انتخاب برگه

آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال ۹۸

آزمون کارشناسی رسمی

تا آزمون ۲۴ آبان ۹۸ کارشناسان رسمی دادگستری

روز

:

ساعت

:

دقیقه

:

ثانیه

نکات قابل توجه در خصوص آزمون کارشناسی رسمی رشته‌های مهندسی که بهتر است بدانید:

 • برای آزمون کارشناسی رسمی منابعی معرفی نمی‌شود.
 • آزمون کارشناسی رسمی تستی و جزوه بسته و بدون ماشین حساب است.
 • آزمون سراسری کشوری بوده و قبولی در آزمون رقابتی در هر استان می‌باشد.
 • آزمون نمره منفی دارد و نمره قبولی معمولا در حدود ۷۰% است.
 • بعد از قبولی در مرحله کتبی آزمون (اعلام چند برابر ظرفیت)، مرحله مصاحبه حضوری است.
 • بعد از مرحله مصاحبه حضوری، مرحله کارآموزی (حدود ۶ ماه) است.
 • ارائه ۵ سال سابقه کار مرتبط در روز مصاحبه آزمون الزامی است. (مثل آزمون نظام مهندسی صرفا گذشت ۵ سال ملاک نیست) (الزامی به سابقه بیمه تامین اجتماعی نیست) (اگر سوابق بیمه تامین اجتماعی ۵ سال سابقه کار شما را نشان ندهد، حداقل باید از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که برایشان کار کرده‌اید، نامه در سربرگ رسمی با مهر و امضا شرکت که نشان دهنده تاریخ شروع و پایان همکاری شما هست، موجود باشد که سوابق شما بصورت تلفنی از شرکت‌ها استعلام خواهد شد)
 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان الزامی است. (قانون نانوشته: افراد دارای معافیت‌ معمولا در مصاحبه پذیرفته نمی‌شوند.)
 • داشتن حداقل ۲۵ سال تمام و داشتن تابعیت ایرانی و نداشتن سوء پیشنیه کیفری از دیگر شرایط آزمون است.
 • علاوه بر سهمیه‌های متداول خانواده‌های شهدا و جانبازان، سهمیه هیئت علمی رسمی و سهمیه کارکنان دولتی و… نیز وجود دارد. (سهمیه بسیج وجود ندارد)
 • الزامی به داشتن پروانه اشتغال نظام مهندسی ساختمان (پروانه نظارت/اجرا/طراحی/محاسبات) برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی نیست، ولی معمولا کسانی که پروانه مهندسی ندارند، در مصاحبه رد خواهند شد. بهتر است اول صلاحیت نظام مهندسی دریافت کنید: sazeplus.com/AZ
 • علاوه بر منابع متداول آزمون‌های مهندسی که منابع دانشگاهی رشته و مباحث مقررات ملی ساختمان می‌باشد، باید منابعی از راهسازی و روسازی راه برای آزمون “رسته راه و ساختمان” نیز مطالعه شود، (حتی برای رشته‌های معماری) و صرفا مقررات ملی ساختمان، کافی نیست و مباحث عمرانی است.
 • علاوه بر قانون نظام مهندسی و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و قوانین جاری مالیاتی و قانون بیمه و قانون کار و… داوطلب باید تا حدودی به مباحث حقوق مهندسی نیز مسلط باشد.
 • باتوجه به مطرح شدن و جدید بودن موضوع HSE در کشور، برای آزمون کارشناسی رسمی نیز این موضوع مورد توجه قرار گیرد.
 • برگزاری آزمون کارشناسی رسمی نظم خاصی ندارد و ممکن است هر سال برگزار شود یا تا ۵ سال آینده برگزار نشود. بسته به نیاز به کارشناس و تعداد پرونده دارد.
 • سه نوع آزمون کارشناسی رسمی توسط سه ارگان مختلف (کانون کارشناسان، قوه قضایه، قوه مجریه) در کشور برگزار می‌شود، که نوعی بی نظمی و موازی کاری در این زمینه وجود دارد که در آینده نزدیک ساماندهی و واحد خواهند شد.

محصول ویژه سازه پلاس، برای آمادگی آزمون کارشناسی رسمی با کلید جواب معتبر

توجه: برای آزمون کارشناسی رسمی همیشه باید آماده بود، چون از روز شروع ثبت نام تا برگزاری آزمون کمتر از ۴۰ روز فرصت داده می‌شود. 

علاوه بر گرایش‌های مخالف رشته مهندسی عمران که در آزمون“راه و ساختمان” شرکت می‌کنند، برای سایر رشته‌های مهندسی ساختمان، مثل رشته‌ مهندسی معماری نیز همین آزمون راه و ساختمان که سوالات بیشتر مباحث عمرانی است.

با توجه به جزوه بسته بودن آزمون پیشنهاد می‌شود داوطلبین تمام این ۳۰۰ سوال را حفظ باشند.

(در آزمون ۶۰ یا ۷۰ سوال مطرح می‌شود)

تاریخ‌های مهم:

ثبت نام آزمون: ۳ تا ۱۳ مهر ۹۸

تا روز شنبه ۲۰ مهرماه تمدید شد.

برگزاری آزمون: جمعه ۹۸/۰۸/۲۴

اطلاعیه‌های آزمون کارشناسی رسمی در شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی خواهد شد:

محصولات زیر برای تمرین و آمادگی آزمون کارشناسی رسمی پیشنهاد می‌شود.

آزمون آنلاین آزمایشی کارشناسی رسمی آمادگی آزمون ۲۴ آبان ۹۸

شبیه سازی آنلاین آزمایشی کارشناسی رسمی راه و ساختمان

تعداد سوال هر آزمون، ۶۰ سوال. (۸۰ دقیقه)

بانک سوالات بیش از ۳۰۰ سوال

آزمون کارشناسان رسمی دادگستری

سایت کارشناسان رسمی دادگستری

سایت شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری قبلا scioe.org بوده که فعلا با دامنه زیر در دسترس است:

با توجه به موضوع سایت سازه پلاس، تمرکز این صفحه بر روی رشته‌های مهندسی عمران و ساختمان مرتبط می‌باشد؛

 • کارشناسی دادگستری رسته مهندسی آب
 • کارشناسی دادگستری رسته راه و ساختمان
 • کارشناسی دادگستری رسته برنامه ریزی شهری
 • کارشناسی دادگستری رسته معماری داخلی و تزئینات
 • کارشناسی دادگستری رسته مهندسی ترافیک
 • کارشناسی دادگستری رسته مهندسی محیط زیست
 • کارشناسی دادگستری رسته نقشه برداری و اطلاعات مکانی

رسته دیگری برای رشته‌های هفت‌گانه مهندسی (مهندسی عمران، معماری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، نقشه برداری، ترافیک، شهرسازی)؛ موجود نمی‌باشد. بسیاری از مهندسین رشته معماری هم در رسته راه و ساختمان، کارشناس رسمی دادگستری می‌شوند.

گرایش رشته های کارشناس رسمی و شرایط احراز:

راه و ساختمان

لیسانس در یکی از رشته های مهندسی عمران (گرایش عمران، سازه، راه)، مهندسی راه و ساختمان و مهندسی معماری

نقشه برداریلیسانس در یکی از رشته های مهندسی عمران (گرایش نقشه برداری، فتوگرامتری، سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)) مهندسی نقشه برداری (کارتوگرافی، ژئودزی)، نقشه برداری هوایی، عکس برداری هوایی
امور ثبتیلیسانس رشته های حقوق قضایی، امور ثبتی و نقشه برداری
امور آبلیسانس رشته های عمران، عمران آب، مهندسی آب، عمران محیط زیست

توجه: دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری باید دارای مدرک کاردانی ساختمان، عمران و یا معماری باشند.

انواع کارشناسان دادگستری کدامند؟

کارشناس دادگستری دو نوع می باشند : رسمی یا غیر رسمی.

کارشناس رسمی دادگستری به این معناست که فرد علاوه بر دارابودن تخصص لازم، پروانه کارشناسی را نیز دارا می باشد و کارشناس دادگستری غیر رسمی کارشناسی است که تخصص لازم را داشته ولی پروانه کارشناسی ندارد و در مواردی که کارشناس رسمی حضور نداشته باشد، دادگاه ها یا مقامات دارای صلاحیت، آنها را برای امر کارشناسی انتخاب می کنند.

شرح وظایف کارشناسان رسمی دادگستری

در کشور هر سال چند میلیون پرونده وجود دارد که نیاز به رای  و نظر کارشناسی دارد. کارشناس رسمی در مورد هر پرونده به بررسی ابعاد گوناگون آن و انجام انواع تحقیقات لازم می پردازد و با کسب اطلاعات لازم، تمامی ابهامات موجود در پرونده را برای قاضی رفع نموده و در صدور رای به او کمک می کند. 

بنابراین کارشناس رسمی باید در حوزه کاری اش، فردی متخصص و حرفه ای باشد زیرا نظر کارشناس رسمی  در رای صادرشده توسط قاضی در هر پرونده بسیار موثر است. البته داشتن تجربه کاری نیز بسیار مهم است به همین دلیل یکی از شرایط جذب کارشناسان رسمی این است که باید حداقل ۵ سال سابقه کاری تخصصی داشته باشند.

آیا کارشناس رسمی یک شغل است؟

در واقع می توان گفت کارشناس رسمی یک شغل نیست بلکه یک تخصص و حرفه است که در موارد لازم در پرونده های مختلف از آن استفاده می شود. بنابراین بسیاری از متخصصان و شاغلین کشورمی توانند در کنار شغلی که دارند، با دریافت پروانه کارشناس رسمی دادگستری، در صورت ارجاع پرونده قضایی به آنها، کار کارشناس رسمی را نیز انجام دهند.

آیا کارشناس رسمی فقط در قوه قضائیه می تواند فعالیت کند؟

فعالیت اصلی و عمده کارشناس رسمی در قوه قضائیه است ولی با توجه روند خصوصی سازی در کشور، بخش هایی مانند قوه مجریه و دستگاه و سازمان های مختلف در صورت نیاز می توانند از نظرات این کارشناسان استفاده کنند و نظرات این کارشناسان رسمی مورد تایید سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است.

رشته های مورد نیاز کارشناس رسمی دادگستری

گروه های تخصصی کارشناس رسمی در۱۱ دسته طبقه بندی شده اند که هر کدام رشته های تحصیلی خاصی را در بر می گیرند. این گروه ها عبارتند از : منابع آب و معادن، ارزشیابی اموال منقول، امور پزشکی و غذایی، امور مالی، امور وسائط نقلیه، راه و ساختمان و نقشه برداری، صنعت و فن، فنون هنری، کشاورزی و منابع طبیعی، خدمات اداری و عمومی، ایمنی و حوادث.

البته قابل ذکر است که در هر دوره از آزمون کارشناس رسمی دادگستری، بنا بر نیاز موجود، از برخی از این رشته ها و به تعداد محدود، کارشناس رسمی جذب می شود. ظرفیت پذیرش در هر رشته و محل براساس نیاز دادگاه‌ها و محاکم قضایی آن حوزه  تعیین می‌شود.

برای کارشناس رسمی شدن چه باید کرد؟

برای دریافت پروانه کارشناس رسمی باید در آزمون کارشناس رسمی دادگستری شرکت کرد. این آزمون توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان برگزار می شود. شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای شرکت در این آزمون در اطلاعیه های مربوط به آن اعلام می گردد 

منابع مطالعاتی مناسب برای آزمون کارشناس رسمی کدامند؟

طبق قوانین موجود، سوالات باید از منابع دانشگاهی طرح شوند. سطح سوالات در سطح دوره کارشناسی یا لیسانس می باشد و بیشتر جنبه کاربردی دارند که متقاضی باید با توجه به دانش تخصصی و تجربه کاری خود بتواند به آنها پاسخ دهد.

سوالات هر رشته با توجه به نوع کاری که کارشناس رسمی انجام خواهد داد طرح شده و امکان دارد تستی یا تشریحی یا ترکیبی از هر دو باشد. البته بررسی آزمون های کارشناس رسمی سال های قبل نشان می دهد در اکثر رشته ها به خصوص رشته های پر متقاضی، آزمون تستی برگزار شده است.

مواد امتحانی برای هر رشته کارشناس رسمی دروس تخصصی مربوط به رشته مورد تقاضا و قوانین و مقررات مربوط به کارشناسی می باشد. از آنجا که منابع خاصی برای مطالعه اعلام نمی گردد، یکی از بهترین منابع برای آمادگی آزمون کارشناس رسمی، مطالعه و بررسی سوالات آزمون های سال های قبل است.

نحوه انتخاب کارشناس رسمی دادگستری

برای دریافت پروانه کارشناس رسمی باید مراحل مختلفی طی شود که آزمون کتبی اولین مرحله آن است. قبول شدگان در آزمون کارشناس رسمی، باید مرحله مصاحبه شفاهی و گزینش را هم بگذرانند تا به طور قطعی پذیرفته شوند. پس از آن با گذراندن دوره های عملی و کارآموزی، می توانند پروانه کار خود را به طور رسمی دریافت کنند.

آزمون کارشناسان رسمی دادگستری سال ۹۸ مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در خصوص آزمون کارشناسان رسمی دادگستری نیز گفت: این آزمون در سال جاری حتما برگزار خواهد شد و زمان آن در زمستان (در ۲۴ آبان ۹۸ برگزار می‌شود) خواهد بود ان شا الله آگهی آن را در پاییز منتشر خواهیم کرد و در...

ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه | تائید صلاحیت کارشناسان رسمی دادگستری

ماده ۱۸۷ ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه  به منظور اعمال حمایتهای لازم حقوقی و تسهیل دستیابی مردم به خدمات قضائی و حفظ حقوق عامه، به قوه قضائیه اجازه داده می‌شود تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ‌التحصیلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تاسیس مؤسسات مشاور حقوقی برای آنان...

نتیجه آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه اسفند ۹۶

نتیجه آزمون کارشناسی رسمی اعلام شد: لینک مستقیم مشاهده نتیجه آزمون کارشناسی رسمی:http://azmoon.23055.ir/expert/index.html نتیجه در ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ اعلام شد. سابقه پست: نتایج آزمون کارشناسی رسمی قوه قضاییه ماده ۱۸۷ سال ۹۶ طبق اعلام در صورت جلسه برگزاری آزمون، حداکثر یک...

دستورالعمل کارآموزی کارشناسان رسمی دادگستری

بسمه تعالی دستورالعمل کارآموزی کارآموز عزیز با آرزوی موفقیت برای شما در طی کارآموزی خواهشمند است کلیه مطالب این دستورالعمل را به دقت مطالعه نموده تا از ایجاد وقفه در امر آموزش و بروز مشکلات بعدی برای خود جلوگیری نمائید. شروع دوره: هنگامی است که فرد طی معرفی نامه داخلی...

لیست کلی مباحث مقررات ملی ساختمان ایران

مباحث مهم برای آزمون کارشناسی رسمی از طرف سازه پلاس با رنگ قرمز مشخص شده است.

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه شماره ۱۶۰۲۷۷/ت ۵۲۶۶۰ ه‌ مورخ ۵/۱۲/۹۴ هیات وزیران در مورد اصلاح موادی از آئین‌نامه اجرایی قانون و نظامنامه رفتار حرفه ای اخلاقی در مهندسی ساختمان (مندرج در همین وب‌سایتدانلود اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث اول ( تعاریف)(۱۳۹۲)
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)(۱۳۹۶)
 • مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)(۱۳۹۲) 
 • مبحث هفتم (پی و پی‌سازی)(۱۳۹۲)  (دانلود دستورالعمل گودبرداری)
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی)(۱۳۹۲)
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمانهای بتن‌آرمه)(۱۳۹۲) 
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمانهای فولادی)(۱۳۹۲)
 • مبحث یازدهم (اجرای صنعتی ساختمان‌ها)(۱۳۹۲)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهاردهم (تأسیسات مکانیکی)(۱۳۹۶)
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی)(۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم (تأسیسات بهداشتی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم (لوله‌کشی گاز طبیعی)(۱۳۸۹)
 • مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا)(۱۳۹۶)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جویی در مصرف انرژی)(۱۳۸۹)
 • مبحث بیستم (علائم و تابلوها)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیر عامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمانها)(۱۳۹۲)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمانهای فولادی (۱۳۹۰)

مشخص کردن مباحث مهم از طرف سازه پلاس، با توجه به تجربه و سوالات آزمون‌های برگزار شده بوده و صرفا جنبه راهنمایی دارد، و به معنی مشخص کردن منابع آزمون نیست. برای آزمون کارشناسی رسمی هیچ منبعی از طرف برگزارکنندگان معرفی نمی‌شود.