انتخاب برگه

بتن نیوجرسی چیست و چه کاربردی دارد؟

دی ۲۹, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

موانع ترافیکی “نیوجرسی”  که در ایران با نام بتن نیوجرسی نیز شناخته می‌شوند بلوک‌های بتنی تقویت شده هستند که در ساخت‌وسازهای مدولار و پیش‌ساخته برای جلوگیری از لیزخوردن وسایل نقلیه از جاده و انواع مسیرهای عبوری و جداکننده (پل، روی پل، روگذر و زیرگذر و …)، عبور از نوار جداکننده، برخورد با وسیله نقلیه دیگر استفاده می‌شود.

اگر وارد خیابان‌های شهر خود شوید، تعداد زیادی از آن‌ها را مشاهده می‌کنید که در کنار جاده و در سمت راست مسیرهای عبوری و ورودی قرار دارند. موانع ترافیکی بتنی نیوجرسی، مطابق با شدت ضربه به‌عنوان ویژگی اصلی آنها تولید می‌شوند. شدت ضربه سنگ بتن پیش‌ساخته “نیوجرسی” به وزن، ارتفاع و فرم سطح آن با شیب متغیر بستگی دارد. بتن نیوجرسی در ابتدا به این شکل نبود، روی زمین اجراء می‌شود و در واقع سازه‌ای مدولار به‌حساب نمی‌آمد اما با گذر زمان، متریال آن کمی متفاوت‌تر توسعه یافت و یک کارخانه در نیوجرسی، اولین‌بار ایده اجرای آن را نهایی کرد.

به همین منوال است که ما آن را از همان ابتدا تحت عنوان بتن‌های نیوجرسی می‌شناسیم. در حال حاضر این موانع در سراسر دنیا از جمله اروپا، امریکا و ایران مورداستفاده قرار می‌گیرند.

قیمت بتن نیوجرسی

سیاست‌ها، زیرساخت‌ها، قوانین، کمپین‌های پیشگیری، فناوری، تحقیقات، آگاهی و… ابزارهای زیادی برای بهبود ایمنی جاده‌ها وجود دارد. همه آنها یک هدف را دنبال می‌کنند: جلوگیری از تصادفات در جاده‌ها و به‌حداقل‌رساندن اثرات آنها. تا زمانی که حمل‌ونقل وسیله نقلیه وجود دارد، ایمنی جاده وجود دارد. بتن‌های نیوجرسی می‌توانند نقش مهمی در این حوزه ایفا کنند و سال‌هاست مورداستفاده قرار می‌گیرند. قیمت بتن نیوجرسی نسبت به مشخصاتی که دارد متفاوت بوده و مانند دیگر مصالح، قیمت آن همواره در حال نوسان است بنابراین شما می‌توانبد قیمت دقیق آ‌ن‌را با تماس گرفتن یا مراجعه حضوری به مجموعه باخبر شوید.

موانع بتنی تحت عنوان نیوجرسی یک سیستم مفید برای جداسازی خطوط یا ساخت‌وساز جاده آسفالته است. انواع مختلفی وجود دارد اما یکی از پرکاربردترین آنها در سرتاسر جهان به‌اصطلاح مانع جرسی است. طراحی آن در طول سال‌ها به کمال رسیده و نتیجه مهندسی مداوم است اما آغاز آن بیشتر زمینی بود.

بتن نیوجرسی چگونه ساخته می‌شود؟

بتن‌های نیوجرسی در واقع با ریختن مخلوط بتن در قالب نوع “نیوجرسی” تولید می‌شود که با ترکیبی مطابق با فرایندهای تولید تکنولوژیکی کارخانه‌های تولیدی پیش روانکاری می‌شود سپس آرماتورگذاری می‌شود. سوراخ‌های خاصی در فلپ‌های قالب در نظر گرفته می‌شود که در واقع امکان بررسی متریال را می‌دهند. جایی که عناصر به ترتیب معینی قرار می‌گیرند تا موانع نهایی را بین قفسه‌ها به هم متصل کنند بنابراین یک ساختار واحد ایجاد می‌کنند و از جابه‌جایی یا انحراف بلوک‌ها از یکدیگر جلوگیری می‌کنند. بتن‌های نیوجرسی بسته به این که در چه موقعیتی استفاده می‌شوند به‌راحتی نصب شده و فلپ‌های قالب مجهز به واشرهای لاستیکی که روی آن‌ها استفاده می‌شود از نشت دوغاب بتن جلوگیری می‌کند.

ساخت قالب فولادی دارای قسمت‌های ویژه‌ای برای نصب ترمبلرها است که خروجی هوا و کیفیت بهتر یکپارچه‌سازی مخلوط را فراهم می‌کند. پس از انقباض بتن، محصول تا زمانی که مقاومت کندنش را به دست آورد، نگه داشته می‌شود.

قبل از قالب‌گیری لازم است تیرها، بافت‌های فولادی هسته حامل بار، بوش‌ها جهت اتصال روکش که از فلپ‌ها برداشته شده‌اند، جدا شوند. محصول نهایی به‌صورت مکانیکی از قالب خارج می‌شود.

مزایا و معایب نیوجرسی‌های بتنی

از نیوجرسی‌های بتنی در مسیرها و جریان‌های ورودی و خروجی استفاده می‌شود، مقاومت فوق‌العاده‌ای دارند و قیمتشان نیز بسیار ایده‌آل است اما در مقابل چند مزیت کلیدی و اصلی وجود دارد که باعث می‌شود هنوز هم در دسته‌بندی اصلی‌ترین روش‌ها برای جداسازی و جلوگیری از حوادث در خیابان‌ها، جاده‌ها و اتوبان‌ها مورداستفاده قرار بگیرند:

 • بتن نیوجرسی به دلیل مقاومت در مقابل ضربه بهترین انتخاب است.
 • قیمت آن نسبت به سایر سازه‌ها بسیار مناسب‌تر است.
 • می‌توانید صورت نیاز بتن‌های نیوجرسی را بسته به چیزی که انتظار دارید خریداری و در واقع آن‌ها قابلیت سفارشی‌سازی دارند.
 • طراحی و ساخت قالب‌های بتن نیوجرسی در کم‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
 • یکپارچگی و مقاومت فیزیکی یکی از مهم‌ترین مقوله‌ها و وجوه تمایز این محصول است که باعث می‌شود به‌راحتی جلوی صدمات ناشی از برخورد خودروها با هم گرفته شده و وزن حامل از واژگونی روی بتن خالی شود.

اما در مقابل به‌هرحال بتن‌های نیوجرسی هم معایب خاص خود را دارند. حمل‌ونقل آن‌ها سخت است و در برخی موارد، امکان جای‌گذاری به دلیل فضای کم وجود ندارد. ضمن این که برای ایجاد ایمنی کامل باید دقت عمل بالایی در انتخاب آن‌ها در نظر گرفته شود چون نمونه‌های بی‌کیفیت نیز توسط کارخانه‌ها تولید می‌شوند.

کاربرد بتن نیوجرسی چیست؟

از بتن‌های نیوجرسی در مسیرها، انتقال خطوط ورودی و خروجی شهرها و … استفاده می‌شود اما دامنه کاربرد اصلی آن در مسیرهای ترافیکی است که موجب مسدودکردن محل‌های عبور غیرمجاز یا اتوبان‌ها می‌شود. برای جلوگیری از دورزدن در خیابان‌ها، احتمال استفاده از این نوع بتن‌های سرسخت وجود دارد.

همین‌طور در حاشیه جاده‌ها در مواردی که احتمال پرت‌شدن خودروها به پایین دره باشد، بتن نیوجرسی نقش کلیدی و مهمی را ایفا می‌کند. لازم است که در هنگام خرید بتن نیوجرسی به سراغ مراکزی بروید که از استانداردهای تولید مطابق وزارت راه و شهرسازی پشتیبانی می‌کنند.

 • در خیابان‌ها
 • دوربرگردان‌ها
 • میدان‌ها
 • ورودی و خروجی شهرها
 • ایجاد  فضای سبز در میانه خیابان‌ها
 • امن کردن محل عبور عابرین پیاده
 • جداکردن محور حرکت
 • جلوگیری از خسارت‌های سنگین در اتوبان‌ها

از انواع بتن‌های نیوجرسی استفاده می‌گردد. همین‌طور این بتن‌ها موجب جلوگیری از برخورد نور در خیابان‌های تاریک می‌شوند و در سیل‌بندی و هدایت رودخانه‌ها نیز کاربردهای گسترده‌ای دارند.

نحوه سفارش و خرید بتن نیوجرسی

موضوع مهم در مورد خرید و سفارش بتن نیوجرسی انتخاب ابعاد آن است، شما می‌توانید مدل‌های مختلفی را بسته به نیاز خود، با ویژگی‌های خاص و سفارشی‌سازی تهیه کنید. همین‌طور میزان و حجم بتن مورداستفاده، ارتفاع، طول و عرض و ضخامت این بتن‌ها نیز کاملاً قابل انتخاب بر اساس نیاز مشتری است.

کلیه تجهیزات بتن‌ریزی و ملزومات این نوع قالب‌ها باید استاندارد باشند و ضروری است که در پروسه تولید، نظارت‌های موردنیاز روی سازه‌ها انجام گردد. به‌هرحال مقاومت در مقابل ضربه، فشار، خوردگی و همین‌طور جلوگیری از بروز آسیب در صورت برخورد خودروها و… از جمله مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مباحثی است که در بحث سفارش این محصولات باید به آن دقت کنید.

وزن این قالب‌ها باتوجه‌به این که در چه شرکتی، بنا به چه منظوری و در چه ابعادی تولید می‌شوند متفاوت است.

این موانع از طول ۱ متر تا ۶ متر قابل تولید می‌باشد.

منبع : ایران فریمکو

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه