انتخاب برگه

نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی + مصالح مورد نیاز

آذر ۸, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

آهن کشی سقف شیروانی

سقف شیروانی از انواع سقف پر استفاده در ایران، خصوصا قسمت‌های شمالی کشور است. بر خلاف ظاهر ساده‌ای که این سقف دارد، در اجرای آن نکات زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند و در غیر این صورت، علاوه بر اینکه عملکرد سقف در برابر بارش مناسب نخواهد بود، همچنین سقف شیروانی می‌تواند خطرساز هم باشد.

از طرفی سقف‌های شیروانی به این معروف هستند که باید زود به زود تحت تعمیرات دوره‌ای قرار بگیرند و این مشکل نیز با رعایت یک‌سری اصول اولیه قابل رفع است.
در صورتی‌که مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا به بررسی نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی بپردازیم.

آهن کشی سقف شیروانی به چه معنی است؟

آهن کشی تقریبا مهم‌ترین مرحله اجرای سقف شیروانی است چراکه تمام مقاومت و پایداری سقف به همین بخش از کار بستگی دارد. در آهن کشی متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود و برای برآورد بهتر، علاوه بر قیمت انواع ورق شیروانی، باید قیمت سایر متریال‌های کاربردی در ساخت سقف را نیز در نظر بگیرید.

در این مرحله باید اصول مهندسی به درست‌ترین شکل ممکن پیاده شوند چرا که کوچک‌‎ترین خطا می‌تواند تمام سازه را دچار مشکل کند. همچنین علاوه بر اصول مهندسی نیاز است تا به باکیفیت بودن مصالح و مواد اولیه‌ای که به کار می‌برید نیز دقت کنید تا در نهایت، یک سقف مقاوم و پایدار داشته باشید.

این موارد از آنجا اهمیت بیشتری دارند که سقف‌های شیروانی، به ذات در برابر عواملی مانند طوفان آسیب‌پذیر هستند و باید ایمن‌سازی از مهم‌ترین نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی است.

نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی

نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی در واقع در مراحل اجرای این نوع سقف خلاصه می‌شود و باید در هر مرحله نکات لازم برای این امر را بررسی کرد. بسته به نوع و ابعاد سقف ممکن است که مراحل متفاوت باشند اما به صورت کلی، یک‌سری مراحل ثابت وجود دارند که در ادامه به تشریح آنها پرداخته‌ایم.

بررسی جزئیات

پیش از اجرای سقف شیروانی، نیاز است ک حتما جزئیات پروژه را به دقت بررسی کرد. در این مرحله باید تمامی انتظارات از پروژه، ابعاد پروژه و برخی موارد مشابه را به شکل کامل و دقیق بررسی کنید.

طرحی‌های اولیه

یکی از مهم‌ترین نکات اجرایی سقف شیروانی، طراحی دقیق و اصولی یک نقشه است. متاسفانه در برخی مواقع اجرای سقف شیروانی صرفا براساس تجربه‌های میدانی صورت می‌گیرد اما باید بدانید که این سازه یک سازه مهندسی‌شده است و برای اجرای آن نیز نیاز به علم مهندسی و محاسبات دقیق دارید. برای بهره‌مندی از بهترین نقشه توصیه می‌شود که این کار را به افراد متخصص و با تجربه بسپارید.

نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی

آماده‌سازی محل اجرای پروژه

برای اجرای سقف شیروانی نیاز است تا محیط را کاملا آماده کنید. هموار کردن محیط و پاک کردن محیط از آلودگی‌های شیمیایی مهم‌ترین مواردی هستند که در این مرحله باید در نظر داشته باشید. آلودگی‌های شیمیایی می‌توانند در فرایند نصب سقف شیروانی و همچنین آهن کشی اختلال ایجاد کنند، بنابراین پاک کردن محیط اهمیت بسیار بالایی دارد.

نصب اسکلت

تا به اینجا نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی را که مربوط به پیش از اجرا بودند، بررسی کردیم اما این مرحله اولین مرحله اجرایی است. اسکلت یک سقف اجزای زیادی ندارد و تنها کافی است که تیر‌های اصلی و بستر‌ها را نصب کنید تا اسکلت اولیه به وجود بیاید. برای ایجاد اتصال بین بخش‌های مختلف اسکلت، از پیچ و مهره و جوش استفاده می‌کنند و باید بسته به شرایط یکی از این روش‌ها را به کار ببرید.

در این مرحله توجه به نقشه و ابعاد مذکور در آن اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که در صورت عدم توجه به این موارد، امکان انحراف اسکلت سازه وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که اسکلت اصلی‌ترین عامل مقاومت و پایداری یک سقف شیروانی است و در صورتی که در این مرحله بی‌دقتی صورت بگیرد، سازه در برابر عوامل مخرب بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود.

نصب منحنی‌ها (قوس‌ها)

منحنی که به آن قوس یا arc هم گفته می‌شود، انحنای سقف را ایجاد می‌کند و نصب آن دشواری‌های خاص خود را دارد. به واسطه ساختار منحنی شکل این اجزا، احتمال شکستگی و آسیب‌دیدگی وجود دارد و بنابراین، باید به نحوی نصب شود که فشار به خوبی روی آنها توزیع گردد.

آهن کشی سقف شیروانی

مراحل قبولی‌های مقدماتی برای آهن کشی بودند و از اینجا باید به خود آهن کشی و نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی بپردازیم. در آهن کشی اولین مرحله نصب تیر‌های فولادی است. این تیرها برای آرایش مناسب قوس‌ها و پشتیبانی از سقف و به شکل کلی افزایش مقاومت سازه به کار می‌روند و اجرای آنها ضروری است.

در مرحله بعدی باید میلگردهای پشتیبانی که برای افزایش مقاومت خود سقف و ایجاد یک پایه محکم برای ساختار به کار می‌روند را طبق نقشه و با اصول درست و اجرا کرد. بعد از نصب میلگرد‌ها باید آنها را با استفاده از بتن به خوبی تثبیت کرد تا از مقاومت مناسب برخوردار شوند. در آخر نیز باید بررسی‌ها و تست‌های کلی‌ را برای سنجش مقاومت ساختار انجام داد. 

بررسی مصالح مورد نیاز برای اجرای سقف شیروانی

در اجرای سقف شیروانی مصالح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارت‌اند از:

  • بتن
  • تیرآهن
  • میلگرد
  • انواع قوطی فلزی
  • ورق شیروانی
  • پروفیل‌های فلزی

در این بین یک سری اتصالات و تجهیزات مانند پیچ و مهره و … نیز وجود دارند که بررسی آنها اهمیت زیادی دارد. همچنین برای برخی مراحل نیاز به خرید پروفیل ساختمانی هم دارید که توصیه می‌شود حتما انواع با کیفیت این محصول را تهیه کنید.

اجرای آهن کشی سقف شیروانی

نکات ایمنی در اجرای آهن کشی سقف شیروانی

زمانی که قصد آهن کشی سقف شیروانی را داشته باشید، بدون شک به برش‌کاری و خم‌کاری میلگرد‌ها و پروفیل‌های فلزی نیاز خواهید داشت. در این مراحل که از دستگاه‌های برش‌کاری و خم‌کاری استفاده می‌شود باید حتما از نیروی متخصص کمک بگیرید چراکه این کار می‌تواند خیلی خطرناک باشد.
همچنین در مرحله تمیزکاری و آماده‌سازی که از مواد شیمیایی استفاده می‌شود، حتما ماسک و دستکش داشته باشید تا آسیب نبینید.

خرید آهن آلات مناسب برای اجرای آهن کشی سقف شیروانی

همانطور که پیشتر گفته شد، یکی از مهم‌ترین نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی استفاده از مقاطع فولادی با کیفیت است. برای خرید این آهن آلات می‌توانید از خدمات فروش ویژه آیرومارت استفاده کنید.

در آیرومارت تمامی محصولات از معتبر‌ترین تولید کنندگان کشور، به صورت بدون واسطه و با بهترین قیمت و با خدماتی نظیر امکان پیگیری دقیق وضعیت سفارش و مشاوره رایگان خرید ارائه می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، خرید و بررسی قیمت روز تیرآهن و هر محصول دیگری می‌توانید به سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید.

کلام آخر

آهن کشی مهم‌ترین مرحله از تمام مراحل اجرای سقف شیروانی ‌است و به نوعی می‌توان گفت که سایر مراحل، مقدماتی برای این کار هستند. نکات اجرایی آهن کشی سقف شیروانی به همراه مصالحی که در این کار استفاده می‌شوند موضوعی بود که در این نوشته به آن پرداختیم و امید است که مطالب مذکور برای شما مفید بوده باشند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه