انتخاب برگه

چرا باید دیوار را در برابر رطوبت محافظت کرد؟

مرداد ۲۲, ۱۳۹۵ | آموزشی | ۰ دیدگاه

✅هر ساله بر اثر ورود رطوبت و آب به داخل ساختمان و یا نفوذ آن به درون #اجزا_ساختمانی ضررهای هنگفتی وارد آمده و تاثیرات نابود کننده ای بر روی سازه ساختمان‌ها به وجود می‌آید. چوبها می‌پوسند ، فلزات دچار زنگ زدگی می‌شوند. از جمله تاثیرات دیگر هجوم رطوبت و ماندگاری آن ، ظهور حشرات و قارچها در ساختمان می‌باشد. روکشهای گچی دیوارها متورم می‌شوند.اگر سرمای هوا به درجه ی مناسبی برسد.

✅یخبندان موجبات تخریب اکثر مصالح را فراهم می‌آورد. آبی که به داخل مصالح ساختمان نفوذ کرده است ، پس از منجمد شدن منبسط می‌گردد، و آب منبسط شده مصالح را خرد و فرسوده می‌کند. این پدیده را در اجزا نمای ساختمان مانند سنگ ، آجر یا اندود‌ها بیشتر مشاهده می‌کنیم. رطوبت به دو طریق به دیوار تاثیر می‌گذارد: اول #جذب_رطوبت موجود در خاک و دومی ‌ #تاثیر_رطوبت ناشی از بارندگی . بدترین خرابیها در مورد دیوارهایی که فاقد درپوش هستند رخ می‌دهد. نقص در اجرای بامها و یا درپوش روی دیوارها به مرور و به صورت متوالی ساختمان را چنان فرسوده می‌کند که تا مرز تخریب کامل ساختمان را تهدید می‌کند.

✅ چگونگی #جذب_رطوبت توسط دیوار:
همه ی مصالح بنایی تا حدودی متخلخل هستند و آب را به داخل خود جذب می‌کنند. این آب به همراه املاحی که در آن محلول هستند موجبات تخریب دیوار را فراهم می‌کنند.

✅ آب از سه طریق جذب دیوار می‌گردد:

۱⃣ نفوذ رطوبت از طریق زمین و پی دیوار
۲⃣ نفوذ رطوبت از طریق بدنه ی دیوار
۳⃣نفوذ رطوبت از طریق روی دیوار

✅ جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار:

۱⃣ کم کردن رطوبت خاک اطراف ساختمان(زهکشی)
۲⃣استفاده از مصالحی که جاذب رطوبت نباشند.
بعضی از مصالح کمتر تحت تاثیر رطوبت محیط قرار می‌گیرند. سنگهای ساختمانی بسیار کمتر از آجر آب محیط را به خود جذب می‌کنند. بطور کلی علت جذب رطوبت مصالح ساختمانی به میزان تخلخل و وجود حفره‌های آوندگونه و همچنین تماس مستقیم مصالح با آب و یا مصالح مرطوب می‌باشد. لذا میباید ما بین جسم مرطوب و مصالح یا اجزا ساختمانی مورد نظر صفحه ای قرار دهیم که مانع از عبور رطوبت گردند. به آن دسته از مصالحی که مانع از عبور رطوبت و آب می‌شوند ، عایق رطوبتی می‌گویند.

✅کدام دسته از #مصالح_عایق_رطوبت هستند؟

کلیه مصالحی که متخلخل و یا دارای حفره‌های آوند گونه نباشند می‌توانند به عنوان عایق رطوبتی مورد استفاده قرار گیرند.از دیگر خصوصیات این مصالح عبارت است از:

✔️ غیر قابل ترکیب بودن با سایر مواد موجود در محیط (آب،هوا،مصالح مجاور)
✔️دوام و مقاومت کافی در برابر نیروهای محیطی و مکانیکی
✔️ قابلیت انعطاف
✔️ دارا بودن خصوصیات مثبت کاربردی (حمل و نقل،قیمت مناسب،نگهداری آسان)

✅ نفوذ رطوبت از طریق زمین و #پی_ساختمان: برای جلوگیری از نفوذ رطوبت در این حالت باید حرکت آن را به ترتیبی سد نمود و برای این منظور روی پی را با #لایه_عایق پوشانده و سپس دیوار چینی را از روی عایق شروع می‌نماییم . ولی چون غالبا سطح پی از کف تمام شده ساختمان پایینتر است ، قبلا روی پی را با #کرسی_چینی تا حد بالای #قلوه_چینی (#بلوکاژ) کف بالا آورده ، سپس روی آن را عایق می‌کنیم. باید به خاطر داشته باشیم که چنانچه لایه عایق از حد بالای قلوه چینی پایینتر قرار گیرد،جلو نفوذ رطوبت کاملا گرفته نمی‌شود و از آن قسمت از دیوار که پایینتر از کف سازی قرار دارد، رطوبت به طرف بالا نفوذ می‌کند.

✅ نفوذ رطوبت از #بدنه_دیوار: چنانچه دیوار داخلی در جوار سرویسهای بهداشتی و یا هر مکان دیگری که احتمال نفوذ آب از یک سمت دیوار به سمت دیگر باشد، نسبت به عایق کاری دیوار اقدام می‌کنیم . باید در نظر داشته باشیم که چون در این گونه فضا‌ها به علت آبریزی ، کف سازی نیز ممکن است #عایق_کاری شده باشد،لزوما بایستی عایق سطوح عمودی و افقی به خوبی به یکدیگر متصل و یکپارچه گردند. قسمت داخلی دیوار از محل اتصال به کف تا ارتفاع ۷ الی ۱۰ سانتیمتر ،از مصالحی مانند پلاکهای سنگی ، موزاییک ، سرامیک ، یا چوب اجرا می‌شود . این قسمت را قرنیز پای دیوار می‌خوانند.

✏️ #قرنیز پای دیوار علاوه بر ایجاد زیبایی و محافظت از پای دیوار در مقابل بر خورد اجسام گوناگون به آن می‌تواند به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت حاصل از شستشوی کف اتاق به دیوار در محل خود قرار گیرد. به طو ر کلی قرنیز‌ها احتیاجی به عایق کاری ندارند. در فضای سرویسها که کف آنها در معرض ریزش آب و رطوبت داخلی است عایق کاری کف این فضا‌ها به صورت کاسه بوده و تا ارتفاع ده سانتیمتر روی دیوار‌ها ادامه می‌یابد ، و سپس پوشش نهایی دیوار انجام می‌گیرد.

✅ نفوذ رطوبت از طریق زمین و پی ساختمان: اصول جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار‌های جانبی ساختمان از طریق زمین و پی ساختمان کاملا مشابه دیوارهای داخلی و با عایق کاری روی کرسی چینی تکمیل می‌گردد.

✅ نفوذ رطوبت از طریق بدنه ی دیوار : به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار‌های جانبی ساختمان از طریق بدنه ی دیوار، باید بدانیم که این رطوبت از دو جبهه جذب دیوار می‌گردد. اول از طریق آب جاری در کنار ساختمان و یا نفوذ تدریجی آب حاصل از ذوب شدن برفهایی که در کنار دیوار انباشته می‌گردند و دوم از طریق جذب رطوبت موجود در خاک مجاور دیوار، خصوصا در مورد ساختمانهایی که دارای زیر زمین هستند.
✏️ در مورد اول که خطر یخبندان و تخریب ناشی از انبساط آب جذب شده، در داخل مصالح دیوار نیز می‌رود از ازاره استفاده می‌کنیم. در قسمت خارجی دیوار در محل اتصال به کف، به دلیل تماس مستقیم با آب باران و برف ، و قرار گرفتن در معرض ضربه‌های احتمالی،با مصالح مقاومی‌مانند پلاکهای سنگی یا بتنی اجرا می‌شود، و به آن ازاره می‌گوییم.در این جزئیات ، حداقل ارتفاع ازاره از کف تمام شده خارج برابر با ۳۰ سانتیمتر در نظر گرفته شده است ، که این مقدار با توجه به میزان بارندگی و میزان برف هر منطقه متغیر بوده. در صورتی که پلاکهای سنگی مورد استفاده قرار گیرد، حداقل ضخامت سنگ برابر با ۳ سانتیمتر و نوع آن از انواع مقاوم در برابر ضربه ، با میزان کم جذب رطوبت و عدم وجود مواد حل شدنی در آب در نظر گرفته می‌شود . در مورد #ازاره‌های_بتنی ، حداقل عیار بتن غیر مسلح برابر با ۲۰۰ کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن می‌باشد.

✏️ اصولا عایق کاری از روی سطح قلوه چینی (حد بالای کرسی چینی که حداقل ۱۰ سانتیمتر پایین تر از کف تمام شده است) شروع، و تا روی سنگ ازاره ادامه می‌یابد. در این مسیر ، عایق کاری کوتاه ترین راه را خواهد پیمود.

✅نفوذ رطوبت از طریق روی دیوار : آب باران از طریق روی دیوار به راحتی جذب مصالح بنایی شده و علاوه بر آن نمای ظاهری ساختمان را زایل می‌نماید ، تخریب تدریجی دیوار را نیز به همراه دارد.
✏️ برای جلوگیری از بروز این پدیده از درپوش یا قرنیز روی دیوار استفاده می‌کنند. عملکرد اصلی در پوش ، جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل دیوار و هدایت آب باران به خارج است. درپوش یا قرنیز روی دیوار با توجه به تماس مستقیم با آب و یخ ، معمولا از مصالحی مانند سنگ ، بتن و یا ورقهای گالوانیزه یا مصالح دیگر ساخته می‌شود. سطح درپوش با شیبی در حدود ۳ تا ۵ درصد به سمت خارج اجرا می‌شود و لبه ی آن به اندازه ی لازم و به صورت افقی از دیوار خارج شده ، در زیر آن شیاری به عنوان آبچکان تعبیه می‌شود.عمق آبچکان باید به حدی باشد که آب به خوبی از آن خارج شده ، و امکان رسیدن به دیوار را نداشته باشد. چنانچه دیوار در معرض باران و برف و رطوبت شدید قرار گیرد ، می‌توان از درپوشهای مختلف : مانند #سنگ_پلاک و #ورق_گالوانیزه استفاده کرد. برای نصب در پوشهای فلزی ، بلوکهای چوبی را که به صورت هرم ناقص ساخته شده است ، در فواصل معین (هر ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر ) روی دیوار و داخل ملات شکلی نصب می‌کنند که چوب نتواند از داخل آن خارج شود.سپس به اندازه عرض مورد نیاز تسمه‌های فلزی به ضخامت ۳ میلیمتر ، و پهنای ۲ تا ۳ سانتیمتر را که لبه ی آنها بصورت خمیده از دیوار خارج می‌شود ، به چوبها پیچ و محکم می‌کنند.سپس ورقهای گالوانیزه که برای در پوش دیوار ساخته و لبه ی آنها فتیله و خم شده است، از دو طرف به
لبه ی تسمه‌ها محکم می‌شود.در اجرای این نوع درپوش باید دقت کرد که در مقابل بادهای شدید، مقاومت لازم را داشته باشد.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *