انتخاب برگه

۲۰ نوع بتن محبوب برای ساختمان و طراحی

شهریور ۲۸, ۱۴۰۲ | پست تولید شده با هوش مصنوعی | ۰ دیدگاه

بتن یکی از ضروری ترین مصالح ساختمانی موجود است، بنابراین سازندگان انواع مختلفی از بتن را برای کاربردهای مختلف ایجاد کرده اند. این نوع بتن بر اساس مقاومت، کیفیت و واکنش به شرایط محیطی متفاوت است.از بتن ساده که سازندگان در ساخت و سازهای عمومی استفاده می کنند تا بتن تخصصی مانند بتن مسلح، بتن پیش تنیده، بتن با مقاومت بالا و بتن خود تراکم، هر نوع بتن دارای مزایای منحصر به فردی است. درک تفاوت در انواع بتن برای موفقیت پروژه های ساختمانی هم برای حرفه ای ها و هم برای افراد مبتکر که خود را انجام می دهند حیاتی است.انواع بتن انواع بتن متنوعی وجود دارد. که تولیدکنندگان بتن برای اهداف ساختمانی عمومی و خاص ایجاد می کنند.

بتن ساده

بتن ساده، همچنین نامیده می شود. بتن سنتی، از سیمان، سنگدانه و آب تشکیل شده است. سیمان هنگامی که با آب مخلوط می شود، مخلوط سنگدانه هایی مانند شن یا ماسه را به هم می چسباند.بتن ساده به دلیل ارزان بودن در مقایسه با مخلوط های بتن تخصصی تر محبوب است. به طور گسترده ای در دسترس است و می توان آن را در محل مخلوط کرد و به اشکال مختلف قالب گیری کرد. از معایب بتن می توان به مقاومت کششی کم آن اشاره کرد که آن را در معرض ترک خوردن قرار می دهد. بتن ساده در پروژه های کوچک مانند پی، کف، راهروها، و دال های پاسیو رایج است.

بتن با مقاومت معمولی

اصطلاح بتن با مقاومت معمولی (NSC) گاهی اوقات به جای بتن ساده استفاده می شود، اگرچه تفاوت های ظریفی وجود دارد. بتن با مقاومت معمولی به بتنی با حداقل مقاومت فشاری ۲۰ تا ۴۰ مگا پاسکال (MPa) یا ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ پوند بر اینچ مربع (psi) اطلاق می شود. برخی از بتن‌های ساده در این محدوده قرار می‌گیرند، اما NSC می‌تواند حاوی مواد افزودنی برای اصلاح خواص خاص آن باشد.

بتن مسلح

بتن مسلح نوعی بتن است که میله های فولادی را در خود جای داده است. افزودن این میله ها استحکام و دوام کلی بتن معمولی را بهبود می بخشد زیرا مقاومت کششی میلگردهای فولادی یا مش فولادی را با مقاومت فشاری بتن ترکیب می کند.سازندگان میلگردهای تقویت کننده فولادی (میلگرد) یا مش فولادی را در حالی که مخلوط بتن خیس است وارد کنید. آنها آنها را در مناطق استراتژیک قرار می دهند که در آن نیروهای کششی بیشترین است، مانند پایین تیرها یا دو طرف کششی دال ها.بتن مسلح کاربرد وسیعی در ساختمان دارد. سازندگان از آن برای سازه های بزرگ و پیچیده استفاده می کنند زیرا در برابر ترک خوردگی مقاوم است. حتی می‌توان آن را برای مقاومت در برابر فعالیت‌های لرزه‌ای تخصصی کرد که آن را برای مناطق زلزله‌خیز ایده‌آل می‌کند. بتن آرمه در ابتدا گرانتر است، اگرچه به دلیل دوام آن، نیازی به تعویض بتن معمولی نیست. همچنین ممکن است در صورت تماس فولاد با رطوبت یا هوا، به نگهداری دوره ای بیشتری نیاز داشته باشد و همچنین پتانسیل خوردگی داشته باشد.

بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده نوعی بتن است که تنش‌های داخلی را در حین ساخت برای مقابله با تنش‌هایی که در حین استفاده تجربه می‌کند، وارد می‌کند. بنابراین، تنش کششی که در طول سرویس بتن ایجاد می شود، خنثی می شود.این نوع بتن مانند بتن مسلح شامل میله ها یا تاندون های فولادی است. شرکت های سیمان هم میله های بتن و هم فولاد را قبل از استفاده تحت فشار قرار می دهند. این مقدار ترک خوردگی را که بتن در حین استفاده تجربه می کند محدود می کند و امکان انعطاف پذیری بیشتری را در استفاده فراهم می کند. این نوع بتن قوی‌تر است که به سازندگان اجازه می‌دهد از مواد کمتری استفاده کنند و هزینه را به طور کلی کاهش دهند، اگرچه هزینه اولیه مصالح بالاتر است.

بتن پیش‌ساخته‌شده

بتن پیش ساخته بتنی است که به شکل خاصی قالب گیری شده و در خارج از محل عمل آوری شده و سپس به محل مونتاژ منتقل شده است. اگر پروژه دارای جدول زمانی سریع باشد، این یکی از بهترین انواع بتن است. نمونه‌هایی از عناصر بتن پیش‌ساخته معمول شامل ستون‌ها، تیرها، دیوارها و دال ها.

بتن سبک

بتن سبک با چگالی کمتری نسبت به بتن معمولی مشخص می شود. . این به دلیل نوع سنگدانه ای است که سازندگان برای ایجاد بتن از آن استفاده می کنند. سنگدانه های سبک معمولی شامل شیل منبسط شده، پوکه، پرلیت یا فوم هستند. اینها جایگزین سنگدانه های معمولی بتن مانند شن و ماسه می شوند که سنگین تر هستند.بتن سبک حمل و نقل آسان تر است. اغلب برای محافظت از سازه های فولادی و برای ساخت پل های با دهانه بلند استفاده می شود. بتن سبک گرانتر است و در مقایسه با بتن معمولی مقاومت کمتری دارد.

بتن با مقاومت بالا

تولید کنندگان بتن با مقاومت بالا (HSC) را برای داشتن مقاومت فشاری بالاتر از بتن معمولی می سازند. به طور کلی، اگر یک نوع بتن دارای مقاومت فشاری بیش از ۴۰ مگا پاسکال (MPa) باشد، کارشناسان آن را یک بتن با مقاومت بالا می دانند. تولیدکنندگان از مواد سیمانی تخصصی برای ایجاد HSC از جمله سیمان پرتلند معمولی با محتوای سیلیکات تری کلسیم بالاتر یا سایر مواد افزودنی مانند دود سیلیس، خاکستر بادی یا سرباره کوره بلند استفاده می کنند.این بتن دارای استحکام و دوام بالاتری نسبت به بتن معمولی است. ، اما HSC نیز گران تر است. دستیابی به کارایی خوب در HSC همچنین می تواند برای بسیاری از متخصصان ساخت و ساز به دلیل آب کم و محتوای سیمان بالا یک چالش باشد.

بتن خودتراکم شونده

بتن خود تراکم نوعی بتن سیال است که به راحتی می تواند خود را در مناطق متراکم و پیچیده بدون تراکم یا لرزش خارجی پر و متراکم کند. این ویژگی آن را برای استفاده در طرح های معماری دقیق مناسب می کند. مخلوط سنگدانه ها و مواد سیمانی برای جریان پذیری و پایداری با دقت انتخاب می شود. تولید کنندگان برای بهبود کارایی، نرم کننده ها را به مخلوط اضافه می کنند. به دلیل ترکیب تخصصی مواد، این بتن گرانتر از سیمان معمولی است.

بتن با چگالی بالا

بتن با چگالی بالا به گونه ای فرموله شده است که چگالی بین ۳۰۰۰-۴۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب در مقایسه با چگالی بتن معمولی که بین ۲۳۰۰-۲۵۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است داشته باشد. تولیدکنندگان بتن، بتن با چگالی بالا را با استفاده از افزودنی‌ها و سنگدانه‌های با چگالی بالا تولید می‌کنند که بتن سنگین‌تر و متراکم‌تری ایجاد می‌کند.این یک بتن ضروری در نیروگاه‌های هسته‌ای و تأسیسات تحقیقات پزشکی است، زیرا چگالی موجود در این بتن به جذب امواج تشعشعی این بتن همچنین دارای کیفیت عایق صدا و پایداری سازه ای افزایش یافته است. مزایای بتن با چگالی بالا به قیمت کارایی محدود و هزینه بیشتر است.

بتن با هوا

بتن هواکش نوعی بتن است که دارای حباب هایی در ساختار بتن است. تولیدکنندگان حباب‌های هوا را در طول فرآیند اختلاط معرفی می‌کنند که شامل ۳ تا ۶ درصد از مقدار مخلوط است.تلفیق عمدی حباب‌های هوا به بهبود کارایی بتن و توانایی آن در ایستادن کمک می‌کند. به شرایط محیطی چالش برانگیز مانند چرخه های انجماد و ذوب شدن و قرار گرفتن در معرض نمک. توجه به این نکته ضروری است که ورود حباب های هوا می تواند اندکی مقاومت بتن را کاهش دهد.

آماده بتن

بتن آماده نوعی است که سازندگان بتن آن را مخلوط کرده و در حالت آماده به کار به محل ساختمان تحویل می دهند. این تحویل شامل کامیون های تخصصی به نام همزن یا میکسر حمل و نقل است. این کامیون ها دارای یک درام چرخان هستند که بتن را به هم زدن نگه می دارد تا قوام خود را برای کارایی بهینه حفظ کند.این یک گزینه بتن سریع و راحت برای سازندگانی است که زمان، مواد یا تخصص لازم برای مخلوط کردن را ندارند. خود را بتن ریزی می کنند. این آن را به گزینه ای محبوب در صنعت ساختمان تبدیل می کند.

بتن با مقاومت زودرس بالا

Rapid Strength ConcreteRapid Strength Concrete. بتن، همچنین بتن با مقاومت زودرس بالا یا بتن سریع گیر، بتنی است که سریعتر از بتن معمولی مقاومت می کند. این به سازندگان اجازه می‌دهد تا برنامه ساخت سریع‌تری داشته باشند و زمان‌بندی سریع‌تری داشته باشند.این بتن دارای مواد سیمانی بیشتری مانند خاکستر بادی یا دود سیلیس برای تسریع زمان گیرش است. گیرش سریع بتن با مقاومت سریع ممکن است گرمای بیشتری نسبت به بتن معمولی ایجاد کند، بنابراین ممکن است برای اطمینان از عمل آوری مناسب این بتن برای جلوگیری از ترک خوردن.

بتن با الیاف

بتن الیافی نوعی بتن است که با ادغام الیافی مانند شیشه یا فولاد یا الیاف مصنوعی و طبیعی مانند نایلون و سیزال تقویت می شود.بتن. تولیدکنندگان الیاف را در سراسر مخلوط پخش می کنند تا خواص مکانیکی بتن مانند استحکام کششی، دوام و مقاومت در برابر سایش و ضربه را افزایش دهند. نوع الیاف به کاربرد دقیق بستگی دارد زیرا هر الیاف کیفیت های مختلفی را به مخلوط بتن می آورد.

بتن آهکی

آهک نوعی بتن است که از آهک به عنوان چسبنده به جای سیمان استفاده می کند. این چسب سنتی قبل از ایجاد سیمان به عنوان چسب بود.بتن آهکی کارایی و انعطاف پذیری عالی دارد. این بتن همچنین می تواند در طول زمان خود را بهبود بخشد. بتن آهکی در نوسازی تاریخی و ایجاد ساختمان هایی که دارای ویژگی تاریخی هستند محبوبیت دارد. برخی از معایب بتن آهکی مقاومت فشاری کمتر و زمان گیرش کندتر آن است. این بتن همچنین به محافظت در برابر آب و هوای سخت نیاز دارد زیرا در معرض آسیب ناشی از چرخه های یخ زدگی و ذوب است.

بتن پلیمری

بتن پلیمری نوع دیگری از بتن با عامل اتصال دهنده جایگزین است. این نوع از رزین های پلیمری به جای سیمان برای اتصال مواد سنگدانه استفاده می کند. این به دلیل افزایش مقاومت و مقاومت شیمیایی نسبت به بتن معمولی مزایایی دارد. همچنین دارای زمان پخت سریع و کاهش نفوذپذیری است. بتن پلیمری در کاربردهایی با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا رطوبت مانند مخازن آب، پل‌ها و سازه‌های دریایی ایده‌آل است.

بتن گذرا

بتن تراوا، همچنین بتن تراوا، نوعی بتن است که از نظر طراحی متخلخل است. بتن عبوری حاوی منافذ آب به هم پیوسته است که به آب اجازه عبور از آن را می دهد که در مدیریت آب ارزشمند است. بتن تراوا به ویژه در مکان هایی که بارندگی شدید وجود دارد ارزشمند است. این بتن به باران اجازه می دهد تا به جای جاری شدن در مناطق کم یا ایجاد آب ساکن، به داخل زمین نفوذ کند.ترکیب سنگدانه های درشت بتن و مواد سیمانی. سنگدانه های ریز کمی وجود دارد. سنگدانه های درشت فضایی را فراهم می کنند که به آب اجازه عبور می دهد. این بتن مقاومت کمتری دارد، بنابراین برای سازه های باربر مناسب نیست.

بتن با کارایی بالا

بتن با کارایی بالا (HPC) یک نوع بتن تخصصی است که تولیدکنندگان بتن با خواص مکانیکی، دوام و زیبایی شناختی افزایش یافته ایجاد می کنند. HPC مقاومت فشاری بالاتری دارد زیرا از مواد سیمانی مکمل مانند خاکستر بادی و دود سیلیس استفاده می کند. این ترکیب نسبت به بتن معمولی نفوذپذیری کمتری دارد، بنابراین در همه شرایط محیطی دوام بیشتری دارد و در برابر سایش و مواد شیمیایی تهاجمی مقاوم است.معماران به طور مرتب از HPC برای سازه‌های بلند، پل‌ها، سدها، تونل‌ها استفاده می‌کنند. و کاربردهای دریایی.

بتن فوق العاده با کارایی بالا

بتن با عملکرد فوق العاده بالا (UHPC) به دلیل استحکام استثنایی، دوام و خواص مکانیکی منحصر به فرد خود شناخته شده است. تولید کنندگان این بتن بسیار تخصصی را با انتخاب دقیق و تقسیم بندی مواد و فرآیندهای ساخت تخصصی ایجاد می کنند. مواد متداول شامل دود سیلیس، پودر کوارتز و ماسه سیلیس ریز می باشد. این بتن نیازی به گنجاندن میلگرد برای تقویت سازه ندارد.UHPC دارای مقاومت فشاری در محدوده ۱۵۰ تا ۲۵۰ مگا پاسکال (MPa) یا ۲۲۰۰۰-۳۶۰۰۰ psi است. این امکان را برای عناصر ساختاری نازک‌تر فراهم می‌کند که هنوز هم بسیار قوی و بادوام هستند. UPHC چگالی بالایی دارد، بنابراین در برابر نفوذ مواد شیمیایی یا رطوبت بسیار بادوام است. برخلاف برخی از بتن های تخصصی، کارایی بالایی نیز دارد. سازندگان از UHPC برای سازه های بلند، کاربردهای خارج از ساحل، عناصر پیش ساخته، کف های صنعتی و نماهای معماری استفاده می کنند.

آسفالت بتن

بتن آسفالتی نوعی بتن است که دارای چسب آسفالتی مانند قیر، سنگدانه ها و گاهی مواد افزودنی دیگر است. این یک انتخاب متداول بتن برای جاده ها، پارکینگ ها، راهروها و سایر سطوح است. قیر ماده ای چسبناک و سیاه رنگ است که از تولید نفت خام به دست می آید. این به بتن آسفالت رنگ مشکی مشخص می‌دهد.این نوع بتن دارای مزایای مشخصی نسبت به بتن معمولی است. بادوام، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر بسیاری از شرایط آب و هوایی است. سواری نرم تر، کنترل نویز بهتر و مقاومت در برابر لغزش بیشتر را ارائه می دهد. بتن آسفالتی نیز قابل بازیافت و استفاده مجدد است. این آن را به یک انتخاب پایدار برای توسعه زیرساخت تبدیل می‌کند.

بتن مهری

بتن مهری طرحی محبوب است. تکنیکی که در آن سازندگان بتن را برای تقلید از نمای سنگ، آجر، کاشی یا چوب، نقش و رنگ می کنند. این یک نوع بتن محبوب در بین متخصصان ساختمان و دست سازان است زیرا مقرون به صرفه تر از استفاده از مواد طبیعی است.بسته به کاربرد دقیق، بتن هایی با ترکیبات متنوع برای بتن مهر شده استفاده می شود.

اغلب سازندگان از بتن معمولی استفاده می کنند و مخلوط سنگدانه ها را برای دستیابی به یک قوام خاص تغییر می دهند. گاهی اوقات سازندگان از بتن تقویت‌شده با الیاف یا بتن با کارایی بالا در شرایط خاص برای افزایش دوام، استحکام و مقاومت در برابر ترک استفاده می‌کنند.

توجه: این محتوا بصورت اتوماتیک توسط هوش مصنوعی وبلاگ سازه پلاس، تولید و منتشر شده است. ممکن است در برخی عبارات کلمه معادل و ترجمه یا جمله‌بندی‌ و رعایت نگارش درست نباشند.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *