انتخاب برگه

۳ ترفند برای رفع نم دیوار بدون تخریب

تیر ۲۱, ۱۴۰۰ | رپورتاژ آگهی

چکیده: همه ما می‌دانیم که پیشگیری از بروز اتفاقات بهتر از رفع عوارض رخ داده است. زمانی که نم به صورت لکه‌ای بر روی دیوار نمایان می‌شود به این معنا است که رطوبت در مغز دیوار و اسکلت آن به حدی اشباع شده است که اکنون به بیرون نشت کرده. مسلما چنین دیواری ساختار محکمی نخواهد داشت و اگر در اولین فرصت رفع نم دیوار خانه را انجام ندهید این دیوار هر آن فرو خواهد ریخت.

نم دیوار خانه یکی از انواع مشکلاتی است که ممکن است به دلیل نشتی لوله آب رخ بدهد. این مشکل می‌تواند علت رطوبت خانه در زمستان باشد که با استفاده از پوشش ضد رطوبت دیوار می‌توان از خراب شدن دیوار جلوگیری کرد.

 گاها دیده می‌شود که تکه‌ای از دیوار خانه به خصوص در قسمت‌هایی که به سرویس بهداشتی و حمام نزدیک است، نم کشیده و لکه‌های زرد همراه با شوره را به جای می گذارد. در چنین حالتی نمای ساختمان زشت خواهد شد و لازم است که حتما نسبت به رفع نم خانه اقدام نمایید.

گاهی اوقات ممکن است بروز نم خانه به خاطر استفاده از مصالح ناردست در ساخت اسکلت ساختمان باشد؛ چرا که رطوبت و نم ناشی از آب به دلیل عدم عایق بندی و یا سوراخ شدن لوله‌ها و نشتی آب از آن به وجود خواهد آمد. در این مواقع آب و هوا به راحتی به درون دیوارهای خانه نفوذ خواهد کرد و احتمال بروز خسارت‌های جبران ناپذیری را به شدت افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن خانه در معرض نور خورشید به صورت مستقیم، در کنار ساخت خانه در مناطق کاملا مرطوب، از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند تنها پس از مدت کوتاهی موجب شود تا دیوارها به دلیل عدم کنترل جریان هوا، رطوبت و بخار آب دچار نم زدگی بشوند.

همچنین یکی از دلایل بروز نم دیوار ممکن است بر اساس شرایط آب و هوا باشد. به طور مثال ممکن است خانه ‌هایی که در معرض برف و باران و یا رطوبت همیشگی هستند، دچار نم زدگی شوند.

پیشگیری بهتر از درمان است

همه ما می‌دانیم که پیشگیری از بروز اتفاقات بهتر از رفع عوارض رخ داده است. زمانی که نم به صورت لکه‌ای بر روی دیوار نمایان می‌شود به این معنا است که رطوبت در مغز دیوار و اسکلت آن به حدی اشباع شده است که اکنون به بیرون نشت کرده. مسلما چنین دیواری ساختار محکمی نخواهد داشت و اگر در اولین فرصت رفع نم دیوار خانه را انجام ندهید این دیوار هر آن فرو خواهد ریخت.

اما لازم است که در ابتدا از نم کشیدن دیوار جلوگیری کنید.پس باید برای پیشگیری از نم خانه باید یک سری اقداماتی انجام دهید.

مهمترین نکته ای که باید برای جلوگیری از نم خانه انجام شود، عایق رطوبت دیوار و کف پوش ساختمان است. برای مثال دیوارهای نزدیک حمام و سرویس بهداشتی و همچنین کف پوش این قسمت‌ها باید قیر و ایزوگام شوند تا رطوبت به دیوارها نرسد.

یکی از راه‌هایی که کمک می‌کند تا از بروز نم خانه جلوگیری شود این است که از همان ابتدای ساخت بنا، از مواد و متریال مناسب استفاده شود به گونه‌ای که در برابر جذب رطوبت عایق باشد.

تاسیساتی که در ساختمان وجود دارد، یک عمر مفید دارد و پس از آن خراب خواهند شد. لذا اکیدا توصیه می‌شود پس از گذشت مدتی حتما لوله‌های کشی های ساختمان خود را بررسی کنید و در صورت بروز هر مشکلی هر چه سریع‌تر جهت جلوگیری از نم دیوار خانه به تعویض لوله‌ها اقدام کنید.

خرید اینترنتی دیوارپوش سه بعدی می تواند یکی از را های جلوگیری رطوبت دیوار باشد، این محصول علاوه بر زیبایی خاصیت ضد آب هم دارد و به همین دلیل می تواند جایگزین مناسبی برای دیوار ها باشد، همچنین قیمت دیوارپوش ها می تواند بسیار به صرفه تر از هزینه تعمیرات دیوار خانه باشد.

چگونگی تشخیص وجود رطوبت بالا در خانه

اثرات ظاهری رطوبت و نم دیوار در خانه ممکن است روز ها طول بکشد ؛ بنابراین تا پیش از رخ دادن چنین اتفاقی باید از وجود رطوبت بالا در خانه آگاه شویم. برای تشخیص وجود رطوبت در خانه کارهای زیر را انجام دهید.

 • از یک رطوبت سنج استفاده کنید. اگر رطوبت اتاق بالاتر از ۶۰ بود به معنای آن است که سطح رطوبت در خانه زیاد است.
 • اگر در اتاق هایی که در آن ها حمام و یا سرویس بهداشتی قرار دارد اثری از کپک دیدید خیلی سریع برای کاهش رطوبت اتاق اقدام کنید.
 • اگر بر روی شیشه بخار و یا قطرات آب وجود دارد احتمالاً سطح رطوبت در خانه زیاد است. چنین پدیده ای یا از برخورد هوای گرم اتاق با سردیِ پنجره بروز می کند و یا آن که نشان از رطوبت زیاد خانه دارد.
 • اگر بر روی دیوار ها و یا سقف خانه لکه های آب دیدید، رطوبت خانه بالا است.
 • اگر سطح رطوبت خانه زیاد باشد، وسایل چوبی کم کم پوسیده می شوند.
 • اگر سطح رطوبت اتاق زیاد باشد، آلرژن ها به وجود می آیند و موجب بروز علائم آلرژی از جمله سوزش چشم، عطسه، آبریزش بینی و غیره می شوند.

۳ روش برای رفع نم دیوار بدون تخریب

با توجه به این که در هر شرایطی ممکن است نم دیوار رخ بدهد، در این قسمت از مقاله روش‌هایی را برای این منظور ارائه خواهیم کرد:

۱٫تهویه محیط خانه را بهبود دهید:

مهمترین کار در زمان نم این است که تهویه خانه را بهتر کنید تا رطوبت از محیط بیرون برود. برای این منظور باید پنجره‌ها و درب‌ها را باز گذاشته و از طرفی اگر ممکن است حتما وسایل گرمایشی را زیاد کنید تا در عین حال که هوا در جریان است، کم شدن دمای محیط منجر به رفع نم خانه شود.

۲٫یافتن علت نم خانه:

در هر صورتی که شما شاهد نم کشیده شدن دیوارهای خانه خود شدید، لازم است در ابتدا به دنبال دلیل آن و رفع هر چه زودتر آن باشید. ترکیدن لوله‌های آب یا خیس شدن دیوارها با آب باران و خشک نشدن آن‌ها در صورت عدم وجود نور خورشید می‌توانند از شایع‌ترین علل باشند. از طرفی نیز ممکن است که در زمان شستن کف ساختمان، آب به داخل دیوارها نفوذ کرده باشد. به هر حال شما باید علت نم را یافته و سریعا آن را برطرف کنید تا از بروز سایر مشکلات جلوگیری کنید.

۳٫ترمیم دیوار نم کشیده:

فراموش نکنید که اگر دیوار خانه به شدت نم کشیده باشد و لک روی دیوار مرتبا در حال پیشروی است، شما باید این دیوار را ترمیم و بازسازی نمایید. بهترین کار برای رفع نم دیوار خانه این است که ابتدا دیوار را تخریب کرده و بعد از این که مطمئن شدید رطوبت داخل دیوار رفع شده است، مجددا ساخت را انجام دهید. توجه داشته باشید که این کار را باید توسط تیم مهندسی ماهر و خبره انجام دهید.

ترفندهای جدید برای جلوگیری از رطوبت

ترفند ها و روش های دیگر برای جلوگیری از رطوبت و پیشگیری از رسیدن به مرحله رفع نم دیوار و رطوبت به غیر از توصیه های فوق، نیاز است. فقط این نکات ساده را دنبال کنید:

 • هنگام پخت و پز، هود و هواکش را روشن کنید.
 • هرگز درجه گرمای هیتر و وسیله گرمایی تان را بیشتر از ۲۰ درجه سانتیگراد نکنید. زیرا به ایجاد رطوبت در دیواره ها و مناطق دیگر کمک می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که هوای فن در آشپزخانه، حمام، و اتاق خشکشویی به سمت خارج می رود.
 • دمای محیط را افزایش دهید زیرا هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را حمل کند و در خود نگه دارد.
 • از سری دوش کوچکتر و یا کم فشار استفاده کنید و شیر آب را کامل باز نکنید.
 • اگر در خانه وسیله یا مکان رطوبت سازی وجود دارد، کمی آن را خاموش کنید یا درجه اش را کم کنید.
 • گیاهان رطوبت به هوا می دهند.به خصوص هنگامی که گیاهان زیادی وجود دارند، نقش آنها در سطح رطوبت خانه قابل توجه است. همچنین مطمئن شوید که آنها را بیش از حد آبیاری نکنید.
 • هیزم تازه بریده شده، حاوی مقادیر زیادی آب است که در هنگام نگهداری در داخل خانه تبخیر می شوند. بهتر که آن را در خارج از خانه نگه داری کرد
 • آبنما و نهرها را تمیز نگه دارید تنظیمات آبنما را کاهش دهید تا آب را از خانه دورتر کند.

مزایا و کاربرد دیوارپوش پی وی سی

دیوارپوش ها انواع مختلفی دارند که دیوارپوش PVC نمونه ای پر طرفدار از آن ها می باشد. پی وی سی PVC نوعی پلیمر ترموپلاستیک است که کاربرد متنوعی در صنعت ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی دارد.

دیوارپوش پی وی سی اصولا ضد آب است و تمیز کردن و مراقبت از آن ها کار بسیار آسانی می باشد.

آن ها پوششی ایده آل برای سقف و دیوارهای حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، زیرزمین، گاراژ و دیگر مکان های ساختمان هستند. پوشش سقف و دیوار PVC علاوه بر ویژگی ضد آب بودن، در تنوعی از طرح های دکوراتیو عرضه می شوند و از نظر زیبایی قابل قبول هستند.

دیوارپوش PVC یکی از انواع دیوارپوش است که بهترین روش برای مراقبت و نگهداری از دیوار به شمار می آید. دلایل بسیاری برای انتخاب این نوع دیوارپوش وجود دارد، اما از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دیوارپوش سه بعدی پی وی سی
 • صد در صد ضد آب بوده و برای استفاده در حمام و سرویس بهداشتی بسیار مناسب می باشند.
 • به راحتی با یک دستمال و ماده تمیز کننده می توان آن را تمیز و براق نمود.
 • در طرح های متنوعی عرضه می شوند.
 • قابلیت نصب در کوتاه ترین زمان ممکن را دارند.
 • علاوه بر این که مانند یک عایق صوتی عمل می کنند، از نفوذ گرما و سرما نیز جلوگیری می کنند.
 • در برابر حرارت مقاوم اند و می توانند تا دمای ۸۵ درجه سانتی گراد را نیز تحمل نمایند.
 • این دیوارپوش ها قابلیت شستشو داشته و برای محل هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی بسیار مناسب می باشند.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه