نازل کپسول آتش نشانی را از یک طرف به سمت دیگر جارو کنید تا کل منطقه را بپوشاند.

با این حال، دستورالعمل های عملیاتی برای کپسول های آتش نشانی نیز باید برای هر کسی که ممکن است موقعیتی برای استفاده از کپسول های آتش نشانی در محل کار شما داشته باشد، به وضوح قابل مشاهده باشد.

برا اطلاع از انواع کپسول آتشنشانی و جعبه آتشنشانی به سایت ایمن صنعت با آدرس https://imnsanaat.com/  مراجعه نمائید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه