انتخاب برگه

در مورد قالب فلزی بتن چه می دانید؟ + کاربرد تخته چندلایی در قالب بندی بتن

تیر ۲۱, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

قالب فلزی بتن به ظروف موقتی گفته می شود که در اشکال و فرم های مخصوص در ابعاد و اندازه های متفاوتی هستند. از قالب فلزی برای نگهداری آرماتورها و بتن های خیس استفاده می کنند. قالب بندی بتنی قسمت اصلی و عمده ای را از هزینه های ساخت و اجرای اسکلت بتنی را در بر می گیرد. قیمت قالب فلزی بتن با توجه به شکل قالب فلزی و دشواری که مراحل ساخت آن دارد به همراه مواد مصالحی که در ساخت آن مصرف می شود بستگی دارد. در برخی از سازه های بتنی می تواند قسمت عمده ی هزینه ی یک سازه را به خود مختص نماید. یکی از اصلی ترین مراحل در ساخت سازه های بتنی انجام مراحل قالب بندی بتنی آن است. برای اجرا و احداث یک سازه ی بتنی در ابتدا بتن آماده شده در قالب فلزی بتن و یا هر قالب دیگر ریخته شده و بعد از این که این قالب ها پر شدند, و سفت شدن به شکل قالب مورد نظر در می آیند.

تمامی انجام این امور زیر نظر مجری و پیمانکار سازه های بتنی انجام می شود و آن ها در جریان تمامی اطلاعات مربوط قالب بندی از لوازم گرفته تا مشخصات و ابعاد و اندازه ی قالب بندی تا روش های اجرایی قرار می گیرند.

برخی مواردی که موجب خراب شدن قالب فلزی بتن می شوند به این صورت هستند که:

 1. عدم تنظیم تعادل افقی بتن ریزی که موجب پر شدن تنها یک بخش از قالب می شود
 2. کافی نبودن مهاربندی افقی سکوها و یا پایه ها
 3. عدم حضور کارگران مجرب در این زمینه
 4. کف نامناسب در زیر قالب ها و یا زیر پایه ها
 5. درست بسته نشدن قطعات قالب فلزی به هم دیگر
 6. عدم دقت به بارهای زنده و مرده ای که بر روی قالب فلزی بتن وارد می شود
 7. لغزش لایه ی خاک مجاور قالب

علاوه بر موارد ذکر شده ی بالا, برای داشتن یک قالب بندی بتنی اصولی باید در رعایت برخی موارد نهایت دقت را نمود, به عنوان نمونه می توان به درز بین تخته ها و درز بازشوهایی که در قالب فلزی ایجاد می شود دقت نمود تا کاملا آب بندی شده و شیره ی بتن ها از درزها بیرون نزنند. در هنگام کار باید دقت شود تا هیچ گونه حرکتی در بین اجزای قالب بتن و حرکت قالب فلزی بتن از جای خود صورت نگیرد.

انواع قالب فلزی بتن:

قالب فلزی بتن مورد نیاز برای دیوارها و مخصوص ساختمان و سنگفرش ها و موانع و حصارها و پیاده رو ها و مخصوص پل ها و ستون ها و تونل ها در انواع گوناگونی موجود است. برای ساخت قالب بتن فلزی می توان از فلزهای گوناگونی با در نظر گرفتن وزن و کاربرد آن استفاده نمود. انواع قالب فلزی به صورت زیر است:

 1. قالب فلزی بتن برای سنگفرش: این قالب ها از فولاد کربن ساخته می شوند.
 2. قالب فلزی بتن مانع یا حصار: این قلاب ها هیچ گونه مهاربندی نداشته و برای شکل دادن بتن می توان به صورت دلخواه و سفت و سخت شدن آن با قفل به هم دیگر وصل نمود.
 3. قالب فلزی بتن برای آب رو کنار خیابان و جدول: این قالب ها می توانند با شیار و یا بدون شیار با فاصله ی یک فوت باشند.
 4. قالب فلزی بتن پیاده رو: این قالب ها دارای طول ۱۰ فوت و فرورفتگی در قسمت میخ چوبی است. قابلیت جمع شدن این قالب ها موجب سهولت در حمل و نقل و انبار آن شده است.
 5. قالب بندی ستون بتنی :این قالب ها دارای شکل های متفاوتی مانند چهارگوش و ال شکل و هشت ضلعی و .. می باشد. که می توان با استفاده از اتصالات به راحتی به هم وصل نمود.

علاوه بر قالب فلزی بتن از تخته چندلایی نیز می توان در قالب بندی ساختمان استفاده نمود  چرا که یکی از کاربردهای تخته چندلایی در استفاده در قالب بندی ساختمان می باشد. علاوه بر این در صنعت ساختمان سازی می توان از تخته ی چندلایی در پوشش دیوارها و کف و سقف و پله استفاده نمود.

تخته چندلایی چیست؟

تخته چندلایی همان گونه که از نام آن پیداست از تعداد زیادی ورقه های چوبی تشکیل شده است که به هم چسبیده اند این ورقه ها با استفاده از چسب های بسیار قوی به هم وصل شده اند و موجب به وجود آمدن یک تخته ی چوبی بسیار مقاوم و مستحکم می شود. استحکام بالای تخته چندلایی یکی از ویژگی های معروف آن است. نوع قرارگیری این لایه ها به این گونه است که در مجاور ۹۰ درجه و شاید خیلی بیشتر از آن دارای اختلاف زاویه بوده و همین امر موجب می شود تا انبساط و انقباض داخلی چوب کمتر شود. تخته چند لایه یا تخته چندلا یا تخته چندلایی دارای انواع گوناگونی است به این صورت که  مرسوم ترین آن تخته سه لایی است که تنها با استفاده از سه ورقه تشکیل می شود.

 این تخته بسیار نازک بوده و در وسایل تزئینی و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. تخته چندلایی ۵ لایه که از ۵ ورقه ساخته می شود از استحکام و دوام زیادتری نسبت به سه لایه برخوردار بوده و برای همین علت می توان در محیط های خارجی نیز از آن استفاده نمود. تخته چندلایی ۷ لایه که بسیار مستحکم است از آن همانند قالب فلزی می توان در قالب بندی ساختمان و پشت بام استفاده نمود. همین موضوع موجب می شود تا به آن تخته چند منظوره نیز گفت. با افزودن لایه های بیشتر می توان به بیشتر شدن استحکام این تخته ها کمک کرد.

تخته چندلایی

تخته روسی یا قالب فلزی بتن؟

علاوه بر قالب فلزی بتن می توان از تخته روسی نیز در قالب اسکلت بندی ساختمان و قالب بندی آن استفاده نمود. در صنعت ساختمان سازی از تخته روسی بیشتر در اسکلت های ساختمان استفاده می شود و این موضوع به دلیل وزن کمی که دارند و ضریب کشسانی بالای آن می باشد. تخته روسی یک گزینه ی مناسب برای استفاده در ساختمان است چرا که با فرم آرام و رنگ های زیبایی  که دارد موجب می شود تا از آن در دکوراسیون های داخلی و یا خارجی و آلاچیق ها و حفاظ های ساختمانی استفاده شود.  در بازار چوب ایران به هر نوع از چوب های سفید رنگی که از کشور روسیه وارد می شود گفته می شود به این صورت که انواع آن ها کاربرد متفاوتی از هم ندارند. انواع چوب تخته روسی دارای گونه های متفاوتی مانند نوئل و کاج و نراد می باشد.

 با گونه ی چوبی نراد یکی از رایج ترین نوع آن است که رنگ این چوب سفید مایل به قرمز است و هیچ گونه مجاری صمغی درونش نداشته و راست و تار و سبک است از دیگر ویژگی های این گونه از تخته روسی در واکشیدگی و همکشیدگی آن است و قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن آن به همراه سنباده خوری خوب و میخ خوری خوبی که دارد, استفاده از آن را در انواع صنایع بسیار رواج داده است. ولی این گونه علی رغم مزیت هایی که دارد متاسفانه به راحتی در مقابل انواع قارچ ها به مرض لکه آبی و یا لکه قرمز دچار می شود و همین امر موجب می شود که از استحکام و مقاومت این چوب کاسته شده چون چوب هایی که دارای رگه های قرمز هستند بعد از این که خشک می شوند زود تاب بر می دارند.

شرکت تبریز صنعت یکی از بزرگترین شرکتها در زمینه ساخت انواع قالب های فلزی، تخته چندلایی و تخته های روسی است و بالاترین کیفیت خدمات را می توانید از این مجموعه دریافت کنید جهت دریافت مشاوره و خرید آنلاین می توانید وارد سایت  tabrizsanat.com شوید و سایر محصولات این شرکت را ببینید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه