انتخاب برگه

آموزش نحوه استفاده و مشخصات کلیدواژه‌ آزمون نظام مهندسی سازه پلاس

کلیدواژه چیست؟

مجموعه‌ای از لغات و عبارت‌های کوتاه (واژه، کلمه کلیدی، لغت تخصصی) متن منابع آزمون نظام مهندسی (منابع رسمی و مشخص مثل مباحث مقررات ملی ساختمان، راهنمای رسمی، قانون نظام و…) با توجه به کل منابع رسمی هر رشته/آزمون هستند که به ترتیب الفبایی مشابه لغت نامه‌ها، واژه‌ها پشت سر هم از الف تا ی ردیف شده‌اند.

داوطلبین آزمون در زمان پاسخگویی به سوالات در سر جلسه آزمون یا در تمرین نمونه سوالات پیش از آزمون، می‌توانند پاسخ سوالاتی را که نمی‌دانند، با انتخاب واژه کلیدی (کلمه تخصصی/کلیدواژه) متن سوال و یافتن آن در بین مجموعه کلیدواژه‌ها، شماره مبحث و همچنین شماره صفحه‌ای که واژه کلیدی سوال در آن صفحه قرار دارد از منبع مورد نظر، به راحتی و کمترین زمان ممکن بیابند و با مراجعه به آن صفحه و مطالعه بند آیین نامه، پاسخ درست را انتخاب نمایند.

آزمون نظام مهندسی، آزمون مدیریت زمان و سرعت عمل در پاسخگویی است.

مثال استفاده از کلیدواژه

مثال: با مراجعه به ترتیب حروف میم (م) و حتی حروف دوم تا آخر کلمه نیز به ترتیب الفبا هستند، (مه)(مها) و یافتن کلمه مورد نظر (مهار رزین دار) شماره مبحث (م۷)=مبحث هفتم مقررات ملی و شماره صفحه (ثابت در همه ویرایش‌های منابع، مثلا شماره صفحات ویرایش سال ۱۳۹۲ در همه چاپ‌ها یکسان هست.)

پاسخ سوال در متن مبحث هفتم مقررات ملی که با “کلیدواژه” در عرض چند ثانیه می‌توان مستقیما به این صفحه مراجعه کرد.

منابع مورد استفاده در کلیدواژه

منابع استفاده شده در کلیدواژه صرفا منابع رسمی و اعلامی دفتر مقررات ملی ساختمان از طریق سایت inbr.ir می‌باشد، که کلیدواژه نیز با توجه به ویرایش سال (مثلا سال ۱۳۹۲ که روی جلد مباحث هست) تهیه می‌شود، شماره صفحه ها در ویرایش سال یکسان بوده و چاپ اول و دوم و..شامل تغییر صفحات نمی شود، (در چاپ‌های جدید اشتباهات تایپی و اصلاحیه‌ها رو خودشان رفع می کنند.)

ویرایش سال ۱۳۹۲ و ویرایش سال ۱۳۹۵ برای یک مبحث کلا کتابی متفاوت هست و اصلا نمی‌توان، جای هم استفاده کرد، چون گاها تعداد صفحات تا دو برابر متفاوت هست و همیشه مطالب جدید و تغییر یافته بیشتر مد نظر طراحان سوال هست.

کلیدواژه شامل منابع ستاره دار* مثل قانون بیمه و قانون مالیات و… نمی‌شود، چون برای این موارد منبع خاص و مشخصی معرفی نشده و تالیفات مولفین شخصی نیز نمی‌تواند ملاک کار باشد. در چند دوره‌ای هم که این منابع معرفی شده حتی یک سوال هم از منابع ستاره دار مطرح نشده است، اصل مباحث مقررات ملی ساختمان می‌باشد.

حتما همه کتاب‌های اصلی منابع آزمون را سرجلسه بهمراه داشته باشید.

به خرید منابع به عنوان هزینه نگاه نکنید و حتما همه منابع را خرید کنید و اگر منبعی را پیدا نکردید فایل تمامی منابع و مباحث بصورت PDF در وبسایت موجود هست، حداقل پرینت منابع را داشته باشید، از هر منبع رسمی، حداقل یکی-دو سوال مطرح می‌شود. (بسیاری از شرکت کنندگانی که دوره قبل موندن سر یک تست بوده)

ضرورت استفاده از کلیدواژه در جلسه آزمون

با توجه به رویه برگزارکنندگان آزمون در کاهش میزان قبولی (در راستای سیاست کاهش پروانه‌های مهندسی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی) و همچنین تغییر رویه طراحان سوالات آزمون نظام مهندسی در دوره‌های اخیر و پیچیده و زمانبر کردن پاسخگویی سوالات، طراحان سوال نیز با فرض وجود کلیدواژه اقدام به طراحی سوال می‌کنند، تا حدی که به بدون کلیدواژه پاسخگویی به تعداد حد نصاب قبولی تقریبا غیرممکن است.

کلیدواژه در جلسه آزمون

استفاده از کلیدواژه در جلسه جزوه باز آزمون نظام مهندسی

حتی با وجود کلیدواژه در سرجلسه آزمون نیز باید خیلی سریع بود.


کلیدواژه‌های توصیفی، منابع تالیفی، خلاصه‌ها

محصولاتی مثل خلاصه منابع آزمون نظام مهندس، بندهای کلیدی، توصیفاتی بر اساس واژه های کلیدی و منابعی از این دست که توسط اشخاص تالیف شده اند، هیچگاه نمی تواند ملاک کار و منبع مورد استفاده برای پاسخگویی به سوالات باشد، چون، بندهای آیین نامه ای متن ساده کتاب نیستند که قابل خلاصه نویسی باشند و هنگام پاسخگویی به سوال حتما باید به اصل مبحث مقررات ملی مراجعه شود، چون اکثر بندهای آیین نامه ای یا تبصره دارند، یا استثنا، یا بند پایین‌تر بند بالا را محدود کره و یا به شماره بندآیین نامه‌ای دیگری ارجاع داده. که این گونه موارد هم دقیقا محل طرح سوال می باشد، که در خلاصه‌ها و کلیدواژه‌های توصیفی این گونه موارد نمی‌تواند جای گیرد.

کلیدواژه‌های تکی مباحث/کلیدواژه‌های مجموعه‌ای

کلیدواژه تکی مباحث (مثل: کلیدواژه قانون نظام مهندسی) بر اساس هر کتاب و هر منبع تهیه شده، و در حین پاسخگویی به سوال تشخیص منبع و شماره مبحث به عهده داوطلب بوده که سراغ کدام کلیدواژه تکی برود. ولی سلیقه برخی داوطلبین به استفاده از این نوع کلیدواژه ها در کنار هر منبع نیز وجود دارد.

کلیدواژه‌ مجموعه‌ای (مثل: نظارت معماری، نظارت تاسیسات برقی و…) بر اساس واژه‌های مربوط به منابع آن رشته/آزمون تهیه شده است. که در پیدا کردن شماره مبحث و شماره صفحه کمک می کند.

کلیدواژه‌های جامع (مثل جامع عمران یا جامع مکانیک) بر اساس اجتماع منابع مربوط به آن رشته هستند، مثلا منبعی در آزمون نظارت هست و در طراحی/اجرا نیست و برعکس، در کلیدواژه جامع مجموع منابعی که در هر دو وجود دارد باهم ادغام شده است و می تواند سر جلسه هر دو استفاده شود.

کلیدواژه نظارت در حکم جامع؛ در بعضی رشته‌ها مثل نظارت معماری و نظارت تاسیسات برقی؛ منابع نظارت جامع بوده (یعنی کل منابع اجرا یا طراحی زیرمجموعه منابع نظارت می‌باشد.) کلیدواژه نظارت می تواند در آزمون اجرا و طراحی هم استفاده شود.

حتما قبل از آزمون سوالات یکی-دوره اخیر رو در شرایط زمانی آزمون با کلیدواژه تمرین کنید.


آموزش استفاده بهینه و سریعتر از کلیدواژه

قبل از آشنایی بیشتر با نحوه استفاده از کلیدواژه بهتر است از یکسری مطالب مطلع بوده و با ویژگی‌های کلیدواژه سازه پلاس آشنا بشوید تا در ادامه بهتر از کلیدواژه استفاده نمایید. استفاده از کلیدواژه کتاب keyword در تمام زبان‌ها جهت جستجو در متن کتاب‌ها رایج بوده ولی در زبان فارسی به دلیل ضعف و عدم ساختار یافته بودن زبان و وجود اشکالات ذاتی در حروف، ساخت کلمات، تلفظ، املاء کلمات مرکب، نقص خط و… مشکلاتی را در تهیه کلمات کلیدی ایجاد کرده است.

ایرادات خط و الفبای عربی در زبان فارسی و تایپ

به این کلیدواژه‌ها و خصوصا فاصله بین حروف در تایپ دقت کنید: “آزمایش بتن“، “آزمایشهای بتن“، “آزمایش‌های بتن“، “آزمایش های بتن“، “آزمایشات بتن” هر کدام از این حالت‌ها می‌تواند باعث قرارگیری واژه در ترتیب و موقعیت متفاوت الفبایی در لیست کلیدواژه‌ها شود.

وجود همزه در تأسیسات، جزء، اعضاء و سایر کلمات مشابه علائم/علایم، روشنایی/روشنائی نوشتن متفاوت جا به جایی و جابجایی و رعایت چسبیدگی کلمات در عباراتی مانند: دیوار برشی، دیواربرشی، آرماتوربندی، آرماتور بندی، آرماتور برشی و سایر کلمات مشابه؛ کلماتی مثل “زیرزمین“، “زیر زمین” که درستی چسبیده بودن یا جدا بودن فقط در متن و با توجه به معنی مشخص می‌شود. کلماتی مثل “غلتک” و “غلطک” یا “بتن” و “بتون” یا “شیب راه” و “شیبراه”، “ضدمه” و “ضد مه”، “نربان” و “نربام” که حتی در تدوین مقررات ملی و سوالات آزمون نیز وحدت رویه وجود نداشته و به این موارد توجه چندانی نمی‌شود.

موارد متعددی در متن مقررات ملی در یک مبحث کلمات معادل بجای هم استفاده شده، کلماتی مثل (حداکثر=بیشینه) یا (حداقل=کمینه=دست کم) و… که باعث عدم استفاده مستقیم کلیدواژه می‌شود.

در کلیدواژه سازه پلاس سعی شده تمام موارد و حالات بالا بصورت مناسب و با کلمات معادل نیز پوشش داده شود، تا باعث کاهش سرعت عمل در استفاده از کلیدواژه ها نشود.

مثال ترتیب کلمات؛ اگر سه کلمه: “میلگرد گذاری“، “میلگرد گروهی“، “میلگرد کششی” اگر به این صورت فعلی نوشته شده باشد به همین ترتیب مرتب شود و اگر “میلگرد گذاری” بصورت “میلگردگذاری” نوشته شود، بعد از “میلگرد کششی” جای خواهد گرفت.

با توجه به مطالب بالا در کلیدواژه سازه پلاس، این نکات را در استفاده مدنظر داشته باشید:

۱- کلمه “ها” در همه جمع‌ها بصورت جدا نوشته شده مثال: آزمایش ها به جای آزمایشها ولی برای حروفی که کنارهم گیری “ها” در کلمه باعث چسبیدن به کلمه نمی‌شود، “ها” بدون فاصله است. مثل: میلگردها، حسگرها

۲- نیم فاصله اصلا به کار نرفته مثال: آزمایش ها ب جای آزمایش‌ها (اشتباه رایج انتخاب شده)

۳- “غیر” و “نا” و مشابه این ها در همه کلمات به کلمه چسبیده: مثل:غیرفعال ب جای غیر فعال

مواردی که عنوان شد، مواردی هست که بر اساس حساسیت ما برای ارتقاء سطح کیفی استفاده از “کلیدواژه سازه پلاس” ایجاد شده و در بسیاری از کلیدواژه‌ها و محصولات مشابه نه تنها از این موارد اطلاعی ندارند، ایرادات تایپی اساسی وجود دارد که عملا واژه مورد نظر بلا استفاده می‌شود.

ما با استفاده از نرم افزار پیشرفته ویراستیار فارسی و بصورت مشاهده چشمی کلمات و رعایت دستورهای نگارش فارسی و اصول تایپ فارسی و همچنین با درنظر گرفتن رویه تایپ مولفین منابع آزمون نظام مهندسی و سوالات آزمون، تلاش کرده ایم تا بهترین و سریعتر ترین حالت ممکن برای یافتن واژه ها را با وحدت رویه در کلا کلیدواژه ها انجام دهیم تا داوطلبین در کمترین زمان ممکن به واژه مورد نظر و پاسخ سوال برسند.

راه حل: حتما قبل از آزمون سوالات یکی-دوره اخیر رو در شرایط زمانی آزمون با کلیدواژه تمرین کنید، (بهتر هست خود کلیدواژه را نیز یک مرور خیلی سریع داشته باشید) اگر در تلاش اول برای یافتن واژه ای موفق نشدید، حتما حالت‌های جمع کلمه (حرکت/حرکات/ حرکت ها) یا کلمه با ترکیبات حرف اضافی تلاش شود. و یا حالت چسبیده بودن و جدا بودن کلمه نیز چک شود، شاید واژه مورد نظر بدلیل چسبیده بودن و یا جدا بودن کلمات تشکیل دهنده چند واژه بالا و یا پایین‌تر باشد.

خواناترین فونت فارسی در کلیدواژه سازه پلاس

جهت خوانایی بهتر و سریعتر واژه‌ها در جلسه آزمون نظام مهندسی، سازه پلاس برای کلیدواژه‌ها از فونت ایران سنس (سن‌سریف) استفاده کرده است، این فونت پولی و دارای لایسنس بوده، که از طرف همه استفاده‌کنندگان کلیدواژه آزمون نظام مهندسی سازه پلاس نسبت به اخذ لایسنس قانونی با شماره اجازه نامه KEJA7 از سایت فونت ایران اقدام کرده است. http://fontiran.com/license/?license=KEJA7


موفقیت در آزمون نظام مهندسی

پیشنهاد برای موفقیت در آزمون نظارت و اجرا و پاسخگویی سوالات تعریفی:

۱- مرور روزنامه وار مباحث اصلی مرتبط با هر رشته، (مرور روزنامه وار=مطالعه سریع)

(برای هر رشته کاملا از عنوان مباحث مشخص هست که کدام مباحث اصلی هست، مثلا رشته برق مبحث ۱۳، مکانیک مبحث ۱۴، معماری مباحث ۳ و ۴ و۱۵، عمران مباحث ۶ تا ۱۱)

۲- داشتن همه منابع مرتبط با رشته/آزمون

۳- تمرین سوالات چند دوره اخیر (حداقل ۲-۳ دوره) (سوالات قبل از آزمون خرداد ۹۳ به درد نمی خورد) در شرایط محدود زمانی آزمون با کلیدواژه

برای پاسخگویی به حداقل ۴۰ سوال از ۶۰ سوال برنامه ریزی کنید، در هر دوره چند سوال مبهم و ایراد وجود دارد. روی ۵۰% ریسک نکنید.

com.کلیدواژه.www