انتخاب برگه

روشی کم‌دردسر برای بهبود شرایط روحی و جسمانی در منزل

آبان ۳۰, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

شرایط زندگی انسان‌ها در جوامع مدرن به سمت‌وسویی رفته که دیگر قادر به انجام خیلی از فعالیت‌های فیزیکی و رفع تنش‌های روحی نبوده. روح و جسم مدام درگیر خستگی‌ها و اتفاقات طاقت‌فرسایی است که حتی پیش از سنین کهن‌سالی آسیب‌های زیادی را متحمل می‌شود.

ازاین‌رو مدام روان‌شناسان در پی یافتن راه‌هایی برای خارج کردن انسان از این محدوده منفی و وضعیت پرخطر روحی هستند. خوب دیگر مثل گذشته بسیاری از ما تفریحات سالم را تجربه نمی‌کنیم. آخر هفته را به گشت‌وگذار نمی‌پردازیم. از طرفی وضعیت اقتصادی هم به‌گونه‌ای نمود پیدا کرده که یک سفر کوتاه برای ما هزینه زیادی خواهد داشت.

عدم حضور این‌گونه تغییرات روی روح و جسم ما تأثیرات به‌شدت منفی خواهد داشت.

در نتیجه باید عناصر مؤثر روی سلامت روح و جسم را به خانه و محل کارمان بیاوریم. خوب پیشنهادات زیادی توسط معماران می‌شود که عموماً همه آن‌ها در پی خلق ساختاری شبیه به جنگل، طبیعت، دریا، کوه‌ها و ساحل هستند. یکی از این موارد آبنما می‌باشد. آبنماها در واقع همان آبشارهای کوچک و فواره‌هایی هستند که درگذشته در حیاط خانه مادربزرگ و پدربزرگ‌ها دیده می‌شد. طرح‌های زیبا و اشکالی که حرکت آب را وارونه کرده و یک جلوه محیطی بی‌نظیر و سرشار از نفس‌های زندگی خلق می‌کنند.

آبنما
آبنما در منزل

آبنما از قدیم یکی از زیباترین و مهم ترین المان های معماری ایرانی بوده است که اغلب در حیاط خانه ها،باغ ها و پارک ها ساخته می شد. اما امروزه طراحی و ساخت آبنما در نوع ها و اندازه های مختلف انجام می شود و با توجه به نوع ابنما می توان از آن در محیط های خارجی و محیط های داخلی همچون خانه ها ، لابی هتل ها و آپارتمان ها، مراکز تفریحی و تجاری و… استفاده کرد.

اما چرا می‌گوییم آبنما روشی کم‌دردسر برای بهبود شرایط روحی و جسمی است؟ خوب سه دلیل عمده وجود دارد. اجرای آن آسان بوده و نیازی به کنده‌کاری و یا بر هم ریختن دکوراسیون خانه ندارد. از طرفی هزینه زیادی صرف نمی‌کنید و در هر محدوده فضایی و متراژ خانه قابل‌اجرا است. ظاهر آن تا ۹۹ درصد به نظر مشتری بستگی دارد. جهت آشنایی بیشتر میتوانید انواع آبنما را در آبگون دیزاین ببینید.

تأثیرات اجزای محیط زندگی روی سلامت روح

احتمالاً شنیده‌اید که رنگ دیوار، ساختار و چینش خانه می‌تواند روی روح و روان شما تأثیرات زیادی داشته باشد. در این وضع توسط پزشکان علوم روان‌شناختی پیشنهاد می‌شود که معمولاً افراد افسرده از رنگ‌ها و تم‌های روشن و گرم استفاده کنند. در مقابل افرادی که انرژی زیادی دارند بهتر است آن را با تم‌های سرد کنترل کنند. حال این موارد صرفاً به رنگ دیوار بسنده نمی‌کند. متخصصین معماری و دیزاین داخلی پا را فراتر گذاشته‌اند. آبنما ها یا شبکه‌های انتشار آب مصنوعی را ایجاد کرده‌اند که هرکدام از آن‌ها ممکن است دیزاین و طراحی منحصر به خود را داشته باشند.

معمولاً محدودیتی در نحوه ساخت این آبنماها وجود ندارد. مگر این که محدودیت فضا داشته باشیم و یا این که از نظر وسعت اجرای آن دستمان خیلی باز نباشد. بازهم گزینه‌هایی برای فضاهای کوچک قابل اجرا است.

عدم حضور جلوه‌ها و زیبایی‌های ظاهری سنتی دهه ۵۰ و ۶۰ در زندگی ما موجب استرس و فشارهای عصبی می‌شود. جالب است بدانید که استرس موجب کم‌آبی شده و بدن که دچار کم‌آبی می‌شود خیلی زود عملکرد معمول خود را از دست می‌دهد و مغز آسیب می‌بیند.

تأثیر آب‌روی ارتقاء توان تصمیم‌گیری و سلامت فکری

احتمالاً می‌دانید که کیسه آب گرم می‌تواند سخت‌ترین دردهای عضلانی و مشکلات فیزیکی بدن را درمان کند. خوب این عنصر و مایه حیات، علاوه بر ابعاد جسمانی روح ما را نیز تأثیرپذیر می‌کند.

آبنما

افرادی که مدت‌زمان طولانی در خانه می‌مانند. دورکار هستند و یا این که فضای دفتر و محل کارشان نیز همیشه ثابت و یکدست است تحت تأثیر مشکلات عصبی، پرخاش و… قرار می‌گیرند. آبنما در واقع موجب ایجاد ارتباط محیط‌های خشک و بی‌روح امروزی خانه‌ها با سیستم و چرخه طبیعی می‌شود که انسان درگذشته در کنار آن‌ها زندگی می‌کرد. امکان نصب آبنما در پارک‌ها، خانه باغ‌ها، حیاط‌ها، محوطه‌ها، راهروها، لابی هتل‌ها و همین‌طور فضای داخلی پذیرایی خانه و یا آشپزخانه وجود دارد.

کافی است یک‌بار امتحان کنید: وقتی استرس شدیدی دارید یا از موضوعی ناراحت هستید. نزدیک یک آبنما یا فواره شوید. یا اصلاً چرا راه دور برویم. وارد اینترنت شده و یک ویدئو آبشار و فواره را تماشا کنید. احتمالاً خیلی زود تحت تأثیر جو آن قرار خواهید گرفت.

نقش آب در دکوراسیون و بهبود تنفس

علاوه بر تمامی مواردی که گفتیم، انواع آبنما باغی، دیواری، آبنما پرده‌ای و… را می‌توانید جایگزین فواره‌های بزرگی کنید که حالا امکان نصب آن‌ها به دلیل محدودیت زمانی، محدودیت محیطی و هزینه‌ای وجود ندارد. ایران نسبتاً کشور کم‌آبی است و این مشکل باعث می‌شود که در بسیاری از شهرها با مشکل خشکی و هوای سرد روبرو شویم. خوب شهرهای مرطوب‌تر و شرجی‌تر این مشکل را ندارند. اما به‌هرحال محدودیتی هم برای نصب آبنما در ان ها وجود ندارد.

انسان موجود پیچیده‌ای می‌باشد و علاوه بر نیازهای جسمی، خوراک روح را نیز خواستار است. این خوراک روح در طبیعت و فضاهایی با اتمسفرهایی که کم تر انسان‌های دیگر در آن رفت‌وآمد داشته باشند. یافت می‌شود. خوب بسیاری از شما مثل من امکان حضور در طبیعت را ندارید. در نتیجه یک آبنما می‌تواند مشکل شما را تا ۷۰ درصد حل کند. چطور؟ خوب آب‌نماها از همان سیستم شبیه‌سازی فواره‌های کلاسیک که در حیاط خانه‌ها ساخته می‌شدند استفاده می‌کنند.

اگر حتی به حرف و گفته‌های ما اطمینان ندارید. می‌توانید نظرات محققان در مورد نقش آب در حذف انرژی‌های منفی و استفاده از آن در انرژی درمان‌های چین، یونان باستان و هند را بررسی فرمایید.

آبنما و کاهش سروصدای محیط

سروصدا و تنش‌های صوتی می‌تواند موجب بر هم ریختن تعادل شود. بخصوص کسانی که در خانه علاقه‌مند به مطالعه، انجام کارهای روزانه و یا استراحت هستند. گاهی ممکن است با سروصدا و آلودگی‌های صوتی بیرونی و درون خانه، از خود بیخود شده و حتی مدام در طول روز با استرس روبرو شوند. آبنما می‌تواند موجب کاهش سروصدا و آلودگی صوتی در محیط شود.

از طرفی اگر صاحب یک هتل، رستوران، کافه، فروشگاه یا پاساژ هستید. می‌توانید آبنماها را حتی در محیط‌های بیرونی با کمترین هزینه نسبت به دیگر موارد نصب و راه‌اندازی کنید. خبری از هدررفت آب نیست. این چرخش موجب بهبود شرایط اکسیژن و تنفس در فضا هم می‌شود.

اگر در محیط خانه گل‌های زینتی و یا گیاه خاصی نگه‌داری می‌کنید و خیلی زود پژمرده می‌شود. بهتر است که از یک سیستم آبنما استفاده کنید. این در واقع هم نشانگر تأثیر آن روی محیط، روی خلق‌وخوی شما و هم موجودات زنده‌ای خواهد بود که در یک محیط بسته و شهری زندگی می‌کنند. بسته به نیاز و فضای شما و همین‌طور سلیقه‌تان امکان نصب آبنما شیشه‌ای، متریال آبنما سنگی و… در خانه، محل کار و حتی محیط‌های بیرونی وجود دارد. اگر به دنبال ساخت یک آبنمای مدرن هستید. باید توجه کنید که شرکت مجری طرح آن سابقه خوب و فعالیت تخصصی در این زمینه داشته باشد. قطعاً ارائه یک نقشه و یا کاتالوگ اولیه تا ۹۹ درصد مشکل شما را در مورد نتیجه نهایی حل خواهد کرد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید