انتخاب برگه

۹ نکته مفید برای انتخاب سنگ مرمریت سفید

تیر ۴, ۱۴۰۲ | رپورتاژ آگهی

در هنگام ساخت‌و‌ساز و یا تعمیرات خونه می‌رسد برای سنگ ساختمانی، سنگ مرمریت یکی از انتخاب‌هاست. جای تعجب نیست که سنگ مرمریت برای فضای خانه آن بسیار محبوب است. این نوع مواد ساختمانی هزاران سال است که طرفداران را به خود جلب کرده است.

از طرفی بین سنگ‌های مرمریت، رنگ سفید بسیار پرطرفدار است و قیمت بالاتری هم دارد. مرمریت‌های سفید خلوص بالاتری نیز دارند. درست است که سنگ مرمریت زیبایی و مزایای بسیاری دارد اما دارای معایبی هم هست برای مثال: جذب آب بالا، حساسیت به مواد اسیدی، عدم مقاومت در برابر خراش، لکه پذیری و سایر موارد. ولی در عوض اگر در انتخاب سنگ مناسب دقت کنید و از آن مراقبت و نگهداری کنید ماندگاری زیادی برای شما خواهد داشت. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم ۹ نکته در مورد سنگ‌های مرمریت سفید را برای شما بیان کنیم.

اگر شما نگران لکه‌پذیری سنگ مرمریت هستید رنگ سفید را انتخاب کنید.

تنوع زیادی از سنگ مرمریت وجود دارد. تقریبا در همه‌ی رنگ ها از مرمریت وجود دارد. ولی توصیه می‌شود که برای کانتر آشپزخانه حتما از مرمریت سفید استفاده کنید چون با توجه به رنگ روشنی که دارد لکه در آن سریع مشخص می‌شود و می‌توان برای پاک کردن آن اقدام کرد. ولی برای مرمریت‌های رنگی لکه در آن زیاد مشخص نیست.

استفاده از قطعات اسلب و یا بریده

در سنگ‌هایی که رگه و یا طرح و نقش زیاد دارند هرچقدر که ابعاد به کار برده شده بزرگتر باشد شکل و طرح سنگ بهتر حفظ می‌شود. ترجیحا از سنگ های با ابعاد اسلب استفاده کنید. ولی خوبی سنگ‌های مرمریت سفید این است که رگه و نقش کمتری دارند بنابرین بریدن آنها طرح آنها به هم نمی ریزد و فضای یکدست‌تری ایجاد می‌کند.

حفظ الگوی رگه‌ها و نقش‌ها

رگه‌ها و نقش‌ها از سنگی به سنگ دیگر ممکن است متفاوت باشید ولی در کلیت شبیه به هم هستند. در هنگام نصب سنگ مرمریت اگر می‌خواهید که زیبایی ساختمان شما دو چندان شود حتما به الگوهای موجود در رگه ها دقت کنید و با ظرافت تمام سنگ‌ها را کنار هم قرار دهید.

انواع فرآوری‌ها

شما می‌توانید با انواع مختلف فراوری‌ها ظاهری متفاوت به مرمریت‌ها بدهید. برای مثال اگر قصد استفاده از مرمریت را برای کف حیاط دارید بهتر است از فرآوری تیشه‌ای استفاده کنید. این فرآوری باعث عدم لیز خوردن می‌شود. برای اینکه ظاهری مات به سنگ بدهید می‌توانید از فرآوری بوشهمر استفاده کنید. رشد تکنولوژی باعث شده که فراوری‌های جالبی بر روی سنگ استفاده شود. ولی همچنان فراوری سابیده پر طرفدارترین است که در آن سنگ کاملا براق می‌شود و سطحی صاف به خود می‌گیرد.

منحنی کردن لبه‌های اطراف کانتر

اگر قصد خرید سنگ مرمریت را دارید باید بدانید که سنگ مرمریت علاوه بر زیبایی خاصی که دارد نرم بودن آن است به همین دلیل در طول تاریخ از آن برای مجسمه‌سازی استفاده می‌شده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ابزار بسیار دقیقی برای ایجاد حکاکی برای انواع سنگ‌های ساختمانی ایجاد شده است. برای سنگ‌های کابینت آشپزخانه، میزها و روشویی‌ها حتما لبه‌های سنگ مرمریت را گرد کنید چون اگر لبه‌ها دارای زاویه‌ی ۹۰ درجه‌ای باشند احتمال دارد که پس از برخورد با اشیا لبه‌های آن کنده شود. پس حتما لبه‌های سنگ مرمریت را گرد کنید.

مشاوره بگیرید

شما به صرف اینکه سنگ مرمریت سفید است انتخاب نکنید. سنگ‌های دارای درجات متفاوتی هستند. برای همین در انتخاب سنگ ساختمانی از افراد خبره استفاده کنید. امروزه در بازار سنگ را جای سنگ دیگری می‌فروشند. برای مثال ممکن است یک سنگی شبیه یک سنگ برند و مطرح را بفروشند. و یا ممکن است سنگ معیوب را به شما قالب کنند حتما و حتما قبل از خرید از یک متخصص این امر کمک بگیرید.

فرق بین رگه و شکاف

رگه‌ها به طور طبیعی در سنگ ایجاد می‌شوند و حکایت از ناخالصی‌های موجود در سنگ است در حالی که شکاف و یا ترک این شکلی نیست. ترک در اثر ضربه و یا .. ایجاد می‌شود. رگه جزئی از خود بافت سنگ است ولی ترک‌ها نوعی نقص و عیب است. ممکن است که این شکاف‌ها با مواد رزین و … پر شود که تشخیص آن راحت است چون یک رگه‌های غیرطبیعی در سنگ ایجاد می‌کنند پس به سلامت و میزان مقاومت سنگ را جز معیارهای انتخاب خود در نظر بگیرید.

مراقبت و نگهداری از سنگ مرمریت سفید

قیمت سنگ مرمریت بسیار مناسب است و تنوع بالایی برای انتخاب وجود دارد به همین دلیل بسیار پر طرفدار است. ولی باید یه این مورد حتما دقت گنید که سنگ‌های مرمریت پس از نصب نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. این سنگ‌ها آب را جذب می‌کنند، به مواد اسیدی حساس هستند، خراشیده می‌شوند و … بنابرین فک نکنید که پس از نصب دیگر کار تمام است خیر باید از این محصول زیبا مراقبت کنید که کار زیاد سختی هم نیست. پس از خیس شدن سریع آن را خشک کنید. برای تمیز کردن آن دستمال مرطوب کافی است هیچ وقت از مواد اسیدی استفاده نکنید. با رعایت چندتا نکته ساده دوام و ماندگاری سنگ ساختمانی شما زیاد می‌شود

استفاده از سنگ مرمریت در جای مناسب

در کل سنگ مرمریت برای فضای داخل خانه مناسب است. آفتاب در آن رنگ پریدگی ایجاد می‌کند. اگر در معرض شرایط جوی قرار بگیرد آسیب می‌بیند برای مثال اگر در مقابل سرمای شدید و یا گرمای شدید قرار بگیرد ممکن است که ترک بخورد. بنابرین باید کاربرد هر سنگ را باید بدانید و آن را در جای مناسب خود استفاده کنید. با توجه به اینکه مرمریت های سفید دارای خلوص بالاتری هستند در مقابل این شرایط نیز مقاوم‌تر هستند.

در اینجا سعی کردیم که نکاتی در مورد سنگ مرمریت سفید برای شما ارائه دهیم تا در انتخاب سنگ مناسب بهتر عمل کنید. برای انتخاب سنگ باید چند عامل کلیدی را در نظر بگیرید یکی از عوامل مربوط به مباحث زیبایی سنگ است و عامل دیگر مربوط به دوام و پایداری و عامل مهم دیگر عوامل فنی محصول هستند. در مورد عوامل زیبایی بیشتر جنبه سلیقه و ست کردن با سایر المان‌های موجود در خانه است تا جلوه‌ی منزل شما بیشتر شود. در مورد عامل دوام و پایداری که همه‌ی سنگ‌های ساختمانی طبیعی موجود در بازار نیاز به مراقبت و نگهداری دارند بنابرین برای افزایش طول عمر آنها حتما نیاز است که از آنها مراقبت کنید. در مورد عوامل فنی هم اگر آگاهی ندارید حتما از یک متخصص این امر استفاده کنید. مباحث فنی مربوط به مقاومت سایشی، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت خمشی و سایر موارد است که حتما باید به آنها دقت کنید

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه