انتخاب برگه

مقایسه میلگرد ابهر بخرید یا میلگرد زاگرس؟ کدام بهتر است؟

اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

میلگرد در ساختمان

خرید میلگرد آن طور که به نظر می‌رسد، پروسه‌ای راحت نیست. قبل از خرید میلگرد، باید دانش فنی لازم را کسب کرد و میلگردهای مختلف را از نظر محل استقرار کارخانه، قیمت، کیفیت، وزن و تنوع سایز، بررسی و مقایسه کرد. مثلاً قیمت میلگرد کارخانه‌ای مثل میانه را می‌توان با مراجعه به لینک زیر فهمید:

https://www.asroon.ir/products/rebar/?producer=میانه-تبریز

در این مقاله، میلگرد کارخانه‌های میانه تبریز، صبا فولاد زاگرس و ابهر با استفاده از پارامترهای بالا، با یکدیگر مقایسه شده است:

۱٫      کارخانه‌های میانه تبریز، صبا فولاد زاگرس و سیادن ابهر کجا قرار دارند؟

دانستن قیمت میلگرد صبا فولاد زاگرس، قیمت میلگرد ابهر و قیمت میلگرد میانه در کنار اطلاع از فاصله این ۳ کارخانه تا محل پروژه شما، اهمیت زیادی دارد. مطالعه این بخش به شما کمک می‌کند تا مسافت حدودی هر کارخانه تا محل پروژه‌تان را تخمین بزنید.

کارخانه‌های سیادن ابهر (عتیق آذر سهند) و صبا فولاد زاگرس، از جوان‌ترین و مدرن‌ترین کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور محسوب می‌شوند. کارخانه سیادن ابهر، از سال ۱۳۸۵ به تصورت مستقل به تولید میلگرد مشغول بود اما در سال ۱۳۹۱، توسط یکی دیگر از تولیدکنندگان میلگرد زنجان یعنی عتیق آذر سهند اجاره شد و از آن زمان به تولید میلگرد برای این کارخانه اشتغال دارد.

کارخانه صبا فولاد زاگرس نیز در شهرک صنعتی سفیددشت، در نزدیکی شهر بروجن و استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و از سال ۱۳۹۳ میلگرد آجدار تولید می‌کند. خطوط تولید میلگرد این کارخانه با به‌کارگیری تکنولوژی شرکت آلمانی زیمنس تجهیز شده و به همین دلیل، صبا فولاد زاگرس از مدرن‌ترین کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور محسوب می‌شود.

کارخانه میانه تبریز نیز از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در کشور است که در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده و در نزدیک شهر میانه در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

جدول زیر، مهم‌ترین مشخصات کارخانه‌های صبا فولاد زاگرس، فولاد میانه تبریز و سیادن ابهر را نشان می‌دهد:

مقایسه مشخصات کارخانه‌های فولاد میانه، سیادن ابهر و صبا فولاد زاگرس
ردیفنام کارخانهسال تأسیسظرفیت تولید میلگردمحدوده جغرافیایی
۱سیادن ابهر۱۳۸۵۲۸۸٫۰۰۰ تن در سالکیلومتر ۷ جاده ابهر-تاکستان
۲صبا فولاد زاگرس۱۳۹۳۴۲۰٫۰۰۰ تن در سالشهرک صنعتی سفیددشت- بروجن
۳فولاد میانه۱۳۷۹۵۵۰٫۰۰۰ تن در سالجنوب شهر میانه

با توجه به جدول بالا، احتمال دریافته‌اید که قیمت میلگرد زاگرس، قیمت میلگرد میانه و قیمت میلگرد ابهر درب کارخانه، برای پروژه‌های مستقر در مرکز، غرب و شمال غرب کشور مقرون به‌صرفه‌تر است.

نصب میلگرد

۲٫   میلگرد صبا فولاد زاگرس، میلگرد میانه و میلگرد ابهر چقدر تنوع سایز دارند؟

نزدیک بودن یک کارخانه به محل پروژه شما، تنها عاملی نیست که باید هنگام خرید میلگرد به آن توجه کنید، چرا که ممکن است کارخانه موردنظر، گرید و سایز میلگرد موردنظر شما را در سبد محصولاتش نداشته باشد یا تولید آن را متوقف کرده باشد. به همین دلیل، داشتن اطلاعات به‌روز در مورد سبد محصولات هر کارخانه، الزامی به نظر می‌رسد.

تقریباً تمامی کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در کشور، گرید A3 میلگرد آجدار را تولید می‌کنند، اما اگر به دنبال خرید گریدهای A1، A2 و A3 هستید باید کمی بیشتر تحقیق کنید، چرا که تولیدکنندگان این گریدها کمیاب هستند. این گریدها از نظر نوع آج، خواص مکانیکی و شیمیایی با یکدیگر تفاوت دارند و انتخاب هر کدام از آن‌ها، به شرایط حاکم بر پروژه شما و الزامات فنی مندرج در نقشه سازه، بستگی دارد.

اگر قصد خرید میلگرد از کارخانه‌های میانه تبریز، صبا فولاد زاگرس یا سیادن ابهر را دارید، جدول زیر تنوع سایز و گرید میلگرد تولیدشده توسط هر کدام از این کارخانه‌ها را نشان می‌دهد:

مقایسه انواع میلگرد میانه، میلگرد زاگرس و میلگرد ابهر
ردیفنام کارخانهگریدهای میلگرد تولیدیسایز (میلی‌متر)
۱سیادن ابهرA2۸ تا ۱۲
A3۱۰ تا ۲۸
۲صبا فولاد زاگرسA3۱۰ تا ۴۰
A4به سفارش مشتری
۳فولاد میانهA1۱۴ تا ۵۰
A2۸ و ۱۰
A3۱۰ تا ۳۲

جدول بالا نشان می‌دهد که هر ۳ کارخانه میانه، سیادن ابهر و صبا فولاد زاگرس، در دسته تولیدکنندگان گریدها و سایزهای خاص میلگرد قرار دارند و اگر به دنبال گرید A2 هستید، کارخانه‌های فولاد میانه و سیادن ابهر انتخاب مناسبی هستند و اگر قصد خرید گرید A4 و سایزهای بالاتر از ۳۲ میلی‌متر میلگرد را دارید، باید کارخانه صبا فولاد زاگرس را انتخاب کنید.

میلگرد

۳٫  وزن کدام میلگرد بیشتر است؟ میلگرد ابهر، میلگرد زاگرس یا میلگرد میانه؟

قیمت میلگرد میانه، قیمت میلگرد زاگرس و قیمت میلگرد ابهر امروز، بیش از هر چیز به وزن این ۳ میلگرد وابسته است. هر ۳ کارخانه میانه، صبا فولاد زاگرس و سیادن ابهر، در دسته تولیدکنندگان میلگرد استاندارد قرار دارند و می‌توان میلگرد آن‌ها را در دسته میلگردهای سنگین بازار قرار داد، چرا که وزن میلگرد ابهر، میلگرد میانه و میلگرد زاگرس، به بازه بالایی وزن جدول اشتال، نزدیک است.

جدول اشتال و جداول وزنی استانداردهای مختلف، از اصلی‌ترین مراجع برای تخمین استاندارد بودن وزن میلگرد یک کارخانه و میزان کیفیت آن، به شمار می‌روند. این استانداردها، معمولاً وزن میلگرد مورد تائید خود را در یک بازه اعلام می‌کنند و اگر وزن میلگردی به بخش پایینی بازه مورد تائید آن‌ها نزدیک باشد، به معنای بی‌کیفیت بودن آن نیست. چه بسا که میلگردهای سبکی در بازار وجود دارد که به دلیل کیفیت و تکنولوژی تولید پیشرفته، قیمت آن‌ها از میلگردهای سنگین بیشتر است.

در جدول زیر، وزن میلگرد میانه، میلگرد صبا فولاد زاگرس و سیادن ابهر با یکدیگر مقایسه شده است:

مقایسه وزن میلگرد A3 کارخانه‌های میانه، سیادن ابهر و صبا فولاد زاگرس
سایز میلگرد (mm)وزن یک شاخه میلگرد (Kg)
میلگرد زاگرسمیلگرد ابهرمیلگرد میانهجدول اشتال
۱۰۷٫۴۷٫۵۸۷٫۵
۱۲۱۰٫۶۶۱۰٫۵۱۱۱۰٫۷
۱۴۱۴٫۵۲۱۴٫۵۱۴٫۵۱۴٫۶
۱۶۱۸٫۹۶۱۸٫۵۱۹۱۸٫۹
۱۸۲۴۲۳٫۵۲۴۲۴
۲۰۲۹٫۶۴۲۹٫۵۲۹٫۵۲۹٫۷
۲۲۳۵٫۷۶۳۵٫۵۳۶۳۵٫۶
۲۵۴۶٫۲۴۵٫۵۴۶٫۵۴۶٫۲
۲۸۵۷٫۹۶۵۸۵۸۵۸

جدول بالا نشان می‌دهد که وزن میلگرد میانه در اکثر سایزها بیشتر از وزن میلگرد ابهر و میلگرد زاگرس است؛ اما معمولاً قیمت میلگرد ابهر به ازای هر کیلوگرم پایین‌تر بوده و همین موضوع باعث می‌شود که قیمت هر شاخه از آن نیز پایین‌تر باشد. البته شاید به‌کارگیری تکنولوژی خارجی در ساخت میلگرد زاگرس، مطابقت آن با الزامات اکثر استانداردهای بین‌المللی و وزن استاندارد میلگرد میانه، نظر شما را در انتخاب آن‌ها کمی عوض کند.

۴٫    چگونه می‌توانید اصالت میلگرد زاگرس، میلگرد میانه و میلگرد ابهر را تشخیص دهید؟

برای تشخیص اصالت میلگردهای میانه، زاگرس و ابهر، یک علامت اختصاری برجسته وجود دارد که روی بدنه تمامی شاخه‌های آن‌ها درج می‌شود. درج این علائم، توسط استاندارد ملی تولید میلگرد ایران، الزامی اعلام شده و باید ترکیبی از نام اختصاری کارخانه سازنده و روش تولید میلگرد باشد. هنگام خرید میلگرد میانه، میلگرد صبا فولاد زاگرس و میلگرد ابهر، به علائم اختصاری زیر توجه کنید:

  • علامت KFA TC برای تشخیص اصالت میلگرد ابهر
  • علامت SFZ برای تشخیص اصالت میلگرد زاگرس
  • ·       2 حرف F رو به روی هم برای تشخیص اصالت میلگرد میانه

جدا از خرید از درب کارخانه و بورس کالا، شما می‌توانید میلگرد موردنظر خود را از سایت‌های اینترنتی نیز خریداری کنید. در خرید از سایت‌های اینترنتی مثل آسرون، شما می‌توانید قیمت میلگرد کارخانه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه