انتخاب برگه

با پرکاربردترین سایز تیرآهن در بازار آشنا شوید

دی ۸, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

تیرآهن محصولی‌ست که در ساخت و اجرای سازه‌های فلزی و بتنی نقش زیادی دارد و از آن برای بالا بردن مقاومت ساختمان استفاده می‌شود.

تیرآهن، یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی به‌شمار می‌رود. امروزه برای بالا بردن مقاومت در سازه‌ها و افزایش قدرت تحمل آن‌ها از این محصول استفاده می‌کنند.

از این محصول به‌عنوان ستون برای نگهداری وزن و بار در ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاده می‌شود. همچنین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن داشتن سایزهای مختلف بوده که برای سازه‌های مختلف مانند سازه‌های دریایی، اسکله، ساختمان‌های مسکونی، کارخانه‌ها و انبارها به‌کار می‌رود.

این ابعاد و اندازه‌ها استاندارد بوده و مصرف‌کنندگان باتوجه به نیاز خود از آن بهره خواهند برد.

تیرآهن و کاربرد آن در ساختمان

تیرآهن از آلیاژهای متفاوت ساخته شده و بیشترین موارد مصرف آن برای اجرای ستون‌ها و به‌طور کلی، اسکلت‌بندی سازه‌های فلزی است. البته برای سازه‌های بتنی نیز به‌صورت محدودتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که می‌دانید، تیرآهن از دو بال و یک جان ساخته شده است. بال‌ها در تیرآهن حکم نگهدارنده را دارند و سایر محصولات ساختمانی مانند آجر، سفال یا دیگر تیرآهن‌ها روی آن سوار می‌شوند.

به‌طور مثال، کاربرد تیرآهن لانه زنبوری برای مقاومت در برابر لنگر خمشی بوده و در طراحی‌ ساختمان لحاظ می‌شود. البته این مورد وزن سازه را تا حد قابل توجهی کاهش خواهد داد.

به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای کاربرد تیرآهن در ساختمان، می‌توان به امکان استفاده مجدد این محصول اشاره کرد. همچنین باید در نظر داشت که اجرا و نصب تیرآهن آسان‌تر بوده و زمان کمتری نسبت به انواع دیگر اسکلت‌ها از شما می‌گیرید.

در صورت تخریب ساختمان نیز می‌توانید با فروش این محصول، بودجه قابل توجهی را برای مراحل بعد کنار بگذارید.

به‌طور کلی تیرآهن ساخته شده در اندازه متوسط که شامل سایزهای 12 تا 20 است، از بهترین و پرکاربردترین سایزهای موجود در بازار بوده و مصارف ساختمانی دارد.

معرفی سایزهای مختلف تیرآهن

به‌طور کلی، کارخانه‌های تولید تیرآهن از دو روش برای تهیه این محصول استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها تولید به‌صورت انبوه و در سایزهای استاندارد است؛ که برای اکثر پروژه‌های ساختمانی کاربرد دارد و روش دوم، شامل مواردی است که باید از سایزهای سفارشی و اندازه‌های غیر‌معمول استفاده شود. برای سفارش تیرآهن به اندازه دلخواه باید قبل از تولید، آن را سفارش دهید.

به‌طور کلی تیرآهن ساخته شده در اندازه متوسط که شامل سایزهای ۱۲ تا ۲۰ است، از بهترین و پرکاربردترین سایزهای موجود در بازار بوده و مصارف ساختمانی دارد. از این تیرآهن‌ها برای بازسازی ساختمان و ساخت بناهای کوچک استفاده می‌شود.

آشنایی با تیرآهن ۱۲

تیرآهن ساخته شده در این اندازه برای پروژه‌های سبک مانند ساخت اتاقک یا کلبه و همچنین آلاچیق مناسب است. از این تیرآهن در سازه‌های سنگین استفاده نمی‌شود، زیرا مقاومت بالایی نداشته و در صورت فشار زیاد دچار خمیدگی می‌شود. بیشترین کاربرد آن برای طبقات بالایی و در قسمت سقف ساختمان خواهد بود.

آشنایی با تیرآهن ۱۴

یکی از پرفروش‌ترین سایزهای موجود در بازار، تیرآهن ۱۴ است. از آنجایی‌که این تیرآهن ظرافت تیرآهن سایز ۱۲ را نداشته و همچنین ضخامت آن به اندازه تیرآهن ۱۶ نیست، برای مکان‌هایی که فضای محدودی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تیرآهن نسبت به اندازه خود از مقاومت خوبی برخوردار بوده و در بناهایی که بار بیشتری را بر روی ساختمان ایجاد می‌کنند، کاربرد دارد.

آشنایی با تیرآهن ۱۶

یکی دیگر از انواع تیرآهن‌ها، تیرآهن ۱۶ است. این محصول پرکاربرد بوده و در اکثر پروژه‌های نیمه‌سنگین ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیرآهن ۱۶ از ضخامت و مقاومت قابل قبولی برخوردار بوده و به همین جهت کاربرد آن نسبت به سایر اندازه‌های تیرآهن بسیار بیشتر است. قیمت تیرآهن ۱۶ بنا به تقاضای بازار و همچنین نرخ روز بازار متفاوت بوده و می‌تواند تغییر کند.

 آشنایی با تیرآهن ۱۸

تیرآهن ۱۸ در واقع پایان اندازه‌های متوسط و شروع سایزهای بزرگ تیرآهن یا مرز بین این محصولات به‌حساب می‌آید. تیرآهن ۱۸ برای ساختمان‌های سنگین و نیمه‌سنگین که نیاز به مقاومت بالایی دارند، کاربرد داشته و در موارد بسیاری از آن به‌عنوان ستون برای سازه‌های نسبتاً سبک و در بخش‌های زیرین برای بالابردن مقاومت کلی ساختمان استفاده می‌شود.

تیرآهن‌های کوچک‌تر بر روی این محصول قرار گرفته و تحمل بار آنان بر عهده‌ این ستون است. همچنین این تیرآهن در سقف‌های بلند و درازی که نیاز به تحمل بار بیشتری دارند، به کار گرفته می‌شود.

آشنایی با تیرآهن ۲۰

تیرآهن ۲۰ جزء مقاطع سنگین محسوب شده و کاربرد صنعتی دارد. بیشترین استفاده از آن‌ در پروژه‌های ساختمانی که دارای طبقات زیادی نباشد، خواهد بود.

این سایز به خوبی نیازهای این نوع ساختمان‌ها را برآورده می‌کند، اما برای بالا بردن مقاومت سازه‌هایی مانند برج‌های بلند باید از تیرآهن‌های قوی‌تر استفاده کرد.

انواع کاربرد تیرآهن

در قسمت‌های قبل با سایزهای متفاوت این مقاطع فولادی آشنا شدید. در ادامه به انواع کاربرد تیرآهن می‌پردازیم.

  • تیرآهن سایز ۱۲: برای ساخت ستون، تیر و اسکلت سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • تیرآهن سایز ۱۴: برای ساخت ستون، خرپا، نعل و تیر کاربرد دارد.
  • تیرآهن سایز ۱۶: در سازه‌های بزرگ برای ساخت اسکلت سقف، ستون، تیر و خرپا کاربرد دارد.
  • تیرآهن سایز ۱۸: برای سازه‌های سنگین و نیمه‌سنگین، در ساخت اسکلت و ستون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • تیرآهن سایز ۲۰:در ساختمان‌های سنگین و بیشتر در طبقات زیرین و برای ساخت اسکلت و پل کاربرد دارد.

آشنایی با مشخصات فنی تیرآهن

تیرآهن، این مقطع‌ فولادی پرکاربرد معمولاً به طول ۱۲ متر تولید شده و مورد مصرف قرار می‌گیرد. مشخصات فنی یک مقطع فولادی شامل مواردی مانند عرض، ارتفاع، ضخامت جان و ضخامت بال آن بوده که هرکدام با فاکتور سایز تغییر می‌کند. برای آشنایی با مشخصات فنی این ابزار باید سایز مورد نظر خود را انتخاب و سپس ویژگی‌های آن را پیدا کنید.

آشنایی با وزن تیرآهن

به‌طور کلی، وزن استاندارد برای هر تیرآهن قبلاً مشخص می‌شود، اما ممکن است در برخی از کارخانجات ساخت تیرآهن، کمی این وزن تغییر کند. در ادامه به وزن استاندارد یک متر تیرآهن در سایزهای مختلف اشاره خواهیم کرد:

  • وزن تیرآهن سایز ۱۲: ۱۰.۴ کیلوگرم در یک متر
  • وزن تیرآهن سایز ۱۴: ۱۲.۹  کیلوگرم در یک متر
  • وزن تیرآهن سایز ۱۶: ۱۵.۸ کیلوگرم در یک متر
  • وزن تیرآهن سایز ۱۸: ۱۸.۸ کیلوگرم در یک متر
  • وزن تیرآهن سایز ۲۰: ۲۲.۴ کیلوگرم در یک متر
فولادینو، همراه شما در قلب بازار آهن

پرکاربردترین سایز تیرآهن موجود در بازار

در واقع می‌توان گفت تیرآهن سایز ۱۸ با توجه به ضخامت مناسب و مقاومت بالای آن برای سازه‌هایی که نیاز به تیرآهن  دارند بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجایی که این مقطع فلزی نسبت به سایزهای بالاتر ضخامت و وزن زیادی ندارد، به‌راحتی در فضای درنظرگرفته شده برای نصب تیرآهن جای‌گذاری می‌شود و همچنین نسبت به سایزهای کوچک‌تر از مقاومت بالایی برخورد است. این تیرآهن بیشترین استفاده را در سازه‌های متوسط و سنگین داشته و همان‌طور که ذکر شد در سازه‌های کوچک می‌تواند به‌عنوان ستون استفاده شود.

جمع‌بندی

تیرآهن محصولی‌ست که در ساخت و اجرای سازه‌های فلزی و بتنی نقش زیادی دارد. از انواع تیرآهن برای بالا بردن مقاومت ساختمان استفاده می‌شود.

این مقاطع فولادی در انواع مختلف و با کاربردهای متفاوت، در طرح‌هایی به شکل H و I تولید شده و مهم‌ترین فاکتوری که در ایجاد تمایز بین آن‌ها نقش دارد، سایز این محصول است.

از تیرآهن‌هایی که بیشترین کاربرد را در ساخت‌وساز دارند، می‌توان به اندازه ۱۲ تا ۲۰ اشاره کرد که در دسته‌بندی متوسط قرار می‌گیرند.

هرکدام از این اندازه‌ها برای موارد متفاوتی کاربرد داشته و قبل از تهیه آن‌ها باید به‌خوبی از ویژگی هرکدام اطلاع داشته باشید.

سایز ۱۸ این مقطع فولادی با توجه به ویژگی‌های خاص و قابل استفاده بودن آن در انواع سازه‌های نیمه‌سنگین و سنگین کاربردی‌تر از سایر اندازه‌ها خواهد بود.

برای خرید تیرآهن باید ابتدا شناخت کاملی از کاربردها و سایزهای تولید شده آن داشته باشید. سپس با توجه به نیاز خود و مکان مورد استفاده آن، نسبت به خرید این محصول اقدام کنید. قیمت تیرآهن با توجه به نوسانات بازار متغییر بوده و ممکن است دچار تغییراتی شود.

برای خرید تیرآهن مورد نیاز خود با بهترین کیفیت و به‌صورت آنلاین، می‌توانید از فولادینو که سال‌های متمادی در زمینه ارائه این مقطع فولادی و دیگر مقاطع فولادی کاربردی فعالیت موفق دارد، کمک بگیرید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه