انتخاب برگه

تاثیر قیمت پروفیل صنعتی بر ساخت و ساز

اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

برای ساخت سازه‌هایی با استحکام و با کیفیت، نیاز است از مصالح سالم و با دوامی استفاده شود. کیفیت یک محصول تا حد زیادی بر هزینه‌های پروژه و تعمیر و نگهداری آن تأثیر می‌گذارد. یکی از پرکاربردترین مصالحی که در سازه‌های صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود، انواع مصالح فلزی مانند پروفیل‌های فولادی می‌باشند. بیایید در این مطلب بر عواملی که می‌تواند بر قیمت نهایی پروفیل‌‌ها  هزینه‌های ساخت و ساز تأثیر می‌گذارند نگاه عمیق‌تری داشته باشیم.

پروفیل چیست؟

پروفیل‌، محصولی است که معمولا از فولاد ساخته می‌شود. این قطعه با فرآیندی همچون: نورد، کشش یا فشار دادن شکل می‌گیرد و در تمام طول خود سطح مقطع یکسانی دارد. از پروفیل‌های فولادی اغلب برای تقویت اجزای بتنی یا سازه‌های ساختمانی به دلیل نقش بسیار موثری که بر افزایش استحکام پروژه‌ دارد استفاده می کنند. این مصالح ساختمانی فلزی، دارای سطح مقطع بسیار مقاومی هستند که باعث می‌شود نیروی زیادی را بدون تغییر شکل تحمل کنند.

انواع پروفیل

انواع مختلفی از پروفیل‌های فولادی وجود دارد؛ از تقویت کننده‌های بتن گرفته تا پروفیل‌های خاصی که هیچ شکل استانداردی ندارند. به طور کلی پروفیل‌ها با توجه به شکل ظاهری، میزان باربری، روش تولید، فرآیند تولید و نوع مواد استفاده شده، به انواع مختلفی طبقه بندی می‌شوند.

با توجه به شکل ظاهری، پروفیل‌ها به دو دسته مجوف باز و مجوف بسته تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام‌شان دارای سطوح مقطع متنوع و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند. این محصول از لحاظ کاربردی، به دو دسته کلی قابل تقسیم‌بندی است:

پروفیل صنعتی:

پروفیل صنعتی از جنس فولاد است و از نظر ابعاد، بزرگتر بوده و ضخامت بیشتری نسبت به پروفیل ساختمانی دارد. این قطعه صنعتی در بخش تابلو‌های تبلیغاتی وسیع، پل‌ سازی‌ها، ساخت تجهیزات صنعتی، سازه‌های فلزی بزرگ مانند برج‌ها، صنایع نظامی، کارخانه‌جات بزرگ و هر تجهیزات و سازه‌های‌ عظیمی که به مقاومت بیشتری نیاز داشته باشند کاربرد دارد. پروفیل صنعتی با چنین ویژگی‌هایی قطعا از نظر قیمت نیز، نسبت به پروفیل ساختمانی متفاوت است.  

پروفیل ساختمانی:

همانطور که در بالا گفته شد، این پروفیل بیشتر کاربرد ساختمانی و عمومی‌تری دارد و نسبت به پروفیل صنعتی ضعیف‌تر می‌باشد. اما از نظر متریال می‌توان این محصول را در انواع زیر دسته‌بندی کرد:

  • پروفیل‌های فولادی
  • پروفیل‌های UPVC
  • پروفیل‌های گالوانیزه
  • پروفیل‌های آلومینیوم

عوامل موثر بر قیمت پروفیل صنعتی

قیمت مواد فولادی یا فلزی همانند هر محصولی که نیاز به خرید آن دارید، تحت تاثیر شرایطی همچون موقعیت‌های سیاسی و اجتماعی است. در بخش زیر به عوامل دیگری که نقش کلیدی بر قیمت‌ نهایی محصول دارند می‌پردازیم:

عرضه و تقاضا

یکی از دلایل اصلی موثر بر روند قیمت بازار، عرضه محصول و تقاضای آن است. این مسئله بیان‌گر آن است که هرچقدر پروفیل به وفور در دسترس باشد و تقاضای آن کمتر باشد، قیمت کلی محصولات پروفیلی کاهش می‌یابد. متقابلا به همین ترتیب، وقتی تولید محصول محدود می‌شود و تقاضا غیرقابل کنترل است، قیمت‌ها سر به فلک می‌کشند.

روند صنعت

نکته مهم بعدی که قیمت نهایی پروفیل صنعتی را تعیین می‌کند، روند صنعت است. از آنجایی که پروفیل فولادی، کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد، نسبت به نیاز این محصول، قیمت آن نیز بیشتر می‌شود. یعنی اگر صنایع بزرگ مانند صنایع ساخت و ساز، حمل و نقل و غیره به شدت به فلز متکی باشند، قیمت‌ها نیز متقابلا افزایش می‌یابد. همچنین اگر تمایل صنعتی کمتر باشد، قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

وضعیت اقتصاد جهانی

همانطور که قابل پیش‌بینی است، بخش دیگری که بر قیمت پروفیل صنعتی و هر محصول دیگری نقش مهمی دارد، اقتصاد جهانی است که بر محور دلار آمریکا می‌چرخد. در حالی که قدرت دلار آمریکا عامل اصلی قیمت فولاد است، البته نا گفته نماند که ارزش پولی خودمان نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. عوامل دیگری مانند هزینه‌های تولید و عوامل سیاسی و اقتصاد جهانی همگی نقش خود را در تعیین قیمت فولاد ایفا می‌کنند.

اختلاط آب و هوایی، هزینه‌های حمل و نقل و نیروی کار

هزینه حمل و نقل همیشه در قیمت نهایی فولاد و سایر محصولات لحاظ می‌شود. اگر این فلز از خارج از کشور وارد شود، هزینه حمل و نقل نقش مهمی بر قیمت نهایی محصول خواهد داشت و این هزینه حتی به زمان سفر و سوخت مصرفی نیز بستگی دارد. از این رو، قیمت سوخت بر هزینه‌های حمل و نقل تأثیر می‌گذارد، که به نوبه خود بر هزینه فولاد تأثیر گذار است.

تعطیلات، آب و هوا و سایر افت و خیزهای فصلی می‌تواند بر تولید محصولات جدید تأثیر بگذارد و متقابلا تقاضا را افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال: شرایط طوفانی یا سیلاب‌ها و قطعی برق، باعث می‌شود تا انرژی بیش‌تری مصرف شود و در هزینه‌های تولید محصول اثر بگذارد. این امر موجب می‌شود قیمت نهایی هر کالایی افزایش یابد.

میزان رقابت در بازار

یکی از موارد دیگری که بر قیمت محصول اثر می‌گذارد میزان رقابت آن محصول در بازار است. به عبارت ساده‌تر هرچه میزان رقابت پایین‌تر باشد، شرکت‌های تولید کننده یک قیمت مشخصی را ارائه می‌دهند، اما اگر میزان رقابت بالا باشد و شرکت‌های بیشتری برای عرضه آن محصول وجود داشته باشند، آن جنس با ویژگی‌ها و کیفیت محصول دیگر رقبا مقایسه و قیمت گذاری می‌شود. عموما شرکت‌های انحصاری، قیمت بالایی برای محصولات خود در نظر می‌گیرند. در چنین شرایطی دولت برای حفظ منافع عمومی وارد می‌شود و قیمت کالا‌ها را تنظیم می‌کند.

افزایش قیمت بر ساخت و ساز چه تاثیری دارد؟

نرخ تورم در بسیاری از اقتصادهای توسعه یافته به سرعت در حال افزایش است و صنایع مختلف، اثرات ناشی از این مسئله و دیگر مسائلی که در قسمت بالا بیان کردیم را احساس می‌کنند. نه تنها مواد ضروری و نیروی کار ماهر به‌طور قابل‌توجهی هزینه‌ی پایانی یک پروژه را گران‌تر می‌سازد، بلکه فشارها و کمبودهای زنجیره تامین، فراهم کردن مصالح ساختمانی و صنعتی مورد نیاز را دشوارتر می‌‌کند.

در بیشتر کشورها ریسک تورم بر عهده پیمانکاران است، که در چنین شرایطی، اگر در یک قراردادی قیمت گذاری هزینه‌ها به شکل نادرستی ثبت شود می‌تواند اثرات فاجعه باری بر بودجه آنها داشته باشد، به ویژه برای پیمانکارانی که از طریق قراردادهای قیمت ثابت کار می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود تعداد زیادی از صنایع و شرکت‌های ساختمانی با مشکلات مالی مواجه شوند و حتی از کار خارج گردند.

جمع‌بندی

پروفیل صنعتی یک محصولی با کاربرد‌های اختصاصی است که در ساخت و ساز‌های سنگین استفاده می‌شود. این محصول مانند هر محصول دیگری در شرایط‌های مختلف، با افزایش قیمت مواجه می‌شود. با این حال، زمان‌هایی نیز وجود دارد که عرضه و تقاضا تقریباً برابر هستند و قیمت‌ها متعادل باقی می‌ماند. این اتفاق گرچه به ندرت رخ می‌دهد اما زمان‌ مناسبی برای خرید محصولات مورد نیاز می‌باشد. آرسینکو شرکتی است که مصالح آهنی مورد نیاز صنایع و ساختمانی را با تضمین کیفیت و مطابق با آخرین استانداردهای جهانی و ملی عرضه می‌کند. شما می‌توانید برای خرید از آرسینکو بدون مراجعه حضوری نیز از طریق سامانه اینترنتی اقدام کنید.

آدرس شعبه مرکزی: 
تهران ، بازار آهن شادآباد ، نبش بلوک یک ، مجتمع تجاری ۱۱۰ طبقه اول پلاک ۵۷
تلفن تماس با کارشناسان شرکت:
۰۲۱-۶۶۶۷۴۴۲۰
۰۲۱-۶۶۶۷۱۹۹۰
۰۲۱-۶۶۶۷۴۵۱۹
ایمیل شرکت:
info@rsin.co.ir
آدرس وبگاه:
https://rsin.co.ir

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه