انتخاب برگه

قیمت روز ورق آلیاژی چکونه محاسبه میشود؟

شهریور ۲۱, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

قیمت روز ورق آلیاژی در اصل تابع کارخانه تولید کننده آن ، کیفیت ورق های تولید شده، سایز ورق ها، حالت ورق های آلیاژی است و در آخر به محل تحویل آن مرتبط است. اما به متغیر های دیگری نیز ارتباط دارد، این متغییر ها شامل قیمت ارز در کشور، قیمت های تصویب شده جهانی آهن آلات، میزان حجم تولید ورق در کارخانه ها و همچنین میزان تقاضای ورق از سوی خریداران می باشندکه بر قیمت روز ورق آلیاژی تاثیر گذار هستند.

در واقع ورق های آلیاژی نوعی فراورده فولادی هس که به منظور افزایش سختی و مقاومت کششی، از ترکیب چند فلز با یکدیگر تولید می شوند

به دلایل بالابردن قابلیت ها و افزایش خواص مکانیکی و فنی در ساخت قطعات فلزی، باید که از آلیاژها استفاده ‌شود. که در اینجا ورق ها به عنوان یک فراورده پایه در تولید دیگر مقاطع فولادی و قطعات فلزی ، ورق های آلیاژی را با دو فلز یا فلز و نافلز دیگر، ترکیب می کنند و به صورت قوی‌ تر و مقاوم‌ تر تولید می کنند. به کاربردن برخی ترکیبات و عناصر متفاوتی همانند عناصر آهن، کربن، کروم و همچنین منگنز و غیره در تولید این نوع ورق ها، باعث می شوند تا مقاومت، استحکام ورق ها تامین شود و همچنین خواص مختلف تقویت یابند، این نوع تنوع ها بر قیمت کلی ورق های آلیاژی تاثیر می گذارد.

ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار نوعی مصالح ساختمانی است که بیشتر در ساخت بام از آن استفاده می‌ شود. این نوع ورق در دسته ورق ‌های گرم با جنس St37 قرار می‌ گیرد. ورق آجدار از ورق‌ های گالوانیزه خنک شده که با استفاده از آب گرم و طراحی شده توسط نورد سرد تولید می شود. از نورد سرد برای یک الگوی موجدار خطی در ورق های آجدار استفاده می ‌کنند.

اسم دیگر این ورق ها ورق‌ آهنی نیز می باشد که برای مصالح عمومی استفاده می‌ شود. با وجود اینکه از اسم آهن استفاده می ‌شود ولی در تولید این ورق ها، از فولاد نورد گرم استفاده می شود. بر روی سطح این نوع ورق ها برجستگی هایی به شکل های مختلفی اعم از شکل بادام، عدسی، لوزی یا الماسی برای کاهش اصطکاک سطح تعبیه شده‌ است. این نوع صفحه بیشتر از مواد ورق استیل، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته شده است. تفاوت ورق آهن آجدار با دیگر ورق ها در سطح آن است. اشکال روی ورق آجدار به شکلی طراحی شده‌ اند که با بارش باران آب روی سطح ورق جمع می ‌شود.

عوامل موثر بر قیمت ورق آلیاژی

به این نکته باید توجه داشته باشید که قیمت ورق های آلیاژ ایرانی و وارداتی بر اساس چندین عامل تغییر می‌کنند.

مسلما، قیمت های جهانی سنگ آهن تاثیر بسیار زیادی بر هر دو این تولیدات دارد. چرا که به عنوان ماده اولیه قیمت آن مهم است علاوه بر آن نرخ دلار در کشور نیز عامل بسیار مهمی است که از جهات مختلفی قیمت ورق های آلیاژی را تحت تاثیرات خود قرار می‌ دهد. با تغییر قیمت دلار، قیمت مواد اولیه نیز تغییر می یابد. ازاین‌رو، نرخ تولیدات داخلی دچار نوسانات متعددی خواهند شد.

از سمتی دیگر، واردات محصولات فولادی نیز تحت تاثیر های نرخ دلار قرار میگیرند. و در صورت تحریم و مشکلات اقتصادی متعدد در جهان، واردات محصولات فولادی با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد و قیمت ورق های فولاد آلیاژی در داخل کشور نیز به علت نبود تعادل بین عرضه و تقاضا، دستخوش تغییر می ‌شوند.

نوع ورق آلیاژی عامل دیگری است که بر قیمت این نوع محصول تاثیر گزار است. علت این مورد نیز به دلیل متفاوت بودن عناصر مورد استفاده در هر یک از ورق ها است.

تعیین قیمت روز ورق آلیاژی

در بازار آهن و فولاد قیمت ورق های آلیاژی بعد از در نظر گرفتن ابعاد و وزن ورق آلیاژی و قیمت روز آن تعیین و به مراجع اصلی و رسمی اعلام می ‌شود. به طور کلی قیمت و نرخ ورق سیاه بعد از تعیین دقیق موارد زیر تعیین خواهد شد:

  • طول ورق آلیاژِ
  • عرض ورق آلیاژِ
  • ضخامت ورق آلیاژِ
  • وزن ورق آلیاژی

طول ورق آلیاژی

طول ورق بزرگترین مشخصه‌ی آن است که بر روی قیمت کلی تأثیر می‌گذارد. این پارامتر معمولا برحسب متر بیان می‌شود. به طور کلی ورق برش خورده در بازار در طول‌ های ۶ و ۱۲ متر عرض می‌ شوند.

اما اگر ورق آلیاژی به صورت رول شده عرضه شود، طول آن نامحدود بوده و می‌تواند به صورت سفارشی تعیین شود.

عرض ورق آلیاژی

ورق‌های آلیاژی در عرض‌های استاندارد ۱، ۱.۲۵، ۱.۵ و ۲ متر در بازار وجود دارند.

ضخامت ورق آلیاژی

 از دیگر مشخصاتی که در تعیین قیمت این نوع ورق ها بسیار تاثیر گذار است، میزان ضخامت ورق ها است. ضخامت ورق معمولا براساس میلی متر بیان می شود و می‌تواند بسته به نوع کارخانه تولید کننده ورق متفاوت باشد همچنین در محدوده ‌ی ۱.۵ تا ۱۰۰ میلی متر متغیر است.

وزن ورق آلیاژی

در بیشتر موارد قیمت نهایی ورق آلیاژی را براساس وزن آن در بازار به خریداران اعلام می کنند. به همین علت است که جهت محاسبه ‌ی قیمت ورق ها، نیاز است که وزن ورق به صورت دقیق مشخص گردد. واضح است که این پارامتر های متعدد به مشخصات طولی، عرضی و ضخامتی ورق بستگی دارد.

محاسبه وزن ورق

برای محاسبه‌ی وزن ورق آلیاژی می‌توان از دو روش استفاده کرد:

  • فرمول: برای محاسبه وزن تقریبی ورق می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

وزن ورق= (طول ورق به متر* عرض ورق به میلی متر* ضخامت ورق به میلی متر* عدد چگالی) تقسیم بر ۱۰۰۰

عدد چگالی در این فرمول اشاره به چگالی آهن دارد. چگالی آهن برابر با عدد ثابت : ۷.۶۸ است که می‌توان برای ساده سازی عدد ۸ را برای آن در نظر گرفت.

شایان ذکر است وزنی که براساس این فرمول برای ورق به دست می‌آید، برحسب کیلوگرم خواهد بود.

  • جدول اشتال وزنی: فرمول بالا وزن دقیقی را به دست نمی‌دهد از طرفی احتمال خطا در محاسبات آن زیاد است و به جای آن می‌توان به جدول اشتال وزنی مراجعه نمود. در این جدول، وزن دقیق ورق‌ سیاه با توجه به طول، عرض و ضخامت آن محاسبه و درج شده است.

به چه مراجعی را برای استعلام و خرید ورق آلیاژی مراجعه کنیم؟

با توجه به تعدد عواملی که بر قیمت روز ورق‌های آلیاژی اثر می‌گذارند. و احتمال تغییر لحظه‌ی قیمت‌ها توصیه می‌شود جهت استعلام قیمت حتماً به مراجع معتبر مراجعه نمایید.

همین طور دقت داشته باشید که قبل از ثبت نهایی سفارشات خود آخرین قیمت ‌ها را ملاک قرار دهید.

شرکت آهن لند : https://ahanlands.com مرکز فروش انواع ورق های آلیاژی در کشور و یکی از مراجع معتبر و اصلی اعلام قیمت انواع ورق های فولادی است. این مجموعه با کارخانجات مطرح داخلی ارتباطی مستقیمی برقرار کرده است و به محض تعیین و اعلام قیمت و نرخ ورق توسط این کارخانجات تمامی قیمت ‌های درج شده در سایت خود را به روز رسانی می‌کند.

جهت اطلاع از شرایط ویژه فروش انواع ورق آلیاژی کارخانجات سراسر کشور و یا دریافت مشاوره‌ی رایگان در زمینه‌ی خرید انواع ورق آلیاژی با شماره‌ ی 06153222100 – ۰۲۱۹۱۰۱۰۶۶۶ تماس حاصل فرمایید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه