انتخاب برگه

سامانه طراحی ویلا | معماری + سازه

ارائه نقشه معمای و نقشه سازه بتنی برای خانه باغ و ویلای شما طبق نظر و خواسته‌های شما

ویلا = ساختمانی هست که هر چهار طرف آن آزاد هست؛ ساختمان‌های ۱-۲ طبقه خانه شهری (غیر آپارتمانی)، ویلایی محسوب نمی‌شوند.

طراحی کامل ویلا / طراحی خانه باغ

طراحی هزینه نیست، صرفه جویی و تضمین سرمایه شما هست.

ابعاد زمین، متراژ و طبقات مورد نظر برای ساخت، و خواسته‌های خود از معماری را بفرمایید، بهترین پلان معماری ممکن طرح شده، سپس بعد از تایید معماری توسط شما، طراحی کامل سازه  (فولادی یا بتنی) انجام شده و فایل نقشه‌ها خدمت شما ارسال خواهد شد.

پرداخت در ۲ مرحله شروع طراحی معماری | شروع طراحی سازه

اصول طراحی ویلا در معماری و سازه چیست؟

داشتن ویلایی شیک و راحت در سبک زندگی امروزی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است؛ که به دور از آلودگی‌های محیط شهری از قبیل آلودگی هوا و آلودگی صوتی، همچنین دوری از بیماری‌های همه‌گیر و زندگی محدود آپارتمانی، به محلی دنج در محیطی مناسب پناه برده و اوقات فراغت، روزهای تعطیل و یا ایام بازنشستگی را در آنجا بگذرانید. حتی سبک زندگی برخی افراد که الزامی به حضور فیزیکی در محل کار خود ندارند و با دورکاری فعالیت شغلی می‌کنند، گاها ترجیح می‌دهند به‌صورت تمام‌وقت ساکن ویلا شوند.

پیدا کردن بهترین طراح ویلا

بهترین طراح ویلا برای شما مهندس معمار یا آرشیتکتی هست که در ابتدا کلیه خواسته‌های شما از ساختمان ویلا را گرفته و طبق سلیقه‌ و سبک زندگی شما، بر اساس ضوابط مهندسی طراحی معماری و اصول طراحی ویلا اقدام به طراحی نماید. همچنین با ارائه رندرهای سه بعدی مناسب قبل از شروع عملیات ساختمانی شما را با طرح خود آشنا کرده و ویرایش‌های لازم را تا رسیدن به سطح رضایت کارفرما در چارچوب اصول مهندسی معماری پیش ببرد. خواسته‌ها و سلیقه کارفرما می‌تواند تعداد اتاق مستر، اتاق مهمان، تعداد و نوع سرویس‌های بهداشتی و حمام، یک طبقه یا دو طبقه بودن ویلا و امکانات رفاهی نظیر استخر، سونا و جکوزی و سالن بازی یا داشتن باربیکیو و شومینه و سایر موارد نظریر لاندری روم، هوم آفیس، کلوزت روم و… باشد که به‌تناسب بودجه مدنظر یا پیش‌بینی برای اضافه کردن به ساختمان در آینده می‎تواند مدنظر طراح معمار قرار گیرد.

بهترین نوع سازه برای ساخت ویلا

جدا از زیبایی ظاهری هر ویلایی، بحث ایمنی جانی و تضمین سرمایه‌گذاری در ساخت ویلا نیاز به سازه‌‌ای مطمئن و مستحکم در برابر بارهای عادی وارده در طول مدت بهره‌برداری از ساختمان و همچنین در مقابل حوادث طبیعی مانند طوفان و زلزله و… بر اساس شرایط محیطی، نوع خاک و نوع زمین و میزان زلزله‌خیزی منطقه بر اساس استاندارد ۲۸۰۰ ایران و طراحی سازه بر اساس ضوابط مقررات ملی ساختمان ایران است که در محاسبات سازه باید مورد ملاک قرار گیرد.

در انواع سازه‌های متداول نظیر “سازه بنایی” (دیوارهای باربر با کلاف‌بندی قائم و افقی)، “سازه فولادی” (اسکلت فلزی) و “سازه بتنی” (اسکلت بتن‌آرمه)، نسبت به شرایط و موقعیت پروژه هر کدام قابل انتخاب است. سازه بنایی به دلیل محدودیت زیاد در محل و ابعاد درب و پنجره و فاصله بین دو دیوار (دهانه) که به زیر ۵ متر محدود می‌شود و از طرفی احداث سازه بنایی به شکل اصولی (رعایت و اجرای همه کلاف‌بندی‌ها بصورت قائم و افقی، کرسی چینی، اجرای میلگرد بستر در ترازهای دیوار و..) مسلماً هزینه ساخت بنایی کمتر از سازه بتن‌آرمه نخواهد بود.

در انتخاب اسکلت فولادی یا اسکلت بتنی، مسلماً جدا از هزینه ساخت (اسکلت فولادی معمولاً تا ۱٫۵ برابر هزینه بیشتر ولی سرعت اجرای بالاتر دارد)، موقعیت محل ویلا برای حمل مصالح و بتن‌ریزی، و همچنین شرایط آب و هوای فصل کاری و شرایط کلی آب و هوای محل ویلا مؤثر خواهد بود. اگر ویلا در محل مرطوب نظیر نزدیک دریاها و سواحل و یا گردنه‌های مه‌گیر باشد، مسلماً سازه فولادی به دلیل زنگ زدن، گزینه مناسبی نمی‌باشد، علیرغم داشتن ضخامت رنگ مناسب و..عمر سازه فلزی کم خواهد بود. با بررسی شرایط مختلف (هزینه، زمان، آب و هوا و…) انتخاب اسکلت بتنی (قاب خمشی بتن آرمه با شکل پذیری متوسط) می‌تواند در بالای ۹۰% موقعیت‌های ملک، انتخاب قطعی باشد.

ساخت خانه ویلایی بدون ستون

اگر دنبال داشتن فضایی بدون ستون در وسط هال یا وسط پذیرایی خود هستید، درجه اول نقشه معماری شما باید اصولی و با در نظرگرفتن این موضوع باشد، در حال حاضر از نظر سازه‌ای احداث دهانه‌های بالای ۱۱ متری و حتی ۱۵-۱۶ متری در سازه‌های متداول شهری مرسوم است، هیچ محدودیت دهانه (فاصله بین دو ستون) در طراحی سازه ویلا وجود ندارد ولی افزایش فاصله دو ستون بصورت تصاعدی باعث افزایش هزینه‌های ساخت خواهد شد، و مسلماً آویز تیرهای دهانه‌های بلند زیاد خواهد بود، دهانه‌های ۶-۷ متری می‌تواند در احداث سازه ساختمان ویلایی مناسب باشد.

استفاده از نقشه تیپ ویلایی

ویلاها معمولاً چون از هر ۴ طرف باز هستند و داخل ملک یا باغ شخصی احداث می‌شوند همانند ساختمان‌های شهری دارای زمین محدود نمی‌باشند و به راحتی ‌می‌توان از نقشه ویلا آماده با مشاهده تمام جزئیات استفاده کرد؛ چون چند سانتی‌متر و حتی چند متر کمتر و بیشتر بدون در طول و عرض ساختمان مشکلی برای احداث به وجود نمی‌‌آورد. و در فرآیند احداث ویلا عملاً هزینه طراحی حذف‌شده و کارفرما می‌تواند با مشاهده نقشه آماده و تری دی فضاها، انتخاب بهتری برای ویلای سازی داشته باشد.

نقشه اجرایی ویلا

علاوه برداشتن نقشه‌های کامل معماری شامل پلان معماری و برش معماری با جزئیات که مسلماً باید از قبل با توجه به خواسته‌های کارفرما آماده و نهایی شده باشد. برای شروع عملیات اجرایی، نقشه کامل اجرایی سازه لازم است که عملیات پی کنی، شروع‌شده و محل ستون‌ها از قبل مشخص باشد. نقشه اجرایی ویلا شامل ابعاد و اندازه فونداسیون (پی) میلگردهای پی، مشخصات میلگرد ستون‌ها و ابعاد کلی تیر و ستون و نوع سیستم سقف سازه و مشخصات مصالح بتن و میلگرد و جنس دیوارها و… است.

جمع بندی

همیشه این نکته را مد نظر داشته باشد که طراحی هزینه نیست، صرفه‌جویی است! شما با طراحی معماری ضمن داشتن پلان مناسب علاوه بر استفاده حداکثری و بهینه از فضاهای خود محیطی دل نشین و جذاب فراهم می‌کنید، از طرفی با اجرای اصولی ویلا بر اساس طراحی سازه انجام شده طبق نقشه‌های اجرایی دقیق از استحکام و ایمنی سازه و همچنین تضمین سرمایه خود مطمئن خواهید بود.

پشتیبانی سازه پلاس ۰۹۳۵۹۳۱۰۵۹۳ در پیام‌رسان داخلی ایتا:

Eitaa.com/sazeplus_support

لطفا پیام متنی با توضیحات کامل ارسال فرمایید.