انتخاب برگه

تراکم آجر: محدوده تراکم برای انواع آجر محبوب

فروردین ۱۲, ۱۴۰۳ | پست تولید شده با هوش مصنوعی | ۰ دیدگاه

تراکم یک آجر به جرم یا وزن یک آجر در واحد حجم اشاره دارد. روش دیگر برای توصیف تراکم آجر این است که اندازه گیری مقدار جرم در یک حجم معین از مواد آجری است. چگالی آجر بر حسب کیلوگرم بر حسب متر مکعب (کیلوگرم بر متر مکعب) یا پوند بر فوت مکعب (lb/ft3) اندازه‌گیری می‌شود.

آجرها بر اساس ترکیب مواد و فرآیند ساخت بسیار متفاوت هستند. بنابراین، آجرهای ساخته شده از خاک رس، بتن، خاک، خاکستر بادی و شیل همگی از نظر چگالی متفاوت هستند. چگالی نوع خاصی از آجر در فرآیند ساخت و ساز بسیار مهم است.

چرا چگالی آجر در طراحی مهم است؟ تراکم آجر مشخصه ای است که بر استحکام، دوام و خواص حرارتی آجر تأثیر می گذارد. مهندسان و معماران به طور مرتب چگالی نوع خاصی از آجر را در نظر می گیرند تا تعیین کنند که آیا برای نوع ساختمان یا سازه ای که می خواهند ایجاد کنند کارایی دارد یا خیر.

طراحی سازه

تراکم آجر در تعیین ظرفیت باربری ساختمان یا سازه یک ملاحظات حیاتی است. معماران و مهندسان چگالی وزن یک نوع آجر را محاسبه می کنند. برای تعیین یکپارچگی ساختاری دیوارها، ستون‌ها و سایر اجزا. با در نظر گرفتن تراکم نوع خاصی از آجر، آنها می توانند اطمینان حاصل کنند که در برابر نیروها و باری که تحت آن قرار می گیرد، مقاومت می کند.

برنامه ریزی ساخت و ساز تراکم آجر بر وزن آجر و هزینه نصب تأثیر می گذارد. آجرهای سنگین‌تر نیاز به پایه‌های محکم‌تری دارند و همچنین زمان بیشتری برای جابجایی و نصب نیاز دارند. مخصوصاً آجرهای سنگین ممکن است به تجهیزات تخصصی برای تحمل وزن نیاز داشته باشند. متخصصان ساختمان، تراکم آجر را در میان بسیاری از عوامل، برای برنامه ریزی لجستیک و حمل و نقل و محاسبه هزینه ها و اطمینان از استفاده ایمن و کارآمد از مصالح در محل در نظر می گیرند.

عملکرد حرارتی و صوتی تراکم آجر بر عایق بندی ساختمان یا سازه تأثیر می گذارد. به طور کلی آجرهای با چگالی بالاتر به جلوگیری از انتقال نویز بین سازه ها کمک می کنند. این یک محاسبات ضروری در ساختمان‌هایی است که افراد در نزدیکی یکدیگر در یک فضا زندگی می‌کنند.

چگالی آجرها نیز در عملکرد حرارتی مورد توجه حیاتی است. آجرهای با چگالی بالا دارای ضریب هدایت حرارتی بالاتری هستند اما ممکن است عایق حرارتی را افزایش ندهند. اغلب آجرهایی با تراکم کمتر، عایق بهتری را ارائه می دهند، در صورتی که محفظه های هوای افزودنی اضافی برای افزایش قابلیت عایق وجود داشته باشد.

دوام و طول عمرآجر. تراکم بر دوام و طول عمر کلی ساختمان تأثیر می گذارد. آجرهای با تراکم بالاتر ساختارهای مقاوم تری ایجاد می کنند که در برابر هوا، رطوبت، آتش و آسیب فیزیکی بهتر از آجرهای با چگالی کم مقاومت می کنند.

انطباق با مقرراتآیین‌ها و الزامات ساختمان اغلب تراکم آجر خاصی را برای انواع خاصی از ساختمان‌ها و سازه‌ها مشخص می‌کنند. سازندگان باید از این مقررات پیروی کنند تا استانداردهای ایمنی را رعایت کنند، بازرسی ها را بگذرانند، و ساختمانی امن ایجاد کنند که بتواند در برابر نیروهای خارجی مقاومت کند.

نمودار تراکم آجراینها اعداد نشان دهنده محدوده استاندارد هستند، اما مطمئن شوید که با تولیدکنندگان خاص آجر مشورت کنید زیرا این اعداد ممکن است بر اساس تکنیک های تولید متفاوت باشند.

نوع آجر کیلوگرم بر متر مکعب

پوند در فوت مکعبآجر سفالی۱۸۰۰ kg/m³ تا ۲۲۰۰ kg/m³< td class=”column-3″>112 lb/ft³ تا ۱۳۷ lb/ft³آجر بتنی۱۸۰۰ kg/m³ تا ۲۴۰۰ kg/m³۱۱۲ lb/ft³ تا ۱۵۰ lb/ft³

آجر خاکستر پرنده ۱۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تا ۲۲۰۰ کیلوگرم در متر مکعب۱۱۲ پوند/فوت³ تا ۱۳۷ پوند/فوت³

آجر بتن هوادهی اتوکلاو شده (ACC)400 kg/m³ تا ۸۰۰ kg/m³(۲۵ lb/ft³) تا (۵۰ lb/ft³

آجر زمین فشرده (CEB) 1500 kg/m³ تا ۲۰۰۰ kg/m³ ۹۳ lb/ft³ تا ۱۲۵ lb/ft³

آجر شیل< 1800 kg/m³ تا ۲۲۰۰ kg/m³۱۱۲ lb/ft³ تا ۱۳۷ lb/ft³ even 

آجر ماسه آهکی ۱۴۰۰ کیلوگرم بر مترمربع تا ۱۸۰۰ کیلوگرم /m³۸۷ lb/ft³ تا ۱۱۲ lb/ft³

آجر مهندسی ۲۰۰۰ kg/m³ تا ۲۴۰۰ kg/m³۱۲۵ پوند /ft³ تا ۱۵۰ lb/ft³

آجر سبک ۳۰۰ kg/m³ تا ۱۶۰۰ kg/m³۱۸.۷ lb/ft³ تا ۹۹.۸ lb/ft³

آجر نسوز ۲۸۰۰ kg/m³ to3500 kg/m³< /td>175 lb/ft³ تا ۲۱۸ lb/ft³

آجرها با بیشترین و کمترین تراکم؟

آجرهایی که بیشترین تراکم را دارند، محصولات آجری به طور خاص طراحی شده اند. آجرهای مهندسی، مانند آجرهای آکرینگتون که برای ساخت ساختمان امپایر استیت استفاده می‌شوند، آجرهای تخصصی هستند که برای استحکام، رطوبت و مقاومت در برابر اسید ساخته شده‌اند. این آجرها دارای محدوده چگالی بالا از ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تا ۲۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب هستند. اما آجرهای با بالاترین چگالی آجرهای نسوز هستند. اینها آجرهایی هستند که برای مقاومت در برابر دماهای بالا، نوسانات زیاد دما و خوردگی شیمیایی طراحی شده اند. محدوده چگالی آنها از ۲۸۰۰ کیلوگرم بر مترمربع تا ۳۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

آجرهای سبک وزن کمترین چگالی را از نظر طراحی دارند. مهندسان از این آجرها، که ACC ها یکی از آنهاست، برای ایجاد ساختمان یا سازه ای استفاده می کنند که کاهش وزن در آن حیاتی است. بسیاری از این آجرها به دلیل وجود حباب‌های هوا که انتقال گرما را کند می‌کنند، عایق حرارتی بالایی نیز دارند.

توجه: این محتوا بصورت اتوماتیک توسط هوش مصنوعی وبلاگ سازه پلاس، تولید و منتشر شده است. ممکن است در برخی عبارات کلمه معادل و ترجمه یا جمله‌بندی‌ و رعایت نگارش درست نباشند.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *