انتخاب برگه

قولنامه چیست؟

دی ۲۸, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

قولنامه چیست؟

اگر قصد خرید خانه داشته باشید، حتما می دانید که تنظیم قولنامه یا سند موقت  ملکت یکی از مسائل حقوقی مهم در این موضوع محسوب می شود. در صورتی که قصد خرید خانه در تهران یا شهرستان ها را داشته باشید، باید پس از دیدن و پسندیدن ملک مورد نظر خود، موافقت خود را به مشاور املاک مربوطه را اعلام کنید. سپس مشاور املاک هم برای نوشتن قرار دارد بین خریدار و فروشنده اقدام می کنند که به این قرار داد قولنامه می گویند. اما این قولنامه چیست؟ چه نکات حقوقی مهم در تنظیم قولنامه اهمیت دارند؟ برای نوشتن آن چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ انتقال سند چطور صورت می گیرند؟ شرایط فسخ معامله چیست؟ در این مقاله می خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم و ابعامات ذهنی شما را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید. 

قولنامه چیست

قولنامه چیست؟

به نوعی قرار داد اولی بین طرف خریدار و طرف فروشنده قولنامه می گویند. فروشنده می خواهد ملکی را به خریدار واگذار کند واگذار کند و شرایط واگذاری طی قرار دادی به نام قولنامه مشخص می شود. واگذاری می تواند در شرایط مختلفی صورت بگیرد، به عنوان مثال ممکن است در ازای وجه کاملا نقش مشتری یا به صورت چند قسط با فاصله های زمانی مشخصی دریافت شود. 

تمامی شرایط و جزئیات در قولنامه ذکر می شود و اطلاعات مبوط به سند هم در آن یادداشت می شود. نکات حقوقی مهم هنگام تنظیم قولنامه باید به فروشنده و خریدار اطلاع داده شود. 

بعد از آن طرفین موظفند که معامله را امضا کنند و تا زمانی که معامله و انتقال سند و انتقال وجه به صورت کامل صورت نگرفته، اعتبار دارد. یکی از اصلی ترین مسائل حقوقی مسئله تنظیم قولنامه محصوب می شود که درباره باید درمورد آن اطلاعات کافی کسب کنید. 

جزئیات تنظیم قولنامه یا سند موقت ملک چه مواردی است؟

مشخصات خریدار، فروشنده و ملک مورد نظری که قرار اشت، معامله شود، اولین و مهم ترین بخش در قولنامه محسوب می شوند. در این سند همچنین زمان آغاز و پایان معامله ذکر می شود و همچنین طرفین بر اساس توافقی که بین خود انجام می دهند؛ حقی را برای فسخ معامله در صورت به وجود آمدن شرایط خاص در نظر می گیرند. 

شرایط خاص درواقع همان شرایطی هستند که خریدار یا فروشنده بر اساس آن حق دارند از نظر حقوقی و قانونی معامله را فسخ کند. یکی از این شرایط عدم مطاقت اصل ملک ادعایی ز سوی غروشنده ثبت شده در سند آن است که در این صورت خریدار می تواند معامله را فسخ کند. معمولا در قولنامه ها هزینه ای را به عنوان ضمانت اجرایی یا خسارت در نظر گرفته می شود که در واقع لازم از سوی هر کدام از طرفین معامله به دیگری پرداخت نماید. به این هزینه وجه التزام گفته می شود که پایبندی هر دو طرف معامله تنظیم می کند. 

چه نکاتی هنگام تنظیم قولنامه یا سند موقت ملک اهمیت دارند؟

معتبر بودن بنگاه یا مشاور املاکی که قولنامه یا قرار داد در آن بسته می شود، مهم ترین نکته ای است که در امر خرید خانه هنگام نوشتن قولنامه هم خریدار و هم فروشنده به آن توجه کنند. بنگاه املاک همچنین باید از اتحادیه مشاورین املاک مجوز رسمی داشت باشید تا صلاحیت تنظیم قولنامه را داشته باشد. این امر خصوصا جهت خرید خانه در تهران به عنوان یک شهر بزرگ از اهمیت زیادی برخودار است. در صورتی که مجوز قانونی نداشته باشد، قولنامه شما هیچ اعتبار قانونی نداشته و در صورت بروز هر گونه مشکل بعدی نمی توان به آن استناد کرد. 

مشاور املاک درواقع میان خریدار و فروشنده نقش یک واسه را داشته و اگر هر گونه مشکلی در ملک یا در پرداخت هزینه ها یا هر مشکل دیگری در زمینه مسائل حقوقی طرفین به او مراجعه کنند. یکی دیگر از نکاتی که هم خریدار و هم فروشنده باید آن را مد نظر داشته باشند، همزمانی با معامله می باشد. معنای همزمانی با معامله این است که طرفین قرار داد مرحله به مرحله و به صورت همزمان به تعهدات خود عمل کنند. معمولا تا هنگامی که کار سند انتقال سند به صورت کامل انجام نشده است، خریدار نبید تمام مبلغ معامله را بپردازد. علاوه بر این تا زمانی که فروشنده پول خود را به صورت کامل دریافت نکرده باد، نباید سند را به نام خریدار انتقال داد. 

بیشتر بدانید: خرید ویلا در شمال

مواردی که در بستن قولنامه یا سند موقت ملک اهمیت دارند

ممکن است ملکی که می خواهید آن را معامله کنید، تحت مالکیت چند نفر باشد. در چنین شرایطی  باید تمم آن ها برای معامله حضور داشته باشند و یا اینکه یک نفر به وکالت تمام آن ها باید در معامله حضور داشته باشد. فراموش نکنید که این وکالت باید به صورت محضری و در دفترخانه اسنلذ رسمی ثبت شده و اصل گواهی آن ارائه داده شود.

اگر جنین نباشد هر گونه دست خط یا مهر و امضا یا حتی سربرگ های شرکتی هیچ گونه اعتبار قانونی ندارند و احتمال ایجاد مشکل در آینده بسیار بالا است. نحوه پرداخت ها و واگذاری ها در قولنامه به صورت دقیق باید ذکر شود در صورتی که خریدار قرار است چک ارائه کند، باید مشخصات چک به صورت دقیق در قولنامه بیاید و در صورتی که مدرکی مانند سند از سوی فروشنده بید ارائه شود، عنوان آن ها در قولنامه باید ثبت شود تا بعدا مسائل حقوقی با مشکل مواجه شود. 

بنگاه مشاور املاک به هیچ عنوان نباید جانبدارانه باشد و مدارکی که از سوی فروشنده و چک های خریدار ارائه می شود هم نزد او به امانت نگه داشته شوند. بنگاه بدون رضایت فروشنده و خریدار حق ندارد مدارک هر کدام از طرفین را به دیگری ارائه دهد. در پایان تنظیم قولنامه باید مهر و امضای بنگاه و همچنین امضای قرار داد طرفین وجود داشته باشد.علاوه بر این باید هر کدام از آن ها باید دو نفر را به عنوان شاهد همراه خود داشته باشند و شاهدان نیز محل مربوطه در قولنامه را امضا کنند. لازم به ذکر است که قولنامه باید در سه نسخه نوشته شود که یک نسخه در نزد خریدار، نسخه دیگر نزد فروشنده و نسخه آخر در دست مشاور املاک باشد. هر سه نسخه قولنامه باید مانند یکدیگر باشد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه