انتخاب برگه

خرید و فروش ملک همچنان راکد است

فروردین ۱۲, ۱۳۹۵ | اخبار, صنعت ساختمان | ۰ دیدگاه

بانک مرکزی با اعلام کاهش ۸.۵ درصدی معاملات مسکن تهران در اسفندماه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل تر از آن، از افزایش نرخ اجاره در پایتخت خبر داد.

خبرگزاری مهر: بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در اسفندماه سال ۱۳۹۴ را منتشر کرد. در اسفندماه سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهان به ۱۳۱۳۹ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۲.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در اسفندماه سال ۱۳۹۴ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۲.۷ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

حجم معاملات مسکن

در اسفندماه سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۳.۱ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۸.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در اسفندماه سال ۱۳۹۴ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۵.۸ درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مزبور در مقایسه با اسفندماه سال ۱۳۹۳، ۲.۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اسفندماه سال ۱۳۹۴ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴.۹ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۸ به ترتیب با سهم ۱۰.۵، ۹.۴ و ۵.۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. شایان ذکر است ۷۰.۴ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفا مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۸، ۱۴، ۱۵، ۱۰، ۱، ۷ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه دیگر تنها ۲۹.۶ درصد از تعداد کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

تحولات قیمت مسکن

در اسفندماه سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران ۴۲.۱ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷.۵ و ۳.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۱۱ (معادل ۵.۲ درصد) و بیشترین کاهش قیمت به منطقه ۱۰ (معادل ۲.۶) درصد تعلق دارد.

در اسفندماه سال ۱۳۹۴ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۲.۷ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۱.۴ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

همچنین در سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۵۴.۷ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با سال قبل ۱۰.۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این سال متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۳۸.۹ میلیون ریال بوده که نسبت به سال قبل با کاهش ۰.۸ درصدی مواجه بوده است.

تحولات اجاره بهای مسکن

در اسفندماه سال ۱۳۹۴ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۸ و ۱۱.۱ درصد رشد نشان می‌دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یک ساله تنظیم می‌گردند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاستهای کنترل و مهار تورم، سبب رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است. خاطرنشان می‌نماید سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی (بر اساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰) معادل ۲۸.۴ درصد است.

بررسی تحولات قیمت و حجم معاملات بازار مسکن شهر تهران در اسفندماه سال ۱۳۹۴ نسبت به ماه مشابه سال قبل حاکی از کاهش تعداد معاملات به میزان ۸.۵ درصد و افزایش متوسط قیمت خرید و فروش واحدهای مسکونی به میزان ۳.۹ درصد است. در مجموع حجم معاملات و متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در سال ۱۳۹۴ به ترتیب ۱۵۴.۷ هزار واحد مسکونی و ۳۸.۹ میلیون ریال بود که نسبت به سال قبل از آن به ترتیب به میزان ۱۰.۳ و ۰.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. مع‌الوصف با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و نیز اقدامات مناسب انجام شده توسط نظام بانکی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن، بهبود عملکرد این بخش هم در سمت تقاضا و هم در سمت عرضه در سال ۱۳۹۵ دور از انتظار نمی‌باشد.

بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در اسفندماه سال ۱۳۹۴ نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با تحولات تورم است به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۸ و ۱۱.۱ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین متوسط رشد شاخص مذکور در شهر تهران و کل مناطق شهری طی سال ۱۳۹۴ به ترتیب معادل ۱۱ و ۱۲.۵ درصد بود.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *