انتخاب برگه

قیمت بتن آماده به چه عواملی بستگی دارد | نکات مهم برای سفارش بتن

فروردین ۲۹, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

قیمت بتن آماده به چه عواملی بستگی دارد نکات مهم برای سفارش بتن

برای سفارش بتن آماده باید به قیمت آن توجه داشته باشید

اگر جزو پیمانکاران ساختمانی باشید، حتما می‌دانید که بتن آماده بهترین گزینه برای ساخت‌وساز سازه‌های بتنی به‌شمار می‌آید. چرا که مقاومتی بالاتر از بتن‌های کارگاهی دارد و در هزینه‌ و زمان نهایی پروژه شما به‌خوبی صرفه‌جویی می‌کند. با این حال، برای برخی از پیمانکاران قیمت بتن آماده اهمیت بالایی دارد و مردد هستند که آیا قیمت این بتن آن را به گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه تبدیل می‌کند یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید.

مقایسه قیمت بتن آماده با قیمت بتن کارگاهی

برای بررسی مقرون‌به‌صرفه بودن بتن آماده، در ابتدا باید قیمت آن را با قیمت نمونه کارگاهی آن مقایسه کرد. چرا که بسیاری از پیمانکاران تصور می‌کنند که قیمت تمام‌شده بتن کارگاهی، بسیار پایین‌تر از قیمت بتن آماده خواهد بود. در ابتدا باید گفت که این تصور کاملا غلط است. چرا که قیمت تمام شده این دو نوع بتن، تفاوتی با یکدیگر ندارد. برای اثبات این ادعا باید کمی فرانید تولید بتن کارگاهی و آماده را با یکدیگر مقایسه کنیم. به‌طور کلی یک پیمان‌کار برای استفاده از بتن کارگاهی باید در کنار پرداخت قیمت بتن آماده، هزینه پمپ، حمل‌ونقل و بتن‌ریزی را پرداخت کند. اما برای تولید بتن کارگاهی، پیمان‌کار مجبور به پرداخت طیف وسیعی از هزینه‌ها خواهد بود.

برای مثال تصور کنید که می‌خواهید برای بتن‌ریزی فونداسیون پروژه خود، بتن کارگاهی تولید کنید. برای این کار شما به اجاره یا خرید تجهیزات، استخدام کارگر، پرداخت هزینه کنترل کیفیت و آزمایشگاه، اجاره پمپ و بسیاری از موارد دیگر نیاز خواهید داشت. هزینه پرداختی شما در نهایت شاید تفاوت بسیار اندکی با هزینه خرید بتن آماده داشته باشد. البته باید اشاره کرد که با تولید بتن کارگاهی، شما زمان باارزش زیادی را از دست داده‌اید که به‌صورت غیر مستقیم، هزینه تولید بتن شما را بالا می‌برند.

در مقایسه قیمت بتن آماده و کارگاهی، این نکته را باید درد نظر گرفت که بتن آماده از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار می‌باشد. از طرف دیگر، طبق مقررات ساخت‌وساز، استفاده از بتن‌های کارگاهی برای بخش‌های خاص سازه مانند فونداسیون، سقف‌ها، ستون‌ها و تیر‌ها غیر مجاز است.

پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت بتن آماده کدام‌اند؟

بتن تحت یک فرایند بسیار پیچیده و خاص تولید می‌شود و به همین خاطر پارامترهای زیادی بر قیمت نهایی آن تاثیرگذار خواهند بود. برای مثال در هزینه این فرایند، هزینه مواد اولیه، کنترل کیفیت و آزمایشگاه تاثیرگذار خواهند بود. در ادامه با برخی از مهم‌ترین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت بتن آماده آشنا می‌شویم.

قیمت مواد اولیه

برای تولید بتن از مواد اولیه مختلفی مانند سیمان، آب، ریزدانه‌ها و افزودنی‌های شیمیایی استفاده می‌شود. قیمت هر یک از این مواد اولیه می‌تواند بر قیمت نهایی بتن آماده تاثیر بگذارد. برای مثال سیمان به‌عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه بتن، تغییرات قیمتی زیادی در طول سال دارد. پس می‌تواند گفت که قیمت مواد اولیه یکی از تاثیرگذارترین پارامترها بر قیمت بتن آماده است که در هنگام محاسبه هزینه خرید بتن، باید آن را مدنظر داشت.

هزینه کنترل کیفیت و آزمایشگاه

همان‌طور که اشاره شد، در فرایند تولید بتن آماده، محصول نهایی تحت آزمایش‌های مختلف و کنترل کیفیت قرار می‌گیرد. آزمایش‌های انجام شده بر روی بتن آماده هزینه بسیار زیادی دارد. چرا که برخی از این آزمایش‌ها مخرب هستند و باید نمونه‌های مختلف بتن با استفاده از دستگاه‌های مخصوص شکسته شوند. از طرف دیگر فرایند کنترل کیفیت نیز پیچیدگی‌ها و هزینه‌های خاص خود را دارد. همچنین بدون کنترل کیفیت، بتن آماده امکان عرضه ندارد و حتما باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

هزینه حمل‌ونقل

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پارامترها بر قیمت بتن آماده، هزینه حمل‌ونقل است. این هزینه در دو مرحله روی قیمت بتن آماده تاثیر می‌گذارد. در مرحله اول برای جابه‌جایی مواد اولیه از مراکز تولید به کارخانه و همچنین جابه‌جایی آن‌ها در کارخانه تاثیرگذار خواهد بود. سپس نوبت به هزینه حمل‌ونقل از کارخانه تولید بتن آماده به کارگاه ساختمانی می‌رسد. اگر میان محل پروژه شما با کارخانه تولیدکننده بتن آماده فاصله زیادی باشد، شما باید هزینه زیادی را برای حمل‌ونقل پرداخت کنید. برای مثال اگر می‌خواهید در غرب تهران یک پروژه را راه‌اندازی کنید، باید به سراغ یک کارخانه بتن غرب تهران بروید.

هزینه مخلوط‌ کردن مواد اولیه

با توجه به این که در تولید بتن، مواد اولیه زیادی استفاده می‌شود، مخلوط کردن این مواد نیز هزینه بالایی دارد. به همین خاطر هزینه مخلوط کردن مواد اولیه نیز تاثیر زیادی بر قیمت نهایی بتن آماده دارد. البته باید اشاره کرد که اگر بتن مورد نظر شما از بتن‌های خاص مانند سبک، خودتراکم و … باشد، شما باید هزینه بالاتری را برای مواد اولیه و مخلوط کردن آن‌ها پرداخت کنید. چرا که این نوع بتن‌ها تحت فرایند خاص‌تری تولید می‌شوند و به دقت بیشتری برای تولید آن‌ها نیاز است.

کارخانه تولیدکننده بتن آماده

یکی دیگر از پارامترهایی که تاثیر زیادی بر قیمت بتن آماده دارد، کارخانه تولیدکننده بتن است. همان‌طور که می‌دانید، کارخانه‌های زیادی در ایران بتن آماده تولید می‌کنند. کیفیت بتن این کارخانه‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است و همچنین برخی از آن‌ها توانایی تولید بتن‌های خاص مانند خودتراکم را دارند. به همین خاطر، نرخ قیمت بتن آماده هر یک از کارخانه‌ها با یکدیگر متفاوت است.

چگونه بتن آماده با قیمت مناسب سفارش دهیم؟

حال که با عوامل تاثیرگذار بر قیمت بتن آماده آشنا شدیم، احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه بتن آماده را با قیمتی مناسب خریداری کنیم. روش‌های زیادی برای خرید مقرون‌به‌صرفه بتن آماده وجود دارد. برای مثال اگر قصد سفارش بتن تهران را دارید، پیشنهاد می‌شود از یک کارخانه واقع در مرکز یا نهایت حومه همین شهر بتن مورد نیاز خود را خریداری کنید. چرا که بیشتر تفاوت قیمت بتن آماده در میان کارخانه‌های مختلف، در تفاوت هزینه حمل‌ونقل آن‌ها خلاصه می‌شود.

سادات بتن غرب؛ بهترین مرجع سفارش بتن آماده با قیمت مناسب

اگر قصد سفارش بتن آماده در مناطقی مانند غرب تهران را دارید، می‌توانید بتن آماده مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و بالاترین مقاومت از مجموعه سادات بتن غرب خریداری کنید. این مجموعه معتبر در بتن‌ریزی مگاپروژه ایران‌ مال شرکت داشته است و تمام بتن‌های تولیدی آن در پیشرفته‌ترین واحدهای آزمایشگاهی ایران مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه