انتخاب برگه

معرفی بلوک سیمانی و بلوک لیکا

مهر ۲۴, ۱۳۹۹ | رپورتاژ آگهی

بلوک سیمانی در درجه اول به عنوان مصالح ساختمانی در ساخت دیوارها استفاده می شود. گاهی به آن واحد سنگ تراشی سیمانی(CMU) می گویند. بلوک سیمانی یکی از چندین محصول سیمانیپیش ساخته است که در ساخت و ساز استفاده می شود. پتینه اصطلاح پیش ساخته به این واقعیت گفته می شود که بلوک ها قبل از اینکه به محل کار آورده شوند، تشکیل و ساخته می شوند. بیشتر بلوک های سیمانی دارای یک یا چند حفره توخالی هستند و ممکن است اضلاع آنها به صورت صاف یا با طرح ساخته شود. در هنگام استفاده، بلوک های سیمانی یکی یکی انباشته می شوند و همراه با ملات بتن تازه نگه داشته می شوند تا طول و ارتفاع دلخواه دیوار را تشکیل دهند.

تاریخچه بلوک های سیمانی

رومی ها از اوایل سال ۲۰۰ قبل از میلاد برای اتصال سنگ های شکل به یکدیگر در ساخت ساختمان ها از ملات سیمانی استفاده می کردند. در زمان سلطنت امپراتور روم، کالیگولا، از بلوک های کوچک بتن پیش ساخته به عنوان ماده ساختمانی در منطقه اطراف ناپل امروزی ایتالیا استفاده شد. طراحی ویلا مدرن بسیاری از فن آوری های سیمانی توسعه یافته توسط رومیان پس از سقوط امپراتوری روم در قرن پنجم از بین رفت. تا سال ۱۸۲۴ سنگ تراش انگلیسی جوزف آسپدین سیمان پرتلند را تولید کرد که به یکی از اجزای اصلی بتن مدرن تبدیل شد.

اولین بلوک سیمانی توخالی در سال ۱۸۹۰ توسط Harmon S. Palmer در ایالات متحده طراحی شد. پس از ۱۰ سال آزمایش، پالمر این طرح را در سال ۱۹۰۰ ثبت اختراع کرد. بلوک های پالمر ۸ *  10 * 30 بود، و وزن آنها بسیار سنگین بود. تخمین زده می شود ۱۵۰۰ شرکت در ایالات متحده بلوک های سیمانی تولید می کنند.

انواع بلوک سیمانی

بلوک های بتنی بسته به ساختار، شکل، اندازه و فرایندهای تولید، به طور عمده در ۲ نوع طبقه بندی می شوند و از این دسته هستند

What is a Concrete Block? (with pictures)
  • بلوک های سیمانی جامد
  • بلوک های سیمانی توخالی

بلوک های سیمانی جامد

معمولاً از بلوکهای سیمانی جامد استفاده می شود که دارای وزن سنگینی هستند و از سنگدانه های متراکم ساخته می شوند. آنها بسیار محکم هستند و ثبات خوبی را برای سازه ها فراهم می کنند. بنابراین برای کارهای بزرگ سنگ تراشی مانند دیوارهای تحمل بار این بلوک های جامد ترجیح داده می شوند. آنها در اندازه های بزرگ در مقایسه با آجر موجود هستند. بنابراین، ساخت بنای بتنی زمان کمتری از سنگ تراشی آجر دارد.

بلوک های سیمانی توخالی

بلوک های بتنی توخالی حاوی فضای خالی بیش از ۲۵٪ مساحت ناخالص است. سطح جامد آجرهای توخالی باید بیش از ۵۰٪ باشد. ال اس اف قسمت توخالی ممکن است بر اساس نیاز ما به چندین جز تقسیم شود. آنها از سنگدانه های سبک ساخته می شوند. آنها بلوک های سبک وزن هستند و نصب آنها آسان است.

بلوک های سیمانی از چه چیزی ساخته می شوند؟

سیمانی که معمولاً برای ساخت بلوک های سیمانی استفاده می شود، مخلوطی از پودر سیمان پرتلند، آب، شن و ماسه است. این یک بلوک خاکستری روشن با بافت سطح خوب و مقاومت فشاری بالا تولید می کند. وزن یک بلوک سیمانی معمولی ۳۸-۴۳ پوند (۱۷٫۲ تا ۱۹٫۵ کیلوگرم) است. به طور کلی، مخلوط سیمانی یا بتنی که برای بلوک استفاده می شود دارای درصد شن و درصد شن و آب کمتری نسبت به مخلوط سیمانی است که برای اهداف عمومی ساخت و ساز استفاده می شود. این یک مخلوط بسیار خشک و سفت را ایجاد می کند که وقتی از قالب بلوک خارج می شود، شکل خود را حفظ می کند.

بلوک لیکا چیست؟

بلوک های لیکا جزو دسته بلوک های سبک هستند که بسیار پر کاربردند و در ساخت و ساز های اخیر کشور های پیشرفته امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این بلوک ها از دانه های سبک ماسه و آب تشکیل شده اند و محصول نهایی بسیار متخلل و در نتیجه سبک است. بلوک لیکا عایق گرما و سرما، عایق حرارت، عایق صدا است و مقاومت مکانیکی خوب و پایداری در برابر فشار زیاد، و در برابر آتش دارد و همچنین مهمترین ویژگی که قبلا هم اشاره کردیم این است که این بلوک ها  سبک وزن هستند.

https://i.pinimg.com/originals/9f/f4/85/9ff485295aabc0dcfbd4a8c7603a7147.jpg

لیکا چیست؟

pookeh2

سنگدانه رس سبک منبسط شده سبک (LECA) یا خاک رس منبسط شده، یک سنگدانه سبک وزن است که با حرارت دادن خاک رس در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد (۲،۱۹۰ درجه فارنهایت) در کوره دوار ساخته می شود . ساخت ویلا ارزان طراحی داخلی مطب گازهای بازده رس را با هزاران حباب کوچک که در حین گرم شدن تشکیل یک ساختار لانه زنبوری ایجاد می کنند، گسترش می دهند. لیکا به دلیل حرکت دورانی در کوره، تقریباً به شکل گرد یا سیب زمینی است و در اندازه ها و تراکم های مختلف موجود است. از لیکا برای ساخت محصولات بتنی سبک و سایر موارد استفاده می شود.

کاربرد های بلوک لیکا

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71Wm2gyzeVL._AC_SL1286_.jpg

افزودن شن و ماسه باعث کاهش حجم هوا در بتن و افزایش مقاومت بتن در این بلوک ها می شود. به این نوع بلوک (با افزودن شن) بلوک بتونی با وزن متوسط ​​گفته می شود. وقتی سنگ ریز وزن سبک با شن و ماسه جایگزین شود، کارایی بالا می رود و نسبت سیمان آب کاهش می یابد و مقاومت بتن افزایش می یابد. از بلوک های لیکا برای دیوارهای نسوز باعث کاهش وزن بتن و هدایت گرمایی می شود.

مزایای اصلی بلوک لیکا

  • سبک بودن

سبک سازی سازه به طور قابل توجهی هزینه ساختمان را کاهش می دهد و تهدیدات زمین لرزه را کاهش می دهد.

  • جذب آب

جذب متوسط ​​آب ۲۵-۲۵ میلی لیتر سنگ دانه لیکا از نظر وزنی ۱۸ درصد است.

  • عایق صدا

سنگدانه و بلوک لیکا از بهترین مواد عایق هستند و طبق آزمایشات انجام شده، صدا در بلوک لیکا با عرض ۱۰ سانتی متر و عرض ۱۵ سانتی متر به ترتیب ۴۵ دسی بل و ۴۶ دسی بل محو می شود.

  • عایق حرارتی

با مراجعه به آزمایشات انجام شده توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران ضریب هدایت حرارتی برای سنگدانه های لیکا برابر ۰۹۱ ~ ۰/۱۰۱ w / mc² و برای بتن لیکا۰٫۲۰۸ w / mc² با تراکم ۸۰۰ کیلوگرم در متر مربع است. نتایج کیفیت بالای عایق بندی محصولات لیکا را مهر کرده است. استفاده از بلوک های عایق لیکا میزان مصرف سوخت و برق را کاهش می دهد و بهترین راه برای بهینه سازی مصرف انرژی است.

  • مقاوم در برابر آتش

از آنجا که سنگدانه های سبک لیکا در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد تولید می شوند، دیوارهای ساخته شده از بلوک های لیکا(حدود ۱۳۰ کیلوگرم در متر مکعب) می توانند ۳ ساعت در برابر آتش و کشش آتش مقاومت کنند، که باید یک عنصر مهم در ایمنی محسوب شود.

  • غیرقابل انعطاف پذیری

سنگدانه های لیکا به شدت در برابر مواد اسیدی قلیایی مقاومت می کنند و داشتن PH نزدیک به ۷ باعث خنثی شدن آن در شیمیایی پس از واکنش با بتن می شود.

  • دوام

بلوک های لیکا در برابر تغییرات آب و هوایی و عوامل محیطی مانند گردش خون منجمد و ذوب و مواد آهکی پایدار می مانند. لازم به ذکر است که سنگدانه لیکا از نظر شیمیایی خنثی است و PH آن در حدود ۷ است. بنابراین هیچ اثرات نامطلوبی بر روی لوله ها، سیم ها و سایر اجزای نصب در ساختمان وجود ندارد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه