انتخاب برگه

انواع محصولات ارت

شهریور ۵, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

استفاده از انواع محصولات ارت و ارت موقت برای ارتقای ایمنی و حفظ سلامت افراد، تجهیزات و موجودات در نظر گرفته شده است. با استفاده از تجهیزات لازم کابل ارت، صاعقه گیر و چاه ارت می توان این سیستم را بر روی سطوح بزرگ نصب کرد.

انواع محصولات ارت

دستگاه هایی مانند تجهیزات و ابزار الکتریکی، تابلوهای برق، دستگاه ‌ها و تجهیزات فلزی در صورت قرار گرفتن در معرض برق گرفتگی، اتصالات یا برخورد صاعقه می توانند بسیار حساس و خطرناک باشند. زیرا اتصالات الکتریکی و افزایش ولتاژ ناشی از برخورد صاعقه می تواند منجر به حوادثی مانند آتش سوزی شود.

بنابراین از سیستم ارت و ابزارهای ارتینگ مانند شینه ارت استفاده می شود. یک سیستم اتصال به زمین، چنین تجهیزاتی را با یک هادی که اغلب از مس ساخته شده است، با استفاده از میله ارت به زمین متصل می کند، بنابراین با انتقال جریان های اضافی به زمین از طریق سیستم ارت، اثرات خطاها را کاهش می دهد.

لازم به ذکر است که مقاومت الکتریکی هادی های فلزی مورد استفاده در سیستم ارت مانند ترمینال ارت و … بسیار کمتر از بدن انسان یا سایر موجودات زنده است. در ادامه انواع محصولات ارت با دانش آریا همراه باشید تا با مفاهیمی چون ترمینال با لینک جدا کننده و…. آشنا شوید.

دانش آریا مرجع فروش انواع محصولات ارتینگ و حفاظت در برابر صاعقه.

چرا از سیستم ارتینگ در پروژه استفاده می شود؟

همانطور که قبلاً گفتیم، بدن انسان از جریان الکتریکی متصل به دستگاه در صورتی که مسیری با مقاومت کمتر داشته باشد، جدا می شود. در غیر این صورت جریان عبوری مسیر بدنه را انتخاب می کند و برق گرفتگی ایجاد می شود. اما آیا فقط با نصب سیستم ارت همه مشکلات حل می شود؟ در بسیاری از موارد و بسته به نوع زمین (خاک، ماسه، سنگ و …) مقاومت زمین بالاتر از حداقل مقدار مجاز مقرر در استاندارد است. به همین دلیل سعی می شود در صورت برق گرفتگی، این مقاومت کاهش یابد تا هدایت الکتریکی بهبود یابد یا به عبارتی در صورت اتصال دستگاه به برق، احتمال برق گرفتگی و آسیب به حداقل برسد.

شینه ارت

کلیه ابزارها و انواع محصولات ارت یا وسایل تولید یا انتقال انرژی الکتریکی که در فاصله کوتاهی از یکدیگر قرار دارند و دارای ولتاژ یکسانی هستند در هر فاز به میله ها یا هادی هایی به نام شینه متصل می شوند.

در یک باس بزرگ همه منابع انرژی متصل شده و از آنجا مستقیماً با همان ولتاژ یا با استفاده از ترانسفورماتور های افزایش یا کاهش در ولتاژ های مختلف به مصرف کنندگان یا باس های دیگر هدایت می شوند. باس وسیله ای برای جمع آوری و توزیع انرژی در فواصل کوتاه است.

ترمینال با لینک جدا کننده

این نوع ترمینال ارت که باسبار نیز نامیده می شود، عملکردی مشابه شینه تقسیم شده دارد. هنگامی که چندین قطعه از تجهیزات در یک سیستم ارتینگ استفاده می شود، تعدادی سیم ارت مختلف با استفاده از واشر کابل به تجهیزات الکتریکی متصل می شوند و از شینه های مسی یا پایانه های مسی برای اتصال انواع محصولات ارت به زمین یا اتصال به سیستم راد ارت استفاده می شود. اگر نیاز به تست این تجهیزات دارید، از لینک اتصال استفاده کنید.

شینه مسی ارت

شینه مسی ارت

شینه مسی ارت از انواع محصولات ارت و در واقع یک مکعب مستطیل شکل از مس یا آلومینیوم است که در تابلوهای برق برای هدایت جریان به قسمت های مختلف برد استفاده می شود. شینه های مسی معمولاً برای تنظیم گودال یا چاه ارت استفاده می شوند. با سوراخ کردن شینه و با استفاده از پیچ و مهره می توان فضا هایی برای انشعاب ایجاد کرد. در این حالت شما نیازی به استفاده از ترمینال ندارید. بدنه شینه ارت از فلز پایه مس با رسانایی بالا ساخته شده و دارای سه بعد مختلف طول، عرض و ضخامت می باشد و مشتریان می توانند با توجه به محل استفاده یکی را انتخاب کنند.

کابل ارت یا سیم ارت چیست؟

ارت را می توان به دو صورت تفسیر کرد. در برخی از مدارهای الکتریکی، زمین به عنوان مبدأ عمل می کند. در این صورت ارت به معنای زمین است. زمین به عنوان منبع وظیفه اندازه گیری ولتاژ را بر عهده دارد و از سیم یا کابل زمین برای مسیر معکوس جریان به منبع استفاده می شود.

معنی دیگر ارت اتصال مستقیم به زمین است. یکی از دلایل اتصال مدارهای برق به زمین افزایش ایمنی و مراقبت از دستگاه و پرسنل است و در این اتصال از سیم یا کابل ارت استفاده می شود. هنگامی که ولتاژ بین مدار و زمین افزایش می یابد، کابل ارت با عادی سازی سطح ولتاژ از آسیب به عایق مدار جلوگیری می کند. نقش دیگر سیم ارت جلوگیری از انتقال مواد قابل احتراق و تولید الکتریسیته ساکن در هنگام تعمیرات الکتریکی است.

ارت در علم برق معنای دیگری دارد. هواپیماها، کشتی ها و فضاپیما ها هیچ ارتباطی با زمین ندارند، بنابراین زمین به معنای پتانسیل صفر در این وسایل نقلیه است.

سیستم ارتینگ و انواع محصولات ارت به طور گسترده در رده الکتریکی استفاده می شود زیرا ایمنی کار را افزایش می دهد. این سیستم از یک چاه و سیم های متصل به آن ایجاد می شود. در مدارهای الکتریکی جریان ورودی به کمک ارت به زمین منتقل می شود.

ارت موقت

یکی از اصول ایمنی هنگام کار با شبکه های الکتریکی ساختگی استفاده از سیستم اتصال ارت موقت است. برای اتصال هر سه فاز به یکدیگر و سپس به زمین از یک سیستم اتصال ارت موقت استفاده کنید. اگر شبکه ای که سیمبان ها در آن کار می کنند به طور تصادفی برق دار شود، سیستم حفاظتی بیشتر برق را به زمین منتقل می کند و ایمنی پرسنل را بهبود می بخشد. طبق قانون، دستگاه های زمینی موقت باید در دو طرف محل کار خدمه استفاده شود.

هدف اولیه از اتصال ارت موقت، ایجاد حفاظت کافی در برابر شوک الکتریکی است که می تواند باعث مرگ یا جراحت پرسنل در حین کار بر روی خط یا انواع محصولات ارت شود.

ترمینال ارت

ارت بار یا ترمینال ارت

ارت بار یا ترمینال ارت نوعی پل ارتباطی است. پل ها برای اهداف مشترک و تجربی طراحی و ساخته می شوند. میله های زمین معمولاً با چندین نام دیگر مانند شمش ارت، باس بار ارت و یا ترمینال ارت شناخته می شوند. توجه داشته باشید که این دستگاه از مس ساخته شده است که الکترون ها را بهتر هدایت می کند و پایه این دستگاه از فولاد ضد زنگ می باشد. این شامل بارهای زمینی از یک خروجی واحد و توزیع بین چندین مصرف کننده است. تعداد سوراخ ها با توجه به کار و سلیقه مشتری قابل تغییر می باشد پس توجه داشته باشید که هر چه تعداد سوراخ ها بیشتر باشد طول دستگاه بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. ورودی و خروجی آن متفاوت است و برای اتصال سیم زمین در سیستم ارتینگ استفاده می شود. این نوع ترمینال برای نقاط دیگر است.

 ارت بار مسی با پایه استنلس استیل

ارت بار مسی با پایه استنلس استیل عایق شده، از انواع محصولات ارت برای استفاده در سیستم های اتصال به زمین است. ارت بارها با نام های دیگری چون باس بار ارت و ترمینال ارت هم شناخته می شوند. به طور کلی می توان گفت که ارت بار مسی یکی از تجهیزات چاه ارت است که با اتصال جداگانه یا دوگانه در سیستم اتصال به زمین مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع میله های اتصال به زمین که در سیستم های اتصال به زمین استفاده می شود، ارت بار مسی با لینک جدا شونده  هستند. این محصول معمولاً برای تقسیم دو خروجی از دو سیستم زمین جداگانه و تقسیم آن به چند مصرف کننده سیستم ارت استفاده می شود. به طور معمول تعداد سوراخ های میله زمین و طول میله زمین به تعداد ورودی و خروجی و سفارش مشتری بستگی دارد.

نصب سیستم ارت

برای اجرای سیستم سیم ارت معمولاً از دو روش مختلف استفاده می کنند که هر یک از آنها کاربردی و انواع محصولات ارت مورد نیاز خود را دارند. این دو روش عبارتند از روش زمین عمقی و روش زمین سطحی. در روش زمین عمقی ، از یک چاه زمین برای اجرای نمودار زمین برای ساخت و ساز استفاده می شود ، اما در روش زمین سطحی ، چاه عمیق حفر نمی شود و سیم زمین در عمق حدود ۸۰ سانتی متر به زمین وصل می شود. این روش زمانی استفاده می شود که حفر چاه عمیق عملاً غیرممکن باشد.

در این مقاله سعی کردیم به تمامی موضوعات انواع محصولات ارت بپردازیم تا به شما عزیزان به اطلاعات کافی برسید و بتوانید خرید مناسبی در این زمینه داشته باشید. برای خرید محصول باید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید و انواع محصولات ارت از این امر مستثنی نمی باشند. شما همراهان گرامی می توانید تمام تجهیزات ارتینگ را به صورت اینترنتی از فروشگاه اینترنتی دانش آریا خریداری نمایید.

همچنین برای بررسی دقیق تر در این زمینه به وبسایت دانش اریا مراجعه فرمایید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید