انتخاب برگه

چرخ و فلک چشم لندن London Eye

تیر ۱۵, ۱۴۰۰ | معماری | ۰ دیدگاه

چرخ و فلک چشم لندن London Eye

“London Eye” یا چرخ هزاره بلندترین چرخ و فلک اروپا با ارتفاع ۱۳۵ متر است که به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی لندن محسوب می‌گردد و به عنوان “بلندترین و بزرگترین چرخ و فلک جهان” لقب داده شده است. این چرخ و فلک در ساحل جنوبی رودخانه تایمز و روبروی ساختمان پارلمان بریتانیا واقع شده‌ است که با سرمایه‌گذاری “بریتیش ایرویز” یا سازمان “هواپیمایی بریتانیا” به مناسبت آغاز “هزاره سوم میلادی” یا “ملانیوم” جدید با صرف هفتاد میلیون پوند احداث شده و از سال ۲۰۰۰ در معرض استفاده قرار گرفت. چشم لندن از زمان افتتاح تا ماه مه سال ۲۰۰۶ به عنوان بلندترین چرخ و فلک جهان شناخته می‌شد عنوانی که در همان سال به چرخ و فلک ستاره نانچنگ رسید.

چشم لندن دارای ۳۲ محفظه کپسول مانند به شکل دماغه هواپیماست که هر کدام ۲۵ سرنشین ظرفیت دارد. یعنی جمعاً ۷۵۰ سرنشین می توانند همزمان بر آن نشسته و از فراز رود تایمز، شهر لندن را نظاره کنند. به اعتقاد دوید مارکس و ژولیا بارفیلد معماران هلندی سازندگان این چرخ فلک بزرگ، بشر همواره آرزوی پرواز داشته، از اینرو روش های مختلفی برای پرواز کردن خلق و اختراع کرده است.

در عین حال، چشم لندن برای صاحبانش، یعنی هواپیمایی بریتانیا و کسانی که از صنعت توریسم لندن استفاده می کنند، حکم معدن سرشار ثروت را دارد. از ابتدای راه اندازی این چرخ و فلک کزایی تاکنون، سالیانه ده میلیون نفر از آن استفاده کرده اند و هر سرنشین یازده پوند در قلک توریسم لندن واریز کرده است. یعنی این چرخ همیشه در گردش که چیزی جز چند قطعه فلز و چند نفر گرداننده آن نیست، به تنهایی سالیانه صد و یازده میلیون پوند (قریب به صد و شصت میلیارد تومان) سرمایه را بابت جذب توریسم نصیب بریتانیا کرده است.

چشم لندن با سرعت کم به نحو دائم در گردش است و سرنشینان به تدریج سوار و پیاده می شوند، به نحوی که در هر ساعت ۱۶۰۰ سرنشین می توانند بر آن سوار شوند. بزرگی چشم لندن به حدی است که از فاصله نزدیک به ۵۰ کیلومتری قابل مشاهده است و برای سرنشینان آن هر دور گردش چشم لندن ۳۰ دقیقه طول می کشد. سالانه ده میلیون نفر بر این چرخ و فلک سوار می شوند و آن را به یکی از بزرگترین منابع جذب توریست بریتانیا تبدیل کرده اند. چشم لندن نه تنها از نظر سرگرمی و تفریح و صنعت توریسم، بلکه از نظر یک نماد فرهنگی و همینطور جایگاه و تاثیر آن بر فضای شهری و معماری لندن، و از نظر تجربه ای که برای سرنشینان آن به وجود می آورد پدیده ای قابل مطالعه و جالب است…

طراحان این چرخ و فلک زوجی بودند که در سال ۱۹۹۳ در مسابقهٔ طراحی آزاد شرکت کردند تا معماری این بنای دیدنی را که به مناسبت جشن هزاره سال ۲۰۰۰ برگزار می‌شود بر عهده بگیرند، اما متأسفانه طرح این زوج برای ساخت بزرگ‌ترین چرخ و فلک اروپا به همراه تمامی طرح‌هایی که افراد دیگر کشیده بودند با شکست روبرو شد. پس از بهم خوردن مسابقه این زن و شوهر تصمیم به تأسیس شرکت خودشان گرفتند تا با ایدهٔ متنوعی از چرخ و فلک آن را به مرحلهٔ اجرا برسانند. آنها زوج خوشبختی بودند چرا، چون بعداز علنی شدن خبر این طرح شرکت بریتیش ایرویز تصمیم گرفت برای کمک به این زوج اعلام آمادگی کند و تا تمام شدن طرح هزینهٔ آن را بر عهده بگیرد.

این پروژه می‌بایستی تا قبل از شروع جشن سال نو به پایان می‌رسید و در سال ۲۰۰۰ افتتاح می‌گردید؛ بنابراین برای اینکه بتوانند کار را پیش ببرند می بابیتسی تیمی تشکیل شده از ۱۷۰۰ نفر نیروی متخصص گردهم می‌آمدند و بی وقفه کارمی کردند تا طرحی شگفتانه و منحصر به فرد خلق کنند.

به خاطر اینکه شرکت بریتیش ایرویز پشتیبان این طرح بود در ابتدای کار قرار شد نام این سازه «چرخ و فلک هزارهٔ بریتیش ایرویز» شناخته شود. این سازه، بخاطر نمادی از ۳۲ منطقه لندن، ۳۲ محفظهٔ کپسول مانند را در بر می‌گیرد و از داخل کپسول‌ها می‌توان نظاره گر بی نظیر شهر باشید چشم لندن، بخاطر نقش مؤثر در صنعت گردشگری و همچنین از لحاظ معماری بیش از ۴۰ جایزهٔ مختلف را به خود اختصاص داده‌ است.

نزدیک‌ترین متروی لندن به چشم لندن ایستگاه متروی واترلو است، اگر چه از ایستگاه متروی چارینگ کراس، ایستگاه متروی امبانکمنت و ایستگاه متروی وست‌مینستر به صورت پیاده نیز می‌توان به این چرخ و فلک دسترسی پیدا کرد. ایستگاه‌های راه‌آهن واترلو و واترلو شرقی نیز در نزدیکی چشم لندن قرار دارند.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *