انتخاب برگه

Auto-Base نرم افزار طراحی کف ستون (بیس پلیت) -رایگان

فروردین ۱۷, ۱۴۰۲ | نرم افزار مهندسی | ۱ دیدگاه

این نرم‌افزار، در مورخه ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ بنا به اقدام ارزشمند جناب آقای مهندس امیرحسین نجفی (برنامه‌نویس نرم‌افزار)، جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، رایگان شد تا مهندسین استفاده کننده، در صورت تمایل مبلغ نرم‌افزار را به حساب موسسه خیریه محک واریز نمایند.

نسخه نرم افزار V1.1.1

نرم افزار اتوبیس طراحی کف ستون (بیس پلیت) مطابق با مبحث دهم مقررات ملی ساختمان به دو روش طراحی ASD و LRFD همچنین بارگذاری سیستم به صورت خمش دو محوره بوده و نیروها را می توان به دو روش دستی و اتوماتیک به کف ستون اعمال نمود. در روش اتوماتیک نیروها از نرم افزارهای SAP2000 و ETABS خوانده می شود

دانلود نمونه گزارش نرم افزار | PDF 309KB

دانلود نسخه کامل رایگان | ۱۲MB


نرم افزار اتوبیس

نرم افزار Auto-Base از مجموعه نرم افزاری Auto Connection می باشد. این نرم افزار طراحی اتصال کف ستون را به دو روش طراحی ASD و LRFD انجام می دهد. تعریف شکل کف ستون به صورت جنرال یا کلی بوده و کاربر این امکان را دارد که هر یک از اجزاء اتصال کف ستون مانند ابعاد، انکر بولت ها، سخت کننده ها و دیگر اجزاء اتصال را تعریف نماید. بارگذاری سیستم به صورت خمش دو محوره بوده و نرم افزار از مدل اجزاء محدود کف ستون برای حل مسئله بهره می جوید. پس از حل غیر خطی مدل اجزاء محدود سیستم، با توجه به نتایج تحلیل کف ستون به دو روش طراحی می شود. از مزایای این نرم افزار، سادگی در تعریف مدل و دقت بسیار بالای تحلیل، با توجه به آنالیز غیر خطی آن می باشد. نیروها را می توان به دو روش دستی و اتوماتیک به کف ستون اعمال نمود. در روش اتوماتیک نیروها از نرم افزارهای SAP2000 و ETABS خوانده می شود.

قابلیت های نرم افزار Auto-Base

  • نرم افزار اتوبیس براساس مبحث دهم و AISC طراحی می شود.
  • ستون های دوبل با فاصله از یکدیگر قابل تعریف است.
  • امکان خروجی دفترچه محاسبه دارد.

رابط گرافیکی کاربرپسند

این نرم افزار دارای رابط کاربری زیبا و ساده می باشد و کار با آن بسیار آسان است. کاربر تنظیمات مربوط به هر بخش از اتصال را به صورت جداگانه اعمال می کند و نتایج آن را می تواند در بخش نمایش گرافیکی اتصال ببیند.

ab-1

استفاده از روش نوین اجزاء محدود در مدلسازی و تحلیل صفحه ستون

در این نرم افزار روش نوینی در طراحی صفحه ستون در نظر گرفته شده است. در این روش پس از تعریف تنظیمات اتصال نرم افزار به صورت خودکار مدل سه بعدی صفحه ستون را در نرم افزار شناخته شده SAP می سازد و تحلیل غیرخطی بر روی آن صورت می گیرد و در نهایت طراحی اجزاء مختلف اتصال انجام می شود. این روش بسیار دقیق بوده و امکان در نظر گرفتن خمش دو محوره در آن وجود دارد. در شکل پیش رو مدل اجزاء محدود صفحه ستون نشان داده شده است.

ab-2

مدلسازی سخت کننده ها به صورت کلی

در این نرم افزار امکان مدل سازی سخت کننده در شکل های دلخواه وجود دارد. کاربر با تعریف دو بعدی سخت کننده ها در پلان صفحه ستون امکان مدلسازی سه بعدی سخت کننده ها را در مدل اصلی فراهم می آورد. هندسه های متفاوتی برای آرایش سخت کننده ها وجود دارد که با استفاده از بخش تعریف سخت کننده این نرم افزار این مهم فراهم می شود.

ab-3

فراخوانی نیروهای تکیه گاهی نرم افزار های SAP2000 و ETABS

در این نرم افزار امکان مدل سازی سخت کننده در شکل های دلخواه وجود دارد. کاربر با تعریف دو بعدی سخت کننده ها در پلان صفحه ستون امکان مدلسازی سه بعدی سخت کننده ها را در مدل اصلی فراهم می آورد. هندسه های متفاوتی برای آرایش سخت کننده ها وجود دارد که با استفاده از بخش تعریف سخت کننده این نرم افزار این مهم فراهم می شود.

محاسبه ترکیبات بار ویژه

در این نرم افزار امکان کنترل ترکیبات بار ویژه وجود دارد. در صورتی که کاربر ترکیب باری را به عنوان ترکیب بار ویژه تعریف نماید نرم افزار نیروهای ناشی از ترکیب بار مورد نظر را با ظرفیت ستون مقایسه نموده و کمترین مقدار را لحاظ می کند.

ab-4

محاسبه تنش بتن زیر صفحه ستون به صورت سه بعدی

این نرم افزار تنش بتن زیر صفحه ستون را به روش اجزاء محدود محاسبه می کند. تنش در هر نقطه محاسبه شده و با تنش مجاز کنترل می شود و دیاگرام تنش نشان داده می شود. این مسئله در شکل پیش رو نشان داده شده است.

ab-5

طراحی به دو روش ASD و LRFD

از دیگر قابلبت های این نرم افزار طراحی تمامی اجزاء صفحه ستون به دو روش LRFD و ASD است. کاربر با انتخاب گزینه طراحی می تواند صفحه ستون را به این دو روش طراحی نماید.

امکان ذخیره مدل ساخته شده

پس از انجام عملیات مدلسازی، تحلیل، و طراحی، مدل ساخته شده در نرم افزار SAP به نمایش در می آید و کاربر می تواند آن را ذخیره نماید و در نتیجه می توان آن را به طور مستدل به مراجع مربوطه ارائه نمود.

ab-6

امکان ذخیره گزارش طراحی صفحه ستون

در این نرم افزار کاربر این امکان را دارد که گزارش طراحی صفحه ستون را تولید و ذخیره نماید. در این گزارش تمامی تعاریف و نتایج تحلیل و طراحی و همچنین شکل شماتیک مدل ذخیره می شود که بخشی از آن در شکل پیش رو نشان داده شده است.

ab-7

راهنما و یادداشت های فنی

در این نرم افزار داکیومنت هایی شامل راهنما، یادداشت های فنی و همچنین اعتبار سنجی وجود دارد که کاربر می تواند با مراجعه به این مراجع با روش کار با نرم افزار آشنا شده و همچنین از نکات فنی مربوط به مدلسازی صفحه ستون و طراحی آن آگاه شود. در شکل پیش رو بخشی از راهنمای نرم افزار نشان داده شده است.

ab-8

هزینه مناسب

مشابه دیگر محصولات مجموعه نرم افزاری DCon نرم افزار Auto-Base نیز از هزینه بسیار مناسبی برخوردار است و کاربران می توانند با پرداخت هزینه اندک از امکانات قدرتمند نرم افزار استفاده نمایند.


دانلود نمونه گزارش نرم افزار | PDF 309KB

دانلود اعتبار سنجی | PDF 440KB

دانلود نمونه مدل | sap RAR 36KB

دانلود کمکی SAP2000 v.16 (پیشنیاز نرم افزار)

۱ دیدگاه

  1. موسوی

    باسلام و آرزوی سلامتی و عافبت بخیری برای شما و خانواده محترم

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *