انتخاب برگه

۱۰ نکته کلیدی به هنگام طراحی تراکت

تیر ۲۳, ۱۴۰۱ | رپورتاژ آگهی

شاید با خود فکر کنید از آنجایی که اینترنت و صفحات اجتماعی گسترش پیدا کرده‌اند و بیشتر تبلیغات به صورت مجازی و در پست‌ها و استوری‌ها قابل انجام هستند، طراحی، چاپ و پخش تراکت تبلیغاتی از اهمیت کمتری برخوردار است. در حالی که این‌طور نیست و همچنان بسیاری از کسب و کارها نیاز به این روش تبلیغاتی دارند.

 تراکت خود را حرفه ای چاپ کنید

برای افرادی که اطلاعات کافی در زمینه چاپ و تبلیغات ندارند، شاید انتخاب طراحی و چاپ تراکت تبلیغاتی کمی برای آنها سخت و چالش‌برانگیز باشد ولی اگر برای چاپ تراکت تبلیغاتی خود به سراغ یک تیم متخصص و حرفه‌ای بروید بدون‌شک بهترین کیفیت را تجربه خواهید کرد و تراکت شما افراد زیادی را جذب می‌کند.

برای اینکه تراکت حرفه‌ای داشته باشید باید از راهنمایی افراد متخصص استفاده کنید، چهارچوب مشخصی در نظر بگیرید، طراحی کنید و طبق نیاز مخاطبان خود تراکت بزنید.

افرادی که بیش از سال‌ها در این حوزه فعالیت دارند، در واقع نکات زیادی را در نظر می‌گیرند و طبق آنها عمل می‌کنند که بدون‌شک افراد تازه‌کار شاید تمام این نکات و موضوعات را مورد توجه نداشته باشند. در این بخش ۱۰ مورد از این نکات را به طور مفصل برای شما شرح می‌دهیم.

۱. مشخص کردن هدف

قبل از اینکه برای چاپ تراکت خود دست به کار شوید بهتر است استراتژی مشخصی برای تراکت خود در نظر بگیرید. به عبارت دیگر باید تراکت شما به یکی از این سوالات پاسخ دهد:

  • مخاطبان شما به چه چیزی نیاز دارند؟
  • قصد دارید چه چیزی را به مخاطبان خود نشان دهید؟
  • تراکت شما در چه منطقه و محله‌ای پخش می‌شود؟

۲. ایجاد تفاوت و تنوع

با توجه به اینکه روزانه تراکت‌های تبلیغاتی زیادی چاپ و توزیع می‌شوند، اگر می‌خواهید متفاوت از سایرین عمل کنید پس باید طرح متفاوت و ایده خاصی را برای تراکت خود در نظر بگیرید یا حتی در تراکت خود به نکته‌ای خاص و متمایز اشاره کنید تا مخاطبان بیشتری جذب تبلیغات شما شوند.

  • چند درصد تخفیف اعلام کنید
  • ویژگی‌های خاص کسب و کار خود را بولد کنید
  • تصویری متفاوت از سایر رقبا در نظر بگیرید
  • از رنگ‌های مرتبط به نوع کسب و کار خود استفاده کنید

۳. تمرکز بر روی چیدمان کلمات تراکت

یکی دیگر از مسائل مهمی که به هنگام چاپ تراکت‌های تبلیغاتی باید در نظر بگیرید، نوع، فونت و اندازه کلمات موجود در تراکت خواهد بود. در واقع اگر تراکت شما خیلی ریز و طولانی باشد، بدون‌شک افراد در خواندن آن دچار مشکل می‌شوند و اگر از کلمات خیلی بزرگ استفاده کنید، ممکن است خوانایی زیادی نداشته باشد.

از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم با توجه به متن تراکت خود و نوع کسب و کار مورد نظرتان تراکت را به شکلی بنویسید که علاوه بر جذاب بودن، خوانایی خوبی داشته باشد. همچنین تراکت باید به شکلی نوشته شود که مخاطبان با یک نگاه منظور شما را دریابند و بفهمند که کسب و کار شما در چه موردی فعالیت دارد.

۴. توجه به میزان دید

توصیه می‌کنیم تراکت خود را به شکلی بنویسید که حتی از دور نیز قابل خواندن باشد و بتواند افراد را جذب کند. به زبان ساده باید به درصد دیده شدن تراکت از راه دور نیز توجه داشته باشید. به عبارت دیگر تراکت باید جوری چاپ و طراحی شود که حتی از دور نیز بتوان موضوع آن را درک کرد یا بتوان جذب آن شد.

اندازه و عناصر نوشتاری یک تراکت از جمله مسائل تاثیرگذار بر روی درصد دید تراکت خواهد بود. به طور کلی تراکت باید جوری تنظیم شود که حتی افراد بدون دست گرفتن  و لمس آن بتوانند به هدفش پی ببرند. همچنین خواندن تراکت باید آسان باشد و مخاطب را به زحمت نیندازد.

۵. دعوت به یک فعالیت یا کار

اینکه تراکت شما دیجیتالی نیست و نمی‌توانید لینک پیوندی در آن جای دهید، دلیل نمی‌شود که مخاطبان خود را به کار خاصی دعوت نکنید.

شما برای چاپ این برگه تبلیغاتی هزینه می‌کنید تا مخاطبان شما به کاری دعوت شوند بنابراین بهتر است در تراکت خود مخاطبان را دعوت کنید تا به یک لینک یا پیچ اینستاگرام سر بزنند.

همچنین می‌توانید شماره تماسی در تراکت خود ذکر کنید تا افراد برای کسب اطلاعات بیشتر و نهایی کردن تصمیم خود با آن شماره ارتباط برقرار کنند.

۶. عدم داشتن جای خالی

طراحی تراکت تبلیغاتی باید طوری تنظیم شود که هیچ فضای خالی در آن دیده نشود. حتی نباید لبه‌های تراکت نیز خالی باشند زیرا در این صورت حواس مخاطب به طور کامل به تراکت شما معطوف نمی‌شود.

توجه داشته باشید برخی از انواع چاپ‌ها توانایی پر کردن تمام فضاهای خالی را دارند در حالی که برخی لبه‌ها یا کادرها را همچنان خالی و سفید باقی می‌گذارند. بدین‌ترتیب در انتخاب نوع چاپ خود دقت زیادی به خرج دهید.

۷. رعایت اهمیت متن از بالا به پایین

از آنجایی که مخاطبان هنگام مطالعه یک تراکت از بالا شروع می‌کنند و به سمت پایین می‌آیند، پس شما باید نکات و مسائل جذاب را در بخش بالایی تراکت خود ذکر کنید تا افراد بعد از مطالعه بخش‌های بالایی به سراغ بخش‌های پایینی بیایند.

در نهایت بهتر است نکات مهم‌تر و ضروری را در بخش بالایی تراکت خود ذکر کنید و در بخش‌های پایین به مسائل دیگر اشاره داشته باشید. در ضمن تصاویر جذاب و کاربردی نیز باید در بخش میانی تراکت قرار بگیرند تا مخاطبان به تراکت‌های تبلیغاتی شما جذب شوند.

۸. انتخاب تصاویر باکیفیت

از تصاویر کوبیسم و نامفهوم برای تراکت خود استفاده نکنید. باید تصاویر شما به قدری واضح باشند که مخاطب با یک نگاه متوجه شود به چه چیزی نگاه می‌کند و حتی هدف تراکت شما را درک کند. درصد جذب مخاطبان با کیفیت تصاویر استفاده شده در تراکت‌ها رابطه مستقیمی دارد.

رابطه ذهنی قوی میان مخاطب و تصویری که به آن نگاه می‌کند، وجود دارد که به هنگام طراحی یک تراکت و انتخاب تصویر مناسب باید  این رابطه ذهنی را در نظر بگیرید. تصویر تراکت شما باید جوری انتخاب و طراحی شود که مخاطب با نگاه کردن به آن بفهمد شما در چه موردی صحبت می‌کنید.

۹. به کاربردن نام برند خود

همان‌طور که می‌دانید تراکت تبلیغاتی قصد دارد برند و کسب و کار شما را به صورت اختصاصی تبلیغ کند. پس فراموش نکنید تراکت خود را به شکلی طراحی کنید که برند و کسب و کار شما را به صورت مستقیم و غیرمستقیم نشان دهد.

 با این کار مخاطبان بعد از مطالعه تراکت شما متوجه می‌شوند شما چه کسی هستید و چه هدفی دارید. در واقع تراکت روشی برای شناسایی برند شما است.

۱۰. استفاده از قالب های آماده و پیش فرض

برای اینکه سرعت کار شما بیشتر شود می‌توانید از قالب‌ها پیش‌فرض و آماده استفاده کنید. در واقع انتخاب طرح و رنگ و تهیه یک تراکت تبلیغاتی خاص و متفاوت کمی زمان‌بر است از این‌رو بهتر است برای صرفه‌جویی در وقت خود از قالب‌هایی استفاده کنید که حاشیه امن، خط برش و سایزهای استاندارد در آنها رعایت شده باشد.

تراکتی مناسب انتخاب کنید…

حالا که با این نکات آشنا شدید، زمان آن رسیده که برای کسب و کار خود یک تراکت تبلیغاتی با کیفیت و طبق طرح و رنگ‌های دلخواهتان چاپ کنید. با رعایت این ۱۰ نکته بدون‌شک تراکت جذابی خواهید داشت. بنابراین، توصیه ما این است این نکات را به یاد داشته باشید و با در نظر داشتن آن‌ها برند و کسب‌و‌کارتان را متفاوت کنید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

۰ دیدگاه

سوالی دارید؟ پیام دهید