انتخاب برگه

انواع اسلامپ بتن و آنچه که آنها آشکار می کنند

شهریور ۲۷, ۱۴۰۲ | پست تولید شده با هوش مصنوعی | ۰ دیدگاه

اسلامپ بتن به معیار قوام یا سیالیت بتن تازه مخلوط شده اشاره دارد. این یک آزمایش استاندارد است که سازندگان برای آزمایش کارایی مخلوط بتن آزمایش اندازه گیری اسلامپ بتن شامل استفاده از مخروط، پر کردن مخروط با بتن، و مشاهده میزان ته نشینی یا اسلامپ بتن در هنگام برداشتن مخروط است.درک اسلامپ بتن برای متخصصان ساخت و ساز حیاتی است، زیرا این امر برای متخصصان ساخت و ساز ضروری است. به ارزیابی مناسب بودن یک مخلوط بتن خاص برای کاربرد خاص آنها کمک می کند. این به ارزیابی کارایی و عملکرد بلند مدت مخلوط بتن کمک می کند و به آنها امکان عیب یابی در محل ساخت و ساز را در زمان واقعی می دهد.

انواع اسلامپ بتن

سازندگان اسلامپ بتن را بر حسب اینچ یا میلی متر اندازه گیری می کنند. این به نشان دادن کارایی یک مخلوط بتن خاص کمک می کند. سه نوع رایج طبقه بندی اسلامپ بتن وجود دارد که برای توصیف سطوح مختلف قوام استفاده می شود و نوع نهایی بدون اسلامپ را نشان می دهد. اینها با استفاده از آزمایش اسلامپ بتن ارزیابی می‌شوند. True Slumpطبقه بندی اسلامپ واقعی زمانی اتفاق می افتد که بتن تقریباً همان شکل متقارن مخروط را داشته باشد که کسی مخروط را برمی دارد. سطح بالایی یا کمی محدب یا صاف باقی می ماند. در حالی که پارامترهای اسلامپ واقعی ممکن است بر اساس هر پروژه و نوع خاص بتن متفاوت باشد، مقادیر اسلامپ واقعی معمولی در محدوده ۱ تا ۸ اینچ (۲۵ تا ۲۰۰ سانتی متر) قرار می گیرند.

هنگامی که سازندگان یک اسلامپ واقعی را مشاهده می کنند. در مخلوط بتن آنها، این نشان می دهد که مخلوط بتن کارایی خوبی دارد و بدون جدا شدن زیاد یا نیاز به آب اضافی، می تواند قالب ها را روان کند و پر کند. این نشان می دهد که بتن به خوبی متناسب است، به خوبی مخلوط شده است و نسبت سیمان به آب خوبی دارد.

Sear Slump برشی طبقه بندی اسلامپ زمانی نشان داده می شود که بتن در امتداد یک ضلع به طور ناموزون فرو می ریزد، با یک طرف برش با زاویه ۴۵ درجه یا بیشتر در حالی که طرف دیگر پایدار می ماند. این منجر به یک شکل اسلامپ کج یا کج می شود.وقتی سازندگان اسلامپ برشی را مشاهده می کنند، این نشان می دهد که مخلوط بتن چسبندگی و پایداری داخلی کمی دارد. این نشان می دهد که مخلوط ممکن است مستعد جداسازی باشد، جایی که ذرات سنگین، مانند سنگدانه ها، از خمیر اتصال جدا می شوند. این می تواند منجر به توزیع نابرابر مواد و مشکلات بالقوه در پایداری کلی مخلوط شود.

کاهش سقوط نوع فروپاشی زمانی نشان داده می شود که اسلامپ بتن با برداشتن مخروط به طور قابل توجهی فرو می ریزد یا گسترش می یابد. این منجر به یک پروفیل مسطح یا تقریباً مسطح بدون شکل مخروطی قابل توجه در بتن می شود.این پروفیل نشان می دهد که بتن دارای مقدار بیش از حد آب یا فوق روان کننده است که منجر به جریان پذیری بسیار بالایی می شود. در حالی که جریان پذیری بیش از حد در زمینه های خاص مثبت است، تقریبا همیشه در اکثر زمینه های ساخت و ساز نامطلوب است. آب بیش از حد می تواند بر مقاومت و دوام بتن تأثیر منفی بگذارد. باعث افزایش انقباض و تخلخل و حساسیت به ترک خوردگی و سایر مشکلات ساختاری می شود.

اسلامپ صفر زمانی که بتن اسلامپ صفر را نشان می دهد، به این معنی است که مخلوط حفظ می شود. شکل آن بدون هیچ گونه ته نشینی یا تغییر شکل قابل توجهی پس از برداشتن مخروط.این عدم اسلامپ نشان دهنده یک مخلوط بتن سفت با کارایی کم یا بدون کار است. این نشان می‌دهد که این بتن برای جابجایی، قرار دادن و شکل‌دهی آسان دشوار خواهد بود. این ممکن است به این معنی باشد که بتن نسبت آب به سیمان پایینی دارد یا ممکن است به معنای وجود مقادیر بیش از حد سنگدانه های درشت باشد. این نوع مخلوط بتن به دلیل کارایی سفت و سختی که دارد و همچنین به این دلیل که ممکن است این مخلوط به اندازه کافی فرم ها را پر نکند، کارگران ساختمانی را با چالش مواجه می کند.

محدوده اسلامپ بتن برای نیازهای پروژه

کشورهای سراسر جهان برای انواع مختلف پروژه‌ها نیازمندی‌های رکود بتن متفاوتی دارند. در ایالات متحده، موسسه بتن آمریکا (ACI) محدوده استانداردی را برای انواع مختلف پروژه ها ارائه می دهد.

ساخت و ساز عمومی – برای پروژه های ساختمانی عمومی، محدوده اسلامپ بتن استاندارد است. بین ۲-۴ اینچ (۵۰-۱۰۰ میلی متر) است. این محدوده کارایی و استحکام مناسبی را برای کاربردهای معمولی بتن مانند دال ها، تیرها و پایه ها فراهم می کند.

بزرگراه و ساخت و سازهای سنگین – در بزرگراه ها یا کاربردهای ساختمانی سنگین، اغلب چالش های بیشتری وجود دارد. شرایط جابجایی و جابجایی بتن در این زمینه، محدوده اسلامپ بالاتر است، از ۴-۶ اینچ (۱۰۰-۱۵۰ میلی متر) برای تسهیل آسان تر قرار دادن، تراکم، و تکمیل.

ساخت انبوه – برای جرم در پروژه هایی مانند سدها و فونداسیون ها، دامنه رکود کمتر است تا به کاهش خطر خونریزی و جداسازی در ریزش های بزرگ کمک کند. برای این پروژه ها محدوده اسلامپ ۰-۲ اینچ (۰-۵۰ میلی متر) است.

بتن معماری و تزئینی – در پروژه های معماری و تزئینی، کاربردها بر اساس نیازهای هنرمند یا معمار این نشان‌دهنده دامنه وسیع‌تر از ۰-۴ اینچ (۰-۱۰۰ میلی‌متر) است.

توجه: این محتوا بصورت اتوماتیک توسط هوش مصنوعی وبلاگ سازه پلاس، تولید و منتشر شده است. ممکن است در برخی عبارات کلمه معادل و ترجمه یا جمله‌بندی‌ و رعایت نگارش درست نباشند.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *