انتخاب برگه

بهترین برند لوله برای لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمان

مرداد ۲۴, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

لوله فولادی آیرومارت
لوله فولادی آیرومارت

چالش انتقال آب، از منابع به محل مصرف از دغدغه‌های مهم بشر در طول تاریخ بوده‌است. تنه درختان، چوب و بسیاری از مواد طبیعی به عنوان راهکار مورد استفاده قرار گرفته‌اند. امروزه انواع لوله فولادی و پلاستیکی به عنوان راه حلی اصلی استفاده می‌شود. لوله های آب و فاضلاب و گاز را می‌توان از متریال مختلفی چون چدن، فولاد، شیشه، پلیمر و پلاستیک تولید کرد. استفاده از هر یک از این لوله‌ها، به شرایط استفاده و کاربرد برمی‌گردد.

به طور کلی، قیمت لوله فاضلاب و کارایی آن‌ از مهم‌ترین عوامل موثر بر انتخاب لوله به حساب می‌آیند. در ادامه این مقاله، به بررسی انواع لوله فاضلاب فلزی و غیرفلزی آب و فاضلاب تولید شده توسط بهترین برندها می‌پردازیم.

انواع لوله در لوله کشی آب و فاضلاب

به طور کلی می‌توان در لوله کشی آب گرم و سرد، لوله کشی فاضلاب، لوله کشی گاز و لوله کشی شوفاژ و پکیج از انواع لوله استفاده کرد. برای هر کاربرد، لوله‌هایی با جنس مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب یکی از انواع لوله بستگی به کاربرد و نیاز ما دارد.

لوله های شوفاژ و لوله های آب و فاضلاب، از لحاظ جنس دارای انواع مختلف فلزی و غیر فلزی هستند. در دسته لوله های فلزی آب و فاضلاب، دو نوع لوله گالوانیزه و لوله چدنی بیشترین کاربرد را دارند.

اگرچه لوله مانیسمان طول عمر و کارایی بالایی دارد، به علت گران بودن، چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. با این حال در صورت انتخاب لوله مانیسمان، می‌توان ضمن استعلام قیمت روز لوله مانیسمان، این نوع را از بازرگانی‌های معتبری چون آیرومارت تهیه کرد.

ایجاد رسوب در لوله های فلزی و از بین رفتن آن‌ها به علت خوردگی، کاربرد آن‌ها را کمتر می‌کند. در این شرایط، لوله های غیرفلزی برای جبران خسارات ناشی از خرابی لوله های فلزی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه این لوله‌ها نیز معایب خاص خود را دارند.

لوله های چند لایه یا اصطلاحا سوپرپایپ، لوله های پلی پروپیلن، پلی اتیلن پلی بوتیلن و PVC، از جمله پرکاربردترین لوله های آب و فاضلاب غیرفلزی هستند. در ادامه به بررسی این انواع می‌پردازیم.

قیمت روز لوله
قیمت روز لوله

لوله گالوانیزه چدنی

بسیاری از تولیدکنندگان بهترین برند لوله فاضلاب، محصولات خود را با چدن می‌سازند. لوله های چدنی، وزن پایین، مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه و قیمت مناسبی دارند. با استفاده از لوله های چدنی دیگر نگران گرفتگی لوله نباشید، چرا که با استفاده از دستگاه تراکم هوا به سادگی می‌توان این مساله را رفع کرد. با این حال، از بین رفتن لوله های چدنی به دلیل زنگ زدن توسط مواد شیمیایی از معایب مهم و قابل توجه این نوع لوله فاضلابی است.

لوله گالوانیزه آب و فاضلاب

برای ساخت لوله گالوانیزه و استفاده در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب، سطح فولاد در حمامی از فلز روی قرار گرفته و آبکاری می‌شود. با توجه به مقاومت پایین فولاد در برابر خوردگی و اکسیداسیون، از گالوانیزه کردن سطح لوله، به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش طول عمر این فلز استفاده می‌گردد.

گالوانیزه کردن سطح لوله، آن را در برابر خوردگی مقاوم‌تر کرده و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. اگرچه لوله گالوانیزه درز جوش دارد، اما از انواع مقاوم و مستحکم لوله فولادی محسوب می‌شود.

با وجود مزایا و خواص مطلوب لوله گالوانیزه، منعطف نبودن و رسوب گیری این لوله‌ها، کاربرد آن‌ها در لوله کشی ساختمان را کاهش می‌دهد.

در صورت نیاز امکان تهیه لوله گالوانیزه آب و فاضلاب از شرکت بازرگانی آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) برای شما فراهم آمده است.

لوله فاضلاب بتنی

در فاضلاب‌های شهری از لوله های بتنی نیز استفاده می‌شود. این نوع لوله‌ها، طول عمر بالایی دارند. البته در صورتی که به دقت نصب نشوند، طول عمر آن‌ها کاهش خواهد یافت. لوله فاضلاب بتنی مقاومت چندانی در برابر خاک یا مواد شیمیایی با درجه اسیدی بالا ندارد. این مشکل با استفاده از پوشش‌های پلاستیکی قابل حل است.

لوله های PVC

از جمله لوله‌های پلاستیکی پرکاربرد هستند که اتصال آن‌ها به سادگی انجام می‌شود. این لوله‌های سبک، در مقابل مواد شیمیایی، شعله، سایش، خوردگی و خراشیدگی مقاومت بسیار بالایی دارند. البته لوله های پی وی سی در برابر سرما شکننده خواهند شد و گرما نیز حالت و استحکام آن‌ها را به خطر می‌اندازد. از طرفی، ضخامت و مقاومت جداره آن‌ها در برابر فشار و ضربه پایین است.

با پیشرفت علم و بهبود ترکیب شیمیایی لوله های PVC، نوع دیگری از آن‌ها به نام لوله UPVC به بازار آمد که در مقایسه با لوله پی وی سی انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این لوله آب و فاضلاب که با نام لوله پلیکا نیز شناخته می‌شود، از پرکاربردترین و معروف‌ترین انواع لوله آب و فاضلاب است.

لوله مانیسمان
لوله مانیسمان

لوله سبز

لوله سبز یا لوله پلی پروپیلن، از بهترین انواع لوله پلیمری هستند که وزن کم، مقاومت به خوردگی بالا و رسوب‌گیری پایین دارند. قیمت لوله فاضلاب خانگی سبز مناسب است، از این جهت نیز از جمله لوله‌های مناسب در لوله کشی محسوب می‌شود. این لوله‌های سبک قادر به تحمل فشار بالا و حرارت (گرما و سرما) نیستند.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن یا لوله PE، خود سه نوع دارند. از نوع اول تا سوم، چگالی، مقاومت حرارتی و انعطاف‌پذیری این لوله‌ها افزایش می‌یابد. بنابراین سومین نوع، مقاومت، درجه سختی و ضریب زبری بسیار بالاتری نسبت به دو نوع دیگر دارد. این ویژگی‌ها، منجر به استفاده گسترده از لوله های پلی اتیلن در سیستم آب و فاضلاب شده‌اند.

لوله پلی بوتیلن

لوله پلی بوتیلن یا PB مجموعه‌ای از لوله‌ها با مقاومت بالا در مقابل یخ زدگی، خوردگی، ایجاد رسوبات و واکنش با خاک‌های اسیدی را شامل می‌شود که به دلیل پارگی، استفاده از آن محدود است.

لوله چند لایه

سوپر پایپ یا لوله چند لایه، یکی از انواع لوله برای لوله کشی ساختمان است که به منظور رفع مشکلات دیگر لوله‌ها طراحی و تولید گردید. با استفاده از ۵ لایه ترکیبی از چندین متریال در ساخت این لوله‌ها، شاهد ویژگی‌های مثبت بسیاری خواهیم بود. لوله چند لایه مقاومت به ضربه بالا، انعطاف زیاد، رسوب گیری بسیار کم و مقاومت به خوردگی و حرارت بالایی دارد.

لوله کشی با پوش فیت

یکی از انواع جدید سیستم لوله کشی ساختمان، لوله کشی با استفاده از لوله و اتصالات پوش فیت است. این نوع لوله‌ها سریع و آسان نصب می‌شوند. مقاومت مکانیکی و شیمیایی این انواع از دیگر لوله های پلاستیکی بیشتر است. با عدم استفاده از چسب و حرارت برای اتصال این لوله، سرعت نصب بالاتر رفته است. البته این لوله‌ها، هزینه بسیار بالایی به مصرف کننده تحمیل می‌کنند.

بهترین نوع لوله برای لوله کشی ساختمان

به طور کلی با توجه به نوع ساختمان و تعداد طبقات و واحدهای آن، باید بهترین سیستم لوله کشی ساختمان را انتخاب کرد. در هر نوع لوله کشی، انتخاب بهترین لوله فاضلاب ساختمان و لوله‌های مناسب برای آبرسانی اهمیت بسیار زیادی دارد.

به عنوان مثال، بهتر است در لوله کشی شوفاژ از لوله های فلزی استفاده نشود، چرا که فلزات علاوه بر این‌که هادی گرما هستند در برابر خوردگی و حرارت مقاومت مطلوبی ندارند. بهترین نوع لوله برای استفاده در لوله کشی پکیج، لوله پنج لایه است.

بهترین برند های لوله فاضلاب

حتما در هنگام لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان برای شما این سوال پیش آمده که لوله فاضلاب ساختمان چه برندی بخرم؟

مسلما هر شخصی، خرید بهترین برند های لوله فاضلاب را نسبت به برندهای بی کیفیت ترجیح می‌دهد. در این بخش از مقاله، بهترین برند لوله فاضلاب در ایران را معرفی خواهیم کرد:

  • آذین لوله، یکی از معروف‌ترین برندهای تولیدکننده انواع لوله و اتصالات ساختمانی پلی پروپیلن است که با بالاترین کیفیت، لوله های یک لایه، سه لایه، لوله سبز و لوله سفید تولید می‌کند.
  • یکی از بهترین برندها، لوله و اتصالات پوش فیت فاضلاب نیوفلکس است که به عنوان زیرمجموعه شرکت پردیس گسترش اسپادانا فعالیت می‌کند. این کارخانه لوله های پوش فیت گروه B و گروه BD، گروه سایلنت و بست دیواری فاضلابی تولید می‌کند.
  • کارخانه نیوپایپ یکی از بهترین برندهای لوله و اتصالات ایران است که در زمینه تولید لوله و اتصالات پنج لایه پرسی، اتصالات ۵ لایه و دستگاه پرس لوله پنج لایه و نیز اتصالات کوپلی و پرسی مخصوص فعالیت دارد.
  • پلی ران اتصال، چهارمین برند محبوب و معروف لوله فاضلابی است که لوله های پلی اتیلن، پوش فیت، اتصالات جوشی و پیچی فشار قوی تولید و عرضه می‌کند.
  • لوله و اتصالات پلیکا تولید شده توسط برند پلیمر گلپایگان از بهترین نوع لوله کشی فاضلاب ساختمان هستند که طرفداران بسیاری دارند. لوله‌های ساده، لوله پوش فیت، لوله چسبی، جدار چاه و لوله برقی ار جمله محصولات این برند هستند.
  • می‌توان از لوله ۵ لایه شرکت نیک بسپار یزد به عنوان بهترین مارک لوله پنج لایه یاد کرد. این برند همچنین در تولید لوله و اتصالات تک لایه و پوش فیت فعالیت دارد.

علاوه بر کارخانجات مذکور می‌توان به یزد بسپار، لوله آسیا و یزد لوله نیز به عنوان “بهترین مارک لوله و اتصالات” اشاره داشت. انتخاب هر یک از این برندها به خدمات پس از فروش، قیمت و غیره بستگی دارد.

خرید لوله فاضلاب فلزی از آیرومارت

در برخی پروژه‌ها با توجه به نیاز مشتری از لوله فلزی و لوله فولادی گالوانیزه نیز جهت لوله کشی فاضلاب استفاده می‌شود. این محصولات را می‌توان از شرکت‌های بازرگانی معتبری چون شرکت آیرومارت تهیه کرد. برخی از این لوله‌ها نیاز به برش، جوشکاری و یا خمکاری دارند. می‌توان با خیالی آسوده چنین خدماتی را به آیرومارت سپرد.

با توجه به نوسانات بازار، استعلام قیمت اهمیت دارد. جهت اطلاع از قیمت روز لوله گالوانیزه و دیگر لوله‌های عرضه شده در آیرومارت ضمن تماس با کارشناسان این مجموعه از طریق شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶، می‌توانید به وبسایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com نیز مراجعه فرمایید.

آیرومارت تمام مقاطع مورد نیاز شما را در اسرع وقت برای شما ارسال خواهد کرد. کافیست با یک کلیک سفارش خود را ثبت کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه