انتخاب برگه

۶ گزینه خلاقانه برای ساخت سقف

آذر ۱۸, ۱۳۹۹ | رپورتاژ آگهی

سقف را گاهی اوقات دیوار پنجم می نامند اما اغلب در بازسازی خانه فراموش می شود. آن را به صورت یک سطح ساده می سازند و رنگ سفید می زنند. همین. بی دلیل نیست که رنگ فروشی ها کلی رنگ سفید را به عنوان رنگ سقف می فروشند. در حالی که می توانید از رنگ های تیره تر از دیوار یا حتی رنگ های غیرمعمول مانند زرد، نارنجی یا بنفش استفاده کنید. اگر هم جزئیاتی به سقف اضافه شود فقط ابزار و لامپ و لوستر است. 

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت بنایی ساختمان را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک بنا در تهران باشید می‌توانید درخواست بنایی ساختمان ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

اما نظرتان چیست که درباره سقف جور دیگری فکر کنیم؟ 

۱٫ سقف گچی صاف و قدیمی

تعریف: ساده ترین سقف ممکن که یک صفحه گچی صاف و یکدست است که می توانید رنگ کنید یا ابزار نصب کنید. 

دلیل: اگر به دنبال سقفی ساده یا ارزان هستید مناسب است. چنین سقفی با رنگ سفید معمولا نادیده مانده و دیوارها برجسته می شوند. زمانی که مبلمان یا دیوارها برجسته باشند می توانید سقف ساده را انتخاب کنید. 

چگونگی: صفحات گچی صاف و یکدست مستقیما روی سقف نصب می شوند. سپس با گچ درزهای آن را پر می کنند. درز به دیوار وصل می شود.

۲٫ سقف الواری قرن بیستمی

تعریف: در این مدل سقف کاملا برهنه بوده و الوارهای چوبی، قطعات و صفحات زیر آن پیداست. معمولا صفحه زیرین را رنگ می کنند تا با الوار سازگار باشد.

دلیل: ظاهر این سقف شهری بوده و به طراحی صنعتی اوایل قرن بیستم تعلق دارد. 

چگونگی: در صورتی که صفحه گچی سقف را بردارید ممکن است سیم های برق و لوله های آب را ببینید. این قطعات اغلب ظاهر ناخوشایند ایجاد می کند، مخصوصا اگر پنل های ام دی اف هم نصب باشد. بنابراین برداشتن سقف راه خوبی برای رسیدن به این طرح نیست. پس بهتر است در حین ساخت آن را طراحی کرده و یا کاملا سقف را تغییر دهید. 

۳٫ سقف کاذب

تعریف: در این طرح یک بخش از سقف از سقف اصلی پایین تر است. 

دلیل: سقف کاذب خانه را مدرن می کند. می توانید برای پوشاندن سیم های برق سقف اصلی آن را نصب کنید یا با این کار پذیرایی یا نشیمن را دلبازتر و مدرن تر کنید. با این طرح بدون نیاز به افزودن دیوار می توانید فضا را اختصاصی کنید. 

چگونگی: می توانید حین بازسازی هم چنین سقفی را اضافه کنید. سقف کاذب می تواند از جنس گچ یا چوب باشد. بنابراین چه در بازسازی چه در ساخت اولیه افزودن آن کار سختی نیست.

۴٫ سقف کافرد یا صندوقی

تعریف: در این طرح سقف به بخش های کوچک مستطیلی تقسیم می شود. این پنل های تقسیم شده دورتادور ابزار دارند. می توانید ابزار را رنگ کنید یا اینکه به صورت چوب رنگ نشده باقی بگذارید. 

دلیل: سقف کافرد جلوه قدیمی ایجاد می کند. می توانید آن را در یک فضا به کار ببرید و لازم نیست همه جا استفاده شود. پذیرایی و نشیمن می توانند با سقف کافرد زیباتر شوند.

چگونگی: سقف های مدرن کافرد در اصل تودرتو نیستند بلکه وجود ابزار باعث شده که فکر کنیم پنل های کوچک داخل تر هستند. به همین دلیل در بازسازی خانه می توانید چنین سقفی بسازید. با کمک کیت های آماده می توانید قالب آن را روی سقف گچی قرار دهید. 

در هنگام خرید قالب های آماده دقت کنید چون ممکن است کیفیت چندانی نداشته باشد و ساختار سقف را ضعیف کند.

۵٫ سقف کاذب سازه پنهان

تعریف: سقف کاذب سازه پنهان به سقف کافرد شباهت دارد اما فقط یک پنلی است. نود درصد سقف داخل تر است و فقط ابزار دورتادور آن بیرون و برجسته هستند. 

دلیل: این طرح فضای اتاق را دنج نشان داده و اجازه می دهد که دورتادور لامپ مخفی نصب کنید. اگر دلباز بودن طرح طاق مانند را دوست دارید اما قدیمی بودن آن را نه، این طرح مناسب شماست. 

چگونگی: اگر در بازسازی خانه بخواهید چنین سقفی قرار دهید کافی است دور تا دور سقف را پنل اضافه کنید. بنابراین برای اتاق هایی با ارتفاع بلند ۲٫۵ متر یا بیشتر مناسب است. برای این کار دورتادور سقف پنل گذاشته و آن را با گچ می پوشانند. برقکار هم می توانید به راحتی توی این پنل ها سیم برق را عبور دهد.

۶٫ سقف طاق دار

تعریف: در سال های ۱۹۸۰ میلادی اغلب خانه ها طاق دار بودند، اما حالا به تدریج دوباره دیده می شوند، گرچه می توانند انرژی را به هدر دهند. در این طراحی چارچوب سقف به صورت زاویه دار نصب می شود و به همین دلیل این سقف بیشتر در طبقه دوم و اتاق شیروانی قرار دارد.

دلیل: این سقف می تواند فضا را دلباز نشان دهد. یک طرح مناسب برای اتاق های بزرگ و دلباز. 

چگونگی: این سقف معمولا از ابتدای ساخت خانه نصب می شود، چون نصب زاویه دار چارچوب سقف دشوار است. با این حال اگر بخواهید طبقه ای اضافه کنید می توانید چنین سقفی را تعبیه نمایید. 

سقف طاق دار انرژی زیادی را به هدر می دهد، چون در فصل سرما گرما ابتدا بالا می رود و پس از پر کردن آنجا به سطح پایین می آید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و سایت سازه پلاس هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد. در صورت نیاز به لینک‌های داخل متن مراجعه فرمایید.

۰ دیدگاه