انتخاب برگه

مشخصات فنی تیرچه‌های پیش‌ تنیده

شهریور ۳, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

همانند هر عضو بتنی پیش‌ تنیده، مشخصات فنی تیرچه‌های پیش‌ تنیده نیز بر اساس مجموعه پارامترهایی چون: مشخصات هندسی مقطع، مشخصات مکانیکی کابل‌های فولادی و مشخصات مکانیکی بتن تعیین می‌گردد. ما در مطالب این صفحه قصد داریم شما همراهان‌ گرامی را با مشخصات فنی تیرچه‌های پیش‌‌ تنیده آشنا کنیم و در این باره اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و اینک به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطالب این صفحه همراه ما باشید.

برای تولید تیرچه‌‌های پیش‌ تنیده بتن تحت فشار بسیار بالایی قرار می‌گیرد و آیین‌نامه‌‌های مرتبط برای تولید تیرچه‌‌های پیش‌ تنیده بتن رده C35 را در نظر می‌گیرند.

 مشخصات فنی تیرچه‌های پیش‌ تنیده

مشخصات فنی اختصاصی تیرچه پیش ­تنیده:

 

مضرس بودن سطح تماس دندانه‌ای تیرچه با بتن درجاریز

معمولا یکی از ضعف‌های اساسی تیرچه‌‌های پیش‌ تنیده اتصال نامناسب در بین سطح تماس تیرچه با بتن در جاری است که این مورد مانع عملکرد مرکب مقطع سقف و مانع انتقال جریان برش افقی می‌شود و این ضعف در تیرچه‌ با مضرس کردن سطح تماس به‌صورت کامل برطرف می‌شود.

کنترل مقاومت خمشی تیرچه پیش‌ تنیده در مرحله اجرا

باید توجه داشته باشید در اکثر سازه‌ها، زیر تیرچه‌‌ها شمع‌بندی اتفاق می‌افتد و در نتیجه نیازی به کنترل این قسمت نیست! اما لازم به ذکر است که شمع‌بندی در این تیرچه‌‌ها کاهش یافته است.

کنترل مقاومت خمشی تیرچه پیش‌تنیده در مرحله نهایی

کنترل مرحله نهایی تیرچه پیش‌ تنیده بعد از گیرش کامل بتن در جاریز و جمع‌آوری شمع‌های موقت اتفاق می‌افتد و مطابق ضوابطACI318-08 ، مقاطع پیش‌ تنیده علاوه‌بر بارهای بهره‌برداری، باید تحت بارهای ضریب‌دار نیز کنترل شوند.

کنترل مقاومت برشی قائم تیرچه پیش‌ تنیده در مرحله نهایی

کنترل مقاومت برشی قائم تیرچه‌های پیش‌ تنیده مربوط به مرحله نهایی یعنی پس از گیرش کامل بتن درجاریز و جمع‌آوری شمع‌های موقت است. بر اساس ضوابطACI 318-08 ، کنترل برش مقاطع پیش‌تنیده تحت بارهای زنده و مرده ضریب‌دار انجام می‌شود.

بخشی از محاسبات مربوط به کنترل مقاومت خمشی تیرچه‌ها

کنترل مقاومت برشی افقی تیرچه پیش‌ تنیده در مرحله نهایی

جهت دستیابی به عملکرد یکپارچه در تیرچه پیش‌ تنیده، لازم است در سطح تماس بتن پیش‌ساخته مقاومت برشی ایجاد کنیم از این رو سطح تماس تیرچه‌های پیش‌تنیده در محل تماس با بتن در جاری بر اساس ضوابط chapter17 آیین‌نامه  ACI318-08 به‌صورت عمدی مضرس گردیده‌ است.

محاسبات مشخصات مقطع مرکب

 مشخصات فنی تیرچه‌های پیش‌ تنیده
بکارگیری وایر آجدار

در تیرچه‌‌های پیش‌تنیده از وایرهای آجدار استفاده می‌شود و این وایرها توسط جک‌های کششی مستقر در کارخانه به مقدار محاسبه شده کشیده می‌شوند.

کلام پایانی

ما در مطالب این صفحه درباره‌­ی مشخصات فنی تیرچه پیش ­تنیده سخن گفتیم و اطلاعات مفیدی در این باره در اختیار شما قرار دادیم و اینک در آخر امیدواریم مطالب این صفحه برای شما مفید بوده باشد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید