انتخاب برگه

راهنمای خرید و انتخاب لوله گالوانیزه برای گلخانه‌ها

تیر ۲۰, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

گلخانه یکی از جدیدترین تکنیک‌های کشاورزی و بهره‌برداری درست از منابع آبی و زمین است. به طوری که حتی می‌توان با این روش، در فصل سرد زمستان نیز از زمین بهترین استفاده را برد. کشت بسیاری از مواد غذایی گیاهی و سبزیجات از طریق گلخانه‌ها انجام می‌شود. اما برای سر پا کردن یک گلخانه از ابزارآلات و تجهیزات زیادی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها لوله‌های گالوانیزه است. این لوله‌ها تا سالها در برابر رطوبت و شرایط محیطی گلخانه دوام می‌آورند. اما آیا کیفیت و طول عمر همه لوله‌های گالوانیزه موجود در بازار یکسان است؟ در اینجا قصد داریم به نکاتی بپردازیم که برای تهیه این نوع لوله به آن نیاز دارید.

شناخت انواع لوله گلخانه‌ای گالوانیزه

برای اینکه در خرید لوله گلخانه ای دچار اشتباه نشوید و بهترین محصول را تهیه کنید، شناخت انواع آن ضرورت دارد:

لوله گالوانیزه گلخانه‌ای گرم                        

برای ساخت این محصولات ابتدا لوله فولادی را تهیه کرده و سپس لایه فلز روی یا قلع را روی آن آبکاری می‌کنند. به این صورت که لوله‌های فولادی را در مواد مذاب حاوی روی فرو می‌برند. دمای این مواد ۴۲۰ درجه است که با قرار دادن لوله در آن، یک پوشش از روی همه جای لوله را می‌پوشاند.

میزان ضخامت پوشش روی در لوله‌های گالوانیزه گرم بیشتر است و استحکام و مقاومت بیشتری هم در برابر رطوبت دارند. عمر این نوع لوله می‌تواند بین ۲۵ تا ۳۰ سال باشد. از سوی دیگر به دلیل اینکه در فرآیند تولید، پوشش روی با دمای بالا به لوله می‌چسبد، ظاهر براق‌تری دارد.

لوله گالوانیزه گلخانه‌ای سرد

برای تولید این محصول از دمای آبکاری با ۷۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود که به شیوه الکترولیز صورت می‌گیرد. نحوه کار به این صورت است که یک لایه از فلز روی به تمامی قسمت‌های لوله ورق سیاه پاشیده می‌شود و سپس در دمای ۷۰ درجه قرار می‌گیرد. اما میزان مقاومت آن نسبت به لوله‌های گلخانه‌ای سرد کمتر است و برای مدت ۵ تا ۱۰ سال می‌توانند عمر کنند.

البته قیمت لوله گالوانیزه گلخانه‌ای سرد نسبت به لوله‌های گلخانه‌ای گرم کمتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به اتصالات آنلاین (فروشگاه اینترنتی لوله و اتصالات) مراجعه کنید.

چرا به لوله گلخانه‌ای گالوانیزه نیاز دارید؟

در محیط‌های گلخانه همیشه رطوبت زیادی وجود دارد و از سوی دیگر بخشی از لوله‌ها که به عنوان ستون و پایه کاربرد دارند، باید در زمین فرو رفتند. خاک و رطوبت زمین هم با این لوله‌ها در تماس است که محیط اکسید شدن فلزات را ایجاد می‌کند. اما از آنجا که لوله‌های گالوانیزه دارای پوشش روی هستند، در برابر رطوبت مقاومت می‌کنند و بیش از ۲ دهه می‌توانند دوام بیاورند.

البته اگر شما لوله‌های گرم گالوانیزه را تهیه کرده باشید، می‌توان انتظار چنین عمری را برای آن‌ها داشت. از سوی دیگر وقتی از این لوله‌ها برای سازه گلخانه‌ای استفاده می‌کنید، دیگر به رنگ‌آمیزی هر ساله و تعمیر و بازرسی لوله نیاز ندارید. در صورتی که پایه‌ها یا یکی از ستون‌های سازه پوسیده و ضعیف شود، کل سازه فرو می‌ریزد.

مواد روی در برابر عوامل خورنده مثل اسید و رطوبت مقاومت زیادی دارند و از فلز محافظت می‌کند. پس اگر به دنبال کاهش هزینه‌ها هستید و نمی‌خواهید هر چند سال یک بار برای ساخت سازه گلخانه‌ای هزینه زیادی کنید، بهترین انتخاب شما لوله‌های گالوانیزه‌ای است.

ویژگی‌ لوله گلخانه‌ای گالوانیزه

برای خرید این لوله‌ها باید به چند ویژگی مهم آن‌ها دقت داشته باشید:

توجه به سایز لوله

این محصول با سایز‌های مختلفی عرضه می‌شود که سه نمونه آن کاربرد بیشتری دارد. سایزهای ۱ اینچ، ۳.۴ اینچ و ۱.۲ اینچ از جملخ سه سایز پرفروش لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای است که نصب آن‌ها به دلیل وزن سبک، راحت‌تر است. از سوی دیگر نقل و انتقال این لوله‌ها به دلیل سبکی راحت‌تر است و فشار زیادی هم به سازه وارد نمی‌کند.

توجه به ضخامت لوله‌های گالوانیزه

این محصول با ضخامت‌های مختلف همچون ۲ و ۲.۵ میلی‌متری برای هر نوع سایزی که بخواهید تولید می‌شود. برای مثال شما می‌توانید شما می‌توانید لوله گالوانیزه گلخانه‌ای نمره ۲.۵ و با سایز ۳.۴ اینچ را با یکی از ضخامت‌های ۲ میل یا ۲.۵ و یا ۲.۸ میلی‌متر تهیه کنید.

همچنین یکی از این محصولات به عنوان لوله گالوانیزه گلخانه‌ای نمره ۴ با سایز ۱-۱.۴ اینچ است که ۲.۵ میلی‌متر ضخامت دارد. مثال دیگر لوله گالوانیزه گلخانه ای نمره ۶ با سایز ۲ اینچ است که شما می‌توانید بین محصول با ضخامت ۲.۵ و یا ۲.۸ میلی‌متر یکی را انتخاب کنید.

بیشتر بودن ضخامت از این مقدار باعث افزایش وزن لوله می‌شود که نصب آن‌ها را دشوار می‌کند.

مقاومت بودن لوله در برابر ضربه

داشتن ویژگی مقاومت برای لوله‌های گلخانه‌ای گالوانیزه فقط به زنگ زدگی و پوسیدگی مربوط نمی‌شود. بلکه این لوله‌ها باید در برابر ضربه هم مقاوم باشند. به هر دلیلی ممکن است به سازه گلخانه‌ای ضربه وارد شود که این لوله‌ها باید خم یا شکسته نشوند. همچنین در فرآیند بارگیری و حمل و نقل هم فشار زیادی بر روی لوله‌های گلخانه‌ای است که داشتن مقاومت کافی برای آن‌ها مهم است.

نداشتن قوس و تاب

اگر این لوله‌ها را از یک فروشگاه مطمئن و برندهای شناخته شده تهیه کنید، آنچه به شما داده می‌شود یک لوله بدون تاب و قوس است. این ویژگی نصب لوله‌ها را برایتان ساده‌تر می‌کند. قسمتی از لوله گالوانیزه باید در زمین فرو رود تا به عنوان پایه، سایر لوله‌ها روی آن نصب شوند. اگر لوله تاب و قوس داشته باشد، به خوبی در زمین جا نمی‌گیرد و خیلی زود از جای خود کنده می‌شود. بنابراین باید به صاف بودن لوله‌ها دقت داشته باشید. برندهای شناخته شده قبل از عرضه این لوله‌ها، آن‌ها را با دستگاه‌های خاصی تاب گیری کرده و سپس در بازار عرضه می‌کنند.

مزیت‌های استفاده از لوله گالوانیزه در ساخت گلخانه

در بالا به دلایل استفاده از این محصولات اشاره کردیم که البته باید از مزیت‌های آن‌ها نیز اطلاعات کافی داشته باشید:

  • لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای جایگزین ارزان‌تری برای لوله‌های استیل ضدزنگ هستند.
  • نسبت به لوله‌های فولادی در برابر رطوبت مقاومت هستند و استحکام آلیاژ فولاد را نیز دارند.
  • به دلیل وزن سبک می‌توان آن‌ها را به راحتی جابجا کرد.
  • در صورت نیاز به بزرگ یا کوچک کردن محیط گلخانه، می‌توانید لوله‌ها را باز کرده و تعدادی از آن‌ها را بردارید و یا به آن‌ها اضافه کنید.
  • شما می‌توانید از لوله‌های ۳ یا ۶ متری (برحسب نیاز خود) استفاده کنید.
  • نصب این لوله‌ها به سادگی انجام می‌شود و کار دشواری نیست.

در آخر

لوله گالوانیزه گلخانه‌ای از لوله‌های فولادی تهیه می‌شود و شامل دو نوع سرد و گرم هستند. لوله‌های گرم گلخانه‌ای دارای طول عمر بین ۲۵ تا ۳۰ سال هستند و قیمت گرانتری دارند. امیدواریم اطلاعات این مطلب برایتان مفید واقع شود.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه