انتخاب برگه

کلیدواژه آزمون نظام مهندسی

در این صفحه کلیدواژه‌، نمونه سوالات و محصولات مربوط به موفقیت در آزمون نظام مهندسی قرار داده شده است.

کلیدواژه سازه پلاس در هر دوره، بعد از شروع ثبت نام آزمون نظام مهندسی و قطعی شدن منابع منتشر می‌شود.

اثبات عملکرد کلیدواژهروش استفاده کلیدواژه‌

اطلاع رسانی‌ آزمون نظام مهندسی | sazeplus@

اطلاع رسانی آزمون نظام مهندسی در اینستاگرام سازه پلاس

شروع ثبت‌نام | تغییرات منابع | زمان آزمون | اعلام نتایج و…

کلیدواژه‌ بصورت فایل PDF بوده که بلافاصله بعد از پرداخت قابل دانلود می‌باشد، ضمنا ایمیل لینک دانلود نیز بصورت اتوماتیک همان لحظه خرید خدمتتان ارسال می‌شود.

پیشنهاد می‌شود کلیدواژه بصورت پشت و رو در کاغذ A4 یا A5 پرینت گرفته شده و در جلسه آزمون مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به مصرفی بودن کلیدواژه برای یک دوره آزمون می‌توان کلیدواژه را در کاغذ بازیافتی نیز پرینت گرفت. نیازی به پرینت رنگی نیست و پرینت سیاه و سفید کافی هست. از پرینتر شبکه برای پرینت استفاده نکنید و حتما قبل از پرینت تست بگیرید.

در صورت نداشتن  ایمیل یا رمز پویا بانکی و مشکل در خرید آنلاین، می‌توانید از طریق امکان کارت به کارت نیز کلیدواژه را تهیه فرمایید، کافیست به شماره تلگرام یا ایتا ۰۹۳۵۹۳۱۰۵۹۳ اطلاع دهید.

ویژگی‌های جدید کلیدواژه سازه پلاس نسخه ۱۴۰۱ (برگزاری دی‌ماه ۱۴۰۱):

تا آزمون نظام مهندسی دی ۱۴۰۱

روز

:

ساعت

:

دقیقه

:

ثانیه

آزمون بعدی نظام مهندسی ۸ و ۹ دیماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

ثبت‌نام از ۲۳ تا ۳۰ آبان

در سال ۱۴۰۲ چهار نوبت آزمون ورود به حرفه مهندسان برگزار خواهد شد.

کلیدواژه سازه پلاس بر اساس منابع آزمون ۸ و ۹ دی ماه ۱۴۰۱

 

کلیدواژه تکی‌ مباحث

فیلم مباحث مقررات ملی

موفقیت در آزمون محاسبات عمران

اطلاعاتی راجع به آزمون، منابع و نمونه سوالات، فیلم‌ آموزشی

موفقیت در آزمون طراحی معماری

اطلاعاتی راجع به آزمون، منابع و نمونه سوالات، فیلم‌ آموزشی

پاسخ به پرسش‌های متداول در خصوص آزمون نظام مهندسی ساختمان

کلیدواژه آزمون نظام مهندسی چیست؟

مجموعه‌ای از لغات و کلمات (کلید واژه، کلمه کلیدی، لغت تخصصی، Keyword) از متن منابع رسمی آزمون نظام مهندسی ساختمان است. که با توجه به همه منابع رسمی مربوط به هر رشته مهندسی (برای هر آزمون) به ترتیب حروف الفبای فارسی مشابه لغت نامه‌ها، واژه‌ها پشت سر هم ردیف شده‌اند.

آزمون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

آزمون نظام مهندسی ساختمان (آزمون ورود به حرفه مهندسان)، امتحانی تستی، سراسری کشوری و جزوه باز است. که جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی پایه ۳ (پروانه کسب مهندسی) زیر نظر وزارت “راه و شهرسازی” و سازمان سنجش برگزار می‌گردد.

اولین دوره آزمون نظام مهندسی ساختمان در آذر ماه ۱۳۷۳ برگزار شده و بعد از آن معمولا آزمون دو نوبت در سال (هر نیمه سال یک نوبت) برگزار می‌شود. آزمون در رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان (عمران، معماری، برق، مکانیک، نقشه برداری، شهرسازی، ترافیک) در صلاحیت‌های نظارت و اجرا و طراحی/محاسبات با توجه به نیاز هر رشته، آزمون مستقل برای هر صلاحیت برگزار شده و پروانه مهندسی مستقل در هر صلاحیت برای شخص حقیقی صادر می‌شود.

همچنین داوطلبین می‌توانند با توجه به رشته تحصیلی و آزمون‌های برگزار شده؛ همزمان در هر سه آزمون (طراحی، نظارت، اجرا)، یا دو آزمون یا تک آزمون شرکت کنند و همزمان همه صلاحیت‌های مستقل ممکن را اخذ نمایید، آزمون رقابتی یا بر اساس ظرفیت شهر و استان نبوده و ملاک قبولی آزمون‌ها تنها کسب حد نصاب نمره ۵۰% است.

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی ساختمان چیست؟

برای شرکت در آزمون داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی (لیسانس)(کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد مطابق مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها) در یکی از رشته‌های هفتگانه مهندسی ساختمان با گرایش‌های مربوط به ساختمان (مطابق جدول مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها) الزامی است.

با توجه به تنوع گرایش‌ها لطفاً در این مورد از پشتیبانی سایت سؤال نفرمایید، و مصوبات را مطالعه کرده و حضوری به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان محل سکونت مراجعه فرمایید. توجه فرمایید، آزمون نظام مهندسی “ساختمان” هست و رشته‌های مهندسی آب، مهندسی راه و مهندسی جوش و سایر رشته‌های و گرایش‌های “غیرساختمانی” مربوط به آزمون نظام مهندسی ساختمان نیستند.

همچنین گذشت ۳ سال تمام از تاریخ فارغ التحصیلی (مندرج در مدرک تحصیلی) در روز آزمون الزامی است، گذشت ۳ سال بمنزله سابقه کار بوده و ارائه سابقه کار مستند به بیمه تامین اجتماعی نیاز نیست. فقط صرفا گواهی یا نامه‌ای از طرف یک شرکت ساختمانی که نشان دهنده سابقه کار شما (تاریخ شروع و پایان همکاری و سمت شما در پروژه مشخص) باشد. یا در صورت عدم وجود گواهی سابقه کار، امضای فرم مخصوص توسط دو نفر مهندس با سابقه پروانه مهندسی بالای ۱۰ سال از همان استان و حداقل یکی هم رشته با شما، معادل ارائه ۳ سال سابقه کار خواهد شد.

برای آقایان مشخص بودن کامل وضعیت خدمت سربازی (پایان خدمت یا معافیت دائم) برای صدور پروانه مهندسی الزامی است. (مشخص بودن وضعیت سربازی برای شرکت در آزمون الزامی نیست. نتیجه آزمون‌ها تا ۴ سال برای صدور پروانه معتبر است. مدت زمان ۴ سال از آزمون مهر ۹۸ به بعد به ۳ سال کاهش یافته است.)

برای رشته تحصیلی من پروانه اشتغال مهندسی صادر می‌شود؟

عنوان رشته و گرایش تحصیلی، مقاطع تحصیلی و دانشگاه فارغ‌التحصیل شده، در عضویت و صدور پروانه مؤثر است. با توجه به تنوع رشته‌ها و تغییرات قوانین بررسی مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها و مجاز بودن شرکت در آزمون یا مجاز بودن عضویت در نظام مهندسی به عهده خود داوطلبین هست. لطفاً در این مورد از پشتیبانی سایت سؤال نفرمایید، و حضوراً به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان محل سکونت مراجعه فرمایید.

عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لازم است؟

برای شرکت در آزمون نظام مهندسی عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان الزامی نیست. ولی برای صدور پروانه مهندسی عضویت در سازمان نظام مهندسی الزامی است. پیشنهاد می‌شود قبل از ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، حتماً شماره عضویت سازمان اخذ شده و در ثبت‌نام وارد شود. چون فرآیند عضویت زمان‌بر هست و هم در صورت عضو بودن، ارسال نتیجه آزمون به نظام مهندسی و صدور پروانه چند ماه زوتر انجام می‌شود. (ثبت نام آزمون بدون عضویت، عملاً مزیتی برای داوطلبین نیست.)

حتما قبل از آزمون عضو نظام مهندسی شوید.

منابع آزمون نظام مهندسی چیست؟

منابع اعلامی آزمون از سایت دفتر مقررات ملی ساختمان inbr.ir (به ترتیب inbr دقت شود)، قسمت سامانه آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان و قسمت مواد آزمون نظام مهندسی، در هر دوره بعد از شروع ثبت نام اعلام می‌شود.

سال ویرایش روی جلد مباحث چرا مهم است؟

سال ویرایش روی جلد مباحث اصلی‌ترین مشخصه منابع آزمون بوده و سال متفاوت در روی جلد، یعنی کلاً یک کتاب دیگر (گاها حجم مبحث با تغییر سال جلد نصف یا دو برابر می‌شود.). همیشه تغییرات مباحث و بندهای آیین‌نامه‌ای جدید نیز بیشتر مدنظر طراحان سؤال بوده. مطابقت سال ویرایش روی جلد منابعی که استفاده خواهید کرد ضروری است. (نوبت و سال چاپ مهم نیست. شماره صفحات ثابت است.)

روش استفاده از کلیدواژه چگونه است؟

داوطلبین آزمون در زمان پاسخگویی به سؤالات در سر جلسه آزمون یا در تمرین نمونه سؤالات پیش از آزمون، می‌توانند پاسخ سوالاتی را که نمی‌دانند، با انتخاب واژه کلیدی متن سؤال (یا کلیدواژه گزینه‌ها) و یافتن آن در بین مجموعه کلیدواژه‌ها، شماره مبحث و همچنین شماره صفحه‌ای که واژه کلیدی سؤال در آن صفحه قرار دارد از منبع مورد نظر، به‌راحتی و کمترین زمان ممکن بیابند و بدون اتلاف وقت مراجعه به آن صفحه و مطالعه بند آیین نامه، پاسخ درست را انتخاب نمایند.

اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از کلیدواژه سازه پلاس (قابل کلیک)

آیا به همراه داشتن کلیدواژه تضمین قبولی در آزمون است؟

نخیر– تسلط داوطلب بر منابع آزمون و نوع سؤالات آزمون در نتیجه گیری مؤثر است، کلیدواژه فقط وسیله‌ای برای هموار کردن مسیر قبولی در آزمون است. (ولی می‌توان به‌واسطه کلیدواژه، سوالاتی را از مباحثی که اصلاً مطالعه نشده‌اند هم پاسخ داد)

بهترین روش برای موفقیت در آزمون نظام مهندسی چیست؟

قبل از آزمون، مرور روزنامه‌وار کل منابع، جهت تسلط به متن، نحوه ساختار و فصل‌بندی کتاب‌های منبع آزمون ضروری است. (ملاک سنجش آزمون نظام مهندسی میزان سرعت عمل در تسلط و پیدا کردن بندهای مباحث مقررات ملی هست، نه میزان سواد و معلومات داوطلب)، همچنین تمرین سؤالات دوره‌های گذشته با کلیدواژه در شرایط زمانی آزمون، جهت تسلط و آشنایی با نحوه استفاده کلیدواژه و افزایش سرعت عمل ضروری است.

توصیه ما به همراه داشتن کلیه منابع و تمرین سؤالات دوره‌های قبل در شرایط زمانی آزمون‌ است.

چرا کلیدواژه سازه پلاس به‌صورت کتاب منتشر نشده است؟

با توجه به زمان کم از اعلام منابع تا روز آزمون نظام مهندسی (کمتر از ۲ ماه) و از طرفی مصرفی بودن محدود کلیدواژه فقط برای آزمون یک دوره، همچنین کمتر بودن هزینه پرینت صفحات نسبت به هزینه ارسال پستی، چاپ کتاب توجیه نداشته و کلیدواژه فقط به‌صورت فایل PDF در اختیار داوطلبین قرار می‌گیرد.

چند تا از مباحث را تهیه نکرده‌ام، لازم هست همه منابع آزمون را همراه داشته باشم؟

متوسط درصد نمره کسب شده توسط افرادی که نمره قبولی را کسب نمی‌کنند، بالای ۴۰ درصد و نزدیک نمره قبولی است، همه منابع رسمی اعلامی مربوط آزمون را همراه داشته و به خرید مباحث به‌عنوان هزینه نگاه نکنید، (بلکه سرمایه گذاری است!) بیشتر کسانی که قبول نمی‌شوند سر ۱-۲ تست به دور بعدی می‌مانند که برابر چند میلیون تومان ضرر است.

کلیدواژه برای آزمون طراحی و محاسبات چقدر مؤثر است؟

با توجه به ساختار سؤالات این آزمون‌ها بیشتر مهارت فردی و قدرت محاسباتی و طراحی داوطلبین مورد سنجش است، ولی با این وجود در حدود ۱۰-۱۵ درصد آزمون‌های محاسبات و طراحی (به غیر از طراحی معماری ترسیمی) از سؤالات تعریفی بوده که مستقیماً با کلیدواژه قابل پاسخگویی است و همچنین برای سایر سؤالات محاسباتی نیز می‌تواند در حد یافتن محدوده صفحات روابط و فرمول‌ها مفید باشد.

از چه طریقی از اطلاعیه‌ها و زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی مطلع شویم؟

تنها مرجع و سایت قانونی برای ثبت نام و انتشار اخبار مربوط به آزمون‌های ورود به حرفه مهندسان (آزمون نظام مهندسی)، سایت دفتر مقررات ملی ساختمان به آدرس inbr.ir است. (به ترتیب حروف inbr و دامنه ملی ir دقت شود)

همچنین وب‌سایت سازه پلاس کلیه اطلاع رسانی‌های موثق و دقیق مربوط به آزمون نظام مهندسی ساختمان را در شبکه‌های اجتماعی سازه پلاس، نظیر کانال تلگرام و پیج اینستاگرام سازه پلاس اطلاع رسانی می‌کند.

مراحل بعد از قبولی آزمون و میزان درآمد با پروانه مهندسی و…

بعد از اعلام نتایج (حدود ۳-۴ ماه بعد از آزمون) نتایج چند ماه بعد از آن به نظام مهندسی استان‌ها ارسال می‌شود و باید پیگیر اطلاعیه‌های نظام مهندسی هر استان بود که از اعضا جهت تحویل مدارک برای صدور پروانه دعوت می‌شود (پیوست به سامانه سایت نظام مهندسی استان) تا صدور پروانه اشتغال بکار توسط وزارت راه و شهرسازی هر استان صورت پذیرد. (کل فرآیند بعد از قبولی تا حدود ۸-۹ ماه ممکن است طول بکشد.)

حتما قبل از شروع به فعالیت حرفه‌ای مهندسی ساختمان کاملا از مسائل حقوقی و کیفری مهندسی همچنین تکالیف مالیاتی مهندسین اطلاعات کافی کسب نمایید.

میزان درآمد با پروانه اشتغال مهندسی، به روابط و میزان تلاش و فعالیت هر فرد بستگی دارد و به عنوان شغل دائمی و ثابت نمی‌توان در نظر گرفت ولی در کنار سایر فعالیت‌ها می‌تواند منبع درآمدی باشد. (بطور متوسط در بین همه مهندسان فعال دارای پروانه اشتغال پایه ۳ میزان درآمد از پروانه مهندسی سالانه حدود ۱۵ میلیون تومان در سال ۱۳۹۸ گزارش شده است. در صورت پر کردن سهمیه در رشته عمران و معماری ده برابر و سایر رشته‌ها پنج برابر مبلغ ذکر شده امکان فعالیت وجود دارد.) بصورت تقریبی درآمد مهندس پایه ۲، دو برابر پایه ۳ و درآمد پایه ۱ دو برابر پایه ۲ است.

برای ارتقاء پایه صلاحیت مهندسی به پایه ۲، گذشت چهار سال از اخذ پایه ۳ لازم بوده و گذراندن دوره‌های آموزشی در داخل نظام مهندسی ضروری می‌باشد. (آزمون سراسری نداشته و داخل نظام مهندسی استان می‌باشد.)

در برخی استان‌ها و شهرهای کشور نیز “سیستم ارجاع کار نظارت” از طرف نظام مهندسی استان وجود دارد، که مهندس ناظر را خود نظام مهندسی انتخاب و به نوبت به مهندسین پرونده نظارت ساختمانی پیشنهاد می‌دهد.

پروانه اشتغال مهندسی، علاوه بر اعطای صلاحیت کار در هر کدام از صلاحیت‌های طراحی، مهندس ناظر ساختمان یا مجری ساختمان (رئیس کارگاه) یا کمک مجری ساختمان (سرپرست کارگاه) تمام مزیت‌های پروانه کسب اصناف را داشته و به عنوان سندی معتبر، امکان اخذ تسهیلات، افتتاح حساب جاری، استفاده از خدمات بیمه تامین اجتماعی سازمان نظام مهندسی و… را دارد.

امکان امتیاز آوری در شرکت‌های طراح حقوقی یا ناظر حقوقی یا مجری حقوقی ساختمان، با حقوقی کردن پروانه مهندسی (فعالیت در قالب شرکت ثبت شده) مثلا صلاحیت شخص حقیقی پایه ۳ مهندسی تا ساختمان‌های پنج طبقه می‌باشد، ولی با مشارکت همزمان دو نفر پایه ۳ و فعالیت در قالب شخص حقوقی، صلاحیت تا ساختمان‌های شش طبقه نیز ممکن می‌شود و میزان سهمیه مهندسین نیز تصاعدی با افزایش نفرات افزایش پیدا می‌کند.

لیست منابع آزمون نظام مهندسی دی ۱۴۰۱

سال روی جلد مباحث بسیار مهم است، سال جلد یعنی کتاب جدید که بجای هم نمی‌توان استفاده کرد. حجم کتاب با تغییر سال جلد گاها دو برابر یا نصف می‌شود.

لیست منابع آزمون نظارت معماری دی‌ماه ۱۴۰۱
 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی)(۱۴۰۰)
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی)(۱۳۹۸)
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمانهای بتن‌آرمه)(۱۳۹۹)
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمانهای فولادی)(۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه
 • مبحث یازدهم (اجرای صنعتی ساختمان‌ها)(۱۴۰۰)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهاردهم (تأسیسات مکانیکی)(۱۳۹۶) دانلود غلطنامه
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی)(۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم (تأسیسات بهداشتی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم (لوله‌کشی گاز طبیعی)(۱۳۸۹)
 • مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا)(۱۳۹۶)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جویی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبحث بیستم (علائم و تابلوها)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیر عامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمانها)(۱۳۹۲)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمانهای فولادی (۱۳۹۰) (تصویر جلد)
 • پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم | طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری (دانلود پیوست ششم ۲۸۰۰)
 • گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان* (دانلود دستورالعمل گودبرداری)
 • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت و ساز در مراحل مختلف و نقشه جزئیات اجرایی ساختمان‌ها
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و ساز
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان ها (نشریه ۴۳۱۱)
 • * برای موارد ذکر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان می‌باشد.

 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا کتاب‌های راهنمای مباحث، ملاک عمل مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون اجرا معماری دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی)(۱۴۰۰)
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی)(۱۳۹۸)
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمانهای بتن‌آرمه)(۱۳۹۹)
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمانهای فولادی)(۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • مبحث یازدهم (اجرای صنعتی ساختمان‌ها)(۱۴۰۰)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهاردهم (تأسیسات مکانیکی)(۱۳۹۶) دانلود غلطنامه
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی)، (فقط ضوابط مربوط به معماری)(۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم (تأسیسات بهداشتی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم (لوله کشی گاز طبیعی)(۱۳۸۹)
 • مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا)(۱۳۹۶)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبحث بیستم (علائم و تابلوها)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیر عامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمانها)(۱۳۹۲)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (۱۳۹۰) (تصویر جلد)
 • پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم | طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری (دانلود پیوست ششم ۲۸۰۰)
 • گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان* (دانلود دستورالعمل گودبرداری)
 • ماشین آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهربرداری و نگهداری از ماشین آلات*
 • روش‌ها و مسائل اجرایی ساخت و ساز در مراحل مختلف و نقشه های جزئیات اجرایی ساختمان*
 • ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرائی کشور* (نشریه ۵۵)
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت ساز و امور قراردادها *
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت ساز و امور قراردادها *
 • قوانین مرتبط با صنعت بیمه و مالیات و کار*
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قرارداد و پیمان ها (نشریه ۴۳۱۱)
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه ریزی و کنترل پروژه* (نشریه ۵۴۹۱۷)

* برای موارد ذکر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان میباشد.

 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا جمله کتابهای راهنمای مباحث، ملاک عمل مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون طراحی معماری نوبت دوم ۱۴۰۱

 • مبحث سوم (حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی)(فقط ضوابط مربوط به طراحی)(۱۳۹۲)
 • مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا)(۱۳۹۶)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبانی طراحی معماری*
 • جزئیات اجرائی ساختمان*
 • ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت – ویرایش سوم ۱۳۹۹ (دانلود)

* برای موارد ذکر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان میباشد.

تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا جمله کتابهای راهنمای مباحث، ملاک عمل مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.

تذکر۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در موارد فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون نظارت عمران دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)(۱۳۹۶)
 • مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)(۱۳۹۸)
 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی)(۱۴۰۰)
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)(۱۳۹۸)
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه)(۱۳۹۹)
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی)(۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • مبحث یازدهم (طرح و اجرای صنعتی ساختمان)(۱۴۰۰)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی )(۱۳۹۹)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)(۱۳۹۲)
 • آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم (دانلود اصلاحیه)
 • پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم | طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری (دانلود پیوست ششم ۲۸۰۰)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (۱۳۹۰) (تصویر جلد)
 • استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها و طراحی سازه‌های فولادی و بتنی (در حد اطلاعات دانشگاهی) *
 • روشها و جزئیات اجرایی ساختمان*
 • مکانیک خاک، گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان* (دانلود دستورالعمل گودبرداری)
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها *
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قرارداد و پیمان ها (نشریه ۴۳۱۱)

*برای موارد ذکر شده منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

 • تذکر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان می‌باشد.
 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا کتابهای راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۴: به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ی آزمون الزامی است.
 • تذکر۵: در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان اشاره شده در موارد فوق این راهنما هم جز مواد آزمون محسوب می شود.

لیست منابع آزمون اجرا عمران دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث پنجم (مصالح و فرآورده‌های ساختمانی)(۱۳۹۶)
 • مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)(۱۳۹۸)
 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی)(۱۴۰۰)
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی)(۱۳۹۸)
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمانهای بتن‌آرمه)(۱۳۹۹)
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی)(۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • مبحث یازدهم (اجرای صنعتی ساختمان‌ها)(۱۴۰۰)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها)(۱۳۹۵)
 • مبحث چهاردهم (تأسیسات مکانیکی)(۱۳۹۶) دانلود غلطنامه
 • مبحث شانزدهم (تأسیسات بهداشتی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم (لوله کشی گاز طبیعی) (۱۳۸۹)
 • مبحث هجدهم (عایق‌بندی و تنظیم صدا)(۱۳۹۶)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبحث بیستم (علائم و تابلوها)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیستم و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)(۱۳۹۲)
 • آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم (دانلود اصلاحیه)
 • پیوست ششم استاندارد ۲۸۰۰ ویرایش چهارم | طراحی لرزه‌ای و اجرای اجزای غیرسازه‌ای معماری (دانلود پیوست ششم ۲۸۰۰)
 • راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمانهای فولادی (۱۳۹۰) (تصویر جلد)
 • مکانیک خاک، گودبرداری و پی سازی سازه‌های نگهبان* (دانلود دستورالعمل گودبرداری)
 • روش‌ها و جزئیات اجرایی ساختمان*
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قرارداد و پیمان ها (نشریه ۴۳۱۱)
 • قوانین مرتبط با صنعت بیمه و مالیات وکار*
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه*  (نشریه ۵۴۹۱۷)
 • ماشین آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد با بهربرداری و نگهداری آن‌ها
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها *
 • استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه ها و طراحی سازه های فولادی و بتنی (در حد اطلاعات دانشگاهی)
 • ضوابط و مقررات مربوط به نظام فنی و اجرایی کشور (نشریه ۵۵)

* برای موارد ذکر شده منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان می‌باشد.

 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا جمله کتابهای راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۴: به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ی آزمون الزامی است.
 • تذکر۵: در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان اشاره شده در موارد فوق این راهنما هم جز مواد آزمون محسوب می شود.

لیست منابع آزمون محاسبات عمران | طراحی عمران دی‌ماه ۱۴۰۱

 • مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان)(۱۳۹۸)
 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی)(۱۴۰۰)
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی)(۱۳۹۸)
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه)(۱۳۹۹)
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی)(۱۳۹۲) به همراه غلط‌نامه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم (دانلود اصلاحیه)
 • استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها (در حد اطلاعات دانشگاهی) *
 • مکانیک خاک، گودبرداری، پی سازی و سازه‌های نگهبان* (دانلود دستورالعمل گودبرداری)

* برای موارد ذکر شده منابع معتبر موردنظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

 • تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان می‌باشد.
 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا کتابهای راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۴: داشتن اطلاع کامل از مبانی محاسبات سازه و تسلط بر روابط اساسی طراحی و تحلیل سازه‌ها ضروری است.
 •  تذکر ۵: به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ی آزمون الزامی است.
 • تذکر۶: در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان اشاره شده در موارد فوق این راهنما هم جز مواد آزمون محسوب می شود.

لیست منابع آزمون نظارت مکانیک دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم: نظامات اداری (۱۳۸۴)
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمانها در برابر حریق (۱۳۹۵)
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا (۱۳۹۲)
 • مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی (۱۳۹۶) + اصلاحیه (دانلود اصلاحیه)
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان­‌برقی (۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی (۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی (۱۳۸۹)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبحث بیست و یکم: پدافند غیرعامل (۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان (۱۳۹۲)
 • کتاب‌های راهنمای مقررات ملی ساختمان
 • راهنمای صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳۹۲) و جلد دوم (۱۳۹۶)
 • نشریه ۱۲۸ سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی کشور (دانلود نشریه ۱۲۸)
 • مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت*
 • اطلاعات عمومی تاسیسات مکانیکی در مراجع علمی و فنی معتبر بین المللی*
 • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها*

* برای موارد ذکر شده، منابع علمی و اجرایی معتبر ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی گردد.

 • تذکر ۱منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.
 • تذکر ۲:در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب­های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل است.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون طراحی مکانیک دی‌ماه ۱۴۰۱

 • مبحث سوم (حفاظت ساختمانها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث چهاردهم (تاسیسات مکانیکی)(۱۳۹۶) + اصلاحیه (دانلود اصلاحیه)
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان‌­برقی)(۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم (تاسیسات بهداشتی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم (لوله‌کشی گاز طبیعی)(۱۳۸۹)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان­ها)(۱۳۹۲)
 • کتاب‌های راهنمای مقررات ملی ساختمان
 • نشریه ۱۲۸ سازمان برنامه و بودجه کشور (دانلود نشریه ۱۲۸)
 • نشریه ۱۷۲ سازمان برنامه و بودجه کشور (دانلود نشریه ۱۷۲)
 • مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت*
 • اطلاعات عمومی تاسیسات مکانیکی در مراجع علمی و فنی معتبر بین المللی*
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات‌مکانیکی در ساختمان‌ها*

* برای موارد ذکر شده، منابع علمی و اجرایی معتبر ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی گردد.

 

تذکر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.

تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.

تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون اجرا مکانیک دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث چهاردهم (تاسیسات مکانیکی)(۱۳۹۶) + اصلاحیه (مندرج در همین وب‌سایت)
 • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی)(۱۳۹۲)
 • مبحث شانزدهم (تاسیسات بهداشتی)(۱۳۹۶)
 • مبحث هفدهم (لوله‌کشی گاز طبیعی)(۱۳۸۹)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
 • مبحث بیست ‌و ‌یکم (پدافند غیرعامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست ‌و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)(۱۳۹۲)
 • کتاب‌های راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان.
 • نشریه شماره ۱۲۸ – مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان (دانلود نشریه ۱۲۸)
 • نشریه شماره ۱۷۲ – عملکرد، نگهداری و بهینه سازی سیستم های گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع (دانلود نشریه ۱۷۲)
 • فهرست بهای واحد پایه رشته تاسیسات‌مکانیکی
 • نشریه شماره ۴۶۰ – راهنمای راهبری و نگهداری تاسیسات‌مکانیکی ساختمان (دانلود نشریه ۴۶۰)
 • نشریه شماره ۴۶۱ – راهنمای پذیرش (Commissioning) تاسیسات‌مکانیکی ساختمان (دانلود نشریه ۴۶۱)
 • مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت *
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط با تاسیسات مکانیکی در مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی*
 • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات‌مکانیکی در ساختمان‌ها*
 • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها (نشریه ۴۳۱۱)
 • قوانین مرتبط با صنعت بیمه، مالیات و کار (کلیدواژه تکی قانون مالیات)
 • مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه * (کلیدواژه تکی برنامه‌ریزی و کنترل پروژه)
 • ماشین ­آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره­ برداری و نگهداری آن‌ها *
 • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها و امور قراردادها

* برای موارد ذکر شده، منابع معتبر علمی و اجرایی ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان است.

تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.

تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون نظارت برق دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم: نظامات اداری (۱۳۸۴)
 • مبحث سوم: حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق (۱۳۹۵)
 • مبحث دوازدهم: ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا (۱۳۹۲)
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها (۱۳۹۵)
 • راهنمای مبحث سیزدهم (۱۳۸۲)
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان­‌برقی (۱۳۹۲)
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جوئی در مصرف انرژی (۱۳۹۹)
 • مبحث بیست‌ و‌ یکم (پدافند غیرعامل)(۱۳۹۵)
 • مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان (۱۳۹۲)
 • کتاب‌های راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان
 • نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه‌­ریزی کشور (دانلود نشریه ۱۱۰)
 • اطلاعات عمومی تاسیسات برقی و الزامات آن، مراجع علمی و فنی معتبر*
 • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان‌ها*

* برای موارد ذکر شده، منابع علمی و اجرایی معتبر ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی گردد.

 • تذکر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.
 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.
 • تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون طراحی برق دی‌ماه ۱۴۰۱

 • مبحث سوم: حفاطت ساختمانها در مقابل حریق (۱۳۹۵)
 • مبحث سیزدهم: طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها (۱۳۹۵)
 • مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان­برقی (۱۳۹۲)
 • مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳۹۹)
 • مبحث بیست‌و‌یکم: پدافند غیرعامل (۱۳۹۵)
 • مبحث بیست‌ودوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها (۱۳۹۲)
 • کتاب‌های راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان
 • نشریه ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲ سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی کشور (دانلود نشریه ۱۱۰)
 • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط با تاسیسات برقی و الزامات آن در مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی *
 • مسائل مربوط به طراحی تاسیسات‌برقی در ساختمان‌ها *

* برای موارد ذکر شده، منابع علمی و اجرایی معتبر ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی گردد.

 • تذکر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.

  تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.

  تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون اجرا برق دی‌ماه ۱۴۰۱

  • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
  • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
  • مبحث سوم (حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق)(۱۳۹۵)
  • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
  • مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان‌ها)(۱۳۹۵)
  • مبحث پانزدهم (آسانسورها و پلکان برقی)(۱۳۹۲)
  • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی)(۱۳۹۹)
  • مبحث بیست ‌و ‌یکم (پدافند غیرعامل)(۱۳۹۵)
  • مبحث بیست ‌و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها)(۱۳۹۲)
  • کتاب‌های راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان
  • نشریه‌های شماره ۱۱۰-۱ و ۱۱۰-۲  مشخصات فنی عمومی و اجرایی تاسیسات‌برقی ساختمان (دانلود نشریه ۱۱۰)
  • نشریه شماره ۳۹۳  نقشه‌های جزئیات اجرایی تیپ تاسیسات الکتریکی ساختمان (دانلود نشریه ۳۹۳)
  • فهرست بهای واحد پایه رشته تاسیسات‌برقی
  • آئین‌نامه حفاظتی تاسیسات الکتریکی در کارگاه‌ها مصوب شورای عالی حفاظت فنی (دانلود فایل)
  • آئین‌نامه تکمیلی تعرفه برق و ضوابط واگذاری انشعاب برق (دانلود فایل)
  • اطلاعات عمومی مهندسی مرتبط با تاسیسات برقی و الزامات آن در مراجع علمی و فنی معتبر بین‌المللی*
  • مسائل مربوط به اجرا و نظارت تاسیسات برقی در ساختمان‌ها*
  • قراردادها و شرایط عمومی و خصوصی مرتبط با انواع قراردادها و پیمان‌ها (نشریه ۴۳۱۱)
  • قوانین مرتبط با صنعت بیمه، مالیات و کار
  • مدیریت ساخت و نظام برنامه‌ریزی و کنترل پروژه*
  • ماشین­ آلات ساختمانی و آشنایی با نحوه عملکرد، بهره­ برداری و نگهداری آن‌ها *
  • مقررات، قوانین و ضوابط حقوقی و انتظامی مرتبط با ساخت و سازها و امور قراردادها

  * برای موارد ذکر شده منابع معتبر علمی و اجرایی ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

  تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان است.

  تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.

  تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون شهرسازی دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث بیستم (علائم و تابلوها)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیر عامل)(۱۳۹۵)
 • مجموعه مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در سال‌های ۱۳۹۷، ۹۸ و ۹۹ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران (دانلود مصوبات)
 •  مجموعه مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در سال‌های ۱۳۹۵و ۹۶ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران (دانلود مصوبات)
 • مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورایعالی شهرسازی و معماری ایران – ۱۳۹۵ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران (دانلود مصوبات)
 • قرارداد همسان شماره ۱۹ (تهیه طرح توسعه عمران (جامع) ناحیه) (دانلود)
 • راهنمای دستورالعمل الزامات و ملاحظات دفاعی و پدافند غیرعامل در طرح های توسعه و عمران شهری (دانلود)
 •  آئین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران از سطح ملی تا محلی ، ناحیه ای، منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور هیات وزیران مورخ ۱۲/۱۰/۷۸ و اصلاح شده بر اساس مصوبه مورخ ۱۹/۲/۸۴ شورایعالی (دانلود)
 • چارچوب، راهنما و شرح خدمات تهیه طرح‌های جامع شهری با نگرش و روش نوین (پیوست مصوبه مورخ ۴/۵/۱۴۰۰ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران) (دانلود)
 • ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت – ویرایش سوم ۱۳۹۹ (دانلود)
 • قانون شهرداری ها و اصلاحات بعدی -مصوب ۱۳۳۴ (مشاهده)
 • کتاب بازآفرینی شهری پایدار در محدوده‌ها و محله‌های ناکارآمد شهری (۱۳۹۷)
 • آئین نامه طراحی معابر شهری ۱۳۹۹ (۱۲ جلدی (فقط بخش‌های ۱، ۵، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱) – (دانلود)
 • آئین نامه طرح هندسی راه های ایران – نشریه ۴۱۵ (دانلود) (دارای کلیدواژه تکی جداگانه)
 • کتاب طراحی فضاهای شهری در ایران ۱۳۸۵ – دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران
 • کتاب برنامه‌ریزی راهبردی توسعه شهری ۱۳۸۵ (تجربیات اخیر جهانی و جایگاه آن در ایران) – معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی
 • * حقوق شهر و شهرسازی ( در حد اطلاعات دانشگاهی و حرفه‌ای)

  * مسائل مرتبط با شهرسازی اعم از مدیریت و برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری و برنامه ریزی منطقه‌ای و روستایی و تحولات و انواع آنها، مفهوم شهر و شهرسازی، تاثیر عوامل اجتماعی، اقتصادی و طبیعی در طرح‌های شهرسازی، روش مطالعه وضع موجود شهر و روستا، الگوهای برنامه‌ریزی و جایگزینی نیازمندی‌های شهری و روستایی (در حد اطلاعات دانشگاهی)

  * برای دو موارد ذکر شده آخر، منابع معتبر علمی و اجرایی ملاک عمل خواهد بود و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان است.

تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملی ساختمان ملاک عمل است.

تذکر ۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون نقشه برداری دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا)(۱۳۹۲)
 • مبحث بیست و یکم پدافند غیر عامل (پدافند غیر عامل)(۱۳۹۵)
 • دستورالعمل‌های همسان و تعرفه خدمات نقشه برداری (نشریه ۱۱۹ و نشریه ۹۵ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی)
 • نقشه برداری عمومی (شامل مفاهیم پایه، روش های و ابزارهای فاصله یابی، زاویه‌یابی و ترازیابی و تعیین موقعیت)
 • نقشه‌برداری و پیاده‌سازی املاک و معابر*
 • نقشه‌برداری مسیر و محاسبات احجام خاکی*
 • نقشه‌برداری ساختمانی و ثبتی و کاداستر*
 • خطاها و محاسبات سرشکنی در نقشه‌برداری*
 • کارتوگرافی و سامانه‌های اطلاعات مکانی*

   *  برای موارد ذکر شده منابع و کتاب‌های مرجع (با تاکید بر انتشارات علمی و دانشگاهی) مربوط به برنامه درسی دوره کارشناسی مهندسی نقشه‌برداری مصوب ۲۲/۰۱/۱۳۹۵ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد نظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

  • تذکر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان می‌باشد.
  • تذکر۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
  • تذکر۳: به غیر از ویرایش‌های یاد شده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

لیست منابع آزمون ترافیک دی‌ماه ۱۴۰۱

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن (۱۳۹۰) و تصویب نامه (مندرج در همین وب‌سایت) + جزوه اخلاق حرفه‌ای
 • مبحث دوم (نظامات اداری)(۱۳۸۴)
 • مبحث چهارم (الزامات عمومی ساختمان)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست (علائم و تابلوها)(۱۳۹۶)
 • مبحث بیست و یکم پدافند (پدافند غیر عامل)(۱۳۹۵)
 • آئین نامه طراحی معابر شهری ۱۳۹۹ (دانلود)
 • آئین نامه طرح هندسی راه های ایران – نشریه ۴۱۵ (دانلود)
 • آئین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح توسعه و عمران از سطح ملی تا محلی (دانلود)
 • قانون شهرداری‌ها و اصلاحات بعدی (مشاهده)
 • طراحی راه‌های شهری*
 • مطالعات برنامه‌ریزی حمل و نقل و ساماندهی ترافیک*
 • مشخصات فنی و اجرائی معابر*
 • مهندسی ترافیک و ترابری*
 • ایمنی معابر*
 • حمل و نقل همگانی*

* برای موارد ذکر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصی معرفی نمی‌گردد.

 • تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان میباشد.
 • تذکر ۲: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا جمله کتاب‌های راهنمای مباحث، ملاک عمل مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۳: آخرین نسخه معتبر مدارک و منابع فنی و مباحث مقررات ملّی ساختمان اعلام شده ملاک عمل خواهد بود.

منابع صلاحیت “ارزیابی، طرح و اجرای بهسازی” در آزمون شهریور ۱۴۰۱

 • دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود؛ نشریه شماره ۳۶۰ سال ۱۳۹۲ (دانلود نشریه ۳۶۰)
 • راهنمای روش‌ها و شیوه‌های بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های موجود و جزئیات اجرایی، نشریه شماره ۵۲۴ سال ۱۳۸۹ (دانلود نشریه ۵۲۴)

تذکر ۱: داشتن تسلط کافی بر مواد آزمون رشته عمران محاسبات شامل موارد زیر الزامی است.

 • مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان) ۱۳۹۸
 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی) ۱۴۰۰
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی) ۱۳۹۸
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه) ۱۳۹۹
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی) ۱۳۹۲ و غلط‌نامه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها، مکانیک خاک، گودبرداری، پی‌سازی و سازه‌های نگهبان.

 

 • تذکر ۲: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.
 • تذکر ۳: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۴: به‌غیراز ویرایش‌های یادشده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره‌شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام‌شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.
 • تذکر ۵: به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ آزمون الزامی است.
 • تذکر ۶: در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان اشاره‌شده در موارد فوق، این راهنما هم جز مواد آزمون محسوب می‌شود.
 • تذکر ۷: درصورتی‌که در مواد آزمون به آیین‌نامه بتن ایران «آبا» اشاره شده باشد، ضوابط و مقررات مبحث نهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه) ویرایش ۱۳۹۹ ملاک عمل خواهد بود.

منابع صلاحیت “طرح و اجرای گود، پی و سازه نگهبان” در آزمون شهریور ۱۴۰۱

 • مبحث هفتم (ژئوتکنیک و مهندسی پی) ۱۴۰۰
 • راهنمای طراحی دیوارهای حائل، ضابطه شماره ۳۰۸ سال ۱۳۹۶ (دانلود نشریه ۳۰۸ -۱۳۹۶)
 • دستورالعمل اجرایی گودبرداری‌های ساختمانی، مصوب سال ۱۳۹۱ (دانلود فایل دستور العمل گودبرداری)
 • مکانیک خاک، گودبرداری، پی و پی‌سازی و سازه‌های نگهبان، خاک پیشرفته، پی پیشرفته و اجزاء محدود (در حد اطلاعات دانشگاهی مقاطع کارشناسی عمران و کارشناسی ‌ارشد خاک و پی)

تذکر ۱: داشتن تسلط کافی بر مواد آزمون رشته عمران محاسبات شامل موارد زیر الزامی است.

 • مبحث ششم (بارهای وارد بر ساختمان) ۱۳۹۸
 • مبحث هشتم (طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی) ۱۳۹۸
 • مبحث نهم (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه) ۱۳۹۹
 • مبحث دهم (طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی) ۱۳۹۲ و غلط‌نامه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله (استاندارد ۲۸۰۰) ویرایش چهارم و اصلاحیه مربوطه (دانلود اصلاحیه)
 • استاتیک، مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها

 

تذکر ۲: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.

تذکر ۳: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی و یا کتاب‌های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.

تذکر ۴: به‌غیراز ویرایش‌های یادشده در مباحث مقررات ملّی ساختمان اشاره‌شده در فوق، برای سایر مدارک و منابع فنی اعلام‌شده آخرین نسخه معتبر ملاک عمل خواهد بود.

تذکر ۵: به همراه داشتن جداول پروفیل‌های ساختمانی در جلسه‌ آزمون الزامی است.

تذکر ۶: در صورت وجود راهنما برای مباحث مقررات ملی ساختمان اشاره‌شده در موارد فوق، این راهنما هم جز مواد آزمون محسوب می‌شود.

تذکر ۷: درصورتی‌که در مواد آزمون به آیین‌نامه بتن ایران «آبا» اشاره شده باشد، ضوابط و مقررات مبحث نهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه) ویرایش ۱۳۹۹ ملاک عمل خواهد بود.