انتخاب برگه

تیرچه پیش تنیده چیست؟ مزایا و مشخصات تیرچه پیش تنیده

دی ۱۱, ۱۳۹۹ | رپورتاژ آگهی

تیرچه پیش تنیده

معرفی تیرچه پیش تنیده و مزایای آن

یکی از مرسوم ترین سقف های به کار برده شده در ایران سقف تیرچه و بلوک است. این نوع سقف به وسیله یکی از انواع تیرچه خرپایی، تیرچه کرومیت و تیرچه پیش تنیده مورد استفاده قرار می گیرد. ما در اینجا به معرفی تیرچه پیش تنیده می پردازیم که یکی از انواع رایج و محبوب به کار رفته در صنعت ساختمان سازی امروزی می باشد.

تیرچه پیش تنیده چیست؟

بتن پیش تنیده برای اولین بار در حدود صد سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است و پس از آن به تدریج استفاده از آن بسیار رواج یافت. امروزه قوانین کاربرد آن بند ضروری در آیین نامه ها و استانداردهای ساختمانی می باشد.

تیرچه پیش تنیده مقطع T شکلی است که بتن در داخل آن تحت فشار قرار گرفته و بهترین جایگزین برای انواع تیرچه ها از جمله خرپایی، پاشنه بتنی، کرومیت و فندوله ای می باشد.

تعریف پیش تنیدگی

پیش تنیدگی یعنی ایجاد کردن یک تنش ثابت در یک عضو بتنی به مقدار و روش دلخواه. تنش ایجاد شده، مقداری از تنش های بار مرده و زنده را خنثی کرده و به این وسیله مقاومت آن افزایش می یابد.

هدف پیش تنیده کردن عضو بتنی چیست؟ با این روش تنش های کششی و ترک های ناشی از لنگر خمشی که تحت تأثیر بارهای وارده در آن عضو ایجاد می شود، محدود خواهد شد.

امروزه مهندسین سازه اغلب از تیرچه پیش تنیده استفاده می کنند زیرا که این روش به ساخت و سازها و پروژه های بزرگ ساختمانی سرعت می بخشد. در حقیقت این تیرچه قبل از انجام پروژه در کارخانه ساخته می شود به این صورت که ابتدا کابل ها و سیم ها به روشی دقیق در داخل تیرچه کشیده می شوند و سپس بتن ریزی انجام شده و در انتهای گیره کابل ها و بتن را آزاد می کنند.

برای استفاده از تیرچه پیش تنیده نیازی به تغییر نقشه یا طراحی خاص نمی باشد. ضمن اینکه می توان راهنمایی های لازم را از شرکتی که تیرچه را از آن خریداری کرده اید، دریافت کنید. شرکت بپتا یکی از تولید کننده هایی است که به طور کامل و مفید اطلاعات لازم را قبل از ارائه خدمات، به مشتری ارائه می کند.

کاربرد بتن پیش تنیده

بتن پیش تنیده از ترک خوردن بتن آرمه جلوگیری می کند. گاهی اوقات در قسمتی از ساختمان قبل از حمل بار خدمات، پیش تنیدگی به وجود می آید. بتن پیش تنیده از اینگونه خسارت ها جلوگیری به عمل می آورد.

تیرچه پیش تنیده در سقف

تیرچه پیش تنیده قسمتی از سطح مقطع نوار سقف است که در آن تنش کششی ایجاد می شود. تیرچه به هنگام مراحل نصب، بتن ریزی و حمل و نقل نباید دچار ترک خوردگی شود. بنابراین مقدار پیش تنیدگی برای دسترسی به این امر باید کافی باشد. شکل سپری سطح مقطع تیرچه پیش تنیده را در شکل زیر مشاهده کنید.

اندازه های تیرچه پیش تنیده

 عرض قسمت زیرین حداقل باید ۱۰ سانتیمتر و عرض قسمت بالایی حداقل ۶٫۵ سانتیمتر باشد. سطح بالایی تیرچه به صورت زبر و برجسته بتن ریزی می شود و این روش جهت ایجاد پیوستگی کافی با بتن پوششی می باشد.  ارتفاع کل تیرچه باید به اندازه ای باشد که باعث ایستایی کافی در برابر حمل و راه اندازه تیرچه و تحمل بارهای اجرا شده شود. پوشش بتنی روی فولاد باید حداقل ۲۰ سانتیمتر باشد.

بخش کششی بتن تیچه نباید ترک داشته یا شکسته باشد.

میزان خیز منفی تیرچه باید یک سانت در پنج متر طول باشد و پیچیدگی جانبی تیرچه حداکثر یک سانت در پنج متر طول است.

معمولا تیرچه های پیش تنیده میلگردهای عرضی ندارند جز در برخی انواع آن ها که جهت تقویت مقاومت برشی دو انتهای تیر، در داخل بتن میلگردهای عرضی قرار می گیرد. این اقدام همچنین گیره های لازم جهت حمل و نقل تیرچه و اتصال بتن و دال را فراهم می کند.

چرا تیرچه پیش تنیده را انتخاب کنیم؟

  • تیرچه پیش تنیده تقریبا مانند تیرچه خرپایی و تیرچه کرومیت است با این تفاوت که کارایی سازه ای داشته و از نظر هزینه بسیار به صرفه تر می باشد. در تیرچه پاشنه بتنی به ازای هر ۱۲۰ متر مربع از جک و شمع استفاده می شود در صورتی که این مصرف در تیرچه پیش تنیده ۷۰ درصد قابل کاهش است و مصرف کمتر فولاد در تیرچه تنیده نیز از دلایل به صرفه بودن آن است. به علاوه تیرچه پیش تنیده با وایرهای مقاوم با تاب کششی هجده هزار کیلوگرم بر سانتیمتر مربع ضعف مقاومت کششی بتن را جبران می نماید و مقاومت بالایی دارد.
  • این تیرچه ها کاهش مصرف ۴۰ درصدی بتن را به همراه دارند.
  • در هنگام استفاده از تیرچه های پیش تنیده از بلوک های کوچکتری استفاده می شود زیرا ارتفاع تیرچه پیش تنیده ۱۳ تا ۱۷ سانتیمتر متغیر است.
  • صرفه جویی در وقت از ویژگی های بارز استفاده از تیرچه های تنیده است زیرا همان طور که اشاره شد این تیرچه ها به ساخت و ساز پروژه سرعت می بخشند. از دیگر ویژگی هایی که باعث سرعت بخشیدن به ساخت و ساز و همچنین بهینه بودن هزینه است استفاده از جک کمتر است.
  • دوام بالا، کیفیت خوب در بتن گیری و خاصیت کششی عالی.
  • سهولت استفاده از آن.
  • کاهش ایجاد ترک های کششی در بتن
  • مورد استفاده در اکثر پروژه ها مانند برج ها، مجتمع های مسکونی، انبار و …

مقایسه تیرچه پیش تنیده با تیرچه کرومیت و تیرچه خرپایی

تیرچه پیش تنیده نیز مانند انواع دیگر تیرچه با استفاده از فن آوری روز آلمان بر سقف های تیرچه بلوک به کار برده می شود. این تیرچه نسبت به تیرچه کرومیت قیمت بسیار پایین تری داشته و کاهش هزینه ۵۰ درصدی را برای سازنده در بر خواهد داشت. مقاومت تیرپه پیش تنیده نیز مانند همتای کرومیت خود می باشد. تیرچه پیش تنیده و تیرچه کرومیت هر دو به یک روش اجرا می شوند. با این تفاوت که تیرچه کرومیت بدون جک در زیر تیرچه ها به کار برده می شود و در تیرچه پیش تنیده جک ها فقط در زیر قالب میلگردهای برشی قرار می گیرند. همچنین با استفاده از تیرچه پیش تنیده، در بتن ریزی سقف صرفه جویی می شود. زیرا این تیرچه ها کاملا بتنی بوده و جای آن از قبل در کارخانه به وسیله بتن آماده شده است.

تیرچه پیش تنیده در بازار ایران

تیرچه های پیش تنیده مخصوصا از نوع بتنی، از رایج ترین محصولات مورد استفاده در سازه های ایران هستند. با این وجود هنوز دو اشکال عمده در استفاده از تیرچه پیش تنیده وجود دارد. اولین اشکال مربوط به هزینه آن است. سقف های کار شده با تیرچه پیش تنیده نسبت به تیرچه بلوک گران تر هستند و نیازمند قالب بندی بیشتری هستند. دومین مورد، نیاز به بتن با استقامت زیاد است که در حال حاضر کشور ما توان تولید انبوه این نوع بتن را ندارد.

با اینحال به صورت کلی استفاده از تیرچه پیش تنیده جزء روش های به صرفه محسوب می شود. بهترین روش بالا بردن مقاوت سقف، در حال حاضر، استفاده از تیرچه پیش تنیده است که باعث صرفه جویی در هزینه و پیشگیری از توقف پروژه های ساختمانی که با مشکلات مالی مواجه هستند، می شود. برای به کار بردن این تیرچه ها، به نیروی تخصصی نیازی نیست و افرادی که قبلا با تیرچه خرپایی و تیرچه بلوک کار می کردند، می توانند با این نوع از تیرچه نیز کار کنند؛ که این امر خود موجب صرفه جویی در هزینه در به کار بردن نیروی کار می باشد.

چرا قیمت تیرچه پیش تنیده کم است؟

یکی از دلایل پایین بودن قیمت تیرچه های پیش تنیده، تولید انبوه و تمام اتوماتیک آن در ایران است که این امر موجب کاهش هزینه ها می شود. دومین دلیل مربوط به کیفیت و مقاومت این تیرچه ها می باشد. مقاومت بالا و کششی تیرچه های پیش تنیده باعث می شود که از به کار بردن بسیاری از مصالح دیگر چشم پوشی شده و این امر خود باعث پایین آمدن قیمت این تیرچه ها است. از شرکت هایی که با قیمت بسیار مناسب می توان این تیرچه ها را تهیه کرد می توان به شرکت بپتا اشاره کرد. بنابراین تنها با یک تماس می توانید از راهنمایی های بیشتر و لیست قیمت این شرکت مطلع شوید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه