انتخاب برگه

اصول طراحی دکوراسیون داخلی

دی ۲۸, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

نمونه طرح دکوراسیون داخلی
نمونه طرح دکوراسیون داخلی
نمونه طرح دکوراسیون داخلی

اگر بخواهیم در مورد موسیقی صحبت کنیم، ریتم را به عنوان ضربان نبض موسیقی توصیف می کنیم. در طراحی داخلی، ریتم به معنای تکرار الگوی بصری است. ریتم به عنوان تداوم یا حرکت سازمان یافته تعریف می شود. برای دستیابی به این الگو در طراحی، باید به تکرار، پیشرفت، انتقال و همچنین تضاد فکر کنید. استفاده از این مکانیسم ها حس حرکت را به فضای شما منتقل می کند و چشم را از یک عنصر طراحی به عنصر دیگر هدایت می کند.

اگر یک نقطه کانونی طبیعی در فضای خود ندارید، مثلاً یک شومینه، می‌توانید با برجسته کردن یک قطعه خاص از مبلمان، یا اضافه کردن یک آباژور، آثار هنری یا به سادگی رنگ کردن یک رنگ متضاد در یک منطقه، آن نقطه را ایجاد کنید.

انتخاب طرح ها و الگوهای رنگی در انتخاب مبلمان

اهمیت استفاده از پارچه مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی

ایجاد تعادل در همه جنبه های زندگی نکته کلیدی است. همین موضوع از نظر بصری در مورد طراحی دکوراسیون داخلی نیز صدق می کند. بسته به ترجیح شخصی، سه نوع سبک مختلف برای ایجاد تعادل وجود دارد:

ایجاد هماهنگی و هارمونی

 این رویکرد پیچیده تر مستلزم ایجاد یک نقطه کانونی طبیعی و داشتن سایر قطعات کوچکتر به طور مساوی از آن است. پله هایی با سبک و طرح مارپیچ نیز نمونه ای خوب از تقارن شعاعی است. اگرچه اغلب در فضاهای داخلی استفاده نمی شود، اما در صورت استفاده مناسب می تواند نقطه مقابل جالبی را ارائه دهد.

بازی با نورپردازی

البته منظور از سبک مشترک به این معنا نیست که همه عناصر طراحی داخلی باید یکسان و شبیه به هم باشند، بلکه باید مکمل یکدیگر باشند تا کل ترکیب بندی فضا حس زیبایی را به راحتی منتقل کند.

برای انجام هر کاری رعایت یک سری نکات و اصول ضروری می باشد. در مبحث دکوراسیون داخلی، این اصول برای کمک به ایجاد فضای داخلی و هماهنگی بین همه عناصر داخلی، به طوری که شخصیت و جذابیت فضا را منعکس کند، ضروری هستند. بنابراین درک و دانستن اصول مهم در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. در ادامه علاوه بر توضیح این اصول به شما نشان می دهیم چگونه می توانید این نکات را برای خانه ایده آل خود اجرا کنید.

بزرگترین دشمن طراحی داخلی یکنواختی است. یک اتاق با طراحی خوب همیشه بسته به اندازه آن یک یا چند نقطه کانونی دارد. یک نقطه کانونی باید غالب و برجسته باشد تا جلب توجه کند. همچنین باید به اندازه کافی جالب باشد تا بیننده را مسحور کند. بنابراین، یک نقطه کانونی باید تأثیری ماندگار داشته باشد، اما علاوه بر این باید بخشی جدایی ناپذیر از دکوراسیون داخلی باشد که با سایر عناصر یک فضا مطابقت داشته باشد. یک شومینه یا یک تلویزیون به همراه میز اولین نمونه ای است که بیشتر مردم وقتی در مورد یک نقطه کانونی اتاق صحبت می کنیم به آن فکر می کنند.

 بنابراین، به جای دو کاناپه با اندازه یکسان در مقابل یکدیگر، چند صندلی یا مبل یک نفره را در نظر بگیرید تا به جلوه ای مشابه اما کمتر متقارن دست پیدا کنید که فضایی غیرعادی ایجاد می کند.

پارچه مبلی مناسبی را انتخاب کنید که مبلمان اتاق را برای لامپ ها و نورپردازی شما برجسته کند. اگر از طرح های پیچیده برای پارچه مبلمان استفاده می کنید، از لامپ های ساده استفاده کنید. اگر مبلمان شما ساده است، از نورهایی با سبک های شلوغ تر استفاده کنید.

تاثیر رنگ ها و طرح کاغذ دیواری بر فضای حاکم

تزئین با گیاهان

تعادل

تعادل متقارن: این تقارن، معمولاً در دکوراسیون با سبک های سنتی و قدیمی یافت می شود. تعادل متقارن با اجسام مشابهی مشخص می‌شود که در موقعیت ‌های مشابه در دو طرف یک محور عمودی تکرار می‌ شوند. برای مثال، ممکن است اتاق‌ های قدیمی را به خاطر بیاورید که در هر طرف اتاق دقیقاً یک آینه قرار دارد.

تعادل نامتقارن: این روزها تعادل نامتقارن در طراحی پرطرفدار است. تعادل نامتقارن از نظر احساسی ساده تر است. این مفهوم مدرن به این معنی است که می توانید جلوه آینه ای را با چیزی انعطاف پذیرتر جایگزین کنید، البته با شکل، اندازه یا ابعاد مشابه.

تقارن شعاعی: این تقارن زمانی است که تمام عناصر یک طرح در اطراف یک نقطه مرکزی قرار می گیرند.

جزئیات اجزا

جزئیات مهم در یک دکوراسیون داخلی جذاب

حالا به قسمت جالب دکوراسیون یعنی چیدمان مبلمان می رسیم. همنطور که قبلا نیز اشاره شد رنگ ها نقش مهمی در چیدمان فضای شما دارد. اگر از ابتدا تمام نکات یک دکوراسیون و هارمونی رنگ ها را در نظر بگیرید، کارتان راحت تر است. یک طرح رنگی مناسب، راه‌ های متعددی را پیش روی شما می گذارد که می ‌توانید رنگ ‌ها و الگوها را در دکوراسیون خود قرار دهید. برای انتخاب پارچه پرده ای به سبک اتاق خود نگاه کنید، چه سبکی مدنظر شماست؟ کلاسیک، مدرن، بوهو یا سنتی؟ براساس سبک اتاق خود و متناسب با سایر اجزا، رنگ و طرح مبلمان را انتخاب کنید تا هماهنگی بین اجزا از بین نرود. هنگامی که بافت ها، الگوها و رنگ های مختلف را با هم ترکیب می کنید و با هم هماهنگ می کنید، به خوبی زیبایی را در فضا پراکنده می کنند؛ به خصوص زمانی که برای ایجاد کنتراست در کنار هم قرار می گیرند. اگر به رنگ‌های پالت خود پایبند باشید، الگوها و بافت‌ها با هم تداخل پیدا نمی‌کنند.

در طراحی یک دکوراسیون داخلی خوب به چه نکاتی باید دقت کنیم؟ جزئیات مهم در دکوراسیون داخلی کدامند؟ نقش طرح ها و رنگ های وسایل در دکوراسیون داخلی چقدر است؟ در واقع برای پاسخ به هر یک از این سوالات باید اطلاعاتی از کلی ترین تا جزئی ترین نکات مربوط به دکوراسیون داخلی را بدانید.

در واقع ایجاد ریتم به معنی تکرار استفاده از یک عنصر بیش از یک بار در یک فضا است. این ریتم می تواند یک الگو، رنگ، بافت، خط یا هر عنصر دیگر که بیش از یک بار استفاده شود، باشد.

دقت نقطه کانونی

دکوراسیون داخلی نوعی طراحی و شکل و سبک بخشیدن به فضاست که با کمک وسایل و اکسسوری ها و دستکاری قسمت های مختلف فضا انجام می شود. دقت و توجه به انتخاب رنگ، اثاثیه، پیروی از سبک مشخص با ترکیب هنر معماری و نورپردازی و در کنار این عوامل رعایت نکات روانشناسی در دکوراسیون داخلی، هنر اصلی یک طراح است.

رنگ ها تاثیر مشخصی بر فضایی که می خواهید هنگام انجام طراحی داخلی ایجاد کنید، دارند. اهمیت رنگ ها را به وضوح می توان در طرح های مختلف یک کاغذ دیواری مشاهده کرد. در واقع این رنگ ها هستند که می توانند به هر چیزی جان و روح ببخشند. یک دیوار معمولی با کمک رنگ و طرح مناسب کاغذ دیواری تبدیل به یک اثر هنری جذاب در دکوراسیون می شود.

ریتم

شما می توانید با اضافه کردن انواع گلدان با ابعاد مختلف به فضای زندگی خود حس زندگی را به محیط هدیه کنید. گیاهان راه بسیار خوبی برای برجسته شدن هستند و اگر ابعاد فضای شما خیلی بزرگ است، گیاهان بزرگ را برای تزئین فضاهای آزاد انتخاب کنید. چند گیاه را به راهرو یا اتاق نشیمن خود اضافه کنید. اگر فضاهای کوچکی دارید، سعی کنید از گیاهان کوچک برای تزئین در میز کنار مبلمان یا قفسه های کتاب خود استفاده کنید. آنها برای شما هزینه زیادی ندارند و واقعاً به شما احساس آرامش می دهند. در حالی که همیشه وجود گیاهان طبیعی انتخاب بهتری است، اگر کسی هستید که نمی توانید آنها را نگهداری کنید، می توانید به سادگی دیوارهای خود را با تزئینات گیاهی مصنوعی بپوشانید.

طراحان داخلی هنر و تجارت آسام توصیه می کنند که پس از تصمیم گیری به پالت رنگ انتخابی خود پایبند باشید. این موضوع، به انتخاب پارچه های مناسب کمک می کند زیرا باید با رنگ های پالت شما مطابقت داشته باشد.

فقط این نکته را فراموش نکنید که در هنگام انتخاب طرح به سایر جزئیات اتاق مانند مبلمان، تخت، پرده و به طور کلی سبک فضا توجه کافی داشته باشید. به عنوان مثال، برای اتاق های بزرگ از کاغذ دیواری با طرح های درشت برای دیوارهای خود استفاده کنید یا یک طرف دیوار را با رنگ متضاد نسبت به بقیه رنگ ها یا طرح انتخاب شده رنگ آمیزی کنید. فضا ف

کنتراست

کنتراست راه عالی برای افزودن حس پویایی به فضا است که در غیر این صورت ممکن است فضایی یکنواخت و خسته کننده باشد. با قرار دادن متضادهای قطبی برای تثبیت زیبایی منحصر به فرد، زیبایی از طریق کنتراست کامل می شود. به عنوان مثال، نور در برابر تاریکی، زبر در برابر صاف، یا جفت کردن اشیای بزرگ با اشیای نسبتا کوچک. برای درک استفاده از کنتراست در طراحی داخلی خود، یک رنگ پررنگ را انتخاب کنید و آن را با سایه های متضاد آن رنگ ترکیب کنید. قرار دادن دو عنصر در تقابل با یکدیگر، مانند بالش سیاه و سفید روی مبل، می تواند نمونه ای دیگر از کاربرد کنتراست در یک دکوراسیون داخلی می باشد. 

منسوجات و انواع پارچه مورد استفاده در طراحی داخلی فقط یک پارچه برای لمس نیستند. بلکه آن ها نقش مهمی در سبک طراحی داخلی دارند. رنگ و نوع پارچه ها در شروع طراحی دکوراسیون داخلی به  دقت در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند به شناسایی و انتخاب پالت رنگ و سبک اتاق کمک کنند. طرح پارچه به ایجاد حال و هوای اتاق کمک می کند؛ به عنوان مثال، کوسن ها و پارچه مبلی می توانند احساسی دنج، گرم و آرامش بخش ایجاد کنند.

نورپردازی ها این حس را به فضای شما اضافه می کنند که در جریان یک زندگی شاد قرار دارید. بسته به مساحت خانه ای که در حال تزئین و طراحی دکوراسیون آن هستید، می توانید سبک نورپردازی را انتخاب کنید. برای راهروها و فضای اضافی مثل حیاط یا تراس، چراغ ‌های کف یا یک لامپ تک طبقه در یک گوشه‌  یا چراغ های آویز می تواند نور لایه ای جذابی ایجاد کند. برای اتاق نشیمن، جایگزینی لامپ های سقفی معمولی با یک لوستر مد روز، حسی باشکوهی به شما می بخشد. برای اتاق خواب، یک چراغ شب مینیمال می تواند به میز خواب شما زیبایی بیافزاید.

هنگام اجرای طراحی داخلی، یک طراح حرفه ای خانه یا فضای مورد نظر را به عنوان یک کلیت در نظر می گیرد. مجموعه ای از فضاها را که توسط سالن ها و راه پله ها به هم مرتبط شده اند، به دقت بررسی می کند و بعد نوع سبک قابل اجرا را انتخاب می کند. چرا که باید یک سبک و موضوع مشترک در سراسر کار اجرا شود.

یکی از راه های ایجاد این هارمونی استفاده درست از رنگ ها ویا ترکیب رنگ هاست. به عنوان مثال، ممکن است سه یا چهار رنگ را با مشورت طراح دکوراسیون برای خانه خود انتخاب کنید و از آنها در سایه و تناژهای مختلف در سراسر خانه استفاده کنید.

یکی از قوی ترین اصول طراحی دکوراسیون داخلی، کنتراست است. تقابل را می‌توان با تضادهای شکلی، مانند دایره‌ ها و مربع ‌هایی که با هم استفاده می‌شوند، تزریق کرد.

یکی دیگر از عناصر مهم طراحی داخلی که در آن باید بی نهایت زحمت بکشید، جزئیات است. همه چیز از نحوه قراردادن لامپ ها و آباژور یا رنگ روی بالشتک گرفته تا کلیدهای چراغ و دستگیره های کمد و حتی نوع نقش ونگار فرش ها، همه نیاز به توجه دارند. برخلاف رنگ ها، مردم جزئیات را خسته کننده می دانند. در نتیجه جزئیات و ریزه کاری ها معمولا در طراحی دکوراسیون داخلی نادیده گرفته می‌شود و یا کمرنگ هستند. همانطور که رنگ ها بیانگر روح و معنای یک طرح است، جزئیات به همان اندازه زیربنای مهمی در طراحی داخلی هستند. جزئیات نباید کاملا واضح باشند، اما باید درست و در جای مناسب خود قرار گیرند و حس خوب کلی اتاق را افزایش دهند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه