انتخاب برگه

روش هواگیری صفحه ستون با گروت چگونه انجام می شود؟

اسفند ۱۰, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

هواگیری صفحه ستون با گروت در مراحل نهایی پس از بتن ریزی فوندانسیون انجام می شود. برای اجرای این فرایند نکات و قوانینی وجود دارند که در نظر گرفتن آن ها برای حفظ کیفیت کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در این زمینه مهره ها و رزوه های بولت در صفحات ستون مورد توجه قرار می گیرند. باز کردن مهره ها برای اجرای درست و اصولی رگلاژ در این زمینه بسیار مهم است. در این خصوص از مقادیری گریس نیز استفاده می کنند. این توضیحات کلی شما را به صورت اجمالی با این فرایند آشنا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

هواگیری صفحه ستون با گروت

کارایی صفحه ستون چیست؟

هواگیری صفحه ستون با گروت برای حفظ استحکام و مقاومت ستون ساختمان مورد نظر انجام می شود. پیش تر اما باید دید که صفحات ستون چه کارایی دارند. این صفحات وزن کلی ساختمان را از سایر اجزا دریافت می کنند. بارهایی که به یک سازه وارد می شوند، از طریق این صفحات به زمین منتقل شده و استقامت ساختمان را در طولانی مدت حفظ می کنند. در این فرایند نحوه اتصال ستون به فوندانسیون مورد توجه قرار می گیرد. این فرایند باید با دقت و کیفیت بالا انجام شود.

هواگیری صفحه ستون با گروت انتقال بار از صفحات ستون به فوندانسیون بتنی را بهبود می بخشد. این بار در نهایت بدون واسطه به پی زمین منتقل خواهد شد.

هواگیری چگونه انجام می شود؟

مراحل اجرای هواگیری صفحه ستون با گروت به صورت تخصصی انجام می شوند و به همین خاطر کیفیت عملیات ساختمان سازی را به طرز قابل توجهی افزایش می دهند. در زیر برخی از این مراحل را بررسی می کنیم:

  1.  تراز کردن صفحات در ابتدای کار یکی از مراحل مهم هواگیری است که در ابتدای کار انجام می شود.
  2. در مرحله بعدی اکس ها به دقت بررسی می شوند و صفحات مورد نظر برای وصل شدن به ستون آماده خواهند شد.
  3. باز کردن انواع مهره ها از سطح صفحه ستون نیز در مرحله بعدی انجام می شود. به این ترتیب بستر اجرای هواگیری فراهم خواهد شد.
  4. در مرحله بعدی صفحه مورد نظر از سطح جدا خواهد شد. در این بخش برای جداسازی صفحه از چکش استفاده می کنند.
  5. در ادامه مرحله گروت ریزی انجام خواهد شد. کلیه چاله های موجود بر سطح در این مرحله با استفاده از گروت بتن پوشش داده خواهند شد.
  6. سپس صفحات مجددا در محل اولیه خود قرار می گیرند.
  7. در مرحله بعدی صفحات مورد نظر باید در محل خود تراز شوند.
  8. ارتفاع و کد ارتفاعی صفحات در این مرحله به دقت چک می شود.
  9. در مرحله بعدی مهره ها در محل خود محکم می شوند. در فرایند رگلاژ می توان این مهره ها را به صفحه جوش داد.
هواگیری صفحه ستون با گروت

نکات کاشت صفحه ستون

در روند اجرای این فرایند، نکات بسیاری مورد توجه قرار می گیرند. در محل کاشت هر یک از صفحات باید به تراز کردن کار دقت بالایی داشته باشید. این صفحات با استفاده از مهره در محل خود قرار داده می شوند؛ به این صورت که در هر یک از گوشه ها از دو مهره استفاده می شود. یک مهره در زیر صفحه و یک مهره بر روی صفحات جای می گیرد.

بسته به ابعاد هر یک از این صفحات، تعداد مهره های به کار رفته در سطح کار نیز بسیار مهم تلقی می شود. هر چه صفحه بزرگتر باشد، تعداد مهره های بیشتری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید برای صفحات بزرگتر از یک مهره در میان کار نیز استفاده کنید.

آشنایی با شابلون صفحه ستون

برای بهبود فرایند هواگیری صفحه ستون با گروت باید با برخی مفاهیم و تجهیزاتی که در این فرایند به کار می روند نیز آشنایی داشته باشید. شابلون ها بخش مهمی از فرایند ساخت ستون ها را تشکیل می دهند. استفاده از شابلون دقت عمل کار را برای ساخت صفحات ستون افزایش می دهد. این شابلون ها را به عنوان شابلون بیس پلیت نیز می شناسند. استفاده از آن ها برای ثابت کردن بولت ها نیز انجام می شود. از این رو کارایی آن ها در این فرایند بسیار بالا است.

برای الگوبرداری در ساخت هر یک از صفحات ستون از شابلون هایی متناسب استفاده می شود. شابلون های صفحه ستون مشابه با صفحات اصلی بیس پلیت هستند و از نظر ابعاد نیز با این صفحات برابری می کنند. جنس این متریال چندان اهمیتی ندارد. در ساخت برخی از آن ها از متریال چوبی و برخی از متریال فلزی استفاده می کنند. به این ترتیب محدودیتی برای به کار بردن آن ها در فرایندهای ساخت و ساز وجود ندارد.

در نظر گرفتن شاغول بودن بولت ها نیز یکی از اصول مهم اجرای هواگیری است. در صورتی که این مولفه را جدی نگیرید، پس از اجرای کار بلند کردن صفحات کار دشواری خواهد شد. ارتفاع رزوه های به کار رفته در بولت ها در حدود ۱۰ سانتی متر تعیین می شود.

روش هواگیری صفحه ستون با گروت

نصب پیچ های مهاری

پس از سوار کردن صفحه ستون بر روی بستر بتنی، باید از پیچ های مهاری استفاده شود. برای اجرای این فرایند دو روش اساسی مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید این پیج ها را در حین بتن ریزی شالوده کار نصب کنید. در این صورت دور پیچ ها با استفاده از بتن های شرکت پرین بتن پوشش داده می شود.

استفاده از این پیچ ها بعد از بتن ریزی شالوده کار نیز یک روش اساسی نصب پیچ ها است. در این فرایند درون بتن ها فضای خالی ایجاد کرده و در فضای خالی موجود از میلگرد استفاده می شود. سپس پیچ ها بسته شده و در اطراف کار از بتن های دانه ریز استفاده می کنند.

جمع بندی

در این مطلب از سازه پلاس به فرایند هواگیری صفحه ستون با گروت پرداختیم. این فرایند توسط کارشناسان به صورت حرفه ای در محل انجام می گیرد و کیفیت صفحات ستون گروت ریزی شده را افزایش می دهد. در بخش هایی از این مطلب به برخی از اصول و نکات مهم برای اجرای هواگیری اشاره کردیم که آشنایی با آن ها دقت عمل این فرایند را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه