انتخاب برگه

وظایف دولت و بخش‌خصوصی در مرمت بناهای تاریخی

آذر ۱۷, ۱۳۹۵ | صنعت ساختمان | ۰ دیدگاه

محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه جریان مرمت و احیای بناهای تاریخی و تبدیل آن به فضایی برای گفتگو و تجمع اهل حرفه نباید دولت محور باشد گفت: قطعا دولت توان بیشتر از این را نداشته و باید بخش خصوصی به کمک آن بیاید. در حقیقت الگوسازی وظیفه دولت و ترویج آن برعهده بخش خصوصی خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، محمدسعید ایزدی  در خصوص تلاش وزارت راه و شهرسازی در خرید بناهای تاریخی و واجد ارزش و تبدیل آ‌ن‌ها به فضایی برای گفتمان بیان کرد: ما باید در تک تک شهرها فضایی را برای گفتگو بین حرفه‌مندان فراهم کنیم تا بتوانند رویدادهای مختلف را در آن برگزار و در خصوص مسائل مرتبط با یکدیگر به بحث و گفتگو بپردازند.
ایزدی در ادامه با بیان این مطلب که فضاهای گفتگو علاوه بر گفتمان‌سازی در عرصه‌های مختلف، باعث گسترش فرهنگ و رواج آن در زمینه‌های دیگر معماری و شهرسازی می‌شود گفت: ما به بهانه‌های مختلف خانه‌های ارزشمندی را که در معرض تخریب هستند، خریداری و تلاش می‌کنیم آن‌ها را در اختیار انجمن‌های مدنی و حرفه‌ای قرار دهیم.
معاون وزیر راه وشهرسازی در این خصوص تأکید کرد: در این مسیر قطعا به همه بناهایی که دارای معماری باارزش هستند توجه می‌شود و مد نظر ما تنها ساختمان‌هایی که در سطح ملی به ثبت رسیده‌اند نخواهد بود.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران واگذاری یک خانه تاریخی به دانشگاه هنر و همچنین تبدیل یک بنای تاریخی دیگر به نهاد مدیریتی احیای بافت‌های تاریخی در شیراز را نمونه‌ای از اقدامات اخیر صورت گرفته از سوی دولت در این بخش اعلام کرد و گفت: ما تاکنون بیش از ۱۲۰ خانه ارزشمند را خریداری کرده‌ایم که بخشی از آن‌ها به بهره‌برداری رسیده، بخشی در حال مرمت و بخشی دیگر در انتظار سرمایه‌گذار یا یک نهاد فعال برای شروع عملیات بهسازی و مرمت است.
ایزدی با تأکید براینکه مرمت و احیای بناهای تاریخی کشور شکل جدیدی از بهره‌برداری مجدد از ساختمان‌ها به شمار می‌رود، گفت: این بهره‌برداری مجدد نه تنها باعث حفاظت از این آثار ارزشمند می‌شود بلکه با ایجاد زندگی مجدد می‌تواند بافت پیرامون خود را نیز متحول کند.
این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم این جریان به راه افتاده از سوی دولت الگوسازی شود و بتواند تجربه‌های خوب موجود در شهرهایی مانند کاشان، اصفهان و یزد را در سایر نقاط کشور نیز پدید آورد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خانه کبیر گرگان و خانه وارطان واقع در تهران را تجربه موفق دیگری در این بخش در کشور اعلام کرد و گفت: خانه کبیر حدود دو سال پیش تملک شده و در یک سال اخیر به مرمت رسیده است.خوشبختانه این فضا در حال حاضر به عنوان فضای گفتگو و تکیه هنرمندان در ایام محرم استفاده شده و مورد استقبال شدید مردم این منطقه قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تأکید بر این نکته که تملک و مرمت خانه‌های تاریخی باید توسط بخش خصوصی ادامه پیدا کرده و دولت محور نباشد گفت: قطعا دولت توان بیشتر از این را نداشته و باید بخش خصوصی به کمک آن بیاید. در حقیقت الگو سازی وظیفه دولت و ترویج آن برعهده بخش خصوصی خواهد بود.
وی با تأکید براینکه ایجاد جریان در این حوزه اصلی‌ترین هدف ما در بخش حفظ آثار تاریخی و ارزشمند در کشور است اعلام کرد: در حال حاضر در کشور تعداد بی‌شماری از بناهای تاریخی ارزشمند باقی‌مانده‌اند که هنوز به ثبت نرسیده و ناشناخته‌اند. این امر نشان می دهد که ما هنوز ساختمان‌های دارای معماری معاصر خود را واجد ثبت نمی‌دانیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان این مطلب که ما باید در حفظ ایستگاه‌های راه‌آهن، پل‌ها و هر بنای باارزش دیگری که در این حوزه به نوعی گواه میراث صنعتی ما از اوایل قرن حاضر محسوب می‌شوند، کوشا باشیم گفت: خوشبختانه بهره‌برداری از برخی از این ساختمان‌ها متولی خود را پیدا کرده است، سازمان میراث فرهنگی با ایجاد صندوف احیای بناهای تاریخی، ساختمان‌های متعلق به این سازمان را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.
معاون وزیر راه وشهرسازی در پایان گفت: امید است با این جریان‌سازی شاهد شکوفایی مجدد شهرهایمان باشیم تا بار دیگر رنگ زندگی را به آن‌ها بازگردانیم./
منبع خبر: http://www.irceo.net/fullstory.aspx?id=8066

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *