انتخاب برگه

با انتخاب رنگ درست و مناسب ، زیباترین دکوراسیون داخلی را داشته باشید!

خرداد ۱۸, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

رنگ چیست و چه تاثیری بر محیط و افراد میگذارد؟

قبل از توضیح در مورد رنگ مناسب دکوراسیون داخلی باید به این موضوع پرداخت که رنگ چیست؟ و چه تاثیری بر روی روحیه افراد در محیط و زیبایی ظاهری محیط دارد. رنگ به معنای بازتاب و انعکاس موج هایی از نور که بر اشیا و اجسام میتابند است که با توجه به شدتی که دارا هستند در چشم انسان دیده میشوند. رنگ ها هرکدام دارای انرژی هستند که با توجه به این انرژی در روحیه افراد و یک محیط تاثیر خاص خود را برجا میگذارند. انتخاب و استفاده از رنگ ها در محیط بسته به سلیقه افراد و نوع استفاده از آن محیط را دارد. با انتخاب رنگ ما تعیین میکنیم که آن رنگ ها چه میزان تاثیری داشته باشند.

اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی چیست؟

اصول انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی به شرطی که درست و اصولی انتخاب شود تاثیر مناسب خود را خواهد داشت.

 • نحوه استفاده از چرخه رنگ : از ترکیب رنگ های اصلی با رنگ های فرعی رنگ های جدیدی بوجود می آید که به آنها رنگ های ثانویه میگویند. به رنگ های اصلی، فرعی و ثانویه چرخه رنگ میگویند. در چرخه رنگ باید گفت که رنگ هایی که در کنار یکدیگر هستند، رنگ های مشابه میگویند. رنگ هایی که مقابل یکدیگر هستند رنگ های متضاد نام دارند یعنی یک رنگ سرد و یک رنگ گرم. بنابراین هنگام انتخاب یک رنگ باید به چرخه رنگ دقت ویژه‌ای داشته باشید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
 • گروه های اصلی رنگ : رنگ ها به دو دسته تقسیم میشوند، رنگ های اصلی و رنگ های فرعی. رنگ های اصلی در واقع سه رنگ هستند. رنگ های فرعی از ترکیب رنگ های اصلی به دست میایند که هرکدام نیز طیف های خود را دارند. سه رنگ اصلی رنگ های آبی، قرمز و زرد هستند.
 • دمای رنگ : در انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی باید به دمای رنگ ها اهمیت دهید. دمای رنگ ها با توجه به این که در دسته رنگ های سرد هستند یا رنگ های گرم هستند، مشخص میشود. مثلا طیف گسترده رنگ های آبی در دسته رنگ های سرد هستند که دما یا گرمی زیادی به محیطی که در آن به کار گرفته میشوند، نمیدهند. اما طیف رنگ قرمز که گرمای زیادی دارد و گرما بخش است به محیط گرمی میبخشد.
 • الگوهای رنگی : با توجه به این که شما از چند رنگ در یک محیط بخواهید استفاده کنید، میتوانید از روش مثلثی، مستطیلی و یا خطی کمک بگیرید. در روش مثلثی یک رنگ که رنگ اصلی انتخاب شما است را انتخاب میکنید. سپس در چرخه رنگ یک مثلث متساوی الساقین میکشید. سه راس مثلث رنگ های مکمل شما هستند. در روش مستطیلی هم چهار راس مستطیل به عنوان رنگ های شما انتخاب میشوند. روش خطی هم به این گونه است که رنگ هایی که مقابل یکدیگر هستند و با یکدیگر تضاد دارند اما هنگامی که کنار یکدیگر قرار می‌ گیرند، زیبایی خاصی نشان می دهند.

مهم ترین نکات برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

نکات برای انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی

مهمترین نکته برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی این است که از محیط مورد نظر چه استفاده ای می شود. برای کسانی که به تازگی به یک مکان نقل مکان میکنند و لوازم از قبل تهیه شده دارند، باید توجه کنند که رنگ دیوارها را به گونه ای انتخاب کنند که هماهنگی با وسایل داشته باشد. همچنین به کسانی که دارای روحیه شاداب و پرنشاطی هستند توصیه میشود که در انتخاب رنگ هیچ ترسی نداشته باشند. از تکرار کردن رنگ هایی که همیشه در همه جا دیده میشوند، پرهیز کنند. رنگی انتخاب کنند که بیانگر اخلاق و روحیه افراد آن محیط باشد.

 • رنگ لوازم دیگر خانه را در نظر بگیرید: رنگ انتخابی شما برای هر قسمت از منزل باید با رنگ وسایل آن قسمت سازگاری داشته باشد.
 • رنگ های سال را دنبال کنید: استفاده از رنگ های سال در انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی می تواند شما را فردی مدرن جلوه دهد.
 • برای انتخاب رنگ دکوراسیون منزل بی پروا باشید: اگر میخواهید دکوراسیونی خاص و منحصر به فرد داشته باشید از ترکیب های قدیمی و رنگ های پر تکرار بپرهیزید.
 • از فنگ شویی نهایت استفاده را ببرید: فنگ شویی در واقع متشکل از تمام کارها و برنامه هایی می شود که شما انجام می دهید تا انرژی محیط را به بهترین نحو جذب کرده و بازتاب دهید. به همین دلیل توجه در انتخاب رنگ تاثیر مستقیم و ویژه‌ ای در فنگ شویی محیط دارد.
 • ایده های جدید رنگی را بررسی نمایید: هر ساله ایده های جدیدی برای انتخاب رنگ دکوراسیون مطرح می شود که بررسی آن ها خالی از لطف نیست.
 • با قسمت‌های بزرگ منزل شروع کنید: ابتدا برای قسمت های بزرگ خانه مانند پذیرایی و نشیمن رنگ ها را انتخاب کنید و سپس به سراغ قسمت های کوچک تر بروید.
 • رنگ خنثی را فراموش نکنید: گاه ترکیب رنگ های خنثی با رنگ های گرم یا سرد می‌ تواند ظاهر فوق العاده ای به منزل شما بدهد
 • به معماری و ظاهر خانه توجه زیادی داشته باشید: رنگ های انتخابی شما باید متناسب با شکل ظاهری خانه باشد تا به بهترین نتیجه برسید.
 • قوانین استفاده از رنگ‌های متضاد را جدی بگیرید: امروزه از ترکیب هر سه دسته رنگ خنثی، گرم و سرد ایده های بسیار جالبی به وجود می آید. برای جلب توجه هرگز دست به کارهای عجیب نزنید اما از ترکیب رنگ های متضاد نیز غافل نشوید. ترکیب یک رنگ مانند آبی لاجوردی با قرمز که دو رنگ متضاد هستند یک هارمونی خاص را دارا است.

آیا رنگ ها می توانند خانه را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر نشان دهند؟

رنگ در دکوراسیون داخلی

با انتخاب رنگ مناسبشما میتوانید یک قسمت را بزرگ یا کوچک نشان دهید. برای کسانی که محیط کوچکی دارند اما میخواهند بزرگتر دیده شود، توصیه میشود که رنگ های روشن استفاده کنند. یا برای قسمت هایی مانند آشپزخانه که مکانی برای شروع روز هستند باید رنگ های روشن به کار گرفت. برای قسمت هایی مانند اتاق خواب که مکانی برای استراحت و به دست آوردن آرامش هستند نیز توصیه میشود از رنگ های ملایم و آرامش دهنده استفاده شود. رنگ هایی مانند زرد، لیمویی و یا سبز کمرنگ یک محیط را بزرگتر از آنچه که هست نشان میدهند. رنگ های تیره نیز باعث میشوند محیط کوچکتر از آنچه که هست نشان دهد.

هر رنگ برای کجای منزل مناسب است؟

در رنگ مناسب دکوراسیون داخلی، باید هر قسمت از منزل رنگی را انتخاب نمایید که با چیدمان و فضای آن سازگاری داشته باشد. رنگ‌های گرم و پرنشاط برای آشپزخانه گزینه ای مناسب هستند و رنگ های آرامش بخش برای فضای اتاق خواب بهترین انتخاب به حساب می آیند. از آنجا که رنگ سفید نماد تمیزی و پاکیزگی است به شما پیشنهاد میکنیم برای سرویس های بهداشتی از این رنگ استفاده کنید.

نتیجه گیری

این رنگ ها هستند که زیبایی بصری هر محیطی را موجب می شوند. اگر جهانی را بدون رنگ تصور کنید، متوجه نقش بسیار مهم رنگ ها خواهید شد. هنگام انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی باید به ترکیب رنگ، روانشناسی آن ها، رنگ های هم خانواده و متضاد و دیگر مواردی که در بالا شرح داده شد توجه داشته باشید تا بهترین نتیجه حاصل شود. با توجه به آنچه گفته شد باید بگوییم آرکیما دیزاین یک تیم حرفه ای است که می توانید در تمامی مراحل بازسازی خانه، طراحی دکوراسیون داخلی ، طراحی ویلا و … به شما کمک کند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه