انتخاب برگه

عایق‌های حرارتی پر مصرف در ساختمان

دی ۴, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

عایق‌های حرارتی پر مصرف در ساختمان

در سال‌های گذشته، تاکید بر حفظ انرژی گرمایشی در فضاهای بسته و جلوگیری از اتلاف آن بسیار تبلیغ می‌شود. به همین دلیل سازندگان ساختمان‌ها از عایق‎های حرارتی برای کاهش هدر رفت انرژی استفاده می‌کنند. عایق حرارتی هزینه‎های انرژی را کاهش می‎دهد و خانه شما را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می‎دارد. همچنین انتقال حرارت بین دو جسم با دمای مختلف مانند خانه و محیط بیرون را نیز کاهش می‌دهد. برای اینکه یک ماده به عنوان عایق حرارتی استفاده شود، باید انتقال حرارت، رسانش، تابش یا ترکیبی از همه این موارد را محدود کند. حفظ انرژی و کنترل دمای سطح از دیگر مزایای یک عایق حرارتی خوب است.

اندازه‎‌گیری مقاومت یک ماده عایق حرارتی در برابر جریان گرما R-value نامیده می‎شود. هر چه مقدار R بالاتر باشد، اثربخشی عایق و مقاومت آن در برابر جریان گرما بیشتر است. هنگام نصب عایق‌های حرارتی باید مراقب باشید تا دستورالعمل‎های سازنده را درست و دقیق اجرا کنید. نصب نادرست، مانند فشرده‌سازی بیش از حد مواد، می‌تواند کارایی آن را کاهش دهد. شرایط آب و هوایی و مصالح ساختمانی باعث تفاوت در مقدار R پیشنهادی می‌شود. اما یک عایق حرارتی مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

ویژگی‌های یک عایق حرارتی مناسب

توصیه می‌شود در زمان خرید عایق حرارتی به نکات زیر دقت کنید:

ضریب انتقال حرارت عایق:  این عدد هرچه کمتر باشد، عملکرد و راندمان حرارتی عایق بهتر و بالاتر است.

جلوگیری از نفوذ صدا: برای اینکه در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، توصیه می‌شود به سراغ عایق حرارتی‌ای بروید که همزمان عایق صدا هم باشد. این عایق‌های دو منظوره برای خانه، بیمارستان، سینما، سالن‎های کنفرانس و… مفید است.

مقاومت در برابر آتش: در زمان خرید عایق حرارتی، خصوصا برای کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی، حتما به مقاومت آن در برابر آتش توجه کنید.

استحکام عایق در برابر فشار: عایق حرارتی باید تحمل فشاری که در زمان حمل یا نصب به آن وارد می شود را داشته باشد.

اسیدی و قلیایی بودن عایق حرارتی: اگر عایق حرارتی را برای محیط مرطوب تهیه می‌کنید، حتما به این نکته توجه داشته باشید.

خاصیت موئینگی عایق حرارتی: اگر عایق حرارتی را در مجاورت مایعات نصب می‌کنید، باید به این ویژگی دقت کنید.

مقاومت به خوردگی: دقت داشته باشید عایق حرارتی نباید با مصالح و تجهیزاتی که روی آن نصب می‌شود واکنش ایجاد کند.

چگالی و ضخامت عایق، ضریب نفوذ رطوبت به درون عایق، عمر مفید عایق حرارتی و قابلیت تعویض پذیری آن، مقاومت عایق در برابر نور خورشید، سمی نبودن و عدم ایجاد مشکلات زیست محیطی، مقاومت در برابر رشد قارچ و باکتری، قیمت مناسب، در دسترس بودن و نصب آسان از جمله ویژگی‌هایی است که در زمان خرید عایق حرارتی باید به آن‌ها دقت کنید.

ویژگی‌های یک عایق حرارتی مناسب

 انواع عایق‎های حرارتی

در ادامه انواع عایق‌های حرارتی را بررسی می‎کنیم:

پشم سنگ

پشم سنگ یک ماده عایق است که از الیاف طبیعی یا مصنوعی مانند سرباره یا سرامیک ساخته می‎شود. پس از حرارت دادن به شکل مذاب، الیاف توسط فرآیندی که به آن ریسندگی مذاب گفته می‏شود، با هم بافته می‎شوند و سپس به عنوان پرکننده فروخته شده یا به صورت تخته برای استفاده به عنوان عایق در می‏آید. عایق‎های پشم سنگ دارای مقدار R بالاتر از عایق‎های فایبرگلاس با ضخامت معادل هستند. دلایل زیادی برای محبوبیت پشم سنگ در میان سایر عایق‎های حرارتی وجود دارد، از جمله:

  • اکثر پشم سنگ‌های تولید شده امروزی از مواد بازیافتی ساخته می‎شوند.
  • پشم سنگ قابل احتراق نیست.
  • پشم سنگ متراکم‌تر از عایق فایبرگلاس است و می‌توان آن را به اندازه دلخواه علامت زد و با اره برش داد.
  • نصب پشم سنگ راحت‏تر از فایبرگلاس است و بدون نیاز به تکیه‎گاه در جای خود باقی می ماند.
  • پشم سنگ گرانتر از فایبرگلاس است اما هزینه کمتری نسبت به فوم اسپری دارد.
  • پشم سنگ در صورت آتش سوزی شکل خود را حفظ کرده و در برابر گسترش آتش مقاومت می‎کند.

در زمان نصب پشم سنگ باید از لباس، عینک، ماسک و دستکش مناسب استفاده شود تا از بلع عایق، آسیب به چشم یا خارش ناشی از دست زدن به مواد جلوگیری شود.

فوم الاستومری

فوم الاستومری یک لاستیک مصنوعی است که از ساختار سلول بسته در لوله‌ها، ورق‌ها یا رول‌های کارخانه‌ای ساخته شده است. لبه بیرونی از یک سطح صاف یا پوسته تشکیل شده که به عنوان بازدارنده بخار داخلی عمل می‎کند. به دلیل ماهیت انعطاف‎پذیر فوم الاستومری در مقایسه با گزینه‎های عایق دیگر، کمتر مستعد ترک، شکستگی، خوردگی از دست دادن مواد است.

فوم الاستومری بل نام‌های دیگری مثل عایق سلولی الاستومری انعطاف‎پذیر، عایق تک سلولی، عایق الاستومری سلولی، ضد تعریق، عایق لوله‌کشی، عایق لوله HVAC و عایق لاستیکی نیز شناخته می‌شود.

عایق فوم الاستومری به دلیل نفوذپذیری کم بخار آب، ساختار سلول بسته و بازدارنده بخار داخلی، یک انتخاب عالی برای محافظت از لوله‌ها و تجهیزات در برابر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صنعت ساختمان یعنی خوردگی است. استفاده از عایق می‌تواند در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی کند

فوم الاستومری

عایق فایبرگلاس یا پشم شیشه

عایق فایبرگلاس که گاهی به آن پشم شیشه نیز گفته می‌شود، رایج‎ترین ماده عایق موجود در بازار است که به دلیل هزینه پایین، از آن استفاده می‎شود. فایبرگلاس از ترکیب شیشه،ماسه، خاکستر سودا، سنگ آهک و سایر مواد معدنی ساخته می‌شود. این مخلوط تا حد مذاب شدن حرارت می‌بیند و سپس به یک کاسه چرخان منتقل می‎شود که در آن رشته های ظریف شیشه تشکیل شده و در هم تنیده می‌شوند. فرآیند تولید پشم شیشه شبیه به روشی است که برای تولید پشمک استفاده می‏شود و محصولات نهایی این دو حتی ظاهری مشابه یکدیگر دارند! عایق فایبرگلاس غیر قابل اشتعال است و آب را جذب نمی‏کند. مقدار R برای عایق فایبرگلاس بسته به چگالی و ضخامت مواد متفاوت است. عایق پشم شیشه در فرم‌های پتویی، رولی و شکل‌های دیگر عرضه می‌شود.

برای جلوگیری ازعوارض ناشی از الیاف شیشه‏ای ریز، هنگام کار با عایق‎های فایبرگلاس از لباس‌های محافظ، دستکش و عینک استفاده کنید. عدم انجام اقدامات احتیاطی مناسب می تواند منجر به آسیب چشم، ریه و پوست شود.

فوم پلی اتیلن

فوم پلی اتیلن یک ماده بادوام، سبک، ارتجاعی و سلول بسته است. اغلب برای بسته‏بندی کالاهای شکننده به دلیل ضد ضربه بودن و مقاومت در برابر ارتعاش استفاده می‏شود. همچنین مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و رطوبت دارد. فرآوری و ساخت فوم پلی اتیلن آسان است. این عایق ویژگی‏های بالایی دارد که به تولیدکنندگان کمک می‏کند تا هزینه‎های بسته‎بندی را کاهش دهند زیرا می‎توانند از مقدار نازک‌تر و کمتری از فوم استفاده کرده و در عین حال از محصولات خود محافظت کنند. ویژگی‏های مواد فوم پلی اتیلن:

سلول بسته، بسیار سبک وزن، غیر ساینده، بدون گرد و ذرات، استحکام فوق‎العاده و مقاومت در برابر پارگی، خاصیت جذب ارتعاش و لرزش، انعطاف‌پذیری بالا، مقاومت در برابر کپک، پوسیدگی و باکتری‎ها، مقاوم در برابر آب، مواد شیمیایی، حلال‌ها، بی‌بو و بسیار مقرون به صرفه است.

حرف آخر

مواد عایق مختلفی در بازار موجود است که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

فایبرگلاس ارزان، غیرقابل اشتعال، سازگار با محیط زیست و به راحتی در دسترس بوده اما با این حال، کار با آن دشوارتر است.

کار با پشم سنگ نسبت به فایبرگلاس آسان‌تر است و مقدار R بالاتری دارد، اما هنگام کار با آن به همان احتیاط‌های کار با فایبرگلاس نیاز دارید. این ماده سازگار با محیط زیست است قابلیت اشتعال و  احتراق ندارد اما گران‌تر از فایبرگلاس است.

فوم الاستومری و فوم پلی اتیلن هم هر کدام خواص منحصر به فرد خود را دارند که باید با توجه به فضایی که می‌خواهید عایق‌سازی کنید از مدل‌های مناسب آن استفاده کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید