انتخاب برگه

نکات اجرایی جوشکاری ورق نازک شامل چیست؟

خرداد ۱۸, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

ورق های نازک فلزی به دلایل مختلفی قابل استفاده هستند. برای مثال ورق‌های روغنی به‌عنوان پایه‌ای برای ورق‌های گالوانیزه و ورق‌های فلزی فولادی سرد در روکش انواع وسایل، تولید لوازم‌خانگی و لوله سازی به کار می‌روند. اما برای تولید محصولات مختلف از این ورق‌ها، به جوشکاری نیاز خواهید داشت.

ورق‌های نازک به‌ آسانی می‌شکنند و بسیار حساس هستند. به‌گونه‌ای که اگر مهم‌ترین نکات را هنگام جوشکاری لوله آب یا جوشکاری ورق روغنی رعایت نکنید، ممکن است ورق دچار خزش در جوش یا شکستگی شود. پس جوشکاری ورق نازک فرآیندی پیچیده و حساس است که به مهارت و دقت زیادی نیاز دارد. در این مطلب همراه ما باشید تا مهم‌ترین نکات اجرایی جوشکاری ورق‌های نازک را بررسی کنیم.  

اجرای جوشکاری ورق نازک با شیوه‌های متفاوت

برای انجام جوشکاری ورق نازک مانند جوشکاری ورق یک میل به‌صورت صحیح، باید مهارت خاصی برای انجام این فرآیند بلد باشید. حتی ممکن است شما به‌عنوان یک جوشکار ماهر هنگام انجام جوشکاری برای ورق‌های نازک دچار مشکل شوید. پس رعایت نکات اجرایی الزامی است.

در صورتی که نصب و جوش دادن هیچ یک از اتصالات امکان‌پذیر نیست باید از روش جوشکاری استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توانیم به‌عنوان آموزش جوشکاری ورق نازک توصیه کنیم، جلوگیری از ایجاد سوراخ‌هایی روی ورقه‌های نازک فلزی در اثر گرم شدن است.

در بازار ایران، ورق‌های نازک فلزی با جنس‌های متفاوتی را می‌بینید که کیفیت این ورق‌ها در اجرای جوشکاری روی آن‌ها تاثیر زیادی دارد. ورق‌های گالوانیزه یکی از پرکاربردترین ورق‌هایی است که به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. ولی به دلیل نوسانات قیمت آن باید به‌صورت روزانه قیمت ورق گالوانیزه ۳ میل یا ضخامت موردنظرتان را استعلام بگیرید.

برای اطلاع از قیمت ورق‌های فلزی به‌صورت روزانه می‌توانید به سایت آیرومارت مراجعه کنید. آیرومارت یک بازرگانی فولاد و آهن‌آلات است که در فروشگاه اینترنتی خود علاوه بر فروش محصولات، قیمت ورق‌های فلزی و دیگری محصولات آهنی، فولادی و…. را در سایت خود قرار می‌دهد. البته یادتان باشد حتی با خرید باکیفیت‌ترین ورق‌های فلزی نیز شما باید توانایی لازم برای جوشکاری ورق‌های نازک فلزی را داشته باشید تا به آن‌ها صدمه‌ای وارد نشود. 

جوشکاری ورق نازک با اینورتر

یکی از دستگاه‌هایی که می‌توانید برای جوشکاری ورق نازک استفاده کنید، اینورتر است. در فرآیند جوشکاری با اینورتر، گرمای زیادی تولید می‌شود که با ذوب قطعات فلزی، آن‌ها را به یکدیگر وصل می‌کند.

انواع فرآیند جوشکاری با یک مدل اینورتر امکان‌پذیر نیست و با توجه به ویژگی‌های هر دستگاه می‌توان آن‌ها را در روش متفاوتی به کار گرفت. بنابراین جوشکاری ورق نازک با اینورتر از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که هر یک ویژگی خاصی دارد.

  • MIG یا جوشکاری میگ: ساده‌ترین روشی که می‌توان جوشکاری را با آن یاد گرفت، جوشکاری میگ است. در این فرآیند، جوشکاری با سرعت بالایی انجام می‌شود. MIG برای جوشکاری ورق ضخیم و نازک کاربرد دارد. این روش به جوشکاری قوسی همراه با گاز محافظ نیز معروف است که در آن از گاز بی‌اثر فلزی استفاده می‌شود.
  • TIG یا جوشکاری تیگ: برای جوشکاری ورق نازک آلومینیوم و منیزیم که فلزاتی واکنش‌پذیر هستند از روش جوشکاری تیگ یا TIG استفاده می‌شود. در این فرآیند شما می‌توانید گرمای ورودی موقع جوشکاری را تنظیم کنید.
  • SMAW یا جوشکاری با الکترود پوشش دار دستی: همان‌طور که از اسم این روش معلوم است، از الکترودی پوشش دار برای جوشکاری فولاد، استیل زنگ نزن و چدن استفاده می‌شود. شما می‌توانید از SMAW برای جوشکاری فلزات زنگ زده و کثیف استفاده کنید و برای فلزات با ضخامت زیاد نیز مناسب است.
  • FCAW یا جوشکاری قوسی توپودری: با استفاده از یک سیم توپودری و منبع تغذیه می‌توانید فرآیند جوشکاری ورق‌های نازک را حتی در محیط باز انجام دهید. FCAW تحت عنوان جوشکاری قوس الکتریکی نیز شناخته شده است.

جوشکاری ورق نازک با الکترود

هنگام جوشکاری ورق نازک با الکترود باید به نحوه انجام این فرآیند دقت کنید. طبق توصیه کارشناسان مطابق با الکترود انتخاب شده باید جریان مناسبی را برای جوش دادن در نظر بگیرید.

اکنون در موقعیتی که قرار است فرآیند جوشکاری انجام شود، الکترود را قرار می‌دهیم. سپس با کنار هم قرار دادن قطعات در کنار یکدیگر، عملیات جوشکاری را شروع می‌کنیم. برای اینکه کیفیت سطح جوش داده شده حفظ شود و صیقلی بماند، باید تراشه و سرباره‌های جوشکاری را تمیز کنید.

گاهی پیش می‌آید که بعد از فرآیند جوشکاری، تغییر رنگ در محل جوش داده شده قطعات اتفاق می‌افتد که ناشی از کیفیت عملیات انجام شده است.

بعضی از افراد هنگام جوش دادن ورق‌های نازک مانند جوشکاری ورق ۲ میل از قطعه‌ای مسی در محل جوش دادن استفاده می‌کنند. سپس با جلوگیری از بالا رفتن دمای وارد شده به سطح محصول موردنظر و پایین آمدن گرمای فولاد، فرآیند جوشکاری را انجام می‌دهد.

جوشکاری ورق های گالوانیزه

از آنجایی که هنگام جوشکاری ورق گالوانیزه یا هر جنس دیگری ممکن است حفره‌هایی روی سطح فلز موردنظر به وجود بیاید. پس لازم است که به دمای وارد شده به سطح فلز و سرعت فرآیند جوشکاری دقت کنید.

در حقیقت حتی اگر از بهترین دستگاه برای جوش ورق نازک استفاده کنید و بهترین ورق فلزی را بخرید، باز هم باید بتوانید فرآیند جوش دادن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت اجرا کنید.

مهم‌ترین نکات هنگام اجرای جوشکاری ورق نازک

متناسب بودن فرآیند جوشکاری با نازک بودن ورق فلزی باعث می‌شود از بروز خسارت و ایجاد حفره در سطح فلز جلوگیری شود. جوشکاری مقاومتی یا جوشکاری TIG جزء مناسب‌ترین فرآیندها برای جوشکاری ورق نازک فلزی هستند.

با مشاهده قیمت ورق استیل ۳۰۴ نگیر در ضخامت‌های کم و مقایسه آن با ضخامت‌های بیشتر، می‌توانید ببینید که هزینه ورق‌های نازک بیشتر است. پس باید با تنظیم دمای مناسب برای جوش دادن ورق از ایجاد هر گونه خسارت جلوگیری کرد. برای تنظیم ولتاژ و جریان جوشکاری نیز ضخامت ورق را در نظر بگیرید. استفاده از گاز محافظ در فرآیند جوشکاری TIG باعث جلوگیری از اکسیداسیون ورق می‌شود.

یادگیری شیوه‌های صحیح جوشکاری، ابزارهای موردنیاز و تکنیک‌های جوشکاری برای برخورداری از مهارت در جوشکاری الزامی هستند. زیرا شما برای اینکه بتوانید با بهترین شیوه جوشکاری ورق‌های نازک را انجام دهید نیاز به آموزش و تمرین زیاد دارید.

علاوه بر مهارت و تجربه کافی در این فرآیند باید بتوانید دمای ورق را در طول عملیات جوشکاری کنترل کنید و میزان دما و ولتاژ جوشکاری مناسبی را برای شروع کار در نظر بگیرید. رعایت نکات نیز کمک می‌کنند در طول این فرآیند دیگر آسیب و خسارتی به ورق فلزی وارد نشود.

ورق فلزی باید تمیز باشد

در طول زمان حمل ورق‌ها یا باقی ماندن آن‌ها در جایی ممکن است رنگ، روغن یا ذرات دیگری روی ورق‌های فلزی قرار گرفته باشد. پیش از شروع فرآیند جوشکاری با استفاده از اسپری پاک کننده، تمام آلودگی‌های روی سطح ورق فلزی را پاک کنید.

دمای مناسبی در نظر بگیرید

بالا بردن دما به اندازه زیاد باعث ایجاد آسیب در ورق می‌شود و با کاهش دما، فرآیند جوشکاری به‌صورت مطلوب پیش نمی‌رود.

جریان ولتاژ جوشکاری را تنظیم کنید

ابتدا مشخصات فنی مواد جوشکاری و دستگاه خود را در نظر بگیرید. اینکه با چه روشی قرار است فرآیند جوشکاری را انجام دهید. اکنون با در نظرگیری ضخامت ورق، جریان و ولتاژ مناسب را برای جوشکاری تنظیم کنید.

از گاز محافظ استفاده کنید

گاز محافظ در جوشکاری TIG باعث جلوگیری از اکسیداسیون ورق فلزی می‌شود. به همین دلیل این روش، یکی از بهترین راه‌ها برای جوشکاری است.

خرید بهترین ورق‌های نازک برای جوشکاری

اگر بهترین دستگاه برای جوشکاری و مهارت کافی در انجام فرآیند جوشکاری دارید، باید بگوییم که هنوز هم امکان دارد حفره‌هایی درون ورق فلزی ایجاد شود. زیرا کیفیت ورق فلزی نیز تا حد زیادی در عملیات جوشکاری موثر است. با توجه به افزایش قیمت‌های ورق‌های فلزی، بسیاری از محصولات باکیفیت پایینی وارد بازار شده‌اند و به همین دلیل خرید باکیفیت‌ترین ورق فلزی کمی سخت است. در بازرگانی فولاد آیرومارت انواعی از ورق‌های فلزی و محصولات دیگر که توسط کارخانه‌های مختلف تولید شده‌اند، به فروش می‌رسد.

شما می‌توانید انواع ورق فلزی را از آیرومارت با گواهینامه مخصوص آن دریافت کنید و در صورت نیاز برای انجام تست کیفیت محصول خریداری شده درخواست دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید باکیفیت‌ترین ورق‌های فلزی می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس بگیرید. این مجموعه برای رفاه حال مشتریان خود، خرید با اعتبار چکی را نیز امکان‌پذیر کرده است. علاوه بر خرید ورق فلزی شما می‌توانید قیمت ورق آهن ۲ میل و ضخامت‌های دیگر آن را در سایت اینترنتی آیرومارت ببیند. البته قیمت ورق‌های فلزی با جنس‌های مختلف و ضخامت‎های متفاوت قابل مشاهده است.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه