انتخاب برگه

شرایط جغرافیایی چگونه بر قیمت پروفیل تاثیر می‌گذارد؟

فروردین ۱۵, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

عوامل موثر در قیمت پروفیل
عوامل موثر در قیمت پروفیل

پروفیل‌ها یکی از مقاطع فلزی و فولادی هستند که که دارای سطح مقطع ثابت و طول و ضخامت متفاوت و متغیر هستند. بر همین اساس از انواع پروفیل‌ها با توجه به نوع و شکل سطح مقطع برای اهداف متفاوتی استفاده می‌شود. یکی مسائل مهم در مورد انواع پروفیل‌های فلزی، قیمت تمام شده آن‌ها است؛ عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر قیمت نهایی انواع پروفیل مؤثر باشد. در واقع پروفیل‌ها دارای یک قیمت پابت نبوده و برای تعیین قیمت آن‌ها باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود. عوامل مانند وزن، نوسانات بازار، کیفیت، ضخامت و مواد اولیه بکار رفته در تولید از جمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت پروفیل به حساب می‌آیند.

بررسی عوامل تأثیرگذار بر قیمت پروفیل

همانطور که اشاره شد فاکتورهای مهمی در قیمت‌گذاری انواع پروفیل در بازار مؤثر هستند؛ اما این فاکتورها شامل چه مواردی می‌شوند و چرا باید پیش از خرید هر نوع مقطع فولادی به این فاکتورها دقت کرده و آن‌ها را در نظر گرفت؟

نوسان بازار

عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل (پروفیل z، قوطی، میله و غیره) به حساب می‌آید که در زمان اقدام به خرید پروفیل باید مورد توجه قرار بگیرد. با توجه به این موضوع که تقاضا برای خرید پروفیل در بازار به دلیل افزایش حجم ساخت و ساز بناها در ایران روند صعودی در پیش رفته است، به همین دلیل می‌توان یک روند تصاعدی برای قیمت پروفیل پیش‌بینی کرد. البته که تعیین قیمت پروفیل در ایران تنها محدود به عرضه و تقاضا در بازار نشده و عوامل دیگری نیز بر این مقوله اثر می‌گذارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

با توجه به نوسانات قیمت ارز در باراز ایران تعیین قیمت پروفیل کار دشواری است اما با یک تجریه و تحلیل مشخص می‌توان به این نتیجه رسید که با توجه به افزایش نرخ دلار در ایران، واردات انواع پروفیل از بازار جهانی با مشکلات زیادی روبرو می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به افزایش قیمت پروفیل در آینده‌ نزدیک شود.

 وزن پروفیل

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت پروفیل در بازار، وزن آن است که تأثیر مهمی دارد. اما وزن پروفیل به چه شکل محاسبه می‌شود؟ وزن پروفیل تا حد زیادی به نوع متریال و مواد اولیه بکار رفته در ساخت آن بستگی دارد. با توجه به این موضوع که از ورق سیاه، گالوانیزه، آلومینیوم و استیل در ساخت پروفیل‌ها استفاده می‌شود، قیمت‌گذاری بر اساس وزن آن‌ها متغیر خواهد بود. نحوه محاسبه وزن پروفیل‌ها به این صورت است که ابتدا چگالی آن را مشخص کرده و آن را در مساحت سطح مقطع پروفیل ضرب می‌کنند. مساحت سطح مقطع پروفیل را نیز می‌توان با اندازه‌گیری طول و عرض (بر حسب سانتیمتر) و ضخامت (بر حسب میلیمتر) محاسبه کرد.

انواع پروفیل‌

یکی از معیارهای تعیین قیمت پروفیل، انواع مختلف آن است که هر کدام از آن بر اساس فاکتورهای خاصی قیمت‌گذاری می‌شوند. برای تعیین قیمت پروفیل می‌توان آن‌ها را در ۳ دسته سبک، سنگین و نیمه‌سنگین دسته‌بندی کرد و پارامترهای مهم در تعیین قیمت آن را مورد بررسی قرار داد.

  • پروفیل سنگین: این نوع پروفیل‌ها که به پروفیل صنعتی یا ساختمانی نیز مشهور هستند، معمولا دارای سطح مقطع به شکل مربع یا مستطیل بوده و فرایند تولید آن‌ها به صورت نورد گرم انجام می‌شود. در ساخت و تولید پروفیل‌های سنگین معمولا از ورق سیاه با ضخامت ۱.۵ میلیمتر و بیشتر استفاده می‌شود. یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت این نوع از پروفیل‌ها وزن آن‌ها است که این روش قیمت‌گذاری با توجه به ضخامت پروفیل متغیر خواهد بود.  
  • پروفیل نیمه‌سنگین: در ساخت و تولید این نوع از پروفیل‌ها از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌شود. این نوع از پروفیل‌ها از لحاظ وزن بین پروفیل‌های سبک و سنگین قرار می‌گیرند که مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت آن‌ها، وزن است.
  • پروفیل سبک: پروفیل مبلی یا قوطی سبک از نام‌های دیگر این نوع پروفیل است که در تولید و ساخت آن‌ها از ورقه‌های روغنی یا ورقه‌های نورد سرد استفاده می‌شود. از این نوع پروفیل‌ها در صنایع مختلفی مانند صنعت تولید مبلمان، خودروسازی، لوازم خانگی و غیره استفاده می‌شود.
انواع مختلف پروفیل
انواع مختلف پروفیل

سایر عوامل مؤثر در قیمت‌گذاری پروفیل

به غیر از موارد که در بالا ذکر شد، عوامل دیگری وجود دارند که بر قیمت پروفیل مانند پروفیل زد، پروفیل قوطی، لوله و غیره اثر می‌گذارند. مهم‌ترین این عوامل موارد زیر هستند:

  • مواد خام: نوع ماده خام از جمله استیل، گالوانیزه، شمش فولاد سیاه و… از جمله عواملی است که بر قیمت تمام شده پروفیل اثر می‌گذارد. در صورتی که هر کدام از این مواد اولیه با افزایش قیمت روبرو شوند، بر هزینه نهایی پروفیل اثر خواهد گذاشت.
  • عرضه و تقاضا: یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار است که بر روی قیمت پروفبل در بازار اثر می‌گذارد. هر چه میزان تقاضا در بازار بیشتر باشد باعث کاهش عرضه پروفیل شده و افزایش قیمت را به دنبال خواهد داشت.
  • حمل و نقل: مواد اولیه‌ای که برای تولید پروفیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا توسط وسایل مختلفی از جمله کشتی،‌کامیون، تریلی و غیره جابجا می‌شومد. به همین دلیل عواملی مانند افزایش قیمت سوخت تأثیر مهمی در افزایش قیمت پروفیل در بازار خواهد داشت.
  • قیمت ارز: با توجه به این موضوع که حجم عمده مواد اولیه مورد نیاز برای تولید انواع پروفیل از طریق واردات تأمین می‌شود، نوسانات و افزایش نرخ ارز می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش قیمت این محصولات در بازار داشته باشد.

کیفیت پروفیل تولید شده، برند سازنده و تولید کننده پروفیل، سیاست‌های فروش کارخانجات و تولیدکنندگان پروفیل، نقش دلالان و واسطه‌ها، روش تولید انواع پروفیل (مستقیم، غیرمستقیم، نورد گرم، نورد سرد) در کارخانه‌های سازنده از دیگر عواملی هستند که می‌توانند در تعیین قیمت نهایی پروفیل در بازار تأثیر داشته باشند.

تعیین قیمت پروفیل
تعیین قیمت پروفیل

جمع‌بندی

پروفیل‌ها و مقاطع فولادی و فلزی یکی از پرکاربردترین مصالح هستند که در صنایع مختلف به خصوص در صنایع ساختمانی و ساخت بناهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل قیمت پروفیل نقش مهمی در هزینه‌های صنایع مختلف دارد. قیمت نهایی پروفیل به عوامل متعددی بستگی دارد که در زمان خرید باید مورد ارزیابی و توجه قرار بگیرد. نوسانات بازار خارجی و داخلی، وزن، نوع پروفیل، نرخ ارز، حمل و نقل، کیفیت پروفیل تولیدی و غیره از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار به حساب می‌آیند. شرکت شاهین فلز سپاهان به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان پروفیل در کشور است که محصولات بسیار با کیفیت همراه با قیمت مناسب را به بازار عرضه می‌کند.

منبع:

https://www.tahlilbazaar.com/news/212441/عوامل-تاثیرگذار-بر-قیمت-پروفیل

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه