انتخاب برگه

اثر بارهای زنده متمرکز در بارگذاری ساختمان

شهریور ۴, ۱۴۰۰ | آموزشی | ۰ دیدگاه

مبحث ششم مقررات ملی برای بارهای زنده کف ساختمان یک بار متمرکز حداقل نیز مشخص کرده است که عموماً در بارگذاری ساختمان در نرم افزارهایی چون Etabs در نظر گرفته نمی­شود. در این مطلب به بررسی نیاز یا عدم نیاز به در نظر گرفتن بارهای متمرکز کف ساختمانها در بارگذاری‌ها خواهیم پرداخت. شکل زیر مقادیر بار زنده گسترده و متمرکز را برای تعدادی از کاربری‌ها مطابق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان نشان می­دهد.

برای بررسی این موضوع از پلان شکل زیر که مربوط به یک کاربری آموزشی است استفاده خواهیم کرد. در این پلان حداکثر لنگر خمشی ناشی از بارگذاری در شاهتیر AB را تحت بار گسترده و متمرکز بدست آورده و نتایج را مقایسه می­‌کنیم. اتصالات مفصلی بوده و فواصل تیرچه‌ها از هم نیم متر است. کاربری کف­‌ها، کلاس درس بوده و بارگذاری آنها مطابق مبحث ششم شامل بارگسترده ۲۵۰ کیلوگرم برمترمربع و بار متمرکز ۴۵۰ کیلوگرم است.

برای شاهتیر AB خواهیم داشت:

همانطور که ملاحظه می­‌شود نیروی داخلی بدست آمده از بارگسترده بحرانی تراست. بهمین دلیل در مدلسازی سازه در Etabs عموماً از اثر بارهای متمرکز برای بارگذاری اجزای اصلی ساختمان صرف نظر می­شود. به عبارت دیگر اصولاً بارهای گسترده در طراحی اعضای اصلی مانند تیرهای اصلی(شاهتیر) تاثیرگذارند و بارهای متمرکز در طراحی اعضاء فرعی مانند تیرچه­‌ها اثرگذارند. در ادامه همین محاسبات را برای تیرچه‌­های J۱ تکرار می­کنیم.

واضح است که در طراحی تیرچه­‌ها (که بصورت دستی صورت می­گیرد) اثر بارهای متمرکز مبحث ششم حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ پیام دهید