انتخاب برگه

صفر تا صد مراحل ساختمان سازی

اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

در این مطلب به معرفی اجمالی مراحل ساختمانسازی خواهیم پرداخت. اگر قصد ساخت یک آپارتمان و یا یک ویلا را داشته باشید نخستین مرحله طراحی ویلا یا طراحی نقشه های معماری ساختمان است. 

اخذ مجوز ساخت و ساز

پس از انتخاب منطقه و خرید زمین مناسب برای ساختمان سازی، بایستی  پروانه و مجوز ساخت دریافت کنید. مراحل دریافت مجوز ساخت و ساز عبارتند از: بایگانی ، بازدید ، سفارش نقشه، طراحی نقشه معماری ، پرداخت عوارض و مالیات، تهیه  اسناد پیش نویس و صدور پروانه ساخت است.

پس از تهیه نقشه ساختمان، باید مجوزهای ساخت و ساز را داشته باشید.  البته این فرآیند در طول پروژه ساختمانی انجام می شود، زیرا شما باید در زمان های مختلف مجوزهای مختلف را دریافت کنید. کار با یک شرکت ساختمانی با تجربه به این فرآیند بسیار کمک می کند. تجربه ما در گرفتن مجوزهای مناسب در زمان مناسب به روند روان و به موقع کارهای ساخت و ساز کمک می کند.

انتخاب معمار و تهیه نقشه

ساختمان سازی وظیفه یک معمار کاربلد است و شما کافی است خواسته های خود را به معمار مطرح کنید. او برای چیدمان اتاق ها نقشه می کشد ، مناسب ترین مکان را برای مبلمان پیدا می کند و برای استفاده بهتر از فضا پیشنهادهایی را ارائه می دهد. ابتدا یک طرح دو بعدی ترسیم می کند و سپس یک مدل سه بعدی ساخته می شود. می توانید با معمار و تیم او مشورت کنید تا مدل سه بعدی نهایی را طبق سلیقه شما توسعه دهید. یک معمار دارای مجوز می تواند برای تأیید طرح نهایی از طریق شهرداری اقدامات لازم را انجام دهد. در نظر داشته باشید که در قدم اول شما باید مکانی برای اقامت کارگران فراهم کنید . شما می توانید یا سفارش چندین کفپوش گرانولی و ساخت یک چهاردیواری یک خانه کارگری ایجاد کنید. 

در واقع می توان گفت اولین مرحله ساخت و ساز ایجاد یک مفهوم از سازه، سپس تهیه یک نقشه و برنامه ریزی برای ساخت و ساز است. به طور معمول ، این کار با کمک یک معمار انجام می شود تا اطمینان حاصل شود همه چیز با اصول ساختمان سازی پیش می رود.

گودبرداری

اولین مرحله از اجرای ساختمان، خاکبرداری یا همان گودبرداری است. در این مرحله در واقع پی کنی انجام می گیرد، از این رو ابتدا زمین خالی باید از سنگ، زباله و … تمیز و پاکسازی شود.به هنگام شروع ساختمان سازی سطح اولیه زمین، مقاومت کافی برای ساخت و ساز را ندارد. از این رو اولین مرحله برای ساختمان سازی این است که آن قسمت از زمین را خاک آن از مقاومت پایین برخوردار است را حفاری می‌کنیم تا به یک عمقی که داری خاک با مقاومت بالا می باشد، برسیم. همچنین برای ساخت ساختمان هایی که دارای  زیرزمین هستند نیز بایستی زمین را حفاری کنیم تا به عمق مورد نظر برسیم. پس به طور خلاصه هدف از گودبرداری رسیدن به عمق مورد نظر برای خاک با استحکام کافی جهت تحمل بارهای وارد شده از ساختمان و عمق مناسب برای ساخت و یک تراز مناسب برای ساختمان سازی است. 

انواع گودبرداری

در بحث ساختمان سازی با دو نوع خاک برداری ممکن است مواجه شویم:

  • خاکبرداری در زمین های محدود
  • خاکبرداری در زمین های نامحدود

محدود و نامحدود از جهت اطراف محل ساختمان سازی است. منظور از زمین های محدود، زمین هایی می باشند که در فضای اطراف آن  به شعاع یک فاصله مشخصی، ساختمان های دیگری بنا شده است. منظور از زمین های محدود، زمین هایی می باشند که فضای اطراف آن خالی از ساختمان و زمین بکر است.

بطور کلی نکته ای که بایستی به هنگام خاک برداری باید بسیار مورد توجه قرار گیرد نحوه اجرای آن می باشد. اگر خاک برداری به صورت شیب قائم با زمین باشد، امکان فرو ریختن و خرابی وجود دارد و خاک آن قسمت حفاری شروع به ریزش کردن می کند. اگر برای جلوگیری از خرابی گود، را با شیب نسبت به قائم حفاری می کنند. گفتنی است که میزان این زاویه نیز به نوع خاک زمین مورد نظر بستگی دارد. هر چه خاک سست تر باشد، با شیب بیشتری باید زمین را حفاری کرد و اگر خاک زمین مستحکم تر باشد میزان زاویه حفاری کم است.

پی سازی (ساخت فونداسیون)

پس از انجام عملیات پاکسازی و خاکبرداری ساختمان سازی با پی سازی ساختمان شروع می­ شود. پی واسطه اتصال ساختمان به زمین است. بعبارتی بار ساختمان از طریق ستون روی  پی ساختمان می نشیند و نهایتا ساختمان به سطح زمین متصل می شود.

بطور کلی مراحل پی سازی عبارتند از:

  • اجرای بتن مگر
  • آرماتور بندی

 اجرای بتن مگر (آماده سازی کف پی)

اولین مرحله از پی سازی اجرای بتن مگر یا بتن پاکیزگی و کم سیمان است. توجه کنید در مهندسی ساختمان هیچ موقع بر روی خاک به صورت مستقیم عملیات سازی انجام نمی شود. متریال های ساختمان از قبیل ملات و بتن و غیره شامل آب هستند، از این رو اگر بتن بر روی خاک انجام شود، خاک آب داخل بتن را جذب می کند در نتیجه بتن مقاومت، سختی و استحکام خود را از دست می دهد. بخاطر همین سازه بر روی خاک اجرا نمی شود و کف باید مسطح و عاری از هر گونه مواد زیاد باشد.

بنا به موارد ذکر شده برای آماده سازی بستر پی سازی در ساختمان سازی، یک بتن مگر به ضخامت حداقل ۵ سانتیمتر بر روی سطح خاک ریخته می شود. بتن مگر بتنی است که مقدار سیمان کمتری دارد. یک ملاتی با مقدار کمی آب، سیمان به اندازه ۱۵۰ کیلو گرم در متر مکعب ، شن و ماسه تهیه می شود. برای کف های بتن آرمه اجرای یک لایه بتن سبک بتن مگر(بتن پاکیزگی) الزامی است. اجرای بتن مگر خطر آلوده شدن بتن را به هنگام عملیات بتن ریزی مرتفع می کند. اجرای بتن مگر از خوردگی و فرسایش پی سازه جلوگیری می کند.

انواع پی از نظر مصالح

پی شفته آهکی

امروزه در ساختمان سازی اجرای پی شفته آهکی متداول نیست، زیرا از دوام و مقاومت مطلوبی برخوردار نمی باشد. مصالح تشکیل دهنده پی شفته آهکی عبارتند از: آهک، خاک، دانه های سنگی و آب. توجه کنید این نوع پی در هوای خیلی گرم و یا هوای خیلی سرد نباید اجرا شود زیرا به مقاومت مطلوبی نمی رسد.

پی های سنگی

در نقاطی که سنگ فراوان و ارزان در دسترس باشد، ساخته می شود. معمولاً این پی برای دیوارهای کنار رودخانه یا کوه ویا دیوارهای با ارتفاع های زیاد اجرا می شود.

پی های آجری

در پروژه های ساختمان سازی کوچک که بارهای وارده بر پی نسبتاً کم است پی ریزی آجری اجرا می شود. البته خیلی نادر استفاده می شود.

پی ها بتنی

امروزه در ساختمان سازی بهترین و مقاوم ترین پی ریزی اجرای پی با بتن می باشد. در ساخت و سازهای امروزی هیچ سازه ای بهتر از بتن نیست و اگر می خواهید سازه شما از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشد، حتما باید پی ساختمان با بتن ریخته شود. برای مشاوره ساخت و ساز می توانید یا شرکت معماری استودیو قاف تماس حاصل فرمایید

آرماتور بندی

اجرای فونداسیون به عنوان بخش پایینی ساختمان که بار گرانشی ساختمان را به سمت زمین منتقل می کند، از مهم ترین بخش های ساختمان سازی می باشد. اجرای فونداسیون طبق نقشه های تهیه شده توسط معمار اجرا می شود. در پی ریزی عواملی مانند اندازه ، عمق ، طول و عرض و پهنا پایه و نوع پایه در نظر گرفته می شود. اجرای فونداسیون با آرماتوربندی می شود. توجه کنید تمام ساختمانهایی که دارای اسکلت بتنی یا فلزی هستند ، نیاز به آرماتور بندی دارند.

بتن در واقع شکننده است و مقاومت کمی در برابر نیروهای کششی دارد بنابراین کلیه نیروهای کششی در ساختمان توسط آرماتورها پشتیبانی می شوند. بنابراین ما باید قبل از بتن ریزی پی ساختمان را  آرماتوربندی کنیم. بتن به تنهایی از مقاومت و استحکام  فشاری بالایی برخوردار است و در برابر تنش های مختلف مقاوم است اما مقاومت کششی بتن زیاد نیست و حتی در برابر تنش های کششی کوچک نیز دچار مشکل می گردد.

آرماتور بندی فرآیندی است که در آن میلگرد و سایر محصولات فولادی در یک الگوی خاص کنار هم قرار می گیرند و توسط جوشکاری سرد یا بست های فلزی به هم متصل می شوند. آرماتور بندی مدرن شیوه در ساختمان سازی نوین و مدرن است که باعث می شود ساختمان از نظر مهندسی قابل قبول باشد. در حقیقت ، ترکیب آرماتور و بتن نوعی سنگ مصنوعی ایجاد می کند که پی ریزی ساختمان را مقام می کند.

آرماتور بندی معمولاً به صورت چند میلگرد ساده و مسطح بر روی هم می باشد که گاهی در  سقف و گاهی به شکل میله های در هم تنیده و منحنی است که در ستون ها و فونداسیون استفاده می شود.  آرماتور بندی باید مطابق با اصول مهندسی انجام شود. قطر آرماتورها، ابعاد فنرها و تعداد شبکه های آرماتور با توجه به کاربرد و میزان بارگذاری توسط مهندسان محاسبه و به معمار اعلام می شود.

نکات مهم در اجرای آرماتور

  • آرماتور بندی سبب می شود بتن مقاومت کششی بالاتری داشته باشد و در نتیجه مقاومت آن در برابر تنش های محیطی افزایش یابد.
  • آرماتوربندی یکی از حساس ترین و دقیق ترین قسمت های سازه بتنی است. به همین دلیل معمار در اجرای آرماتور بندی ساختمان های بتنی باید نهایت دقت و حوصله را به خرج دهد و کار را با احتیاط پیش ببرد.
  • آرماتوربندی در ساختمان سازی یک کار تخصصی است و نیاز به مهارت و نظارت جدی دارد. زیرا در برخی موارد ، تمام مقاومت فونداسیون توسط آرماتورها تأمین می شود.

اجرای اسکلت ساختمان

پس از از پی ریزی ساختمان، نوبت به اجرا و ساخت اسکلت ساختمان می رسد. اسکلت ساختمان ها با استفاده از فلز یا بتن ساخته می شوند. در ابتدا ستون ها ، به ویژه ستون هایی که بار بیشتری را حمل می کنند  و معروف به ستون های باربر هستند ساخته می شود و سپس ستون های دیگر. اسکلت بندی وزن ساختمان را حفظ می کند و از آن در برابر فشارهای وارده محافظت می کند. اسکلت بندی شامل چیدن ستونها و تیرچه  در کنار هم می باشد و پیاده سازی آن باید خیلی اصولی باشد ، طوری که  وزن ساختمان در چارچوب اسکلت به طور متعادل توزیع شود.

اجرای سقف، پله و دیوار

بعد از اتمام اسکلت بندی ساختمان، ساخت سقف شروع می ­شود. در گذشته از آجر برای پر کردن سطح سقف استفاده می شد، ولی امروزه مصالح و روش­ های نوینی برای ساخت سقف وجود دارد، که عایق حرارت و صدا هم هستند. پس از مرحله اجری سقف در ساختمان سازی، دیوارها و پله ها باید ساخته شوند. تعداد و همچنین جهت چرخش راه پله با توجه به اصول و استانداردها باید اجرا شود، در آخر نوبت دیوارچینی است. دیوارهای داخلی ساختمان نیز با استفاده از آجر و یا قطعات پیش ساخته، ساخته می­ شوند.

بعد از اینکه اسکلت بندی ساختمان به خوبی اجرا شد، سقف آن را می سازند. در گذشته برای پر کردن سطح سقف از آجر استفاده می شد ، اما امروزه  مصالح و روش های جدیدی برای ساخت سقف وجود دارد که گرما و صدا را نیز عایق بندی می کند. بعد از سقف ، پله ها ساخته می شوند. تعداد پیچ ​​ها و جهت پله ها باید طبق اصول و استانداردها اعمال شود. برای ساخت دیوارها  نیز از آجر یا قطعات پیش ساخته استفاده می شود.

جمع بندی

پس از گرفتن پروانه های ساختمانی اولیه، پروژه ساخت و ساز شما با پاکسازی و حفاری زمینی که می خواهید در آن احداث کنید، آغاز می شود. این مرحله شامل از بین بردن هرگونه درخت ، تخته سنگ یا موانع دیگری که در سر راه شما قرار دارند و تراز کردن یا درجه بندی زمین است.

هنگامی که فضایی که در حال ساخت آن هستید، پاکسازی و خاکبرداری شد، می توان اجرای فونداسیون آن را شروع کرد. بسته به اندازه ساختمان و میزان استحکام زمین، ممکن است لازم باشد قبل از ریختن پایه ، سطح زیرین زمین را آماده کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید