انتخاب برگه

چطور استودیوهای خانگی و کوچک را عایق صوتی کنیم؟

مرداد ۲۸, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

امروزه با ساختمانی شدن خانه ها، افراد خواسته و ناخواسته صدای همسایه های خودشان را از دیوار های مشترک می شنوند و یا نیمه شب از صدای رفت و آمد همسایه بالایی نمی توانند بخوابند. این موارد نشان دهنده این است که شما در ساختمانی زندگی می کنید که عایق صوتی آن، نامناسب است و از برنامه زندگی همسایه خود به طور کامل با خبر هستید.

عایق صدا یا همان صدا دارای کاربردهای بسیار زیادی در زمینه های مختلف مثل کاربردهای مسکونی یا کاربرد در استودیوهای حرفه ای است و انواع مختلفی هم دارد. برای آشنایی بیشتر با عایق صدا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

عایق صدا کردن استودیو خانگی

آکوستیک یا Acoustic به معنای ارتعاش صدا است و بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که در عرصه موسیقی فعالیت می کنند.آکوستیک یا همان عایق صدا، قابلیت پوشش صدای محیط داخلی را نسبت به محیط خارجی دارد؛ یعنی می توان عایق صدا مناسبی را برای جلوگیری از ورود صدا از دیوار مشترک همسایه، خیابان و… به داخل خانه تعبیه کرد. آکوستیک کردن در اصل برای جلوگیری از ورود هر گونه نویز و صدا به داخل استودیو ها طراحی شده است و به ندرت از آن در منازل استفاده می شود.

استودیو آکوستیک چیست؟

استودیو آکوستیک به محلی گفته می شود که هیچ پژواک و ارتعاشات صدا در آن وجود ندارد، مثل استودیو ضبط و پخش صدا. استودیو ضبط، محلی برای تولید و ضبط صدا، موسیقی و فیلم است که شامل میکروفن، صافی صدا، دستگاه اکو و… است. در استودیو برای جلوگیری از ورود صدا و ارتعاشات آن از آکوستیک استفاده می شود.یکی از مهمترین مواردی که در استودیو های ضبط صدا، سالن های کنفرانس و همینطور سینما ها به آن توجه می شود، صداگیری دیوار ها، سقف و کف است؛ چون افراد باید در اینگونه فعالیت ها، از ورود صدا به داخل استودیو و خروج آن از داخل استودیو جلوگیری کنند. همینطور در زمان ضبط هم، به کیفیت و وضوح بالای صدا نیاز دارند.

عایق صدا کردن استودیو به چه شکل است؟

بعضی از افراد برای آکوستیک کردن استودیو خود ساده ترین راه را انتخاب می کنند. این راه استفاده از شانه های تخم مرغ برای جلوگیری از ورود و خروج صدا است؛ اما بعضی دیگر از فوم های آکوستیک کمک می گیرند. استفاده از فوم های آکوستیک، یکی از بهترین گزینه ها برای صداگیری یک استودیو به شمار می آید؛ چون فوم آکوستیک نسبت به دیگر عایق های صدا قابلیت جذب صدای بالاتری را دارد و استفاده از آن برای پوشش دیوار و سقف استودیو ها، باعث افزایش کیفیت ضبط صدا می شود. یکی از ویژگی های مهم عایق صدا کردن استودیو، حذف همه نویز های زمینه ای و انعکاس های صدا است؛ در نتیجه صدای خروجی را با کیفیت و وضوح بیشتری دریافت خواهید کرد. استودیو های حرفه ای، برای این که بتوانند یک خروجی با کیفیت داشته باشند، هزینه های زیادی را صرف مجهز کردن استودیو خود می کنند تا کیفیت صدا و کیفیت محصولی که ارائه می دهند، افزایش یابد و باعث توسعه کسب و کارشان شود. در استودیو های حرفه ای از بهترین آکوستیک ها برای جلوگیری از ورود صدا استفاده می شود.

انواع عایق صدا استودیو

بعضی از افراد برای آکوستیک کردن و عایق استودیو خود نمی خواهند هزینه های زیادی صرف کنند و به صورت شخصی این کار را انجام می دهند. این افراد با کمک شانه های تخم مرغ، فوم های پلی اتیلن و… استودیو خود را عایق بندی می کنند. استفاده از این موارد شاید به طور کامل وظیفه عایق صوتی را انجام ندهند اما تا حدود زیادی از ورود صدا جلوگیری می کنند.

انواع استودیو های آکوستیک عبارت اند از:

  • استودیو آکوستیک پرتابل
  • استودیو آکوستیک ثابت

استودیو آکوستیک پرتابل

یکی از ویژگی های خوب این نوع استودیو ها قابلیت باز و بسته شدنشان می باشد. استودیو آکوستیک پرتابل عایق مناسبی برای ورود و خروج صدا به داخل و خارج استودیو است. این استودیو از تخته های چند لایه و چوب ساخته شده است و به دلیل وزن سبکی که دارند به راحتی قابل باز و بسته شدن و حمل و نقل می باشند. استودیو آکوستیک پرتابل برای ضبط صدا، دارای پورت های مخصوصی است که برای موسیقی دان ها بسیار کاربرد دارد.

استودیو آکوستیک ثابت

این استودیو ها ثابت می باشند و به همین دلیل فضای بیشتری را نسبت به استودیو آکوستیک پرتابل احاطه می کنند.اکثر افراد برای عایق صوتی از این نوع استودیو کمک می گیرند. استودیو آکوستیک ثابت بهترین گزینه برای عایق کردن صدا در یک استودیو حرفه ای می باشد. آکوستیک استودیو ریز ترین نویز ها را به طور کامل از بین می برد و باعث می شود صدا با بهترین کیفیت، ضبط و پخش شود. درست کردن استودیو آکوستیک ثابت، هزینه زیادی ندارد و به راحتی می توان آن را تهیه و درست کرد.

طراحی اتاق برای عایق صدا استودیو

اولین مرحله برای ساخت اتاق آکوستیک، طراحی اتاق است. قبل از انجام هر کاری، بهتر است در مراحل اولیه آن را برای خودمان طراحی کنیم تا بدانیم چه چیزی را می خواهیم بسازیم. ما باید طراحی دیوارها، چیدمان تجهیزات، متریال آکوستیک و… را در دست داشته باشیم تا بتوانیم به راحتی طرحمان را بر اساس فضایی که در اختیار داریم، به اجرا در بیاوریم. مواردی که در ابتدا باید آن ها را قبل از آکوستیک کردن اتاق، مشخص کنیم، کاربری و فضایی است که برای ساخت اتاق آکوستیک در اختیار داریم. زمان طراحی اتاق باید نسبت به فضایی که در اختیار دارید، تقسیمات اتاق فرمان و اتاق ضبط صدا را انجام دهید. با کمک برنامه های طراحی حرفه ای، می توانید یک تصویر سه بعدی را از اتاق آکوستیکی خود داشته باشید و با کمک آن طرح و نقشه، اتاق خود را بسازید.

عایق صدا کردن اتاق استودیو

استحکام دیوار ها، کف و سقف باید به گونه ای باشد که عایق کاری صوتی را با مشکل مواجه نکند. در صورتی که استحکام دیوارها، سقف و کف اتاق مناسب باشد، کار آکوستیک کردن برای شما آسان می شود. توجه داشته باشید که دیوار مشترکی که بین اتاق فرمان و اتاق ضبط قرار می گیرد باید با حساسیت بالاتری نصب شود؛ چون صدای مانیتورینگ ها نباید داخل اتاق ضبط بیاید. برای ساخت این دیوار مشترک باید مثل مرحله ایزوله سازی، بین مصالح از عایق صدا کمک بگیرید. از عایق آکوستیک برای اتاق فرار، گیمینگ و … نیز استفاده می شود.

آکوستیک کردن اتاق استودیو

پس از انجام مراحل ذکر شده، مرحله آکوستیک کردن اتاق مطرح می شود. آکوستیک کردن اتاق فرمان و اتاق ضبط یکی از مراحل مهم در آکوستیک کردن، است. این عمل با ابر آکوستیک، فوم جذب صدا و دیفیوزر چوبی صورت می گیرد. آکوستیک کردن اتاق باید با دستگاه های صدا و تست با نرم افزار های مخصوص صورت گیرد. آکوستیک کردن اتاق به ابعاد و فضایی که در اختیار داریم هم بستگی دارد. پس از بررسی همه ابعاد می توانید آکوستیک کردن اتاق را انجام دهید. خرید عایق صدا آکوستیک برای استودیو

عایق­ها انواع مختلفی دارند اما به موادی که در سطح، برای جذب صوت استفاده می­شوند عایق­های آکوستیک می­گویند. عایق­های آکوستیک دو دسته می باشند: فوم جذب کننده صدا و ابر آکوستیک. جنس عایق­های آکوستیک معمولا از اسفنج و پلی­یورتان می باشد. که فوم­ها انعطاف­پذیر پلی­ یورتان که پنل عایق صدا است دارای کیفیتی بالا می باشند.

چه عواملی بر انتخاب و خرید عایق صدا برای استودیو تاثیر دارد؟

در واقع علاوه بر اینکه چه ماده­ای برای جذب آکوستیک مورد استفاده قرار گیرد به میزان زیادی به هزینه، در دسترس بودن مواد، مقاومت و شکل ظاهری آن بستگی دارد. برای ایجاد محیطی آرام و بدون سر و صدا باید از فوم­های جذب کننده صدا استفاده کرد، به این فوم­ها عایق­های آکوستیک می­گویند.شما با خرید عایق آکوستیک می­توانی تا حد زیادی سر و صدا­ها را در محیط حفظ کنید در صورتی که قصد خرید عایق آکوستیک را دارید باید با انواع آن آشنا شوید تا به زمان خرید با صرف هزینه کمتر مناسب­ترین عاق آکوستیک را خریداری کنید. انتخاب اشتباه در خرید عایق آکوستیک هزینه اضافی و خریدی بی نتیجه را به همراه خواهد داشت.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه