انتخاب برگه

چگونه از ریزش سنگ ساختمانی جلوگیری کنیم

خرداد ۲۹, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

مورد مهمی که در زمان نصب سنگ نما وجود دارد، اطمینان از نصب است. این سنگ‌ها باید به نحوی نصب شوند که سالیان سال در نما باقی بمانند و آسیبی نبیند. موارد مهمی جهت جلوگیری از ریزش سنگ نما وجود دارند که باید در این زمینه از آنها اطلاع داشته باشید و در زمان خرید سنگ تا نصب آنها را رعایت نمایید. پیشگیری از افتادن سنگ نما با توجه به سبکی که نما دارد به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که در ادامه به آنها آشنا خواهید شد.

استفاده از سنگ مرغوب

اولین موردی که جهت پیشگیری از ریزش سنگ نما پیشنهاد می‌گردد، استفاده از سنگ مرغوب می‌باشد. سنگ‌هایی مانند سنگ ساختمانی اصفهان به دلیل کیفیت در فرآوری، بسیار مرغوب هستند. این نمونه سنگ‌ها گزینه ایده‌آلی برای نما می‌باشند. همانطور که می‌دانید بهترین سنگ برای نصب در نما سنگ تراورتن می‌باشد. این سنگ به دلیل مزایایی مانند خلل و فرج، وزن سبک و جنس مرغوب می‌تواند سال‌های بسیار بدون ریزش در ساختمان باقی بمانند. البته باید به این موضوع هم توجه داشت که سنگ با توجه به سبک نما متفاوت خواهد بود. به طور مثال سنگ نما مدرن با سنگ سایر نماها متفاوت  است. حال شاید برای شما سوال شود که نمای مدرن چیست؟ قبل از بررسی سایر عوامل جلوگیری از ریزش سنگ نما، توضیح کوتاهی در مورد نمای مدرن خواهیم داشت.

نمای مدرن

یکی از سبک‌هایی که به وسیله آن نمای ساختمان را سنگکاری می‌کنند، سبک مدرن است. این سبک نما در عین سادگی بسیار کاربردی است. در این نما  به وسیله سنگ لوکس جدیدترین تکنولوژی‌ها و طراحی‌ها را پیاده سازی می‌کنند. استفاده از سنگ‌های ساختمانی به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارند، در این سبک نما بسیار دیده می‌شود. در نماهای مدرن پنجره‌های بزرگ به چشم می‌خورد و معمولاً از اشکالی مانند مکعب استوانه مستطیل در این نما استفاده می‌شود. این موارد می‌توانند نشانه‌هایی برای شناسایی نمای مدرن باشند. نورپردازی و سادگی از ویژگی‌های اصلی این سبک نما می‌باشد. حال که به طور مختصر با این نوع نما آشنا شدیم در ادامه به بحث جلوگیری از ریزش سنگ نما و عوامل موثر بر آن خواهیم پرداخت.

اسکوپ کردن سنگ نما

روش دیگری که می‌تواند به خوبی از ریزش سنگ نما جلوگیری کند، اسکوپ کردن سنگ می‌باشد. اسکوپ کردن به معنای پیچ و رول پلاک کردن سنگ در هنگام نصب بر روی نما است. این کار جهت مستحکم و با دوام کردن سنگ‌ها انجام می‌گیرد. اسکوپ کردن سنگ‌ها مهم‌ترین کار و بخش  سنگ کاری و عامل اصلی در پیشگیری از ریزش سنگ به شمار می‌رود. در اسکوپ کردن سنگ از پیچ‌های گالوانیزه و انواع رول پلاک‌های توکار استفاده می‌کنند. این فرآیند می تواند ایمنی کار را تا حد زیادی بالا ببرد. به وسیله این پیچ‌ها سنگ به خوبی به دیوار نما می‌چسبد و به راحتی از آن جدا نمی‌گردد.

استفاده از دریل مناسب و مخصوص

زمان نصب سنگ نما باید به وسیله دریل بر روی آن سوراخ‌هایی ایجاد کرد تا بتوان مراحل پیچ گذاری را انجام داد. برای این کار باید از دریل مخصوص این فرآیند استفاده کرد. حتی سایز مته دریل نیز می‌تواند در افزایش کیفیت کار تاثیر بسزایی داشته باشد. استفاده از مته‌های ضخیم در سنگ باعث ایجاد ترک و یا شکستگی خواهد شد. اگر توجهی به این ترک‌ها نشود پس از مدتی باعث ریزش سنگ می‌شوند. نحوه نصب سنگ در سنگ نمای داخلی هم اهمیت بالایی دارد. در این مورد هم اگر اشتباهی رخ دهد باعث ریزش سنگ می‌گردد. در نظر داشته باشید که در یکی از راه‌های پیشگیری از افتادن سنگ نما استفاده از دریل مخصوص سوراخ کاری می‌باشد.

عدم به کارگیری از ماسه خشک

برخی از نصاب‌های سنگ ساختمانی به جای به کارگیری از ماسه شسته شده از ماسه خشک در ملات استفاده می‌کنند. ماسه خشک می‌تواند به شدت میزان استحکام و چسبندگی ملات را کم کند. زمانی که شما از ماسه خشک استفاده می‌کنید، سنگ‌ها نمی‌توانند به خوبی در جای خود برای مدت زیادی قرار بگیرند. سنگ‌های نصب شده در این شرایط پس از مدتی دچار هوازدگی می‌شوند و جذب رطوبت آن ها بالا می‌رود و منجر به سقوط سنگ می‌شوند. گاهی موارد سقوط سنگ تنها خسارت به سنگ نیست، بلکه می‌تواند خسارت‌های جانی نیز داشته باشد.

استفاده از ملات با کیفیت

استفاده کردن از ملات مرغوب یکی دیگر از روش‌های استحکام بخشیدن سنگ نما می‌باشد. به عنوان مثال باید از ماسه شسته شده در ملات استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا یک ملات با کیفیت و مرغوب داشته باشید. ماسه‌‌هایی که شسته می‌شوند توان چسبندگی بسیار بالاتری دارند. زمانی که ملات با کیفیت داشته باشید، می‌توانید سنگ را به خوبی به نما بچسبانید و آن را در جای خود محکم کنید. در صورت استفاده از ملات نامرغوب سنگ به به زودی از نما جدا می‌شود. ملات نامرغوب می‌تواند شکل ظاهری سنگ‌هایی مانند سنگ چرمی را نیز از بین ببرد و شکل ظاهری کلی ساختمان را  نیز به هم بزند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید