انتخاب برگه

۱۲ نکته یادگیری زبان با استفاده از پادکست+ مزایای این روش

مرداد ۲۲, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

آموزش زبان انگلیسی با پادکست یکی از روش‌های جذاب و موثر است که می‌تواند مهارت‌های شنیداری، گفتاری و درک مطلب شما را تقویت کند و به موفقیت شما در آزمون زبان کنکور، آیلتس و تافل کمک کند. برای استفاده بهینه از پادکست برای یادگیری زبان، باید چند نکته را رعایت کنید:

– انتخاب پادکست مناسب با سطح و علاقه شما. پادکست‌های زبان انگلیسی در موضوعات و سطوح مختلفی وجود دارند و شما باید پادکستی را انتخاب کنید که هم با سطح زبان شما هماهنگ باشد و هم با علاقه و نیاز شما مطابقت داشته باشد. برای این منظور، می‌توانید از سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مخصوص پادکست استفاده کنید و پادکست‌های آموزش زبان را جستجو کنید.

– گوش دادن فعالانه به پادکست. فقط گوش دادن به پادکست برای یادگیری زبان کافی نیست. به گفته بهترین موسسات کنکور تهران بسیاری سوالات کنکور یا تافل و آیلتس به این مهارت نیاز مبرم دارند. شما باید به صورت فعالانه به پادکست گوش دهید و تلاش کنید که مفهوم، نکات کلیدی، لغات جدید و تلفظ را درک کنید. برای این منظور، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

– گوش دادن به پادکست بدون نگاه به متن و یادداشت کردن لغات نامفهوم یا نکات مهم.

– چک کردن لغات نامفهوم با دیکشنری یا با نگاه به متن پادکست (اگر وجود دارد).

– تغییر سرعت پادکست برای سطح خود. اگر پادکست خیلی سریع است، می‌توانید سرعت را کم کنید تا بهتر متوجه شوید. اگر خیلی آسان است، می‌توانید سرعت را زیاد کنید تا چالش بالاتری داشته باشید.

– خلاصه نویسی از پادکست به زبان خود. بعد از گوش دادن به پادکست، سعی کنید به زبان خود چکیده‌ای از محتوای پادکست بنویسید و نظر خود را دربارۀ آن بگوئید.

– پیادۀ سازی متن پادکست. این کار زمانبر است اما خیلی مفید است. شما می‌توانید قبل از نگاه کردن به متن پادکست، تلاش کنید که با گوش دادن به آن، متن را روی کاغذ بیاورید. حداقل قسمتی از آن را روی کاغذ بیاورید یا کلمات خیلی مهم و کلیدی را یادداشت کنید. در آخر هم می‌توانید متن خود را با متن اصلی مقایسه کنید و جاهایی که خوب نتوانستید بشنوید را علامت بزنید و روی آن‌ها بیشتر کار کنید.

– خواندن متن پادکست با صدای بلند. این کار ممکن است عجیب به نظر برسد اما برای ساخت حافظه عضلانی و یادگیری فعال خیلی مفید است. شما می‌توانید متن پادکست را با صدای بلند بخوانید و تلفظ و لحن را تقلید کنید.

– تکرار و تمرین. گوش دادن به یک پادکست چندین بار می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر متوجه شوید و لغات و عبارات را به خاطر بسپارید. همچنین، شما می‌توانید پادکست‌های مربوط به یک موضوع را پشت سر هم گوش دهید تا دایرۀ لغات و اطلاعات خود را در آن زمینه افزایش دهید.

چگونه باید گوش دادن به پادکست را شروع کرد؟

برای شروع گوش دادن به پادکست، اول باید یک اپلیکیشن پادکست روی تلفن یا رایانه لوحی خود نصب کنید. این اپلیکیشن‌ها به شما امکان می‌دهند که پادکست‌های مورد علاقه خود را جستجو، پخش، دانلود و مدیریت کنید.

بعد از نصب اپلیکیشن، می‌توانید پادکست‌های مناسب با سطح و علاقه خود را پیدا کنید. برای این کار، می‌توانید از توصیه‌ها و دسته‌بندی‌های اپلیکیشن استفاده کنید یا خودتان جستجو کنید. برای گوش دادن به پادکست‌های آموزش زبان، ممکن است بخواهید پادکست‌هایی را انتخاب کنید که متن یا رونوشت دارند تا بتوانید همزمان با گوش دادن، متن را هم ببینید و لغات جدید را چک کنید

در نهایت، برای گوش دادن فعالانه به پادکست، باید چند تکنیک را رعایت کنید. مثلاً می‌توانید به پادکست بدون نگاه به متن گوش دهید و لغات نامفهوم یا نکات مهم را یادداشت کنید. بعد از گوش دادن، می‌توانید لغات را با دیکشنری چک کنید و متن را با یادداشت‌های خود مقایسه کنید. همچنین می‌توانید سرعت پادکست را تغییر دهید، خلاصه‌ای از پادکست بنویسید، پادکست را با صدای بلند بخوانید و به چندین بار به پادکست گوش دهید.

مزایا یادگیری زبان با استفاده از پادکست:

آموزش زبان با پادکست مزایای زیادی دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های زبانی خود را بهبود بخشید. برخی از این مزایا عبارتند از:

– مناسب برای زمان‌های بی‌حوصله بودن: وقتی حوصلۀ خواندن کتاب یا نگاه کردن به فیلم را ندارید، می‌توانید به پادکست گوش دهید و از داستان‌ها و مطالب جذاب آن‌ها لذت ببرید.

– دسترسی راحت و آسان: شما می‌توانید پادکست‌های مورد علاقه خود را روی تلفن همراه یا رایانه لوحی خود دانلود کنید و در هر زمان و مکانی به آن‌ها گوش دهید.

– تقویت کردن مهارت شنیداری: با گوش دادن به پادکست، شما می‌توانید با لهجه‌های مختلف، تلفظ صحیح، لغات و اصطلاحات جدید و نحوۀ استفاده از آن‌ها در جملات آشنا شوید.

– یادگیری تخصصی لغات یک موضوع: پادکست‌ها موضوعات گسترده و متنوعی را پوشش می‌دهند و شما می‌توانید براساس علاقه و نیاز خود پادکست مناسب را انتخاب کنید و لغات مربوط به آن را یاد بگیرید.

– آموزش دقیق‌تر تلفظ و لهجۀ زبان: با شنیدن صدای گوینده یا روایت‌گر پادکست، شما می‌توانید نحوۀ تأکید، لحن، انگاره و تلفظ صحیح کلمات را فرا بگیرید.

– آموزش هم آموزش است هم سرگرمی: پادکست‌ها با داستان‌سرایی و هیجان، یادگیری زبان را برای شما جذاب و سرگرم‌کننده می‌کنند. شما می‌توانید با لذت به پادکست گوش دهید و در عین حال از آن چیزهای جدید یاد بگیرید.

نکاتی راجع به معایب یادگیری زبان با استفاده از پادکست:

عدم تعامل : گوش دادن به پادکست یک عمل یک طرفه می باشد و شما نمی تانید با گوینده پادکست تعاملی موثر داشته باشید.

عدم تقویت مهارت writing و reading: پادکست ها برای تقویت مهارت شنیداریو تلفظ صحیح کلمات و جملات بسیار اثر گذارند اما دیگرمهارت های لازم یادگیری زبان را تقویت نخواهند کرد.

عدم هم خوانی با سطح شما: پادکست ها در سطوح مختلفی وجود دارند. دشواری در انتخاب پادکست مناسب با سطح شما یکی ازچالش های پیش رو در یادگیری زبان به این روش است.

عدم همخوانی با علاقه و نیاز شما: پادکستها موضوعات متفاوتی دارند. اگر موضوع پادکست با علاقه ی شما سازگار نباشد برای شما ممکن است خسته کننده شود. بنابراین باید دقت شود که موضوع پادکست متناسب با علایق شما انتخاب شود.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه