انتخاب برگه

انواع چوب در صنعت ساختمانی

بهمن ۲, ۱۴۰۱ | مصالح شناسی | ۰ دیدگاه

انواع مختلف چوب در پروژه های نجاری یا ساختمانی : انواع چوب ها دامنه وسیعی دارند و انتخاب یکی می تواند کل پروژه را به سمت جنوب سوق دهد. تعجب نخواهید کرد که بفهمید انواع چوب های زیادی در آنجا وجود دارد. برخی از آنها برای ساخت مبلمان، برخی دیگر برای کفپوش مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند که می توانید از آنها برای ساخت آلات موسیقی استفاده کنید.هر نوع چوب دارای مزایا و معایب و ویژگی های خاصی است که آن را برای مصارف خاصی مناسب می کند. برای پروژه های نجاری یا ساختمانی، این مقاله شما را راهنمایی می کند تا نوع مناسب چوب را انتخاب کنید.

انواع مختلف چوب

همه ما می دانیم که چوب کاربردها و کاربردهای زیادی دارد. موارد استفاده از گرم کردن خانه و برافروختن آتش سوزی و پختن غذا تا ساخت مبلمان و خانه از ابتدا متغیر است.کیفیت چوبطبیعتاً انواع مختلف چوب ویژگی های متفاوتی دارند. هر یک از این ویژگی‌ها باعث می‌شود که برخی از انواع چوب برای کاربردهای خاص مناسب‌تر باشند و برخی دیگر برای مصارف مختلف بهتر هستند.با در نظر گرفتن این موضوع، بیایید نگاهی به رایج ترین انواع گونه های چوبی بیندازیم. این انواع را بدون توجه به اینکه در حال خرید کابینت آشپزخانه جدید هستید یا علاقه مند به این هستید که چه چوبی برای شومینه شما بهترین کارایی را دارد، پیدا خواهید کرد.

صنوبر
سدر
کاج
ردوود
توس
خاکستر
افرا
چوب ماهون
صنوبر
گیلاس
گردو
بلوط
ساج
بامبو

صنوبر

صنوبر گاهی به صنوبر داگلاس نیز معروف است. این نوع چوب یک چوب نرم مقاوم و بادوام است که از گونه ای به همین نام می آید. درختان صنوبر داگلاس اگر در جنگل به راه خود رها شوند، بسیار بلند و با ابهت هستند و می توانند تا ارتفاع ۳۰۰ فوتی برسند.

این نوع چوب در برابر حشرات و پوسیدگی بسیار مقاوم است اما نه به اندازه چوب سرو.دانه صنوبر داگلاس کاملاً قابل مشاهده است و مستقیم می رود. رنگ مایل به قرمز آن را آسان می کند تا شناسایی شود. مهمتر از همه، تمایل چندانی به جذب رنگ ها ندارد.صنوبر داگلاس نیز در مقایسه با سایر انواع چوب به میزان قابل توجهی ارزانتر است.همه این ویژگی ها آن را به یک انتخاب ایده آل برای مصالح ساختمانی تبدیل می کند. با این حال، می توانید از آن برای عرشه سازی و سایر پروژه های نجاری نیز استفاده کنید.همانطور که برخی از شما قبلاً می دانید، اکثر خانه ها در آمریکای شمالی دارای چوب صنوبر داگلاس برای سقف و دیوار هستند، در حالی که دیگران از آن به عنوان کف استفاده می کنند. محکم و بادوام است و هنگام استفاده از تیغه های اره ساختمانی برش آن آسان است.چوب درخت سدرسدر یک چوب نرم معطر است که به دلیل زیبایی و ماندگاری بسیار ارزشمند است. مقاومت خوب در برابر حشرات و پوسیدگی از با ارزش ترین ویژگی های آن قابل ذکر است. چوب سرو از طیف وسیعی از درختان مخروطی به دست می آید که رایج ترین آنها قرمز و سفید است. سرو سفید رنگ پریده تر از سرو قرمز است و به رنگ خاکستری نقره ای می رسد. نسخه قرمز چوب سدر ظاهری شبیه کهربا دارد و زمانی که در معرض عناصر قرار می گیرد به رنگ قهوه ای تیره/قرمز تیره تبدیل می شود.

سدر

انعطاف‌پذیر و سبک است و آن را در انواع پروژه‌های داخلی و همچنین برای استفاده بیرونی، صرف نظر از تنوع، خواهید یافت.دانه های چوب گونه قرمز صاف تر است، در حالی که چوب سفید می تواند رنگ را به طور یکنواخت جذب کند. با توجه به ویژگی های ذکر شده، برای کاربردهایی مانند مصالح ساختمانی برای صندوقچه یا کمد، و همچنین برای ساخت عرشه ها و نرده ها و همچنین مبلمان در فضای باز بسیار خوب عمل می کند.یکی از مواردی که اغلب می بینید رقابت بین سدر و کاج برای تعیین بهترین ماده است. در واقع، برخی افراد ادعا می کنند که آنها در واقع همان نوع چوب هستند.این دو درخت یکسان نیستند، اما بخشی از یک گونه هستند: هر دوی آنها از خانواده کاج هستند، اما چوب سدر دارای روغن معطر مشخصی است. این توضیح می دهد که چرا سازندگان به مواد سدر به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی و خواص دافع حشرات آن اهمیت می دهند.برخلاف کاج، می‌توانید از سرو به‌عنوان دکور بدون نیاز به لکه‌کردن یا لاک زدن آن استفاده کنید. در شرایط خاص به رنگ خاکستری خوبی در می آید. به دلیل توانایی آن در دفع قارچ ها، می توانید سدر را برای چندین دهه بیرون بگذارید. همچنین کمتر مستعد کپک زدن است.چوب درخت کاجکاج یک چوب نرم است که کار با آن بسیار ساده است. از درختان مختلفی می آید که در سراسر ایالات متحده یافت می شود. برخی از رایج ترین گونه ها عبارتند از پوندروسا، سفید و شکر. کاج زرد جنوبی نیز در بین انواع چوب بسیار گسترده است.بر خلاف سایر انواع چوب، مقابله با کاج به طور معمول آسان تر است. با این حال، در برابر پوسیدگی و حشرات مانند سایر انواع چوبی که تاکنون مورد بحث قرار گرفت، مقاوم نیست، بنابراین برای مصارف داخلی بهترین است.

چوب کاج

چوب کاج

دارای رنگ روشن یا ظاهر زرد است و ظاهر خاص آن از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. همچنین ممکن است دارای گره هایی باشد، با قسمت های گره دار با برچسب “کاج گره دار” و بخش های بدون گره که به عنوان “کاج شفاف” تبلیغ می شوند. به طور کلی، این انواع چوب ظاهری خشن دارند که به خوبی لکه یا رنگ می گیرند.خرید چوب کاج کم عیار از فروشگاه های لوازم خانگی امکان پذیر است. این نوع به دلیل اینکه مستعد تاب برداشتن و حجامت است کیفیت پایین تری دارد. از آنجایی که این چوب غنی از رطوبت است، برش های ارزان قیمت با خشک شدن چوب کمانش و پیچ می خورد.تا آنجا که به کاربردها مربوط می شود، می توانید از چوب کاج برای ساخت مبلمان روستایی زیبا استفاده کنید. همچنین، تا زمانی که تحت فشار باشد، برای عرشه کار می کند. چوب کاج همچنین برای قفسه بندی، پوشش دیوار و برخی پروژه های نجاری مناسب است.چوب درخت ردوودردوود بیشتر به عنوان سکویا شناخته می شود. این یکی از بلندترین درختان روی کره زمین است که می تواند به ارتفاع ۴۰۰ فوت برسد.ردوود چوبی نرم و انعطاف پذیر است که سبک تر نیز می باشد. ممکن است رنگ سفید ظریف یا زرد، زرشکی تیره یا قهوه ای مایل به قرمز باشد. دانه‌های چوب معمولاً مستقیم است و چوب قرمز قدیمی کاملاً سفت است.این گونه‌های چوبی بافت خشن دارند و به خوبی در برابر پوسیدگی و آسیب حشرات مقاومت می‌کنند و آنها را به گزینه‌ای عالی برای پروژه‌های بیرونی تبدیل می‌کند.

Redwood

Redwood

یک انتخاب رایج برای قاب بندی چوب، نرده ها، عرشه، مبلمان بیرونی، تیرهای بزرگ و روکش در بخش هایی از ایالات متحده است. اگر تحت فشار باشد، می توانید از آن برای پروژه هایی که تماس با زمین دارند استفاده کنید. چوب درخت توستوس به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و یک چوب سخت اقتصادی است. توس در سراسر شرق ایالات متحده، به ویژه در شمال شرقی رشد می کند.این درختان می توانند تا ۷۰ فوت رشد کنند، اما تنه آنها باریک است. در حالی که انواع زیادی از توس وجود دارد، انواع مختلفی از آن، به ویژه توس سیاه، سفید و زرد، محبوب ترین هستند.

توس

به دلیل داشتن چوب دانه ای صاف ظاهری یکدست دارد. رنگ آن از سفید تا زرد متغیر است، در حالی که گونه ای که به نام توس سیاه شناخته می شود دارای رگه های سیاه مشخصی است که از میان آن می گذرد.چوب سنگین، ضخیم و محکم است، اما به خوبی به نجاری ابزار تیز واکنش نشان می دهد. با خشک شدن، مقدار قابل توجهی کوچک می شود. چوب توس برای کاربردهای کفپوش خوب است اما برای ساخت اسباب بازی نیز به خوبی کار می کند.چوب درخت خاکسترخاکستر نوعی چوب است که از تعدادی درخت به دست می‌آید که رایج‌ترین گونه‌های این چوب‌ها عبارتند از خاکستر آبی، سفید، سبز و سیاه.خاکستر در صورت داشتن فضای کافی تا ۶۰ فوت قد و تا ۸۰ فوت عرض رشد می کند.

این نوع الوار دارای رنگ روشنی است که از سفید تا طلایی متغیر است و رگه های خاکستری در سراسر آن وجود دارد. اگرچه رنگ‌ها به چوب افرا نزدیک هستند، اما چوب زبان گنجشکی شبیه به چوب بلوط اما با سطح زبرتر است.چوب خاکستر بسیار سخت است، اما در مقایسه با سفتی و دوام آن سبک است. این نوع چوب حتی از نظر مقاومت در برابر ضربه بهتر از سایر انواع سخت است.چوب درخت افرادرختان افرا می توانند به ارتفاع ۱۱۵ فوت برسند و دارای سایبان های به همان اندازه بزرگ باشند. چوبی که از یک افرا سخت به دست می‌آید، بسیار محکم و بادوام است، با ظاهری خوش رنگ که از سفید تا زرد تا رنگ طلایی غنی متغیر است.

افرا

در واقع، افرا شکر یکی از با ارزش ترین انواع چوب در شمال شرقی ایالات متحده است.این نوع چوب دارای دانه ای صاف و محکم، با نوارهای قهوه ای روشن است. چوب افرا فرفری که دارای الگوهای دانه های چوب موج دار جذابی است نیز موجود است. هر دو نوع دانه از انواع چوب، بافتی صاف و ظریف را ارائه می دهند که پوشش زیبایی دارد.از آنجایی که کار با چوب افرا نسبتا آسان است، می توانید آن را به هر چیزی از چوب بیسبال گرفته تا کاغذ تبدیل کنید. تولیدکنندگان دوست دارند از آن برای طیف وسیعی از پروژه ها، از مبلمان و کفپوش گرفته تا تزئینات داخلی و روکش استفاده کنند. آنقدر سخت و بادوام است که یکی از بهترین انواع چوب برای ساخت خطوط بولینگ است.چوب درخت ماهونچوب ماهون چوبی درجه یک است که در غرب آفریقا و همچنین آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی رشد می کند. این درختان می توانند بسیار بلند باشند و ارتفاع آنها به بیش از ۱۵۰ فوت برسد.چوب ماهون بهترین چوب برای انواع چوب های سخت برای پروژه ها و پرداخت های مجلل است. چوب به رنگ زرشکی یا قهوه ای مایل به قرمز است و زیبایی طبیعی چشمگیری دارد.

چوب ماهون

چوبی فوق العاده محکم و سنگین است، با دانه ای بسیار صاف و بافت ظریف. همچنین ساختار متراکمی دارد که در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم است.یکی از بهترین کیفیت های چوب ماهون پایداری است. آنها تمایلی به مشکل تاب خوردگی، تورم و کوچک شدن ندارند.به طور طبیعی، سازندگان مبلمان خوب از انواع چوب ماهون استفاده می کنند. رایج‌ترین کاربردها کابینت‌های آشپزخانه سفارشی و پیشرفته همراه با مبلمان هستند، اما همچنین به دلیل سایش سخت، انتخاب محبوبی برای ساخت قایق است.چوب درخت صنوبرچوب صنوبر از انواع درختان صنوبر به دست می آید که ارتفاع برخی از آنها تا ۱۶۰ فوت می رسد. اینها در سراسر شرق ایالات متحده رشد می کنند.این نوع چوب به دلیل تطبیق پذیری که دارد، در میان دست سازان و صنایع چوب علاقه مند محبوب است.

صنوبر

چوبی با رنگ روشن است که رنگ آن از کرم تا قهوه ای مایل به زرد متغیر است. ویژگی های معمول چوب صنوبر رگه های سبز یا خاکستری است که به مرور زمان تیره می شوند. دانه صنوبر صاف است و کیفیت آن را با استفاده از ابزار دستی یا برقی سازگار می کند.با این حال، از آنجایی که لبه‌های آن تار می‌شود، باید از کاغذ سنباده بسیار ریز برای یک روکش صاف استفاده کنید. این چوب جذابی نیست، اما بسیار خوب رنگ می‌کند، بنابراین می‌توانید از آن برای مبلمان استفاده کنید.چوب درخت گیلاسچوب گیلاس همیشه تقاضای زیادی دارد. رنگ چوب گیلاس از سفید مایل به کرم تا قهوه ای مایل به قرمز متغیر است. وقتی چوب گیلاس به بلوغ می رسد، چوب تیره تر و خشک تر می شود.این نوع چوب دارای دانه ای بسیار صاف و محکم است که ظاهری ثابت و بافت ظریفی به آن می دهد.گیلاس یکی از صاف ترین سطوح ممکن را در هنگام لکه گیری و تمام شدن دارد که ظاهری با کیفیت به آن می بخشد.با تمام این ویژگی‌های عالی، جای تعجب نیست که سازندگان از انواع چوب گیلاس برای مبلمان با کیفیت بالا و همچنین کفپوش، ابزار، کنده کاری و غیره استفاده کنند.

چوب درخت گردو

چوب گردو یک چوب برجسته است که از درخت گردوی سیاه که در سراسر شرق ایالات متحده یافت می شود، مشتق شده است. اینها می توانند به ارتفاع ۱۲۰ فوت برسند و چوبی غنی و شکلاتی تولید می کنند که کارگران چوب برای پروژه های خود به دنبال آن هستند.چوب‌های سخت گردو دانه‌ای مستقیم دارند، اگرچه احتمال موج‌ها و نقص‌های آن تقریباً به همان اندازه است.

وقتی چوب گردو را لمس می کنید، متوجه می شوید که بافتی متوسط و صاف دارد. رنگ چوب از قهوه ای روشن تا قهوه ای متوسط و همچنین قهوه ای تیره متغیر است. از این نوع چوب برای مبلمان استفاده می شود.گردو به ویژه در برابر پوسیدگی مقاوم است، اما مقاومت ضعیفی در برابر حشرات دارد. از نظر ابعادی پایدار است، با انقباض و تاب خوردگی بسیار کمی در حین درمان.چوب درخت بلوطبلوط ها می توانند به ارتفاع ۸۵ فوت برسند و هر پاییز یک قرنیه بلوط تولید کنند.دو نوع بلوط محبوب وجود دارد: بلوط قرمز و بلوط سفید. هر دو متراکم و مستحکم هستند و بافتی خشن و صاف دارند. چوب بلوط سفید رنگ روشن تری دارد، در حالی که نوع قرمز رنگ قرمزتری دارد.

بلوط

حتی اگر بلوط به طور کلی یک نوع چوب سخت باشد، کاملاً انعطاف پذیر است. این باعث می شود که برای تهیه ویسکی یا بشکه های شراب گزینه ای عالی باشد. این نوع چوب در بسیاری از محصولات مختلف از کابینت گرفته تا تولید مبلمان نیز راه خود را باز می کند.چوب درخت ساجدرخت ساج یکی از بهترین جایگزین‌ها در صنعت چوب برای ترکیب دوام و ظاهر خوب است.ساج چوبی درشت با بافت ناهموار است که دارای دانه های مستقیم است. روغن های طبیعی موجود در چوب آن را در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم می کند. اینها ویژگی هایی هستند که چوب ساج را به یک انتخاب عالی برای تولید مبلمان در فضای باز تبدیل می کنند.

ساج

با وجود روغن‌ها، چوب ساج چوبی ساده برای کار با آن است که به زیبایی چسبانده می‌شود. بسیاری از صفات مشابه بین چوب ماهون و ساج وجود دارد، اگرچه چوب ساج غیرقابل انکار قهوه ای تیره است، در حالی که چوب ماهون اغلب رنگ قرمز دارد.چوب درخت بامبومحبوبیت بامبو به دلیل کیفیت خوب و طبیعت پایدار آن در حال افزایش است. البته بامبو به عنوان چوب طبقه بندی نمی شود، بلکه به عنوان یک نوع علف طبقه بندی می شود.سختی و چگالی بامبو به این معنی است که می توانید از آن در بسیاری از پروژه های مختلف استفاده کنید. بامبو در آب و هوای گرمسیری به وفور یافت می شود. علاوه بر این، گونه های مختلف در مناطقی که در آن رشد می کند متفاوت است.

بامبو

دارای ساقه‌های توخالی بلندی است که سازندگان می‌توانند آن‌ها را به نوارهای بسیار نازک و باریک برش دهند تا روکشی برای محصولات چوبی مهندسی شده بسازند.از آنجایی که بامبو سبک تر است، بسیاری از مردم فکر می کنند نرم تر است اما برعکس است. در واقع، بامبو دارای خواص مشترک بیشتری با گونه هایی مانند بلوط قرمز یا چوب افرا است. این ماده چوبی راه خود را به همه چیز باز می کند، از نجاری خوب گرفته تا کفپوش چوبی.بامبو دارای یک پوشش طبیعی است که آن را در برابر پوسیدگی مقاوم می کند، بنابراین قبل از اینکه بتوانید آن را لکه دار یا رنگ کنید، ابتدا باید آن را سمباده بزنید. همچنین، می تواند در آب و هوای مرطوب متورم شود و در آب و هوای خشک کوچک شود. 

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *