انتخاب برگه

فرمول محاسبه حق کمیسیون معاملات املاک ۱۴۰۱

بهمن ۲۷, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۱ مانند درآمد سایر مشاغل، برای انجام تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. مشاوران املاک افرادی هستند که استانداردهای بازار مسکن را به‌درستی می‌شناسند و از قیمت های روز اطلاع دارند. این افراد از تمام قوانین کشور در خصوص خریدوفروش، رهن و اجاره برای انواع ملک ها اطلاع دارند.

محاسبه کمیسیون املاک برای مشاورین املاک جهت هر معامله براساس نرخ مصوب صنف آن‌ها انجام می‌شود و به‌عنوان کمیسیون یا کارمزد پرداخت می‌شود. تمام مشاوران املاک در سراسر کشور موظف هستند که براساس تعرفهٔ ابلاغ‌شده از سوی اتحادیهٔ مشاوران شهرشان که هر سال ابلاغ می‌شود، کارمزد دریافت کنند.

محاسبه کمیسیون املاک

حق کمیسیون چیست؟

دفاتری به نام بنگاه‌های معاملاتی وجود دارند که مشاوران املاک درون آن‌ها نقش واسطه را در معاملات ملکی بازی می‌کنند. مشاوران واسطه‌ای بین فروشنده و خریدار یا مالک و مستاجر می‌شوند و خدماتی به آن‌ها ارائه می‌دهند. به ازای خدماتی که ارائه می‌دهند، محاسبه کمیسیون املاک برای آن‌ها متفاوت است و از سوی اتحادیه برای آن‌ها تعیین می‌شود.

مبلغی که بابت حق‌الزحمهٔ مشاوران برای خدماتی که ارائه می‌دهند تعلق می‌گیرد که براساس ارزش ملک محاسبه می‌شود و در معاملات مختلف، متفاوت است. میزان کمیسیون مشاوران براساس اصولی خاص و مشخص تعیین می‌شود که نحوهٔ محاسبهٔ آن ثابت است. دو طرف معامله باید از حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۱ با خبر باشند و نحوه محاسبه آن را بدانند. نحوه محاسبه کمیسیون خرید و فروش با نحوه محاسبه کمیسیون رهن کامل و دیگر کمیسیون ها متفاوت است.

طبق ابلاغیه‌ای از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران، به اتاق اصناف تهران، درصد حق کمیسیون اعلام شده‌است. این درصد برای حق کمیسیون مبایعه نامه به اندازهٔ ۲۵ صدم درصد از ارزش معاملات ملکی از هر دو طرف به مجموع نیم درصد محاسبه و دریافت می‌شود. پیش از این، نرخ کمیسیون املاک، نیم درصد از هر دو طرف معامله بود.

  • انواع حق کمیسیون املاک

مشاوران املاک برای ارائه انواع خدمات از طرفین معامله کمیسیونی دریافت می‌کنند و این خدمات شامل موارد زیر است:

  1. حق کمیسیون جهت خریدوفروش املاک؛
  2. حق کمیسیون جهت رهن و اجاره املاک؛
  3. حق کمیسیون جهت مشارکت در ساخت؛
  4. حق کمیسیون جهت معاوضه ملک؛
  5. حق کمیسیون مشاوران املاک جهت فسخ قرارداد؛
  6. حق کمیسیون جهت رهن کامل املاک.
حق کمیسیون املاک

محاسبه کمیسیون املاک

حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۱ برای معاملات متفاوت قابل دریافت است و براساس نوع معامله و ارزش ملک محاسبه می‌شود. محاسبه حق کمیسیون برای املاک در هر شهری متفاوت است و براساس قوانین ابلاغی محاسبه می‌شود. حق کمیسیون درآمد مشاوران املاک از بنگاه های ملکی است و انواع متفاوتی مانند خریدوفروش، اجراه، رهن و غیره دارد.

  • نحوه محاسبه کمیسیون رهن و اجاره

در نحوه محاسبه کمیسیون رهن کامل برای مستاجر و مالک میزان نیم درصد مبلغ رهن در نظر گرفته شده‌است که باید به مشاور املاک پرداخت شود. در کمیسیون اجاره نیز به مشاور املاک مبلغی معادل یک چهارم هزینهٔ اجارهٔ یک ماه ملک از سوی طرفین معامله پرداخت می‌شود. نحوه محاسبه کمیسیون رهن و اجاره باهم برابر ۲۵ درصد از اجاره ماهیانه به همراه نیم درصد از مبلغ رهن است که باید طرفین معامله پرداخت کنند. در ضمن برای تمدید قرارداد اجاره نیز، حق‌الزحمه‌ای برای مشاور املاک در نظر گرفته شده که معادل یک دهم از ارزش مبلغ کمیسیون اجاره است.

  • نحوه محاسبه کمیسیون خرید و فروش

در معاملاتی که در آن خریدوفروش ملک صورت می‌گیرد، مطابق نیم درصد ارزش ملک جهت محاسبه کمیسیون املاک در نظر گرفته می‌شود. این مبلغ باید توسط طرفین معامله پرداخت شود و به‌طور مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌شود، یعنی برای نحوه محاسبه کمیسیون خرید و فروش ملک، از طرفین معامله نیم درصد دریافت می‌شود. ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این نیم درصد اضافه می‌شود و باید به‌عنوان حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۱ به مشاور املاک پرداخت شود.

اما محاسبه کمیسیون‌ها در شهر تهران با دیگر شهرهای کشور تفاوت دارد و طور دیگری محاسبه می‌شود، ضمناً تاکید می‌شود طرفین معامله حتماً به آن واقف باشند. در این مورد اگر ارزش ملک موردمعامله از مبلغ ۵۰۰ میلیون بیشتر باشد، طرفین موظف‌اند ۲۵ صدم درصد برای مبلغ بیش از ۵۰۰ میلیون بپردازند. این مورد فقط در تهران است و به‌عنوان‌مثال در شمال کشور معاملات این‌گونه انجام نخواهد شد. در شمال کشور خدمات معاملات ملکی کمی تغییرات جزئی دارد و براساس توافق مشتری و املاکی انجام می‌شود.

محاسبه کمیسیون املاک برای فسخ قرارداد

اگر به هردلیلی دو طرف معامله یا یکی از طرفین برای ادامه قرارداد تمایلی نداشته باشند و بخواهند قرارداد را تمام کنند، فسخ قرارداد رخ می دهد. حق کمیسیون مشاورین املاک در این موارد بر جای می‌ماند و طرفین معامله نمی‌توانند مبلغی که بابت محاسبه کمیسیون املاک را پرداخته‌اند، پس بگیرند. هرگونه تغییری که در اصل قرارداد رخ می‌دهد و یا تغییری که در هزینه‌های معامله انجام می‌شود، نمی‌تواند دلیلی برای پس‌گرفتن بخشی یا تمام کمیسیون باشد.

درخواست حق کمیسیون بیشتر

متأسفانه برخی از مشاوران املاک سودجو درخواست حق کمیسیون بیشتری از طرفین معامله می‌کنند و از اختیارات خود سوءاستفاده می‌کنند. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله داده‌شد، حق کمیسیون مشاوران املاک نباید بیشتر از چیزی که قانون اعلام کرده باشد. گاهی اوقات پیش می‌آید مشاوران املاک بندهایی را از سوی خود در قرارداد قید می‌کنند و طرفین معامله مجبور به پرداخت مبلغ اضافه می‌شوند. گاهی اوقات هم آن‌ها مدارک طرفین معامله را نگه می‌دارند، اما در چنین مواردی می‌توانید به اتحادیه مراجعه کرده و شکایتی مبنی‌بر این موضوع تنظیم کنید.

سخن پایانی

در این مقاله دربارهٔ چیستی کمیسیون املاک و حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۱ صحبت کردیم و نحوه محاسبه کمیسیون خرید و فروش را خواندیم. طبق ابلاغیه‌هایی که از صنف‌های مرتبط در هر شهری اعلام می‌شود، نحوه محاسبه کمیسیون رهن کامل و نحوه محاسبه کمیسیون رهن و اجازه تعیین می‌شود. افرادی که قصد انجام هرگونه معاملهٔ ملکی را دارند، باید سعی کنند قبل از انجام آن، به حقوق کمیسیون آگاه باشند. همچنین اگر برای معامله ملک عازم شهری دیگر هستید، باید بدانید که قوانین حق کمیسیون در شهرهای دیگر متفاوت است.

برای محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک ۱۴۰۱ میتوانید با مسکن صدف به شماره ۴۸۰۰۰۹۴۰-۰۲۱ تماس گرفته و یا به وب سایت اختصاصی https://sadaf22.com مراجعه نمایید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه